Dr. J. van Leeuwen Mr. P. J. Troelstra Sociaal-DenUe Arteim-Pdrtij, „DE MOKER". HET VOLK Electrische Drukkerij MASEREEUW BOUTEN Binnenrotte 48-50, ROTTERDAM, Demokrat en C. VAN DER HOEVEN, DE NOTENKRAKER Brief van Joost uit Maassluis. Maakt propaganda voor de soc.- demokratische kandidaten en Bewerkt de kiezers, man voorman. Werft de stemmen, stem voor stem. Op voor de demokratie! Van de Leestafel. Salon voor Scheren en Haarsnijden Bureau voor Arbeidersrecht. Arbeiders Abonneert U op Laatste Berichten. DAGBLAD VOOR DE ARBEIDERSPARTIJ 10 cent per week; fl.3Q per kwartaal 15 cent per week; fl.95 per kwartaal regeeringsmenschen weten dat zélf ook heel best, en wau welen alleen maar van vaderlandsliefde, dierbren grond, enz., enz., om des te gemakkelijker aan de duiten te kunnen komen, die dat oud-roest-zaakje ons kost, omdat die scheepjes toch van veel nut kunnen zijn tegen den binnenlandschen vijand. Wie dat is, dat weet elk georganiseerd arbeider. Zoo kwam er verleden Zondag, in verband met de staking van zeelieden en de beweging der bootwerkers te Rotterdam tegen de graan-elevators, zoo'n soort schuit bij onze haven liggen. Ze was van Hellevoetsluis alvast maar opgestoomd tot aan onze gemeente, om, zoodra te Rotterdam de Revolutievlag geheschen werd, zoo spoedig mogelijk op het oorlogsterrein te verschijnen en een actief deel te nemen aan den strijd Een verstandig mensch vraagt zich toch af, waar dat machtsvertoon toch in vredesnaam voor moet dienen. En onwillekeurig haal je je schouders er voor op. Flauwe kul, anders niets. Steun-Comité voor Rijssen. Dinsdag 4 J uni vergaderde het comité om het rapport te hooren van de commissie van onderzoek naar de boeken van den penningmeester, welke geheel in orde bleken. Ontvangsten waren: Openbare schaalcollecte Kunstavond in „Liefde en „Vrede" Kunstavond in „Exelsior" Verschillende collectes op diverse vergaderingen Omslag rekening voor de deelne mende organisaties Bijdrage Timmerliedenvereeniging Arbeid Adelt Op lijsten en steunbons f 268.37. 43.48. 14,60. 17,54. 48,37. 10,-. 232,69. Totaal f 635,05. Uitgaven; Naar Rijssen opgezonden f 400, Onkosten open schaalcollecte 48,50. Drukwerk, advertenties, program ma's enz. 42,87. Nog in kas 143,68. f 635,05. De nog in kas zijnde f 143,68 zullen naar het nog bestaande comité te Rijssen worden opgezonden, voor de slachtoffers der staking. Mocht dit niet meer noodig zijn, dan zal de helft afgedragen worden aan de vereeniging Unitas en de andere helft aan de Eendracht bij de organisaties te Rijssen. Daarna werd het comité ontbonden. Waarde Moker. Doordat je al zoo vroeg in de week gedrukt wordt, kan ik je nog niets vertellen van de vergadering met partijgenoot Schaper. Dat krijg je dus de volgende week. Nu wil ik je eens vertellen van de groote verandering die er hier komen zal. Je moet, weten, dat iedere stap buiten de bebouwde kom grondgebied van Maasland is. Nu ligt er vlak achter de Schans, land van den heer 's Jacobs. Dat is dus ook onder Maasland. Daarvan is nu of zal nji een stuk gekocht worden door de gemeente Maassluis om een nieuwen haven te maken Daar hebben we hier groote behoefte aan. Niet alleen voor de visschersvloot, maar ook voor de Sleepdienst. Daarenboven komen er in de plaats van de loodskotters, die nu zeilschepen zijn, stoomschepen en die zouden dan niet hier kunnen blijven. Daarmede zouden ongeveer 100 loodsen verplaatst wo den en dat zou een te groote schadepost wezen voor de neringdoenden. Hoe weinig zin de raadsleden ook hadden ze moesten om die drie reden wel tot 't maken van een nieuwe haven overgaan. Maar ik heb nog een belangrijker nieuwtje. Achter die nieuwe haven komt de sleepheïling van de Holl nd Amerika lijn, die nu in Fejjenoord is. Daar werken een 1400 man op. Dat zal verandering geven in de arbeiderstoestanden hier. Even als de gewoonten in de middenklasse hier veranderd zijn, nadat er een spoor verbinding kwam nu 17 jaar geleden, even zoo zal de aanraking met voor het overgroote deel bewuste ar beiders heel wat spiunewebben uit de hoofden van vele werklieden wegvegen. Laat ik je daarvan eens een voorbeeld geven. Jij wordt druk gelezen, de eene buurman geelt je aan de audereu. Nu vinden ze veel van wat je vertelt mooi en waar. Toch kunnen ze het nog niet heelemaal met ons eens worden, omdater standen moeten wezen. Daarom is het dus noodig, dat de een meer dan overvloed heeft en den ander op den drempel van hét gebrek staat? Daarom mtg dus één mensch willekeurig handelen met 20, 100 of hoeveel arbeiders er ook in zijn dienst zijn? Daarom moet het domme kind van den rijke tot zijn dertigste jaar studeeren op kosten van den Staat uit de belastingpenningen van iedereen, terwijl het kin 1 van den arme, hoe goed hij ook zou kunnen loeren naar de fabriek gaat om het geld voor den dommen leeglooper te verdienen? Och, och, dat malle woordstand. Als morgen een bankier met he geld van den rijken werkgever weg loopt is deze net zoo arm als zijn arbeiders, Maar het is een groot woord, daarmee laten wg, arbeiders ons maar al te dikwijls verblinden. 't Is hier deze week wel mooi! Veel schepen klaar om uit te varen. Er komen verscheiden nieuwe in de vaart. De rijkskeur is ingesteld en de al te erge zjjn afgekeurd. Zonder die keuring zouden ze zeker maar weer kalm naar zee zjjn gegaan. Och, ze zijn goed ver zekerd en de reeders varen er zelf niet op 't Verzoek van de visschers om de verkiezingen te verzetten, heeft niet veel geholpen. De meeste loggers zullen wel in zee zijn voor 11 luni. Wat hebben visschers zich er ook mee te bemoeien, welke wetten er gemaakt worden. Als die maar veel haring aan den kant brengen, Daarvoor zijn ze op de wereld. Voor vandaag genoeg Je vriend JOOST. Propagandalcctuur. Binnenkort zal in onzen partij- brochurenhandel verschijnen een door onzen partijgenoot Vliegen geschreven brochure over „Sociaa'-democratische gemeentepolitiek." Naar ons wordt medegedeeld, zal deze brochure in het bijzonder geschikt zijn voor de te voeren actie bij de a s. gemeenteraadsverkiezingen, doch is zij zoo ge schreven dat zij oik fcjj latere en tusschentjjd che ver kiezingen goede diensten kan bewijzen. De brochure is geschikt om er door heel het land mee te werken. Omvang ongeveer 32 parina's, vermoedelijke prijs 5 cent. Bij afname vau groote aantallen belangrijke korting. Atdeelingen die het desbetreffende bedelbiljet nog niet AFDEELING SCHIEDAM. op Zondag 16 iuni 1907, 's morgens tien uur, in „CQNSTANTIA". VOORLOOPIGE AGENDA 1. Opening en Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Driemaandelijksch flnanc. verslag van „De Moker." 4. Gemeenteraadsverkiezing. 5. Rondvraag en sluiting. Allen present op deze vergadering. HET BESTUUR. GROOTE MARKT 3, SCHIEDAM. Nette bediening. Billijk tarief. Nieuwstraat 28. GEOPEND: 's WOENSDAGSAVONDS van 8V310 uur. TARIEF Voor leden van bij den Schied. Bestuurdersbond aangesloten vereeni- gingen f0.10; voor anderen f0.30. Wi0 onze propaganda wil be- vorderen en tevens aangenaam wil bezig zijn, slnite zich aan bij de SOC.-DEM ZAÜGVEREEIÜIGING „EXCELSIOR". Contributie 7 cent per week. Repetitie 's Maandagsavonds te 8 uur in het gebouw „Constantia". 25 cents per 3 maanden. Losse nummers 2 cents. hebben teruggezonden, worden dringend verzocht dit zoo spoedig mogelijk te doen. Dat deze brochure in een sedert lang gevoelde behoefte voorziet, kan moeilijk worden ontkend. Door den Amsterdamschen Bestuurdersbond zal bij J. J. Bos K.Azn., Kinkerstraat 68, Amsterdam, uitge geven worden en spoedig verschijnenPractische Handleiding voor Vakvereenigings-Administratie, door J. Oudegeest en I. G. Keesing. Met een voorwoord van S. J. Pothuis. Voorzien van een negentien-tal groote en kleine mo dellen, geeft het hier aangekondigde werkje een dui delijke en bevattelijke aanwijzing, hoe de boekhouding en administratie in de vakorganisatie behoort ingericht te wot den. Onze vriend Pothuis, secretaris van den A. B. B., spreekt in zijn voorwoord den wensch uit, dat de be- stuurderen en leden van landelijke en plaatselijke ver- eenigingen, zullen toonen dat zij ernstig er naar willen streven, de goede leseen, in bovengenoemde handleiding gegeven in het belang der vakbeweging, op te volgen. De prijs is zoo laag mogelijk gesteld. Heel graag hadden wij deze handleiding nog goedkooper willen leveren, doch door de kostbare typografische bewerking der modellen en staten, welke er in voorkomen konden wij- niet lager gaan. De prijs per ex. is f 0.60; bg 10 ex. a f 0.50; bij 25 ex. a f 0.45. „De Nieuwe Tijd11, Sociaal-Democratisch Maandschrift, 12e Jaargang No. 5 (Mei) heeft den volgenden inhou 1 „Van een program-eisch", door Mr. M. Mende's „Ons beginsel en de nieuwste taktiek", door Th. van der Waerden„Historische resultaten", door W. van Ravesteijn Jr.; Ambtenaars- en arbeidersbeweging", door L. J. C. Poppe; „Buitenstaanders over vakbewe ging", door D. J. Wijnkoop; ^De nieuwe vakveieeni- gingstaktiek" van Rosa Luxemburg (Slot), door H. Spiekman. De prijs van het Tijdschrift is f 1 5© per kwartaal, voir arbeiders f 1.proefnummers worden op aan vraag gaarne toegezonden door den Uitgever J. A. Fortuijn, Kerkstraat 34, Amsterdam. Bij gunstig weer wandeltocht van „Kunsten Strijd" op Zondag a. s. Samenkomst om 8 uur voormiddag in „Constantia". STEÜJiPEMING SCHIEDAM. K. 2 ct, Cursus 15 et., Mej. d. B. 12 ct. IN DE BUS. A. 10 ct. B. 10 ct., C. 10 ct., D. 9 ct., E. 1 ct. ABONNEERT U op of met politiek-satiriek weekblad met teekeningen van ALB. HAHN. Het abonnement op „De Notenkraker" alleen kost 90 ets. per kwartaal. Afzonderlijke nummers 71/, ct. Vraagt proefn.: 8 dagen gratis toezending. BUREAUX: KEIZERSGRACHT 378, AMSTERDAM. Men kan zich abonneeren bij St. KLEPKE, Helenastraat 16. Verslag van de Onderlinge Brandwaarborg-Maat schappij „Neerlandia"over het boekjaar 1906. Uit het jaarverslag blijkt dat het aantal polissen in 1906 gestegen was van 14953 tot 16911, hot verzekerd ka pitaal van f 32.400 871 tot f 36.115.482. Aan brandschade werd over 1906, blijkens in 't ver slag gedetailleerde opgave, een bedrag vergoed van f 51.086.20. De afdoening der schade leverde geene moeilijkheden op. Het blijkt uit het verslag, dat deze maatschappij, welke in organisatie en beheer onder hare zusteren zoo gunstige uitzondering maakt, omdat zjj als „Onder linge" den verzekerden medezeggingschap toekent, en tevens haar financieel beleid openbaar maakt, een groote mate stabiliteit bezit. En daarom is ze boven menig andere te prefereeren.

De Moker | 1907 | | pagina 4