No. 16. ZATERDAG 15 Juni 1907. 7e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 nur in het bezit der Redactie zijn. Nootjes uit den Verkiezingstrijd. Het colportage-verbod. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal 7- -,7 franco per post 30 cent j Uj ™ormtletalmg. Losse nummers 2 cent. Bnrean van Redaktie en Administratie Gebouw „COMSTANTIA", Hoogstraat. Spreekuur voor de Redactie: 's Woensdagsavonds van 71/a—S1J3 uur. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Het district Schiedam is voor de kerkelijken behou den gebleven, zelfs hebben ze er gewonnen. Het schier ongedachte is geschied de ehristelijk-liberale heer Ver steeg is varvangen door den katholiek Nolet. Zonderling. Sterke geruchten liepen er dat de chris- telijk-historische kiezers den katholiek niet zouden stem men, ook al werden zij met alle kracht ertoe bewerkt. 't Zijn praatjes gebleken. Zelfs jhr. de Savornin- Lohman had zich in 't gareel laten spannen om den historischen vijand er op te trekken; en 'tis gelukt. De uitslag geven we hierbij Hoofdkiesdistrict SCHIEDAM. Aantal kiezers Ingeleverde biljett. Van onwaarde Geldige biljetten Volstrekte meer- derheid J. Bos L. Hoogerbrugge Wz. (aftr.) Dr. J. v. Leeuwen A. C.. A. Nolet Mr. P. J. Troelstra H. J. Versteeg (aftr.) Schiedam. 1058 999 10 989 298 539 112 537 93 361 1393 1283 17 1256 392 627 171 596 156 520 55* 1382 1207 14 1193 O cc 589 536 6 530 369 577 178 561 170 436 207 347 13 290 10 165 W 278 263 262 93 166 6 154 5 94 4700 4288 48 4240 2121 1359 2256 480 2138 434 1576 Uit deze cijfers blijkt, dat, waar de heer Hoogerbrugge 135 stemmen boven de volstrekte meerderheid kwam, het maar 18 stemmen scheelde, of Nolet was met Versteeg in herstemming gekomen en dan Overschie en Kethel hebben hun ouden roem ge handhaafd. Te Overschie zijn de kerkelijken met circa 169, te Kethel met 67 stemmen de andere partjjen de baas. Schiedam geeft zulke cijfers, dat er bp de liberalen wel eenige christ. hist, stemmen zullen schuilen. Tellen we de stemmen van Versteeg en Van Leeuwen bijeen, dan krijgen we de volgende verhouding tegenover Hoogerbrugge District I rechts 539, links 473. II 627, 691. UI 577, 614. Wat Schiedam betreft, konden de kerkelijken dus wel afbindenin een strijd van rechts tegen links zou den hier de totaal stemmen zijn geweest: rechts 1743, links 1778. Wat onze cijfers betreft, hebben we geen reden tot ontevredenheid. We zijn in elk district vooruitgegaaan de tijd is niet verre meer dat óók bp de Prov. Staten verkiezing de beslissing in ónze handen berust. Toch al zpn we dankbaar, we zpn niet voldaan. Prettig is 't, vooruit te gaan maar de vooruitgang kan grooter zijn. Het district Schiedam moge ditmaal nog klerikaal gebleken zijn met harden arbeid, vrienden, moet 't gemakkelijk ziju het district van stand te doen veran deren. Werken we daartoe allen mede! Naar we vernamen zpn een aantal kiezers in district III door te grooten toeloop, niet in de gelegenheid geweest van hun stemrecht gebruik te maken. Het aantal kiezers dat thuis gebleven is, is in district III dan ook het grootst. Waarom kon geen 2e stemlokaal zijn aangewezen? - De uitslag over geheel Zuid-Holland genomen, heeft voor de vrijzinnigen niet de resultaten opgeleverd, welke zp verwachten of waarop tenminste gehoopt werd. Ofschoon nog 16 herstemmingen moeten plaats hebben, is de stand der partpen in de Staten reeds 45 21, zoodat geen meerderheid meer te behalen is voor de vrijzinnigen. Dus blijft Zuid-Holland haar 10 rechtsche leden in de Eerste Kamer behouden en blpft deze dus ook in haar geheel rechtsch. Welnu de arbeiders, die zoo flink rechtsch" gehouden hebben, moeteu au maar eens opletten wat er van alle mooie beloften der ke-kelijken terecht komen zal. Nu krijgen ze natuurlijk billijke belastingen. Nu rooken ze natnurlpk een goedkoop pijpje tabak. Misschien ervaren ze nog wel zéér spoedig, hoe ze met hun „rechtsch" houden, zichzelf een leelijke pijp te rooken hebben gegeven. Het vrijzinnige ministerie behoeft nu niet te komen met eenige wet van beteekeüis; op al zijn hervormings plannen, op zi-kteverzekerings- of arbeidswet, zal waarschijnlijk terstond een partijstempel worden gedrukt, om ze te kunnen weren. Voor het huidig ministerie is het regeeren niet ge makkelijker geworden de reaktie, nu gesanctioneerd, zal zich allicht nog sterker doen gelden. Wanneer de vrijzinnigen, die maar niet begrepen waarom de sociaaldemocraten eigenlijk zelfstandig aan de verkiezingen deelnamen, als ze over de teleurstelling wat heen zpn, 'onze cpfers zien, en het wonderlijke verschijnsel van ónzen groei naast hün verval zien, dan zullen ze toch wel onwillekeurig tot de erkenning moeten komen dat ónze taktiekhet onverzwakt stellen van de demokratie tégen het conservatisme, van den vooruitgang tegen het conservatisme, toch wel iets vóór heeft boven de dorre anti-antithese-leuze welke zij slechts weten te stellen. Ze moesten begrijpen dat het den kiezers zoo langza merhand dnidelpk wordt hoe voos ook hün antithese, hoe leeg hun politiek is. Om ze in 't bpzonder de vrijzinnig-demokraten tot dit besef te brengen, is de uitslag dezer Staten-verkiezingen wellicht een goede school. De cpfers van onze stemmen nu waren in vergelijking met de in 1904 behaalde de.volgende: Den Haag 1996 Rotterdam 1572 Schiedam 175 Gouda 397 Dordrecht 507 Brielle 335 2908 5304 480 647 592 618 In Rotterdam komt Spiekman, in den Haag komen Troelstra en Ter Laan en in Dordrecht Dr. Stoop in herstemming. De kerkelijken hebben geen reden tot juichen; de liberalen zijn mismoedig; de sociaal-demokraten kunnen tevreden zpn. Dat onze waarschuwing „Wacht u voor Stinkbommen" niet onnoodig was, is maar al te duidelijk gebleken. De „fatsoenlijke" en in 't bpzonder de kerkelijke par tpen, schijnen nu eenmaal niet in staat te zijn een ver- kiezings-aktie te voeren zonder volksverleu- g e n i n gze zijn blijkbaar overtuigd dat hun werke lijke kracht zóó gering is, dat ze met massa's kunst middelen moet worden aangevuld, wil er kans zijn op een overwinning hunnerzijds. Twee reusachtige biljetten werden verspreid (waar schijnlijk van katholieke zijde) waarin „De nieuwe be lastingen" en „de belasting op tabak" van het vrijzin nige ministerie werden besproken op een wijze, dat een gewoon menschenkind de haren te bergen rijzen over die snoode vrijzinnigen. Echter, er wordt niet bijverteld welke wel de „natUurljjk veel betere" plannen van het Kuyper-kabinet waren, wantdan zouden de arbeiders- en middenstanders-kiezers misschien wel niet op de kerkelijke kandidaten hebben gestemd. En dat was toch de bedoeling. Zonder verder commentaar willen we ook hier de beide plannen voor de nieuwe bedrijfsbelasting in enkele cijfers doen spreken, om de brutale leugenachtigheid van het reuzen-leugen-biljet der kerkelijken vast te nagelen. Voor de gemeente Rotterdam gelden de volgende cijfers 650 f 8.50 f 2.15 meer f 6.35 zw. 300 800 11.— 4.20 6.80 162 1.000 14.— 6 92 7 08 103 1.400 20.— 12.38 7.62 1.800 27.50 19.80 7.61 38 2500 41.50 34 22 7.28 21 4.000 71.50 64.94 6.56 10 10000 212.10 226.01 mind. 13.91 Berekend naar de distr. verdeeling voor de Prov. Staten. No. 2 van onze verzameling uit dezen met leugens van politieke christenen zoo gezegenden tijd is een pam flet uitgegeven door het Provinciaal comité van A. R. Kiesvereenigingen in Zuid-Holland. Natuurlijk is 't weer een „samenspraak" van Hein en Aart, twee reeds uit andere pamfletten bekende zeurkousen, 't Ding is 4 blad zijden groot maar te onnoozel om er één regel uit aan te halen. Een biljet, waarboven het ernstige woord „trouw", mede van anti-revolutionaire zijde in zee gezonden, be gint met de vraagwie niet een afkeer heeft van iemand op wiens woord men niet aan kan, die zijn beloften breekt. 't Is dubbel merkwaardig als dat gezegd wordt door anti-revolutionairen die nu de vraag eens kunnen overwegen waarom hun groot-belover Kujrper zoo impo pulair is geworden. 't Is dubbel merkwaardig als van die zpde wordt ge bazeld over „trouw" aan het beginsel en van de protestantsche kiezers, daarom wordt gevraagd óntrouw te worden aan geheel hun historie. 't Geeft geen hoogen dunk van de opvattingen welke de kerkelpken over „trouw" bezitten. Natuurlijk echter slaan de katholieken weer 't record met hun verkiezings-streken. Dat is altijd zoo geweest en zal nog wel een poosje zoo blpven. We zullen in den vervolge voor hen een speciale waarschuwing moe ten doer, hooren. In een biljet der R. K. Kiesvereeniging R. P. O., onderteekend met de namen van geheel het bestuur (behalve A. C. A Nolet) wordt iets over de sóc. dem. kandidaten gezegd, dat wel aan de vergetelheid dient te worden onttrokken. We nemen 'tletterlpk over: Twee daarvan zijn door de Sociaal-democraten gesteld, n.l. Van Leeuwen en Troelstra. Dat zpn echter geen ernstige kandidaten. Ze weten van te voren, dat ze de reis niet halen. Ze willen u alleen naar de stembus laten loopen, om eens te zien hoeveel stemmetjes ze wel kunnen halen. Gij fun geert dus zoo'n beetje als stemvee. Al zouden zp (wat niet mogelijk is) beiden geko zen worden, dan hadt gij nog geen vertegenwoordigers in de Provinciale Staten. Ge zoudt het werk toch moeten overdoen. Dr. v. Leeuwen, die leeraar is aan de Hoogere Bur gerschool en dus loontrekkend dienaar van de gemeente is, kan toch onmogelijk tegelpk lid der Provinciale Staten zijn, want dan zou hp de over heid worden van degenen die hem betalen. En men kan toch niet verwachten, dat hij zijn goed betaald baantje er aan geeft voor een ander, dat niets oplevert. Ze zijn zoo eerlijk, die brave katholieken, met de anti-revolutionairen en christelijk-historischen stoelende op één wortel des geloofs! Ze zeggen niet dat voor de wet de verkiezing van v. Leeuwen niet geldig zou zijndat hij niet verkiesbaar is. O neen, want dan zouden ze liegenEn daarvoor zpn de heeren veel te kristelijk. Hun brave zielen zijn onbevlekt geen leugen schrpven ze neer; maar ze stellen de zaak toch zóó voor, dat de door hen, eeriyke menschen, voorgelichte kiezers eruit begrijpen wat ze niet schrijven, al bedoelen ze 't ook. Van Leeuwen is verkiesbaar voor de Prov. Staten kan een benoeming aanvaarden zonder z'n betrekking er aan te moeten geven; dus dat ge „het werk toch zoudt moeten overdoen" is een slechts in goede trouw gemaakte veronderstelling van de groote lichten welke schitteren aan den politieken hemel der katholieken. Gelukkige katholieke kiezers, die geen stemvee zijt! Tot besluit nog een gewichtig geval, dat met de noodige ernst dient te worden gelezen. Een reclamebordvoor zekere kandidaten was in zekere stad met een zeker touw aan een zeker hek van een zeker stadhuis verbonden Gemakzucht van zekere man, die 't anders moest vasthouden. Zekere burgemeester zag 'tzond onmiddellijk zekere bode naar zeker huis aan den overkant; zekere dienaar van Hermandad kwam aangesneld, sneed het zekere touw van het zekere bord aan het zekere stadhuis middendoor en toen was het zekere gevaar voor zekere besmetting zeker geweken. In de vorige week Vrijdag gehouden raadsvergadering kwam o. m. aan de orde het amendement-Jansen, bp de DE MOKER •-S t— O cc O p* CD c-t- P- CD O 1904. 1905. 2313 2648 484 Dinsdag Inkomen. Christelijke be lastingplannen, (bedrijfsbelas ting en tariefs- verhooging.) Vrijzinnige be lastingplannen (inkomstenbei tabak, tariefs- verhooging.) Christelijke be lastingplannen leggen op den middenstand meer: Christelijke be lastingplannen drukken den middenstand zwaarder inper- centen 7) 61 D n n n D licht. 5

De Moker | 1907 | | pagina 1