Ditjes en Datjes. Uit ons Vereenigingsleven. Vlaardingsche IJzerkoekjes. behandeling van het verbod van colportage in de vorige zitting ingediend, waarover toenmaals de stemmen hadden gestaakt Er was blijkbaar in den tijd, tusschen beide zittingen verloopen, heel wat afgekonkeld. Alle kerkelijken waren aanwezig; zelfs de oude heer Van der Poel, die reeds sinds zoo langen tijd de zittingen niet meer bywoonde, was in 't geweer gekomen. Of wel: gebracht. De heer Ris probeerde de besprekingen heropend te krijgen, naar aanleiding van een ingekomen adres van wat katholieke vereenigingen. Maar 't lnkte niet. Het amendement-Jansen werd aangenomen met 12 tegen 7 stemmeDrechts tegen links. Zelfs de heer Honnerlage Grete, die zulke kittelige stukjes aan de Nieuwe kan schrijven, stemde voor. Alle colportage is nu verboden. Dat was de bedoeling ook der roomsche straat-, schuimers. Zij maakten 't kabaal, zij lokten de ver ordening uit; zij zetten met eclit-katholieke onver draagzaamheid een heibel op om anderen te treffen't zij den heeren, indien ze De Moker bedoelden te treffen, een troost, dat hun slachtoffer voor hen buiten schot is. Wat De Moker betreft, schieten ze slechts gaten in de lucht; wy kunnen de straatverkoop missen. De Nieuwe juicht over 't gevallen besluit"; de Sch. Crt. is natuurlijk er alles behalve goed over te spreken. Kom, ouwe, troost je en hoop mèt ons, dat de kiezers bij de a.s. gemeenteraadsverkiezing onomwonden zullen verklaren dat ze beu zijn van dat reactionair geknoei in onzen raad; dat ze walgen van die vertooning, dat terwille van een gehuichelde, valsche vriendschap de protestantsch-kristelijke raadsleden zich in de luren hebben laten leggen, om de katholieke dryvers hun zin te doen doordrijven. De heeren staan niet zoo bijster vast op d'r beentjes en met reaktionaire streken van deze soort, kegelen ze zich zelve ten slotte om. Gemeenteraadskiezers, neemt ook een balletje 1 De verkiezingsaktie. We zijn ook ditmaal over ons zelf tevreden, we hebben ons niet onbetuigd gelaten. We hebben de schriftelijke propaganda niet verwaar loosd; integendeel onze strooibiljetten, dank zij zoo veler medewerking, .ruim en goed verspreid; wandel- en fietstochten gemaakt om het overal en zoo luid mogelyk te zeggen wat er aan de hand is en wat wij wenschen Zondag j.l. maakte ook „Kunst en Strijd" een wandeling en werd aan de fietstocht door een flink getal der onzen deelgenomen. Ook wat de vergaderingen betreft toonden we ons krachtiger dan eenige andere groep. In de vergadering Troelstra was geen enkele debatter; in de vergadering Van Leeuwen te Overschie al evenmin. Daarentegen debatteerde Vrijdagavond onze partijgenoot v. Hinte tegen jonkheer de Geer, in- de S.O.V. en met merkbaar succes. Te Overschie sprak Zaterdagavond de heer A. E. Mec- dell van Amsterdam voor de vrijzinnigen en daar be- batteerde de Bruin onder merkbare instemming der ver gadering. Op deze vergadering werd ook door jhr. de Geer gedebatteerd. Hier durfde de kerkelijke heeren het dus blijkbaar nog wel aan. Maandagavond werd verga derd in het gebouw van den R. K. Volksbond, waar baron van Wynbergen de katholieke kiezers kwam voor lichten. Maar anderen hadden geen toegang. In het vereenigingslokaal kwam jhr. de Savornin Lohman eveneens zulk een grootse! e taak vervullen voor eigen vrindjes was de vergadering slechts toegankelijk. Als 3e gerecht op de rijk voorziene tafel van Maan dagavond, werd een vergadering der vrijzinnigen in de S. O. V. gehouden, waarin dr. van Raalte vertelde, waarom de Eerste Kamer om moet. Van Leeuwen de batteerde. We zien met genoegen op den door ons ditmaal ont wikkelde aktiviteit terug. We zien aan den uitslag der verkiezing, dat het geen verspilde moeite is. Valsch alarm. De Nieuwe schrijft aan het eind van haar verslag van de rede van jhr. de Geer: De heer v. Hinte vroeg nogmaals het woord, maar het werd hem geweigerd, met het oog op het late uur. Er ontstond toen een algeme-m lawaai in de zaal, de socialisten brulden, floten, sisten, zongen het Vrijheidslied enz. De voorzitter bracht tijdens dat helsch leven dank aan den heer De Geer voor zijn krachtige rede. Ten. slotte spoorde hij aan om toch vooral Dinsdag Rechts te houden. Toen het lawaai eenigszins verstomd was, sloot hij de vergadering met een dankgebed. Natuurlijk is 't zaakje weer voorgesteld op een wijze, dat de fatsoenlijke gemeente w el het hoofd moet schud den over die lawaaierige, brullende, fluitende, sissende en zingende socialisten. Wij waren op die vergadering niet. Als er gezongen, gefloten of gesist is, keuren we dat ten sterkste af. Op ènze vergaderingen kunnen we doen wat we willenop bijeenkomsten van anderen hebben we de verleende gastvrijheid te eerbiedigen. Maar we zijn op informaties uitgegaan en wel bij enkele menschen, die niet tot onzen kring behooren. En wat konden ze vertellen Toen v. Hinte voor de 2e maal het woord niet kon krijgen, ging een groot deel der vergadering weg. Maar dat waren niet alleen sociaal-demokraten, maar ook liberalen. Welnu, dat geeft altijd eenig rumoer in een vergadering. Toen Troelstra had uitgesproken, verliet een aantal anti's en katholieken de zaal, toen ze begrepen dat er niet zou worden gedebatteerd. Dit moge eenigszins onbeleefd zijn, maar men kan nn eenmaal niemand dwingen een vergadering tot het einde toe bij te wonen. Maar de heer Job ScheUevis altijd 'n handige kerel veroorloofde zich de vryheid uit dit vertrek munt te slaan en met „weer een bewijs" riep hy den kiezers toe„houdt rechts." Daarop volgde begrij pelijkerwijze eenig bescheid. Dat is de lezing, welke wij van verschillende kanten over het lawaai, gebrul gefluit, gesis en gezang ver kregen en die we meenden te moeten vermelden, opdat het onbeduidend geschiedenisje niet het onderwerp worde van een nieuwe roman over de slechtheid der socialisten, waarin de Niemve schijnbaar veel trek had. Oranjelol. De Schied. Crt. meldt: Door de directie der stearine-kaarsenfabriek Apollo" alhier was aan het geheele personeel der fabriek een vrije dag mèt behoud van loon toege zegd. In verband met de plannen der hier opge richte Oranje-Vereeniging heeft de directie thans aan het personeel medegedeeld dat die vrije dag behoudens het niet te voorziene geval dat de werkzaamheden aan de fabriek dit niet zouden mogeljjk doen zijn zal gegeven worden on 31 Augustus a.s. Moge dit goede voorbeeld door de directiën van alle hier gevestigde industriën gevolgd worden. Welk „goeds" er in dit voorbeeld steekt, is ons een raadsel en de wenschelijkheid dat het door anderen zou gevolgd worden, zien we niet in. 't Komt ons voor dat de arbeiders, die één heelen vrijen dag per jaar krygen, dezen het liefst zullen hebben op de voor hen meest belangrijken dag. Wie dan den 31en Augustus den be langrijksten achten, konden hem dan kiezen. Maar 'tis voor ons de vraag, of dien 31en wel door velen gekozen zou worden. Maar natuurlijk gelieven de menschen der Oranje- Vereeniging hem den belangrijksten te noemen ter wille van eigen standjes. Gemeenteraadsverkiezing. De verkiezing voor 7 leden van den Gemeenteraad alhier is vastge steld op 25 Juni a.s.de stemming op 2 Juli en de herstemming, zoo noodig, op 12 Juli. De aftredende raadsleden zijn in d strict IW. A. Beukers en B. A. J. Wittkampf IIM. C. M. de Groot en A. J. v. d. Poel. IIIA. Cool Mzn., A. Gouka en P.Loopuyt. De heeren van der Poel en Loopuyt stellen zich niet meer beschikbaar. Schildersgezellen. We ontvingen het volgende ter plaatsing: Schiedam, 1 Juni 1907. Mijnheer de Redacteur! Vergun ons s. v. p. door middel van uw blad, het Schiedamsche publiek op de hoogte te stellen, met het verloop en het resultaat eener, wij kunnen wel zeggen, tweejarige loonregeling der schildersgezellen. Het zou te veel plaatsruimte eischen, wanneer wy alle correspondenties, deze zaak betreffende, wilden publiceeren. Wij zullen ons dus bepalen tot het weer geven van feiten, ontdaan van alle bijkomstigheden. Zeer vyoeg in het voorjaar van 1906, werd door de afd. Schiedam van den N.S.G.B., aan de patroons-ver. een verzoek verzonden, met een uitvoerige toelichting waarin gevraagd werd, het loon van 16—17 ets. per uur op 20 ets. per uur te brengen. Eenige weken daarna, gewerd ons een schrijven der patroons-ver., waarin ons bericht werd, dat zij op ons verzoek om loonsverhooging, niet kon ingaan. Nu, wij hadden wel niet verwacht, dat ons verzoek direct ingewilligd zou zijn, maar zulk een antwoord was ons toch te bar. Wij verzochten een conferentie, teneinde ons verzoek nog nader toe te lichten. Weer eenige weken later ontvingen wy bericht, dat de Schiedamsche patroons, hun eens genomen besluit handhaafden en dus een conferentie met ons als over bodig beschouwden, 't Is misschien wat vreemd, maar onze afd. beschouwde zoo'n conferentie niet als overbodig. Integendeel, zy besloot om met alle mogelyke middelen, tot een conferentie te geraken. Wy wendden ons daarvoor tot de K. v. A. inzake bouwbedrijven, met het verzoek, deze zaak in handen te nemen en tot een voor ons goed einde te brengen. Dat lichaam deed wat zij kon, om beide partijen tot elkaar te brengen, maar alle pogingen daartoe stuiten af, op den onwil der patroons. Het einde was dan ook, dat de K. v. A. haar be moeiingen in deze zaak in uw blad publiceerde en daarin hun scherpe afkeuring over de houding der Schiedamsche schilders-patroons uitspraken. Hoezeer ook teleurgesteld door dit einde, wij besloten maar om het volgende jaar opnieuw by de patroons aan te kloppen, wellicht waren zy dan van gedachte veranderd en zou een verzoek om loonsverhooging allicht gunstiger ontvangen worden. Intusschen poogden wy door huisbezoek enz. het aantal leden onzer afd. uit te breiden en betrekkelijk met succes. Betrekkelijk zeggen wy en met recht. Er had veel meer bereikt moeten worden, maar de lauwheid der gezellen is een groote hinderpaal. Nog steeds begrijpen zy niet of willen niet begrijpen, dat hun plaats is in de organisatie, dat die slechts verbetering kan brengen in hun ellendigen toestand. Schande over die klaploopers, die zich door hun niet toetreden, tegenover ons plaatsen, instede van naast ons en de struikelblokken zijn op den weg, die leidt naar een menschwaardig bestaan. In 1907, ook weer zeer vroeg in 't voorjaar, klampten wij de patroons opnieuw aan en verzochten opnieuw, het loon op 20 ets. per uur en den werktyd in den zomer op 11 uur daags te stellen. De gemeente had aan de patroons een goed voorbeeld gegeven door het loon voor een schildersgezel op 211 cent per uur te brengen. Wy echter waren bescheiden en vroegen maar 20 ets. per uur. Maar, of wy door het gebeurde van 1906, de patroons eenigszins beter hadden leeren kennen, zeker is het dat wij niet zulk een hooge verwachting van ons verzoek hadden, als het vorige jaar. En, onze vrees bleek niet ongegrond, het antwoord der patroons luidde: „Het is beter èn voor ons én voor de gezellen, het loon door u gevraagd, niet te betalen". 't Is wel vreemd, die bezorgdheid der patroons voor de gezellen. Een bezorgdheid die zoover gaat, dat zij alleen uit vrees, dat door die enkele stuivers loon per week meer, de clientèle minder werk zou laten ver richten, zoodat dus de werkloosheid grooter zou worden. Dus ongeorganiseerden, gij hebt het gehoord? Blijft maar doorsmeeren voor f 9.50 a f 10.50 per week, tenminste als gij het geheele jaar werkt. Blyft maar doorploeteren voor een loon, waar een opperman de neus voor ophaald. De bezorgdheid, die de patroon voor u koestert, verbiedt hem, u een paar centen per uur meer te geven en het ellendige loon ook maar eenigszins te verbeteren. Zooals te begrypen is, waren wij met zulk een antwoord allerminst tevreden en wij vroegen dus maar weer een conferentie aan, teneinde onze zaak mondeling toe te lichten. In tegenstelling met het vorige jaar, waren nu de patroons bereid, om met ons te confereeren, tenminste met Schiedamsche schildersgezellen, die bij een Scliie- damschen patroon werkzaam waren, of dat jaar werk zaam waren geweest. Daar nu onze loonbewegiDg geschiedde met het H. B.,i was het schryven der patroons, dat het H. B. van de conferentie uitsloot, feitelijk een négeeren van onzen Bond, een miskenning onzer organisatie. Maar, met het oog op mogelyke voordeelen, door deze conferentie te behalen, lieten wy deze beleediging, ons aangedaan, over het hoofd heengaan en aanvaardden de conferentie op de voorwaarden, welke door de patroons waren aangegeven. Deze had dan ook plaats in het gebouw van den R.-K. Volksbond en duurde 21/, uur; twee en een half uur probeerden wij, de patroons te overtuigen van het nood zakelijke eener loonsverhooging en toen wy aan het eind daarvan vroegen of zy ons geen bemiddelings-voorstellen konden doen, werd ons geantwoord, dat zjj geen vrij mandaat hadden, dus hoogstens van het gesprokene ver slag konden uitbrengen op huu huishoudelijke vergadering en het resultaat daarvan aan ons later meêdeelen. Na eenige weken, kwam dan ook die mededeeling, en wij vernamen daaruit, dat de patroons in hooge wijsheid besloten haddeD, om op ons verzoek niet in te gaan. Het is treurig een zoo weinig toegevende houding bij de S. S. P. te moeten constateeren, te meer daar het loon van den gezel nog op een zeer laag peil staat. Maar, de cliëntèle kan het niet betalen, zeiden de patroons en wij vinden dat nog niet eens zoo'n kleine uitvlucht. De cliëntèle kan wel betalen: voor een timmerman 21 ets. per uur; voor een metselaar 22 ct. per uurvoor een opperman 18 ct. per uur; voor een stucadoor 21 a| 22 ets. per uur. Maar 20 ets. voor een schilder, o neen dat kan de cliëntèle niet betalen en geeft ook de gemeente het voorbeeld aan de patroons, door 21 ets. per uur te betalen, zij blijven bij hun eens genomen besluit en betalen niet meer dan 17, zegge zeventien, heele centen per uur. Op de conferentie, gehouden tusschen patroons en gezellen, werd ons gezegd: „Wy (depatroons) wij durven op eigen verantwoording niet by de klanten aan te ko men, maar bewerken jullie de k'anten. Nu, wij willen dan hier een paar vragen stellen aan de Schiedamsche Burgery. Ie. Weet gy, dat de schildersgezellen, in een stad als Schiedam, waar de kosten van levensmiddelen, huis huur enz., toch heusch niet gering zijn, met een week loon van ƒ9.50f 10.50 naar huis gaan 2e. Dat zij daarvoor des zomers 7089 werkuren moeten maken en des winteis 4548? 3e. Dat zy die het voorrecht hebben, eenige weken of maanden langs de keien te loopen, zulk een loon nog niet halen kunnen 4e. Zyt gij mede met de patroons van oordeel, dat het bedrijf een dusdanige verhooging niet kan dragen? 5e. M. a. w. zyt gij niet in staat om voor een! schildersgezel 1 cent per uur minder te betalen dan voor een timmerman Dat de burgerij zich dan uitspreke. En wij geloovetj dat die uitspraak voor ons niet anders dan gunstig zijn kan, Dankend voor de verleende plaatruimte. Het Bestuur der Afd. Schiedam der N. S. G. B. Bond van Branders- en Distillateurs- knechts. Door onvoorziene omstandigheden, zal de Boottocht, welke bepaald was op 23 Juni, plaat.' hebben op 30 Juni a.s. Voor verdere bijzonderheden zie achterstaande adver tentie en aanplakbiljetten. HET BESTUUR. Uitslag Statenverkiezingen. De uitslag van de verkiezingen voor de Provinciale Staten in het district Vlaardingen is als volgt A. Hoogenboom (A.-R5515 A. Hoogendyk (Lib.) 2253 P. M. v. Mierop (Lib.) 1916 J. H. A. Schaper (S. D.) 370 P. J. Troelstra (S. D.) 412 A. H. C. M. J. IJzermans (R.K.) 5290

De Moker | 1907 | | pagina 2