Goede winste. De candidaatstelling door de S. D. A. P. te Schiedam. Van alles wat. oogenblik is er slechts één „vrijzinnige" organisatie, dit is de „vrijzinnig-democratische vereeniging Schiedam". Indien deze zich nu losmaakt van het „vrijzinnige" gezwendel, waaraan ook de Schiedamsche vrijzinnig democraten zich telkens en telkens weer schuldig maakten, en weer ronduit democratisch wordt, dan zullen natuurlijk de sociaal-democraten tegenover het leugenachtige reactionaire clericalisme deze burgerlijke democraten kunnen steunen. Vermoffelen zij hun demo cratie, dan wordt het den soc.-dem. tenslotte onmogelijk, zelfs bij herstemmingen en ondanks hun tegenzin tegen het pralende, liegende politieke christendom de vrijzin nigen bij te staan. Hiervan zullen de leden der vrijzin nig-democratische vereeniging zich behoorlijk rekenschap moeten gevenvoor hun eigen toekomst hangt zeer veel af van het besluit dat zij nu zullen nemen. In elk geval, de sociaal-democraten geven zich be hoorlijk rekenschap van hun beteekenis. Dat zij op dit oogenblik nog niet sterk geuoeg zijn te Schiedam, om geheel met eigen kracht in den Raad of de Kamer te komen, weten zij volkomen goed. Maar zij weten het beter dan eenige andere partij het weten kan, welke veranderingen er in de 7 jaren van bestaan der S.D.A.P. te Schiedam in hun eigen sterkte zijn gekomen en welke vooruitgang z\j in de allerlaatste jaren hebben door gemaakt. Zij kunnen dus voor zichzelf met zekerheid nagaan, dat na nog verscheidene jaren van werken, minder misschien dan zij vermoeden, de sociaal-demo cratie niet meer geweerd zaf kunnen worden. Maar zoover is het nu nog niet. Dat weten wij evengoed als wjj weten, dat de liberalen in het geheel niet meer bij machte zijn er met eigen middelen te komen en dat de clericalen ook al aardig op weg zijn om niet meer alleen op eigen beenen te kannen staan. Wij, sociaal-democraten, hebben den tijd. Natuurlijk, wjj komen er liever vandaag dan morgen. Maar wjj komen er liever morgen ongerept dan vandaag met het vernederend gevoel ons heerlijk beginsel ontrouw te zijn geworden terwille van tijdelijk voordeel. En wij hebben ook vertrouwen in onszelf en in onzen arbeid, want wij zien dat niets ons kan tegenhouden, omdat wij gedragen worden door de noodzakelijkheid der gebeurtenissen en omdat bjj ons alleen ten slotte de vrijheid en de vooruitgang veilig zijn. In het vorig no. van De Moker werd door onzen Vlaardingschen medewerker uitvoerig besproken de wijze, waarop de nieuwbakken redacteur van de christelijk - democratische" Goedkoope Vlaardingsche Courant, de heer H. van Munster te Amsterdam, de sociaal-demo craten meent te moeten bestrijden. Men zie de hierboven als motto geplaatste zinsnede en men weet genoeg. Wat moet de lezer van de Goedk. VI. Crt. wel een hoogen dunk hebben van een meneer die Van Munster heet, in Amsterdam woont en wel zoo vriendelijk is te Vlaardingen licht te komen ontsteken over de karakter loosheid, schijnheiligheid en onoprechtheid der sociaal democratische leiders. Wat zal dat wel een pronkjuweel van karaktervast heid en oprechtheid zijn, die goeie meneer Van Munster uit Amsterdam! Om dat eens extra te doen zien, meende de man bij gelegenheid der Statenverkiezingen tot een middel z'n toevlucht te moeten nemen, dat niet wij, ka'akterlooze, schijnheilige en onoprechte soc.-democraten zullen be schrijven, doch dat we uit De Christen-Democraat na vertellen. Deze schrijft o. m. Onze Partijgenooten en geestverwanten hebben recht behoorlijk op de hoogte te worden gesteld van het verloop der zaak, waarin Van Munster een zoo schandelijken rol speelt. Bekend is, dat ons Partijbestuur ter algemeene Partijvergadering in verband met den stand van zaken een blanco mandaat ontving. En evenzoo bekend is, op welke wijze daarvan een zéér voorzichtig gebruik werd gemaakt, ook omdat ter Partijvergadering nog eens nadrukkelijk werd gevorderd dat het Bestuur zich stipt zou houden aan het Program van Beginselen. Welke overwegingen er toe leidden te adviseeren zooals ten slotte het Partijbestuur deed, onze lezers vinden ze in het Manifest op de eerste pagina afgedrukt. Inderdaad ernstige pogingen zijn aangewend om alsnog de coalitie te beduiden van hoe groot belang het voor haar is, den Christen-democraten invloed te gunnen en te sturen in Christelijk-demo- cratische richting. Intusschen de overheerschende invloed der Room- schen en Christelijk-Historischen bleek te machtig. De zeer bescheiden eischen der Christen-democraten werden door deze beide uiterst conservatieve groepen afgewezen. En toen, nadat alle pogingen in die richting hadden gefaald, en den onwil der coalitie op zoo doorslaande wijze nog eens was gebleken, toen stond het besluit van het Partijbestuur vast. Geen ander middel bleef over dan dit mammon- nistisch bondgenootschap te bestrijden en zoo mo gelijk uit elkaar te slaan. Alzoo geschiedde. Het Manifest, bestemd hoofdzakelijk voor de Pers en een ander, mede in dit Nummer afgedrukt in duizenden Ex. verspreid, gingen op denzelfden dag het land in. En Van Munster gaf zijn toestemming nadat beide stukken hem twee maal duidelijk waren voorgelezen, in tegenwoordigheid mede van Staal man, Janze, Hartendorf en Lieftinck. Hem, Van Munster, werd op hetzelfde oogenblik als Secretaris opdracht gege ven, (wa .rom hij zelf verzocht), alle af- deelingen kennis te geven van het geval len besluit. Dat heeft hy nagelaten. Bljjkbaar opzettelijk. Blijkbaar stond toen reeds het voornemen bij hem vast, op het beslissend oogenblik verraad te plegen aan zijn Partij. Het „oprechte" heerschap, dat vast niet verdacht kan worden zich vooraf aan anderen te hebben verkocht, schreef op 't laatste oogenblik een ingezonden stuk in De Standaard, waarin hij op hoogen toon de houding der Christen-demokraten.... bekritiseerde. Dat wil dus zeggen, dat hij de weergalooze.... „oprechtheid" ver toonde midden in den strijd zijn eigen partij in den rug aan te vallen. De Ckristen-Demokraat schrijft dan verder: De verontwaardiging in onze kringen over deze laagheid is algemeen. Aanstonds heeft het Partijbestuur van Munster geschorst als Secretaris, terwijl de atd. Scheve- ningen—Den Haag die hoogstwaarschijnlijk op zijn advies handelde terstond is geroyeerd. De tijd was kort en blijkbaar heeft van Manster gehandeld op het laatste oogenblik, om de coalitie de volle gelegenheid te geven van zijn „heerlijke vinding" gebruik te maken. Dr. Knijper haalde dezen „karaktervollen" en „op rechten" politieken deserteur met groote statie in de coalitie, als een weergekeerden zoon hem in een be- driestard artikel in De Standaard prijzend om zijn „christelijke" (verraders?)-beginselen. De Christen-Demokraat zegt daarover: Welnu Dr. Kuyper, wij geven n uw vriend Van Munster thans cadeau. Hij keerde terug als de gewasschene zeug tot de wenteling in het slijk. Hij behoort in het coalitie-gezelschap. Eer dezen man en verheerlijk en verhoog hem. Ge kunt hem gebruiken in uw bondgenootschap, zoo Ge terecht nu hebt begrepen voor veel en velerlei. Maar wanneer Gij de verachtelijke daad van dezen mensch wilt verklaren uit „liefde voor het Christelijk beginsel", dan onteert Ge nog eens wêer den Heiligen Naam van onzen God. Goede winste voor Dr. Kuyper, zulk een oprechte broedrr de rechtzinnige gemeenschap te kunnen binnen leiden. Daar is alles welkom In afwijking met de tot nu toe gevolgde gewoonte heeft de Schiedamsche afdeeling der S D. A. P. niet candidaten gesteld voor alle openkomende raadszetels, doch slechts één voor ieder district. Zij is daartoe ge komen onder invloed van de politieke partijontwikkeling ook te Schiedam, zooals die zeer duidelijk door de laatste Statenverkiezing aan den dag is gekomende vrijzinnige coalitie, die alles bijeenbracht wat maar mee wilde doen, heeft het bewijs geleverd, niet in staat te zijn een meerderheid te vormen, en de sociaal-demo- kratie, hoewel met geweldige kracht zich ontwikkelend, is nog niet aan de sterkte van een meerderheidspartij toe, maar wel reeds sterk genoeg om zich terdege te laten gelden. Zich nu maar willoos of moedeloos onder werpen aan een clericaal bewind, daar denken de soc.-dem. niet aanhet arbeidersvijandige, vooruitgang- belemmerende van het clericalisme is hun te zeer gehaat om daar niet tegen in te gaan met al hun kracht. Waar nu ook de liberalen door en door anti-clercaal zijn, zij het ook om andere redenen dan de sociaal democraten, en het te verwachten is dat zij mede ten gevolge van de ontvangen verkiezingsles meer demo cratisch zullen optreden, meende de Schiedamsche afd. der S. D. A. P. dat het gewenscht was, zelf slechts met 1 candidaat in ieder district uittekomen en de vrijzinnigen de gelegenheid open te laten daarnaast zooveel candidaten te stellen als er nog plaatsen open blijven, d. i. dus 2 in III en 1 in I en II. Indien de vrijzinnigen dan werkelijk met democratische mannen voor den dag komen en onzen democratischen candidaat overnemen of steunen, dan zal het ons ook mogelijk zijn de bu'gerlijke democraten te steunen; en dan is er kans, dat de 2 democratische partijen (aangenomen altoos dat de vrijzinnigen werkelijk het conservatisme den rug toe draaien) tezamen de reactionaire clericalen kunnen weren in III en waarschijnlijk ook in II, zoodat er dan een gezond democratisch element in den raad komt met een fiks democratisch programma. Mochten de vrijzinnigen toch nog aan conservatieve buien blijken te lijden of om welke reden ook niet willen ingaan op deze door de omstandigheden aange wezen oplossing (ze zijn nu eenmaal in geen enkel district meer in de meerderheid), dan zal voor het ver volg de S. D. A. P. daar rekening mee moeten houden en zich niet meer op den weg van een dergelijke tak- tiek kunnen begeven. In het belang van de gemeente en haar overwegende arbeidersbevolking meende onze afdeeling juist nu een dergelijke taktiek als de gevolgde te moeten volgen. Het woord is nu aan de vrijzinnigen. Daarna weer aan ons. Hebt uw naasten lief!.... Te Rotterdam heb ben de kerkelijken een verkiezingsvers verspreid op de wijze van Speenhoff s lied op de Rotterdamsche schutterij. Reeds in het eerste koupiet wordt walgelijk gesold met wat die naam-christenen verklaren voor hen heilig te zijn. De lezer oordeele De dag van stemmen naakt, Op mannen op, ten strijde Geen zuchten meer geslaakt Wij staan aan Christus' zijde. Wie ooit met Christenmoed Voor Christus zich omgordde, Gaat kiezen trouw en goed Als man van recht en orde. Hoe groot de naastenliefde dezer christenen is, blijkt uit de beide eerste regelen van het laatste koupiet. O, kort 's vijands wieken En slaat ze maar lam En dergelijk tuig noemt zich volgelingen van Hem, die gezegd heeft„Hebt uw naasten lief als u zeiven Niet minder mooi maakt 't het Friesch Dagblad, dat naar het oud-testamentische voorbeeld uit Richteren 5 vers 38, een blijvende vervloeking uitspreekt over de kiezers van christelijke richting, die voor de provinciale stembus niet zouden opkomen. Uit de kringen der Rotterdamsche christelijken komen stemmen, om den tegenstander „lam te slaan," en in het noorden acht het christelijke Friesche Volksblad een blijvende vervloeking niet te veel voor de thuisblijvers onder de christelijke kiezers. De Maasbode vertelt nog meer van de „naastenliefde" der politieke christenen „Daverend weergalmden de echt-Nederlandsche volksliederen door de stratenbjj 't zingen van Doctor Kuyper gaat nooit verloren Fal deralderiere, falderalderiere, weerklonk wederom 't lieve gefluit, maar nu slechts zeer flauw. De demonstranten antwoordden door het opgewekte en lustige Hang op, hang op, hang op, Hang Troelstra aan de lantaarn. Hang op, hang op, hang op, Hang Troelstra aan 'n boom. We weten nu alvast wat onder echt-Nederlandsche, opgewekte en lastige volksliederen verstaan dient te worden En dat schuim, dat de onverdraagzaamheid ten top voert, verklaart zich eigenaar van hét christendom van de leer der liefden tot den naaste Menigeen, die zich niet rekenen zal tot de uitver korenen" te behooren, zal toch rillen van zulke „dankpsalmen". Hoe men de goegemeente voorlicht. De Standaard schrijft Het arbeidscontract is van mr. Loeff, en niet van mr. van Raalte, en van rechts vond het krachtdadigen steun." Wij meenden tot nu toe, merkt de N. R. Ct. op, dat het arbeidscontract was van mr. Druckerdat het door mr. Cort van der Linden werd ingediend, door mr. Loeff overgenomen en ten slotte door mr. van Raalte ver dedigd. 4 Ook dachten w(j ons te herinneren, dat mr. de Savornin Lohman het ontwerp nog al had bestreden. Vergissen wjj ons. of hebben wij te denken, dat, als De Standaard aan het geschiedschrijven gaat.... „Fatsoenlijke" vergadering bezoekers. In ons vorig no. bespraken wij de ontstemming, welke de „fatsoenlijke" burgerij getoond heeft, toen op de vergadering de Geer, onlangs hier gehouden, eenig ramoer werd veroorzaakt, doordat een groot deel der aanwezigen, toen aan onzen debater Van Hinte voor de tweede maal het woord werd geweigerd, de verga dering verliet. We hebben over dat geval het onze gezegd maar .„Het meerendeel der sociaal-demo cratische leiders doet zich als karakter loos, schijnheilig en onoprecht kennen." H. van Munster.

De Moker | 1907 | | pagina 2