Sociaal-Democratische Gomeentepolitiek HET VOLK C. VAN DER HOEVEN, DE NOTENKRAKER Bureau voor Arbeidersrecht. Maassluis. Salon voor Scheren en Haarsnijden Mej E. H. van der Meer Dagelijks te ontbieden In den Partijbrochurenhandel Keizersgracht 378, Amsterdam, is zooeven verschenen DOOR W. H. VLIEGEN. met het snelvarende Schroefstoomschip YLAARDIN GEN IY, met medewerking van het Harmonie- Muziekgezelschap „Kunst en Strijd", alhier. „Yan Schiedam en Vlaardingen langs Nieuwe Sluis, Hellevoetsluis, over 't Haringvliet, Holl. Diep naar Dordrecht, terug langs Rotterdam naar Schiedam." Vertrek van Schiedam 9 uurvm,; van Ylaardingen een half uur later; vermoedelijke tijd van terugkomst 6 uur n.m. DAGBLAD VOOR DE ARBEIDERSPARTIJ. 10 cent per week; f].30 per kwartaal Hoog de anti-theseHet geestelijke vooropTegen de revolutie het evangelie JawelZoolang slechts de weldoorvoede liberalis tische en clericalistische honden vechten om het vette been der publieke macht Maar niet zoodra vertoont zich de kale, magere hond van den arbeid op het terrein van het strijd gewoel, of de vetten staken den strijd om de magere de tanden te toonen. Ziedaar het beeld van den strijd. D-eren zal ons dit geknoei echter niet. De strijd wordt er voor ons des te vinniger en vruchtdragender door 1 Daar zullen wij voor zorgen Candidaten voor den Raad. Door de kies- vereeniging „Volksbelang" zijn definitief tot candidaten voor den Gemeenteraad gesteld A. Hoogerwerf en A. H. P. Maarleveld. Eerstgenoemde zal worden gesteld in de districten I en II, laatstgenoemde in district III. Van de zijde der kerkeljjke coalitie zal wa-rschijn- lijk tegenover den heer Hoogerwerf worden gesteld de heer A. v. Rijn en in de plaats van den heer I S. Figee de heer W. Brouwer. Vrome wenschen. De anti-rev. „Vlaarding- sche" gaat prat op de kerkelijke overwinning bij de Staten-Stembus. Aan het eind van haar ontboezeming, getiteld „Na den Slag," roept hij nit „Het zal maar best zijn, dat voortaan onze candi daten maar bij enkele candidaatstelling worden gekozen, dat wint vele moeiten en ook veel kosten nit, zoowel voor de tegenpartijen als voor ons n de vrijzinnigen hoeven dan tot valsche leuzen geen toe vlucht te nemen." Tja! als wij er niet waren zou dit binnen betrekkelijk korten tijd wel eens kunnen gebeuren. Want och, de heeren anti's zeggen wel, dat een diepgaand principieel verschil hen van de liberalisten scheidt, maar dat dit verschil inderdaad niet van zoo heel veel beteekenis is, leeren ons de voor de deur staande Raadsverkiezingen. Klerikaal en liberaal, arm in arm ter Stembus om den arbeid te bestrijden! Wie gelooft dan nog aan dat opgeblazen diepgaand p-r-i-n-c-i-p-i-e-e-1 verschil? Daarom: als wij er niet waren: ja! De heeren zouden 't wel onder elkaar bedisselen. Maar slechts gekken prijzen wat de heeren wijzen Wij zullen den heeren nog menige harde noot te kraken geven! Onnooz.ele bloed! Het nieuwbakken redac teurtje van onze „Goedkoope", op wiens geknoei bij de jongste Statenverkiezingen wij niet nalieten de aan dacht te vestigen houdt zich van den domme. En in De Moker èn in ons dagblad Het Volk, èn in een manifest aan de kiezers wijzen wij er op hoe dit „christelijk" heerschap, van elke gewetenswroeging vrij, als hoofdbestuurder der Christen-Demokratische Partij den kiezers riedt links te stemmen en als redacteur van de Goedkoope adviseerde „rechts." De onnooz-le bloed komt nu in zijn krantje van Zaterdag met meer opgeblazenheid en brutaliteit, dan waarover zoo'n onnoozel mensch in den regel beschikt, vragen „Zou de correspondent van Het Volk ook eens kunnen zeggen in welk nummer wij adviseerden rechts te gaan En zoo niet laat dan de leugenaar zijn bericht herroepen." Wij zouden kunnen volstaan met te constateeren dat de artikelen der laatste weken niets anders bevatten dan lo. een reeks verdachtmakingen ten onzen opzichte, 2o. een felle bestrijding van het liberalisme, 3o. één doorloopende bedekking van het conservatisme in poli tiek kerkelijke kringen. Wij willen echter met een korte aanhaling het ge heugen van den onnoozelste der onnoozelen nog wel even optrisschen. In het no. van 25 Mei eindigt het artikel „Samen werken" als volgt „Samengaan (met links) is, onder de huidige om standigheden, onmogelijk. Met rechts is dat anders. Daar is althans nog neiging om zich aan socialen arbeid 1) te wijden en wil men daar, wat blijkbaar het geval is, den Christen-democraten rechtmatigen invloed geven, dan is samenwerking zeer gewenscht. Wie dan te Ylaardingen rechts stemt, weet, dat hij zóó tevens zijn stem uitbrengt op een Christen democraat in Den Haag. En dat hij daarmee de democ-atische ontwikkeling onzer wetgeving in de hand werkt." In het no. van 1 Juni eindigt het artikel „Theorie en Praktijk" als volgt: „Ons uitgangspunt, óók bjj de komende stembus is het Christelijk beginsel, wat ons vanzelf bij de rechtsche partijen plaatst." Onze miniatuur-Janus durft dan nog beweren, dat hij de „rechtschen" niet aanbeval Je moet maar over de noodige brutaliteit beschikken Het Gereformeerd Weekblad van Maassluis schrijft in het laatste nommer, dat het onbegrijpelijk is, waar die 412 en 370 socialistische stemmen in het district Vlaar- dingen vandaan zijn gekomen. En daarop volgt het gemoedelijke zinnetjeVlaardingen zelf zal wel het grootste aantal geleverd hebben. Ia, dat is zoo. Maar dat het Weekblad met geen enkel woord melding maakte van de 30 sociaal-democratische stemmen in Maassluis, geeft te denken. Over nare dingen spreekt het Weekblad liever niet. En het is een naar ding, dat 30 stemmen van de réchterzijde naar het roode kamp zijn overge gaan. De liberalen hebben alle man ter stembus gehad. Dus heeft de anti-revolutionaire partij ze wel moeten verliezen. Nu zijn er bij die dertig wel enkele, die de laatste jaren r iet meer stemden, omdat zjj het vertrou wen in de Kuyperpartij hadden verloren, maar daarom toch geen liberaal wilden steunen. Doch dat zijn er enkelende meesten hebben begrepen, dat de belangen van de kleine luiden niet anders dan door de arbei- 1) Bewaar me voor mijn vrinden. Neen, m'n vijanden sta ik zelf nog wel. Noot van den zetter derscandidaten behartigd zullen worden. De eerste maal dat er plaats voor den arbeid gevraagd werd, is prach tig beantwoord. En doodzwijgen helpt geen zier. De geesten ontwaken. Met hetzelfde nummer van het Weekblad kan dan ook voor de soc.-d^m, partij gezegd worden, dat er- geen beter reclamemiddel is dan smaad, en „die sma dend optreedt, wint het misschien voor een tijd, maar moet het op den duur verliezen. Alleen de waarheid houdt stand. Indien we daarom de waarheid voorop laten treden en achter de waarheid aankomen, zijn we zeker overwinnaars. Maar men moet zijn tijd afwachten." De Moker zou zeker niet zoo'n oplaag hier gekregen hebben en daardoor in zoo korten tijd zoo'n flinke pro paganda hebben gemaakt, getuige de stembus, zonder de smaad als reclamemiddel. Toch is een fatsoenlijker bestrijding wel zoo aangenaam. Nu het Gereformeerd Weekblad het vele aantal stem men eenigszins begrijpelijker is gemaakt, moet het een wederdienst bewijzen. Het is een weinig onbegrijpelijk, hoe iemand, die zeer veel in arbeidershuizen komt, zooals de onderteekening doet vermoeden, schrijven kan: „Honderden millioenen menschen worden er op aarde gevonden en de Almachtige zorgt voor aller levensonderhoud. Eenige regelen later wordt er gesproken van verzadigd. Maar weet de schrijver van dat artikel dan niet, dat tal van arbeidersvrouwen in zijn gemeente bijna nooit verzadigd zijn Dat van de aardappelen met aardappelen- saus of een schijntje vet, die toch al niet te overvloedig op tafel komen, moeder te weinig neemt opdat man en kinderen te meer zullen hebben? Dat op zoo'n maal, aangevuld 's morgens en 's avonds door met margarine besmeerde boterhammen en waterkoffie, een werkman niet gezond en krachtig wezen kan? En durft de schrijver dan van verzadigd te spreken? Waarom het hemelsche en het aardsche altijd te zamen gevoegd in het nadeel van den armeWat aangevoerd wordt voor het hemelsche brood, dat kan men onderschrijven, maar waarom daarbij gevoegd dat ieder ook lichamelijk verzadigd wordt? Dat is in slaap zingen zoowel den honger van den arme als de hebzucht van den rijke. Als de schrijver de volgende maal eens tot tekst kiest Spreuken 30 89, het brood zijns bescheidendeels, dan moet daar ook eens duidelijk bij verklaard worden, wat een christen-werkman daaronder verstaan mag en wat hij dus van den christen-patroon mag vergen. Zal het Gereformeerd Weekblad antwoorden?? CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moest Ingezonden en eenige andere artikelen tot een volgend nummer blijven liggen. STEÏJNPENNINGr. SCHIEDAM. K. 2 ct., M. en B. 100 ct., zoo meer! V. 10 et., P. 5 ct., te veel brochures 4 cent. VLAARDINGEN. Niets! Voor de hoeveelste maal nog? IN DE BUS. A. 10 ct., B. 10 ct., 0. 10 ct, D. 9 ct., E 1 ct., KI. 10 ctE. 5 ct. IMieuwstraat 28. GEOPEND: 's WOENSDAGSAVONDS van 8Va—10 uur. TARIEF: Voor leden van bij denSchied. Bestuurdersbond aangesloten vereeni- gingen fO.10; voor anderen f0.30. MÊÊ/ST* Wie onze propaganda wil be- wi vorderen en tevens aangenaam wil bezig zijn, slnite zich aan bij de SOC.-DEM ZANGVEREENIGING „EXCELSIOR". -- Contributie 7 cent per week. Repetitie 's Maandagsavonds te 8 uur in het gebouw „Constantia". GROOTE MARKT 3, SCHIEDAM. Nette bediening. Billijk tarief. Nieuw Malthusianisme. Gedipl. Deskundige voor vrouwen. Nadere inlichtingen Oosterstraat 54. Lid van den Raad te Amsterdam en Secretaris van de Vereeniging van Soc. Dem. Gemeenteraadsleden. Prijs ÏO cent. fr. p. p. 14 cent. Deze zeer actuëele brochure wordt tijdelijk voor partijorganisaties beschikbaar gesteld tegen de volgende prijzen Minder dan 100 stuks 5 cent per stuk. 100 tot 250 47a 250 500 4 500 1000 87, 1000 of meer „3 Af deelingen doet uwe bestellingen voor het te laat isReeds zijn meer dan 10.000 exemplaren geplaatst- Werkt met onze lectuur tijdens de gemeente raadsverkiezingen. Beredeneerde Catalogus op aanvrage verkrijgbaar. Prijzen der Kaarten voor dien tocht f 0.75 per persoon. Voor leden en hun huisgenooten f 0.50 per persoon. Kinderen beneden 12 jaar half geld. Voor verdere bijzonderheden zie men de aanplakbiljetten. HET BESTUUR VAN DEN BOND VAN BRANDERS- EN DISTILLATEURSKNECHTS. ABONNEERT U Op of met politiek-satiriek weekblad met teekeningen van ALB. HAHN, BOOTTOCHTop 30 Jnni 1907

De Moker | 1907 | | pagina 4