Stemt de Bruin. P. de Bruin. Arbeiders No. 18. ZATERDAG 29 Juni 1907. 7e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam etff/Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Stemt vóór de demokratie, tegen de klerikale reaktie Stemt daarom den Sociaal-demo- kratischen kandidaat ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal 7-- franco per post 30 cent hlJ vooruitbetahn9- Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie en Administratie Gebouw „COMSTANTIA", Hoogstraat. Spreekuur voor de Redactie: 's Woensdagsavonds van 71/,8% uur. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. StukkenYoor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Schiedam. Eiken Zaterdag is dit blad verkrijgbaar: Nieuwsticht N. Z. 32. Groote Markt 3. Zalmstraat 22. „Constantia", Hoogstraat. De abonné s worden verzocht bij adrésverandering ■daarvan kennis te geven aan de Administratie. Afdeelingsnieuws. 7 Juli '07. Huish. vergadering 's-morgens 10 nar in „Constantia." VERSPREIDERS worden opgeroepen tegen Zaterdagavond 9 uur in „Constantia". Wie maar eenigszins kan, kome ons helpen. Daar enkele vaste verspreiders naar de ver gadering van den S. B. B. moeten, verwachten wij andere in hun plaats te zien. De reserveploeg zal ook mee moeten. Partijgenooten en geestverwanten, wjj rekenen in deze op u. De strooibiljetten moeten Zaterdagavond de wereld in. Aller opkomst is dus noodzakelijk. Nu nog een ernstig woord aan partijgenooten en geestverwanten. Wanneer dit blad verschijnt zijn we nog maar een paar dagen van de Gemeenteraadsverkiezingen af. Veel tjjd rest ons dus niet meer. Maar toch nog tijd genoeg, om, wanneer we de ver- kiezingscompagne gezamenlijk eens flink aanpakken, een gunstig resultaat te bereiken. Maar, partijgenooten en geestverwanten, dan aZZeaan het werk en dit maar niet overlaten aan de enkelen die al eenige maanden met inspanning en opoffering van tijd voor de verkiezingen werkzaam zjjn. Van onze geestverwanten verwachten we dat ze ons helpen waar het mogelijk blijkt. "S an de partijgenooten evenwel (vrouwelijke zoowel als mannelijke) eischen wjj dat ze die laksheid nu eens voor goed laten varen en het als hun'plicht beschouwen, eens te laten zien wat ze kunnen en willen. Nogmaals, rekent het tot uw plicht zooveel mogeljjk propaganda te maken voor onzen candidaat P. de Bruin. W anneer we dit nu eens ter harte nemen, partijgenooten, (en maar niet, na het gelezen te hebben, meer om denken, of misschien heelemaal niet lezen, en dat is toch de bedoeling niet van dit schrijven,) dan kan er geen twijfel omtrent den uitslag bestaan. Maakt propaganda voor onzen candidaat P. de Bruin. Voor het Bestuur, M. J. vax Dijk, Secretaris. Ons stemmingsadvies. Zooals uit onzen oproep aan de kiezers, in dit nummer van De Moker afgedrukt, blijkt, bevelen wij geen an deren candidaat aan dan P. de Bruin. De tweeslachtige houding der kiesvereeniging Schiedam, die in III de Bruin overnam en naast hem en den Heer Gouka een beslist democratischen candidaat stelde, maar in II tegenover de Bruin een Werkliedenverbonder en in I een conservatief stelde, maakt het ons onmogelijk, de kiezers aan te bevelen, naast de Bruin ook de burger lijke democratische candidaten te stemmente meer nu gebleken is, dat er onder de vrijzinnigen zoo wei nig begrip van organisatie en orde blijkt te bestaan, dat een deel van hen niet eens het wachtwoord weet te volgen van de eenige vrijzinnige kiesvereeniging. Het Bestuur van de Afd. Schiedam der S. D. A. P. De bevolking van Schiedam bestaat voor 9/io ait arbeiders, maar in den raad der gemeente hebben de arbeiders nog qeen enkelen vertegenwoordiger. Dat moet anders worden, want de heeren raadsleden blijken niet weinig maling te hebben aan de belangen en de recht matige eischen der arbeiders. Zij maken een gemeente belasting, die het zwaarst drukt op den kleinen man en de meer gegoeden spaart. Zjj maken onderwjjsrege- lingen, die weinig geld uit de gemeentekas aan het arbeiderskind en veel gemeentegeld aan het kind der ineergegoeden ten koste leggende zwaar belaste ar beiders en kleine middenstanders mogen daaraan bijdra gen. Zij houden het gas duur en nemen geen maatre- regelen om hét water beter en goedkooper te maken. Zjj zorgen slecht voor de loonen, arbeidstijden enz. van de gemeentearbeiders. Was onze gemeenteraad niet uit vertegenwoordigers der kapitalistenklasse samengesteld, dan zouden de be lastingen rechtvaardig drukken op de meestgegoeden en niet zooals nu op de minstgegoeden dan zou het meeste geld uit de gemeentekas voor de kinderen der minstgegoeden en niet voor die der meestgegoeden worden besteeddan zoii het gas goedkoop en het water overvloedig wezen, want dan zou de raad zijn plicht in dezen beter begrijpenen dan zouden de arbeiders in gemeentedienst een behoorlijk bestaan hebben. Daarom moeten er vertegenwoordigers der arbeiders in den raad. Daarom moeten de arbeiders hun belangen niet lan ger in de handen van hun patroons met hun dienaren leggen, maar in eigen handen houden en mannen van henzelf naar den raad sturen. Daarvoor moeten de arbeiders er voor zorgen, dat de Bruin wordt verkozen, omdat hij de eenige candi daat is, die de onafhankelijke arbeidersbeweging vrij kan dienen. De kerkelijke arbeidersorganisaties hebben in de laatste jaren duidelijker dan ooit bewezen, dat zij de conservatieve, arbeidersvijandige politiek der clericale coalitie steunen en dat zjj voor een werkelijke verhef fing van de arbeidersklasse niet kunnen strijden, omdat zij vast zitten aan de meest conservatieve en reactionaire partijen van Nederland. De Werkliedenve? bonders hebben ook al menigmaal het bewijs geleverd van hun onmacht om werkelijk voor de belangen der arbeiders te strijden zij zitten vast aan een liberale coalitie waarin het conservatieve ele ment den boventoon voert en deze conservatieven willen van inwilliging der arbeiderseischen niets weten. Ook te Schiedam blijkt dit uit de daden van den gemeenteraad. De kerkelijke partijen zjjn in de meer derheid welken invloed hebben de kerkelijke arbeiders organisaties in den raad? In het geheel geen. De heeren lachen in hun besluiten met de arbeiders eischen en de kerkelijke arbeidersorganisaties doen daar niet alleen niets tegen maar helpen zulke menschen zelfs voortdurend kiezen en herkiezen. Toen de liberalen vroeger de meerderheid hadden, was het net zoovan invloed der liberale arbeiders organisaties was nooit iets te merken. Met deze feiten voor oogen kan geen en kele arbeider zonder zyn eigen zaak te be- nadeelen op een anderen candidaat stemmen dan op P. de Bruin, den candidaat der S. D. A. P. Zeker, die ééne candidaat kan niet alles ineens veran deren. Maar hij kan zjjn critiek uitoefenen, hjj kan het onrechtvaardige en schandelijke der heerenpolitiek ontmaskerenen overal waar een sociaal-democraat in den raad zit is het bewijs geleverd dat zelfs één enkel lid der S. D. A. P. de heeren van al te groot onrecht weet terug te houden en veel maatregelen weet gedaan te krijgen in het belang der arbeiders. Het prachtige werk van Mendels te Zaandam, Ter Laan in den Haag en Spiekman te Rotterdam is er een sprekend bewjjs van. Zoo zal ook de Bruin in den Schiedamschen raad der kapitalistenklasse ter verant woording kunnen roepen. Door zijn werk zal het mogeljjk worden, belangrijke kwesties aan de orde te stellen en zonder twijfel ook belangrijke overwinningen ten behoeve der arbeidersklasse te behalen. De belastingen moeten worden veranderdde arbeiders en kleine middenstanders moeten worden ontlast, de meer gegoeden meer belast. De woningnood moet een voorwerp van ernstige ge- meentezorg worden. De arbeiderswoningen zjjn ellendig. Het particulier initiatief schiet te kort. De wet geeft iedere gemeente het recht zelf te bouwen. Ook de gemeente Schiedam moet daaraan beginnen. V oor herhalings- en vak-onderwijs behoort de gemeente zelfstandig en krachtig op te treden; immers 9/io ^er bevolking zijn arbeiders. Het belachelijk-geworden gijm- nasium met zijn van buiten bjjeengescharrelde leerlingen bevolking moet zoo spoedig verdwijnen of men moet hei schoolgeld zooveel verlioogen (daar is geen bezwaar tegen, waar de gymnasiasten toch later moeten studeeren en dan f 200.schoolgeld betalen), dat de kosten voor de gemeente tot een minimum worden beperkt. Dan komt er weer wat geld vrij voor het onderwijs der mis deelde klasse, de klasse der arbeiders. Om dat in onzen gemeenteraad te kunnen bereiken moeten er eerst een paar sociaal-democraten in, want de heeren die er tot nu toe in werden gekozen voelen het onrecht Ook van deze omstandigheid niet. En zoo is er meer dringend iverk te verrichten, waar de heeren tot nu toe niets aan deden. Er is werk aan den winkel voor de arbeiders. Kiest daarom den sociaal democraat. Stemt op P. DE BRUIN. Als voorzitter van den Schiedamschen Bestuurders- bond en ambtenaar van het Bureau voor Arbeidersrecht heeft hij ook büiten de afdeeling der S. D. A. P. zich als een ernstig en bekwaam man doen kennen, in wiens handen de belangen der arbeiders veilig zjjn. Stemt daarom op P. DE BREIN. Het Bestuur van de afd. Schiedam der S. D. A. P. Over het punt „billijke belastingheffing" zijn de kerkeljjken hopeloos verdeeld en is van hen dus niets te verwachten; de sociaal-demokraten zijn voorstanders van progressieve heffing, d.w.z.belasting naar draagkracht. Komt tot bezinning! Nu de Raadsverkiezingen voor de deur staan; nu wederom de verkiezings-fratsen te verwachten zijn van de partijen, die met alle middelen, eerlijke en oneerlijke, met waarheid en leugen, de overwinning willen behalen, nu meenen we, mede met het oog op wat zich nog bij de jongste Staten-verkiezingen heeft afgespeeld, aan de arbeiders-kiezers, godsdienstige en niet-godsdienstige, te moeten toeroepen Komt tot bezinning! Reeds zoo lange tijd is er nu reclame gemaakt door de kerkelijke partijen met de „belangen" van het christen dom en was de aanbeveling „kandidaat der kerkelijke partijen" alreeds voldoende om den aldus gewaarmerkten kandidaat te gaan stemmen. We willen op het oogenblik daar laten de vraag, of zelfs met eenig recht beweerd kan worden, dat de be langen van „het" christendom het veiligst zijn bij de voor 't oogenblik door politieke oogmerken verbonden kerkelijke partijen. Zij hebben zich wel het alléén-bezit van het geloof toegeëigend, maar het feit, door elkeen in z'n omgeving wel te konstateeren, dat nog o zoovele goede christenen van dat gekonkel tusschen de historische vijanden niets moeten hebben, is vol doende om den verkiezings-leugen te signaleeren, dat wie niet op klerikale kandidaten stemmen wil, tegen Christus moet zijn. Dat is het volksbedrog, dat vermengen van den politieken strijd met den gods dienst; dat is het misselijk gewroet der godslasterende „kerkelijke" macht-drijvers, die met de oogen schijn heilig ten hemel geslagen zèlven den godsdienst ontheiligen! Wat 'n walgelijk tooneel om de Rotterdamsche „Chris tenen" op de wijze vau een café-chantant-moppie te hooren uitgalmen dat ze „aan Christus" zijde staan en de mannenbroeders opgewekt worden in Christus naam 's vijands wieken te korten en hem lam te slaan Of van de Amsterdamsche dito's het „opgewekte" „frissche" „Nederlandsche volkslied"„hang Troelstra aan 'n lantaarn, hang Troelstra aan een boom." Het geeft van de hechtheid der overwinning van de kerkelijken bij de Staten-verkiezingen niet zoo'n hoogen dunk, als ze slechts behaald kan worden door middelen welke, goddank, bij geen andere partijen in gebruik zijn. De vrijzinnigen hadden misschien méér succes bij de stembus, als ze niet zoo kieskeurig waren in 't gebruik der lokmiddelen, maar poogden de „rechtzinnige" schare in de volksverleugening te evenaren Gelukkig doen ze 't niet. MOKER

De Moker | 1907 | | pagina 1