De uitslag. Nootjes uit den verkiezingsstrijd. De glasblazers-uitsluiting te Delft opgeheven. Ditjes en Datjes. buurten worden in alles ten achtergesteld. Zelfs van de zegeningen der sproeiwagens in den zomer zijn ze verstoken Is dat niet schandelijk? En is het in strijd met eenige godsdienstige overtuiging te pogen aan die achterstelling een einde te maken Zoo kunnen we nog langen tijd voortgaan. De water leiding heeft véél te weinig produktie-vermogen 's Zaterdags vooral is het water niet drinkbaar. Straatboenen is verboden. Maar nog nooit is er over gesproken het produktie- vermogen te vergrooten; voor al die dingen is zeker geen geld Past het, dat te zeggen als verkwistingen als aan het gymnasium zonder protest worden gepasseerd? Beloven wij dat alles te geven? Neen, wij kunnen dat niet. Maar wél beloven wij krachtig er naar te streven! Wij zullen al die dingen ter sprake brengenwij zullen met onze beste krachten pogen dat alles gedaan te krijgen de verwezenlijking hangt af van den wil van de meerderheid der raadsledenMaar bij de besprekingen erover kan men zien, wie met de nooden van de arbeiders rekening willen houden. De liberalen hebben de macht gehad. Zij verwaar loosden de belangen van de arbeiders. De kerkelijken hebben reeds sinds jaren de macht; de volle macht om alles te doen wat noodig is, zy deden niets! Nu de sociaal-demokraat in den Raai gebracht. Hij is de geesel, die striemen zal, zóó lang en zóó hard, tot de Raad de billijkheid erkennen zal, en in de nooden van het volk zal gaan voorzien. Is dat een strijd van rechts tegen links Neen, nietwaar! De gemeenteraad behandelt geen zaken, waarmede kerkelijke belangen gemoeid zijn de gemeenteraad behandelt slechts zaken van algemeen belang! En in dat opzicht kan de sociaal-demokraat, als demokraat, de grootste stuwkracht in de goede rich ting zijn. Nog niet één verordening is ooit in onzen Raad behandeld, die een speciaal kerkelijk cachet droeg; óók niet sinds de kerkelijke partijen de meerderheid hebben. Het gaat dus niet „rechts tegen links"; het gaat vóór de demokralie en tegen het conservatisme. In den Schiedamschen Raad, waar tot nog toe zoo weinig gedaan werd om aan de nooden der arbeiders tegemoet te komen, moet friscb, krachtig bloed komen, dat de oude lusteloosheid zal verdrijven door fiere werkkracht en daarom moei de sociaal-demokraat erin! Stemt dus op Vrijdag 12 Juli op P. DE BRUIN. Onze plaatselijke pers geeft uiting aan dealgemeene verbazing, welke de uitslag heeft gebaand. De Nieuwe heeft een zeer onbeduidend (maar geluk kig fatsoenlijkbeschonwinkje, waarin ze enkel be weerd, dat het christelijk beginsel met mannenmoed verdedigd behoort te worden. Maar dat dit beginsel op eenigerlei wijze in gevaar zou zjjn, toont ze ook ditmaal niet aan. Kenme-kend is de heele aktie van katholieke zijde deze maal, waar we verschoond bleven van diverse stinkbommen. Blijkbaar merkt men, dat het publiek van dergelijke strijdwijze beu wordt. De Schied. Crt. zegt aan het slot van een eveneens vrjj onbeteekenend overzicht het volgende De herstemming kan voor de linksche partijen echter nog heel veel goed makennog is geen plaats verloren gegaan. Doch daarvoor is onvermijdelijk noodzakelijk dat de linksche partijen tot overeenstemming trach ten te geraken. Blijft men aan het eigen standpunt vasthouden, dan zullen zeer zeker de kerkelijken 2 of 3 zetels veroverenwordt echter bij de lin kerzijde overeenstemming verkregen en dienten gevolge een vaste gedragsliju bepaald, waarmede alle groepen zich vereenigen, dan is het mogelijk om de 5 plaatsen, waarover de herstemming gaat, voor de linkerzijde te winnen Eendracht maakt macht! Heeft de Schied. Cour. hare onhandigheid ingezien Dan verheugen we ons daarin en hopen dat ze bij volgende gelegenheden eerst eens ernstig zal overden ken wat ze te adviseeren heeft, als ze aan politiek wil doen. De katholieken waren dezen reis bijzonder fatsoenlijk. Ze bepaalden zich tot het opeischen van het christendom voor de kerkelijke partijen en de coalitie-candidaten op grond daarvan aan te bevelen. We hebben ze nooit te voren zoo netjes gezien en hopen van harte dat ze voor goed de stickbommen- affaire hebben gesloten. De anti-revolutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" verspreidde een paar pamfletjes, die eendeels krioelden van dwaasheden, anderdeels van geniepig heden, natunrljjk gefabriceerd om de goedgeloovige schare op de oude bekende manier der Heere-Heere- roepers bjj den neus te nemen. „Het Eindstation" is een prulletje, waarin we lezen dat de heer Van Harwegen den Breems geep plaats onder de candidaten der vrijzinnig-democraten werd gegund en hij het moest afleggen tegen een socialist. Dat het ongelukkige slachtoffer in kwestie per advertentie bekend had gemaakt, voor geen benoeming in aan merking te willen komen en dit vóór de candidaats- stelling schriftelijk aan „Schiedam" had gemeld, daarvan vermoedde de verdienstelijke maker van „Het Eind station" niets. Het belachelijk manifestje is reeds hierdoor voldoende gekenmerkt. Het zwemme. Van dezelfde politieke firma een ander biljet met het heerljjke opschrift „Houdt rechts De aanbeveling der anti-rev. candidaten (Gosliuga en Van der Laan) welke hierin wordt gegeven, is vervat in de woorden.... „die het volk liefhebben Liefde, en vooral liefde tot het volk, is tegenwoordig razend goedkoop. En de liefde van zittende anti-rev. raadsleden, in daden omgezet, levert geen pleidooi voor de „volksliefde" aan de anti-rev. kant. Ze verkoopen het meest „candidaten"-liefdedie is goedkoop en gemakkelijk in 't gebruikze verdwijnt vanzelf na de verkiezing. De christ.-hist. kiesvereeniging „Eendracht" ver spreidde een velletje, waarvan onze partijgenoot de Bruin in de vergadering in „Musis" verklaarde, dat als een jongen van 12 jaar het geschreven had, het er tenminste nog de helft beter zou uitzien dan nu. Den kiezers werd aangeraden „rechts" te houden De christ.-historischen moeten waken, want anders komen we in den socialen heilstaat. Of de socialistische heilstaat ook minder verkieslijk kan zijn, dan die der kerkelijke politiekers, wordt er niet bij verteld. De christ. historischen mogen tegenwoordig in de politiek „gezien" worden. Die oüe garde exerceert onder kommando van generaal Job dat 't 'n aard heeft. En altijd rechts De Schied. Cour. is een al een zeer onhandige juf frouw. De dame heeft altijd nogal wat rheumatische aanvallen te verduren ze wordt al stijver en stijver. Ze doet bij stembus-gelegenheden altijd zoo'n beetje of ze vrjjzinnig-demokratisch is. Ze lacht r'eis vrien delijk tot zezegt dat ze aardige jongens zijn en zegt tot de kiezers: nou, stem ze! Maar de preutsche juffer knijpt de kat in 't donker en gaat achter de koulissen met de oud-liberalen koket- teeren. En zóó komt 't dat zij, die altijd de kandi daten van „Schiedam" aanbeveelt, nu een uitzondering ging maken voor De Bruin. 'n Leukert. Want nu komt ze voor 't geval voor 3 plaatsen in III maar 2 kandidaten te kunnen aanbe velen en onze juffer zeilt over dat wondere schouw spel, dat zoo maar een zetel aan de klerikalen wordt prijs gegeven, net zoo glad heen, alsof de goede ziel nog nooit in d'r eeuwigheid anti-klerikaal was geweest. Ze meent zeker nog dat aan de sociaal-demokraten geen andere rol toekomt dan de slippendragers dei- liberalen te zjjn. Ze weet er nog iets van, dat wjj voor dat eere-baantje steeds feestelijk bedanken. Ze denkt er niet over, dat 3/* der liberalen gekozen wordt bjj de gratieder sociaal-demokraten. Ze meent nog altijd dat die rooie kiezers de ouwe liberale knol wel zullen volgen. Wel-te-rusten, tante. Als-i wat geslapen hebtmoet-je eens denken over de Statenverkiezingen te Rotterdam, Dordrecht enz. En je moet aan de N. R. Crt. eens gaan vragen, of je ook goed kan doen van rol te veranderen Onze korrespondent schrijft ons: De onder-directeur Van Beuningen is ook den tweeden keer van een koude reis gekomenhet is hem niet gelukt onderkruipers te .werven. Onmiddellijk heeft hij zich toen weer tot het bestuur der organisatie gewend om opnieuw te onderhandelen. De arbeiders, die zich daartoe steeds bereid toonden, gingen daarop in en het resultaat was een serie voorwaarden, die de heer Van Beuningen aan den directeur Van Deventer zou voorstellen, als het bestuur zou trachten de arbeiders gunstig voor de voor waarden te stemmen. Zaterdagmorgen hebben de arbeiders de voorstellen heel ernstig behandeld en bjj schriftelijke stemming verklaarden er zich 29 vóór en 7 tegen. De heer Van Deventer is op een kleine wijziging na met deze voorwaarden accoord gegaan, welke wijziging ook door de arbeiders is aanvaard. Het volgende contract is nu gesloten tusschen de directie en de afdeeling Delft van den Nederlandschen Glasblazersbond 1. Er zal gewerkt worden 1 jaar op contract volgens tarief vastgesteld door den Bond van Glasfabrikanten in Nederland. (Dit is volgens de loonlijst aangenomen na de staking in 1904) 2. Door de fabriek zal worden uitgezet op de gewone wijze zooals dit geschiedde vóór 13 Mei 1901 (Hierom ging de strijd. Daar het uitzetten eerst niet zou plaats hebben, zouden de uitzetters (oude menschen) overbodig worden en de glasblazers hadden geen over- z'cht over hunne productie. 3. Scheepjes zullen gezet worden door het blazers- personeel tegen vergoeding van f0.40. (Dit werk werd vroeger gedaan door andere arbeiders. Doch de heer Van Deventer wilde dit den glasblazers opdragen zonder vergoeding. Nu zal het tenminste be taald worden. In Schiedam wordt dit werk ook zonder vergoeding door de glasblazers verricht.) 4. Door de glasmakers, stellers en aanvangers wordt wekelijks bijgedragen een bedrag van respectievelijk 20, 10 en 5 ets. per werksteê. Mocht het der directie na een jaar blijken dat deze kosten, welke door het blazers- personeel zijn bijgedragen, onnoodig zijn, zoo zullen deze aan het personeel terugbetaald worden. De directie is evenwel gemachtigd deze bedragen reeds na een half jaar terug te betalen, indien haar de niet noodzakelijkheid daarvan mocht blijken, zonder dat het overige van dit contract voor het verdere half jaar vervalt. (Dat beteekent dus dat elke blazer, steller en aan vanger de bovengenoemde bedragen moet betalen in de kosten van het uitzetten. Dit maakte Zaterdag een ernstig punt van bespreking nit. Het werd aangenomen op grond dat bij niet-uitzetten men wekeljjks veel meer schade zon hebben dan 35 ets. per werksteê). 5. Het tellen der flesschen onder het werk. (Oogenschijnlijk zou men zeggen: Maar er moet toch geteld worden. Maar dit is nu een wassen neus geworden. De arbeiders hebben van het begin af gezegd: als er uitgezet wordt is er tegen het tellen geen bezwaar. Ten slotte verplicht zich de genoemde afdeeling de „Sperre", welke thans over de fabriek ligt, op te heffen, wanneer ook van de zjjde der directie geen enkele der thans niet werkende blazers, stellers en aanvangers uit gesloten wordt. Mocht echter de directie hare verplich tingen te dien opzichte niet nakomen, zoo heeft genoemde afdeeling het recht de „Sperre" op de fabriek te leggen. De directie der fabriek neemt op zich alle mannen welke kinderen op de fabriek hebben werken, het aller eerst terug te nemen. Dit is dus zeker wel een eervolle oplossing van dit geschil. De organisatie is erkend, met haar is dit contract gesloten, met haar zal steeds worden onder handeld en het voornaamste geschilpunt, de kwestie van het uitzetten, is tot aller tevredenheid opgelost. Dat is heel wat anders dan wat de verraders (de zes ovenmeesters, onder leiding van A. Karsdorp Jr.) schreven wij moeten ons toch op genade of ongenade overgeven. Als nu de glasblazers maar leering putten uit wat ze ondervonden hebben en nu dadelijk de handen aan den ploeg slaan tot het vestigen van een soliede vakorga nisatie, op modernen grondslag, met een stevige weer- standskas. Ten slotte willen we hier een woord van hulde brengen aan diegenen, die, door familie en vrienden te verlaten en zich te begeven naar vreemde landen, den strijd hunner makkers hebben verlichteen woord van hulde aan die mannen, die hier gebleven, het woord trouw gebleven zijn, en een woord van persoonlijke hulde aan hem, die een betrekking in het buitenland liet loopen, om den strijd hier tot een goed einde te brengen. Naar DordrechtTer gelegenheid van de meeting voor vakorganisatie op Zondag 21 Juli door den Dordtschen Bestuurdersbond te houden, wordt door den Schiedamschen B B. een boottocht georganiseerd, om van hieruit in grooten getale aan de betooging te kunnen deelnemen. Daarvoor is de snelvarende schroef stoomboot „Ylaardingen IV" gehuurd, welke 's morgens 81/* uur uit Vlaardingen en te half negen uit Schiedam vertrekt. De kaarten Mjn a 50 cents per persoon tot en met Donderdag 18 Juli verkrijgbaar. Men neme hier van goede nota, om zich voor teleurstellingen te vrijwaren. S. O. V. Bij wjjze van herinnering aan de al oude Kermis, werden de vorige week in de S. O. V. een tweetal tooneel-voorstellingen gegeven, beide door de Ned. Tooneelvereeniging. Donderdag 27 Juni werd „Telefoongeheimen" van M. Reimann en H. Hausleiter gegeven zijnde een verzameling van aardigheden die 't flauwe al te dicht nabij komen. Evenmin als „Telefoongeheimen" kunnen we het nastukje „De aanbeveling," van Max Maurey gelukkig gekozen noemen. De zaal was verschrik kelijk leeg. De verwachtingen waren voor Vrijdag hooger ge spannen. De 282e opvoering van Heijermans „Op hoop van Zegen" was geannonceerd. Dus eindelijk weer eens een stuk van hooger waarde, dan in den regel hier ter stede worden opgevoerd Echter ook op dien avond was 't één teleur stelling. De Nieuwe had haar verwondering uitge sproken dat de opvoering van „Op hoop van Zegen" was toegestaan en had zoo even tusschen duim en vinger den beroemden auteur doodgedrukt. Dat is na tuurlijk voor de Nieuwe maar een kleinigheid. Of 't echter toch aan haar invloed te danken is we weten 't niet; feit is dat er een „Op hoop van Zegen" werd opgevoerd, waarin, naar we meenen, de auteur z'n eigen werk niet zou herkend hebben. We hadden dien avond „verminkte kunst." Alle krachtfiguren waren ontmand geen werkelijk heid was in 't spel meer, 't was een gefatsoeneerd en daardoor onbelangrijk, gedwongen spel. 'tHad op de artisten een merkbaren invloed. Het samenspel liet veel te wenschen soms had |men meer medelijden met de uitbeeldenden dan met de uit- gebeelden. Geert, de mooiste type van den als matroos ont- wakenden opstandeling, wien de verbittering tegen de brute willekeur in het militaire leven, waarvan ook hij slachtoffer werd, over de lippen golft; de stoere, open hartige kerelde kracht-mensch in wien het bewuste mensch-zijn tintelt bij elke beweging en in elk woord Geert was herschapen in 'n soort teleurgestelde vrijer, die verlegen, hortend en stootend z'n lotgevallen verhaalde. 't Was niet alléén Geert, die zoo weinig had van de door Hejjermans bedoelde. Bjjna alle figuren, de een

De Moker | 1907 | | pagina 2