..DE MOKER". Lfit ons vereenigings^even. Vlaardingsche IJzerkoekjes. Brief van Joost uit Maassluis Werft abonnees op Maakt propaganda! meer, de ander minder, waren verminkt; en zelfs Kniertje sloeg verschillende der meest treffende passages over. Het bestuur der S. O. Y zal ongetwijfeld goed doen, zoolang het zich niet weet vrij te maken van den in vloed van een klerikaal persriddertje, al ware 't maar uit medelijden met auteur en dilettanten, geen realisti sche tooneelwerken te doen opvoeren. Spaar ons voor zulke mishandelde kunst." De katholieke Nieuwe Schied. Crt. spreekt als volgt over de opvoering: Wij hebben tegen de opvoering van dit stuk ge waarschuwd, en, zooals ons nu blijkt, niet geheel zonder succes. Want de afschuwelijke vloeken, die Heijermans in dit spel van de zee zoo vaak op de lippen legt, werden althans ditmaal niet gehoord. Blikbaar had mén eenige rekening gehouden met het publiek waarvoor het stuk gegeven werd. Die attentie van heu, die Heijerman's zeespel hier ver- toonen moesten, maakt echter het stuk volstrekt niet goed. Al kan men waardeeren de bijzondere strekking die Heijermans met zijn tooneelwerk had te wijzen op de onzeewaardigheid van zoovele visschersvaartuigen, die terecht „drijvende dood kisten" worden genoemdal zou 't waar zijn dat zijn spel een rijkscontrole op visschersschepen uit lokte; al kan men niet de hooge kunstwaarde ont kennen van dit spel, dat meermalen tot tranen roert; toch is 't maar al te duidelijk dat hier een der bekende voormannen der socialistische partij geheel zijn denkbeelden in dit stuk heelt belichaamd. De roode draad loopt door heel het stuk in al wat 'tniet alleen naar waarheid teekent, maar ook wel geheel overdreven voorstelt. Verkiezings-aktie. Door de vrijz. dem. ver- eenigiug „Schiedam" was Maandagavond in „Masis" een openbare vergadering belegd, welke zeer druk be zocht was. Als sprekers traden op de heeren M. C. M. de Groot en onze partijgenoot P. de Bruin. Gedebatteerd werd door den katholieken onderwijzer P. Heilker, een nog jonge man, die bewijs gaf nog heel wat beter van de gebeurtenissen in het openbare leven op de hoogte te moeten zijn, alvorens optreden in 't publiek hem kan worden aangeraden. Z'n debat liep niet hoog, ook al geeft de Nieuwe er verslag van grooter als van de redevoeringen der inleiders. Da's bedoeld als na-effect; waar 'tin de vergadering effectloos was. Een lange neus voor onze klerikale raads leden. „Staatscourant" no. 150 bevat het Koninklijk besluit van den 12den Juni 1907, tot vernietiging van een besluit van den Raad der gemeente Schiedam, d.d. 19 Juni 1906 en tot gedeeltelijke vernietiging van vier besluiten van dien Raad, d.d. 28 September 1906, 11 October 1906, 19 Februari 1907, in zake het aangaan van een huwelijk door onderwijzeressen bjj het openbaar lager onderwijs. In dat besluit wordt overwogen: dat volgens art 30, in verband met art. 13, der wet tot regeling van het lager onderwijs aan onderwijze ressen, aan lagere gemeentescholen verbonden, ontslag wordt verleend, hetzij rechtstreeks overeenkomstig eigen verzoek, hetzij op voordracht van burgemeester en wet houders of van het Rijksschooltoezicht dat door de bepaling, dat de benoeming slechts ge schiedt tot zoolang de benoemde onderwijzeressen onge huwd blijven, h^t on'slag een onmiddellijk gevolg zal zijn van een bij de benoeming aangewezen feit, nameltfk het huweljjk van de onderwijzeressen en dus niet ver leend zou worden overeenkomstig de voorschriften van artikel 30 van genoemde wet; dat derhalve door die bepaling eeoe door de wet niet toegelaten wijze van ontslag wordt mogelijk gemaakt, en de bepaling daarom in strijd is met de wet. Dat is den heeren doordrijvers een streep door hun rekening. Zullen ze er mede leeren? Per Telegraaf. Schiedam, Vrijdag 28 Juni. Op het pad van Broertjesveld werd heden een zekere meneer van de Hooge bruggen gezien, zoekende naar een schel- visch Vermeend wordt, dat de gulzige visch de dank- penning is toegeworpen. Brandersknechts. De leden worden herinnerd dat op 1 Juli de verhoogde contributie is ingegaan, in het vervolg zal over de contributie per quitantie worden beschikt, de kaarten vervallen dus; wegens het te laat ontvangen der quitanties is dit deze week niet gebeurd wie nog contributie achterstallig is, wordt verzocht deze zoo spoedig mogelijk aan te zuiveren. In de eerstvolgende vergadering financieel verslag over den boottocht. Zondag a.s. wordt eene meeting belegd vanwege den Ned. Bakkersgezellen bond afd! Rotterdam, waar onze bond zal vertegenwoordigd zijn door onze Banier; de meeting, welke wordt gehouden in het circus te Rotterdam begint om 12 uur 's middags en heeft ten doel het verkrijgen van afschaffing van nachtarbeid, wat ook een der hoofdpunten van ons pro gram is; hoe meer er mee gaan, hoe liever. De Secretaris v. d. B. v. B. en Dist. kn. De uitslag der deze week gehouden verkiezing voor 5 leden van den Gemeenteraad te Vlaardingen is als volgt District 1. Uitgebrachte s'emmen 693 Blanco en van onwaarde 11 Geldige stemmen 682 Volstrekte meerderheid 342 Hiervan verkregen A. HOOGERWERF Az. (volksk.ver. aftr.) 287 J. H. VAN RAALT Christ.-Hist340 H. VAN TOOR Jbz. (Lib.) 54 Zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren A. HOOGERWERF Az. en J. H. VAK RA ALT. District II, Uitgebrachte stemmen Blanco en van onwaarde Geldige stemmen Volstrekte meerderheid 913 9 904 453 Hiervan verkregen J. v. DUSSELDORP A.Mz. oud-Libaftr.) 373 M. DE HEER (A.-R. aftr.) 455 A. HOOGERWERF Az. (volksk.ver.) 344 J. C. HOORWEG (S.-D.) 193 H. VAN TOOR Jbz. (Lib.) 142 Zoodat gekozen is de heer M. DE HEER en herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. VAK DUSSELDORP A.Mzn. en A. HOOGERWERF Az. District III. Uitgebrachte stemmen Blanco en van onwaarde Geldige stemmen Volstrekte meerderheid 457 5 452 227 Hiervan verkregen H. BREEDERVELD (A.-R.) 288 L. J. VAN GELDEREN (oud Lib. aftr.) 142 F. L. J. LAFEBER (S.-D.) 87 A. H. P. MAARLEVELD (volkskiesver.) 118 K. ROSENBOOM (Lib.) 70 Zoodat gekozen is de heer H. BREEDERVELD en herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren L. J. v. GELDEREK en A. H. P HAARLEVELD Wat het eerst uit deze steminenqjfers blijkt, is de absoluut onjuiste verhouding waarin de vertegenwoordi ging in den Raad staat tot de stroomingen onder de kiezers. Vergelijken wij de cijfers tusschen links en rechts, dan blijkt dat werden uitgebracht: rechts. links, in I 340 342 II 455 449 III 288 164 Totaal 1083 955 Hieruit blijkt dat de rechtschen thans nog feitelijk de meerderheid vormen. Een in meerderheid kerkelijke raad is daarmede dus in overeenstemming. Deelen wij echter het aantal te bezetten zetels, nl. 17, op het aantal uitgebrachte geldige stemmen, dan komt op elke 120 stemmen één zetel, waaruit volgt dat onze raad bij een zuivere weerspiegeling van de strooming onder de kiezers zou moeten bes:aan uit 9 leden der rechter en 8 leden der linkerzijde. De verhouding van den Raad is thans: 11 rechts, 6 links. De poging der rechterzijde om de linkerzijde nog een kopje kleiner te maken is dus minstens genomen wél een beetje brutaal. Verder blijkt uit de cijfers zonneklaar dat van het der linkerzijde in het algemeen toekomend 8-tal zetels, een 5-tal toekomt aan de door ons en „Volksbelang" voorgestane uiting der socialistische gemeentepolitiek. Een 3-tal aan de liberalen. In plaats van 5, zaten er twee. Dat de kerkelijke poogden nog een dezer twee te wippen, is wel het toppunt van partjjfanatisme Wat overigens de op onze kandidaten uitgebrachte stemmencijfers betreft, stemmen deze tot tevredenheid. Speciaal de op de twee candidaten van onze af- deeling uitgebrachte stemmen geven ons groote vol doening. De humor ontbrak verder ook bij deze verkiezing niet. Toen in district 1 de briefjes waren afgelezen, hadden de stemopneraers der kerkelijken z ch blijkbaar eenige schrapjes vergist. ,,v. Raait is met 3 stemmen meerderheid gekozen", klonk hun roep. Eu wild stormden de gedienstigen bij de woning van den gevallen candidaat, blij de mare verkondigend, naar den gekozene hem hartelijk feliciteerend met zijn succes De juiste uitslag zal de heeren waarschijnlijk wel hebben ontnuchterd Toch zal het hard, zéér hard werken zjjn om den opzet der kerkelijken te doen mislukken. Vrijdag is hjj in dit district mislukt. Want dat zij v. Raait er bij eerste stemming door wilden jagen, bleek, voor wie zooals wij de stembussen controleerden, een feit. Zij zetten alles op haren ent snaren, oude en afgeleefde, zieke en ook bjjna kindsche kiezers werd er het laatste uur per rijtuig gehaald, de trappen op- en afgedragen, wanthet ging er om 1 Nog 3 stemmen en v. Raait was er geweest. Ook in district II ging het zoo heet. Ook daar werden het laatste half uur de kiezers per rijtuig aan gesleept. Indien de Heer slechts 3 stemmen minder had verkregen, zou hij in herstemming zijn gekomen en met hem dan ook onze candidaat Hoorweg. III is ook thans weer gebleken bom-kerkelijk te zijn. Het oude cijfer, 300, werd ook thans weer op den kerkeljjken candidaat uitgebracht. Nog jaren van hard werken zullen voorbij moeten gaan voor dit district met ernstige kans op veel kan worden aangevochten. Bezien we de herstemmingen, dan komt het ons voor dat die in III, tusschen Maarleveld en den aftredenden liberaal v. Gelderen, en die in II, tusschen Hoogerwerf en den aftredenden liberaal J. van Dusseldorp A. Mzn. hopeloos zijn. Waar de opzet der kerkelijken was, de beide daar in herstemming komende liberalen in den Raad te houden, wijl zij van hen in den Raad een minstens even groote, en in ieder geval meer gewenschten steun ontvangen, dan zij van geestverwanten zouden kunnen verwachten, daar spreekt het vanzelf dat de kerkelijken met of zonder het advies der kiesvereenigingen en masse op de aftredende liberalen zullen gaan.^ De krachten zullen op I moeten worden geconcen treerd om de herkiezing van Hoogerwerf mogelijk te maken. Dat ieder in zijn kring daarvoor zijn plicht doe Risico van den arbeid. In de stoomkuiperij van A. de Neef in de 1ste v. Leyden Gaelstraat had het zoontje van den heer S. Lengton het ongeluk met zijn hand tusschen een machine te geraken, waardoor deze werd verbrijzeld. Weer 'n geval waaruit eenvoudige zielen, altijd pratende over het den ondernemers bedrijgende gevaar van financieele verliezen, hun lesje kunnen trekken. Dat gevaar is van tijdelijken en te overkomen aard. Het verliezen van een hand is niet goed te maken. Het beteekent verminking voor het leven Er mag een risico zijn voor het kapitaal. Die van den arbeid is grooter en moeilijker te dragen Waarde Moker, Zooals te voorzien was, heeft het Gereformeerd Week blad van Maassluis geen antwoord gegeven op je vraag om eens ronduit te zeggen wat een werkman van zijn patroon mag vragen om te kunnen genieten van „het brood zijns bescheiden deels." Zou de beantwoording te moeilijk zijn of zou het te lastig wezen om die vraag naar waarheid te beantwoorden en tegelijk niet in onge mak te komen met de klasse der vooraanzittenden wier dienaren de redakteuren zijn? Natuurlijk bedoel ik hier niet mee persoonlijk die drie dominee's. Zoowel geeste lijken als onderwijzers als advokaten en dergelijke amb tenaren worden door de kapitalistische maatschappij onderhouden en moeten dus om brave burgers te heeten lakeiendiensten bewijzen. Zoo ze geen vrede hebben met de tegenwoordige maatschappelijke orde en voor een beter lot van den arbeider strijden, dan wordt hun onverbiddelijk hun betrekking dus hun brood ontnomen. Kijk maar naar vau Kol, Lindeman, Waller! Over den uitslag van de gemeenteraadsverkiezing schrijf ik of een ander je de volgende week. De anti's hebben 't deze keer makkelijk en goedkoop gehad. Ze bezetten de overgroote me rderheid der raads- zetels en daar geen van hun mannetjes aftrad nemen ze er eens hnn gemak van. Ze bevelen alleen hun kiezers de candidaten der chi ,-historischen en den katholiek aan. De liberalen hebben vier candidaten gesteld, 't Zal bij de kiezers wel voornamelijk gelden hoe de persoon van den candidaat ze aanstaat en niet het beginsel. Och, wie hier ook de baas in den raad zijn, blijft hetzelfde, gedaan in het algemeen belang wordt er toch niets. Ons clubje stelt er natuurlijk heelemaal geen belang in. We hebben maar geduld tot we zelf met een candidaat uit kunnen komen. Maar nog geen van ons hier staat vrij genoeg. Met de stemmen zou het anders best schikken. Voor een arbeidersraadslid zou er heel wat werk te doen zijn, want het lijstje van misstanden is groot. Maar dè lui die nu in den raad zitten vinden dat het zoo goed gaat. Tot een volgende keer je vriend Joost. STEUKPEMKIMG. SCHIEDAM. S. 10 ct.onbekend 2 ct.K. 2 ct.v. a. B. 3 ct IN DE BUS. A. 10 ct.B. 10 ct.C. 10 ct.D. 9 ct.E. 1 ct.

De Moker | 1907 | | pagina 3