No. 21. ZATERDAG 20 Juli 1907. 7e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Stukken voor 't eerstïolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Afdeelingsnieuws. Gewonnen Schapen en bokken. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Uj vooruithetaU franco per post 30 cent j J Losse nummers 2 cent. Bnrean van Redaktie en Administratie Gebouw „COMSTANTIA", Hoogstraat. Spreekuur voor de Redactie: 's Woensdagsavonds van 7l/$87a nur. ADYERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Deze week traden twee nieuwe leden toe. Wie volgt Partijgenooten, als wij allen eens een nieuw lid aan brengen dan verdubbelt ons ledental. En wanneer wij er ons werkelijk voorspannen is dat niet eens zoo'n moeite. Een ieder doe dus z'n best en werve nieuwe leden aan. Maar niet alleen leden, ook geld moeten wij hebben. Hierachter vindt men de verantwoording voor het Verkiezingsfonds, zoo gij er nog niet bij staat, geef dan een kleinigheid. Het Bestuur v. d. Afd. Schiedam. De Rode houdt Zaterdagavond zitting in het Gebouw „Coustantia" van 810 uur. Onze eerste man in den Schiedamschen gemeenteraad gebracht. En op de meest glorievolle wijze. Wel bleef hij in district II met 9 stemmen in de minderheid, maar het respectabele cijfer, ook in II behaald, dat nu bjj de herstemming van 252 tot op 524 steeg, bewijst dat deze nederlaag geen nederlaag is, doch dat ook district II binnen zeer korten tijd een sociaal-demokraat naar den Raad zenden zal. Voor de kerkdijken heeft de uitslag in II de beteekenis: nóg zulk een overwinning en we zijn reddeloos verloren. District III hield zich uitmuntend. De 397 stemmen bjj eerste stemming op de Bruin uitgebracht, stegen nu maar even tot 538, een vermeerdering dus met 141 stemmen. Onze kandidaat behaalde ook nu weer het hoogste stemmencjjfer. De officiëele uitslag laten we hier volgen: DISTRICT II. Aantal kiezers1174 Ingeleverde stembiljetten1077 Van onwaarde7 Uitgebracht op de heeren: P. de Bruin (S.-D.)524 M. C. M. de Groot (V.-D. aftr.). 537 H. van der Laan (A.-R.)533 G. W. Snel (V.-D.)9 Gekozen de heeren DE GROOT en VAN DER LAAN. DISTRICT III. Aantal kiezers 1120 Ingeleverde stembiljetten1016 Van onwaarde7 Uitgebracht op de heeren: P. de Bruin (S.-D.)538 A. Cool Mzn. (Lib. aftr.)38 T. S. Goslinga (A.-R.) 448 A. Gonka (V.-D. aftr.)527 E. Koopmans (V.-D.)514 B. A. J. Wittkampf (R.-K.) 430 Gekozen de heeren: DE BRUIN, GO UK A en KOOPMANS. Reeds aan de stembur'eaux was groote belangstelling. Honderden menschen stonden zelfs buiten den uitslag af te wachten en toen deze bekend werd, donderde een krachtig hoera door de lucht. En toen stroomde het naar „Constantia", dat in een ommezien geheel gevuld was met een enthousiastisch gestemde menigte. Onze muziekvereeniging „Kunst en Strijd" alsook een groot aantal leden van „Excelsior" waren reeds op post; de wacht was nu maar op de komst van den gekozene. Nauw was-i gearriveerd of onder luid gejubel ging hjj de hoogte in en werd naar 't podium gedragen. „Kunst en Strijd" gaf een opgewekte marsch en daarna nam partijgenoot de Wit het woord om namens de afdeeling den gekozene geluk te wenschen met de zoo belangrijke overwinning. Hij sprak den wensch uit dat uit de velen, die onzen kandidaat nu gestemd hadden, en zich dus aan ons verwant gevoelen, een groot aantal zich nu ook zou aansluiten bij de partij. Voorts gaf hij het woord aan den gekozene. De Bruin verklaarde zeer erkentelijk te zijn voor de hulde, hem betoond, maar ze slechts te kunnen aan vaarden voor zijn partij. We hebben nu een Goeden Vrijdageindelijk is 't gelukt een sociaal-demokraat in den Gemeenteraad te brengen en is van e n der gekozenen, den heer Koop- mans, al is hij niet bij ons aangesloten, veel hulp te verwachten maar zijn we nu aan het einde, vrien den? vroeg spreker. Niemand kan dat meenen. Integendeel, we staan nog eerst aan het begin van den strijd. Eén man vermag, al kan hij veel kritiek uitoefenen, toch nog betrekkelijk weinigeen-en-twintig zetels zijn er te bezetten, zorgt ervoor dat daar allemaal sociaal-demokraten voor komen. Spreker besluit z'n betoog met een stevige opwek king aan allen, hun krachten te geven aan de Schie- damsche arbeidersbewegingwerkt mee, de klassebe- wuste politieke beweging, alsook de vakbeweging hier groot en sterk te maken zóó kunt ge buiten den raad mij een krachtigen steun in den rug geven. Nadat de toejuichingen waren verstomd en nog door verschillenden het woord was gevoerd, werd voldaan aan eene uitnoodiging van hfet bestuur der kiesvereeni- ging „Schiedam", om in „Het Volkshuis" een oogenblik te komen, teneinde gezamenlijk den goeden uitslag dezer verkiezing te vieren. De tuin van „Het Volkshuis" liep dra geheel vol met een verscheiden ^rbliek. Ook hier wïLjen verschillende toespraken gehouden. De heer van Meurs wees er op, dat „Schiedam" de Bruin gaarne niet alleen als arbeider, |maar ook als sociaal-demokraat aanvaard had en sprak den wensch uit dat het de Bruin gegeven zou zijn in den Raad veel en nattig werk te doen, opdat „Schiedam" over zes jaren hem weder met evenveel genoegen zou kunnen kandideeren als ze nu deed. Dé Bruin zeide, dat dit samenzijn voor de menschen der overzjjde wellicht aanleiding kan zijn voor ellen lange besprekingen over een offerfeest der demokrati sche groepen. Wjj echter kennen de beteekenis ervan wel. Wij ontveinzen ons niet dat we straks menigmaal tegenover elkaar zullen komen te staan, al hopen we dat dit tot het allernoodzakelijkste zal beperkt blijven. Krachtens hun programs kunnen in de gemeente' politiek sociaal- en vrijzinnig-demokraten in hoofdzaak hand aan hand gaan. Spreker wenscht niemand onaangenaam te zijn, als hij als zijn overtuiging uitspreekt, dat de vrijz. democraten niet altjjd even krachtig vasthielden aan hun program. Willen ze dat in de toekomst wél doen, dan zal in 't algemeen een goede samenwerking zeer wel mogelijk zijn. Spr. komt in den Raad als sociaal-demokraatonaf hankelijk, onder niemands kommando. Maar gaarne zal hij voorlichting ontvangen, waar eigen kennis tekort schietgaarne zal hij de hand vatten dien hem ter hulpe geboden wordtzijn er in onzen Raad elementen zelfs te over, die op den arbeider uit de hoogte neerzien, bp de vrijz. demokratische raadsleden zoekt spr. die be grippen niet meer en zal hij gaarne steun zoeken zoo vaak hij ze behoeft. De uitslag der verkiezing is de triomf der demokratie. De Staten-verkiezingen hadden ontmoediging gebracht aan de linkerzijde; maar rechtsch heeft toen met zware troeven gewerkt. De reaktie daarop zien we nueen licht brak nu door de demokratie herleefde met volle krachtsamenwerkend te allen tijde, waar 't ons mogelijk zij, is 't onze taak de vaan der demokratie nu omboog te houden. (Applaus). Achtereenvolgens voerden nu alle gekozenen het woord, waaronder de heer Koopmans, die in hoofdzaak zich refereerde aan het door De Bruin gesprokene en de heer De Groot, die z'n vreugde erover uitsprak, dat het eindelijk gelukt is de eerste arbeider in den ge meenteraad te brengen. Spr. verwacht ook veel van de samenwerking tusschen de vrijz. demokraten en den sociaal-demokraatalleen ten opzichte van den klassen strijd, wiens bestaan spr. althans ten deele niet zal ontkenneD, maar dien hij onnoodig acht, zullen onze inzichten uiteenloopen. Maar spr. vertrouwt, dat alsdan blijken zal, dat de inzichten der vrijz. demokraten de juiste zijn. Nog eenigen tijd bleef men bijeen, om dan huiswaarts te keeren volop nog onder den indruk van den „goeden Vrijdag." De kerkdijken hebben bij deze verkiezing hun zetel behouden. Maar toch was het aan die zijde zoo be drukt, als ware een belangrijk verlies geleden. Daardoor toonden ze de beteekenis dezer verkiezing begrepen te hebbende demokratie overwon Zietdaar de reden dat hen, volbloed conservatieven als ze zijn, de schrik om 't hart was geslagen. We hopen steeds het onze er toe by te dragep, dat deze eerste overwinning der demokratie door meerdere en nog grootere gevolgd worden zal en het bolwerk van het konservatisme, dat hier zoo langen tijd onneem baar scheen, zoo spoedig mogelijk wordt neergehaald. Werkt mee, vrienden! In den jongsten verkiezingstijd heeft weer een groepje het hoofd opgestoken, dat men eigenlijk op dit onder- maansche niet meer had gezocht. De oud-liberalen kwamen weer voor den dag. Een tijdlang hebben zij zich vergenoegd den schijn- doode te spelen; na het ten ondergaan van „Algemeen Belang" stelden zij zich tevreê een toeziende rol te ver vullen bij gebrek aan levenskracht voor een zelfstandig bestaan't ging lang goedde politieke strjjd liep hier over de schijf van 't anti-klerikalisme alléénen dat achtte het regentendom niet gevaarlijk. Maar dankbaar wijzen we hier op den goeden invloed der S. D. A. P. dat alles veranderde bij deze raadsverkiezing. Nü was het de demokratie die vóórop gesteld werd. Nti waren het de eischen der demokratie die den inzet van deu strijd waren en.... de oud-liberale garde sprong in 't geweer. Ze merkte het niet, hoe, in tegenstelling met vroeger de overwinning links wasze merkte het niet hoe er nü werkdrift kwam, waar vroeger lusteloosheid was hoe er nii geloof kwam waar vroeger wanhoop heerschte. Ze merkte niet de bezieling die er van de schoone leuzevóór de demokratieuitging. Of ja, ze merkte het wél. Maar met ontzetting. Ze wil niet' deze overwinning; ze wil niet deze werkdriftniet d i t geloof. Want zij, ja zij vooral haat de demokratie! De sterk oud-liberaal beïnvloedde Schied. Cour. gaf in het jongste Zondagsnummer een „Nabetrachting" op de raadsverkiezingen, waarin o. m. wordt gezegd: Deze verkiezing is voor de vrijzinnigen een leer zame geweest. Zy heeft in de eerste plaats getoond de nadeelige gevolgen, die voortvloeien uit de onvoldoende orga nisatie der liberalen. Deze vormen de grootste der linksche groepen en door het gemis aan een be hoorlijke organisatie werden zij nu de slippendra- gers der vrijzinnig-democraten, die, door hun betere organisatie, candidaten deden stellen, waarmede de liberalen zich niet geheel konden vereenigen. De fout schuilt in deze bij de liberalen en de opgedane ervaring zal hen, naar wij hopen, wel duidelijk hebben gemaakt hoe broodnoodig het is dat ook z(j zich organiseeren. Dan zal het niet meer voorkomen dat ter elfder ure zich nog enkelen geroepen gevoelen ook can didaten te stellen, zonder overleg met hun partij genooten of met andere vrijzinnige groepen. Ware er een kiesvereeniging geweest, staande op het standpunt der Liberale Unie, dan zou er overleg gepleegd zijn tusschen haar en de Vrijzin nig-Democratische kiesvereeniging en al zou daarbij misschien niet een volkomen overeenstemming verkregen zijn, toch zou hebben kannen voorkomen worden een verwarring als nu in de vrijzinnige actie bij deze verkiezing heeft geheerseht. Wij hopen dan ook vurig weldra te vernemen dat een zoodanige kiesvereeniging is opgericht. Elk kommentaar is hierop overbodig. De schapen zullen zich van de bokken gaan scheiden. Die scheiding begroeten we met vreugde. De strijd van anti-klerikaal tegen klerikaal is on zuiver in de hoogste mate. Demokraten tegen conservatieven, dat is de groepeering die we wenschen. De Schied. Crt. kon het ter elfder ure nog zoover brengen, dat ze den sociaal-demokraat aanbeval. De tijd is niet verre meer, dat zij (en haar groep) den klerikaal zal steunen, zelfs tegenover den vrijzinnig- demokraat. Als eenmaal ook de vrijzinnig-demokraten gezuiverd zullen zijn. Als die nu nog wel anti-klerikalen, maar tamme demokratische elementen, de kiesvereeniging „Schiedam" zullen hebben verlaten en teruggekeerd zijn naar de plaats waar ze behooren. Want vooral daar, in „Schiedam," vindt men de meest onzuivere combinaties. Er zijn er die de demokratie enkel gebruiken als stormram tegen de burcht der klerikalen. Er z\jn er die onder de vleugelen van „Schiedam" schuilen, omdat ze geen sociaal-demokraten willen h e e t e n, ofschoon ze sociaal-demokratisch gevoelen. De laatsten achten we minder hoog dan de eersten. Maar beiden zullen in de naaste toekomst te kiezen hebben. DE MOKER 4e

De Moker | 1907 | | pagina 1