Ditjes en Datjes. Vlaardingsche IJzerkoekjes. Bureau voor Arbeidsrecht. - oprichten van coöperatieve winkels, alle vakken, zoowel kruideniers als bakkers, melkverkoopers, drukkers enz. bedreigen. Weest dus op uw hoede. Stemt daarom alléén op den heer H. van der Laan, een man van bewezen erva ring en bekwaamheid en voorstander der middenstand. Vele Winkeliers en Middenstanders. Deze botte speculatie op de lichtgeloovigheid van al wat niet coöperatief gezind is, is door-en-door valsch. Dat wisten zeker óók de bovenal-oprechte, in 't geheel niet misleidende, alléén-kristelpke anti-revolutionairen wel, en daarom speelden deze politiekers ditmaal voor „Vele Winkeliers en Middenstanders." Vanwege de oprechtheid. Onze partij beweert nimmer dat de middenstand moet verdwijnen, maar alleen dat ze door de groot-industrie en het grootbedrijf wordt platgedrukt. Dus de „vele Winkeliers en Middenstanders" vergisten zich schromelijk. Maar voorts de boeman der coöperatie tegen de sociaal-demokraten uit te spelen is wel zoo plomp als 't maar kan, omdat én anti-revolutionairen én katholieken evenzeer aan de coöperatie deelnemen als bij?, de sociaal-demokraten. Zien we slechts in Schiedam! Zoodat ook nu weer bleek: in de antirevolutionaire verk ezingssnert proeft men geen enkele leugen Meer tot de vermakelijkheden behoorden nog een pampiertje, op den laatsten dag uitgestrooid door „Recht, Plicht en Órde", waarop o.m. het volgende te lezen stond Het Bestuur der S.D.A.P. zegt, dat het vrijmoe digheid vindt, om dit voorstel te publiceeren. Nu, dat gelooven wij wel. De vrijmoedigheid van die zijde is immers spreekwoordelijk. Ze durven in hun officieel orgaan wel hun kan didaat een ernstig en bekwaam man te noemen, en zij schamen zich daarbij niet eens tegenover de memchen, die dit hooren. Niemand is het toch nog vergeten hoe die ernstige en bekwame man in het openbaar leugens durft te echrijveu en ook tegenover sommigen een toon durft aanslaan, die hem met den rechter in aan raking brengt. De verkiezings-pamfletschrijvers der kerkelijken te Schiedam z ij 1 e v e n 1 NAAR DORDRECHTNogmaals vestigen we de aandacht op de Boottocht naar Dor drecht, vanwege den 8. B. B. Afvaart van Vlaardingen, 's morgens 8.15 nnr. Afvaart van Schiedam, 's morgens 8.30 nnr. Voor zoover voorradig, zijn nog kaarten verkrijgbaar. De „Nieuwe" over de raadsverkiezing. Ze is nogal gemoedelijk gestemd, onze katholieke zuster, waarschijnlijk gekomen tot het juiste inzicht dat alle gesputter nu toch niets meer te beteekenen heeft. Ze babbelt als volgt over den uitslag: De uitslag der Raadsverkiezing in de beide districten waar gisteren herstemming plaats had, is zeker niet geheel bevredigend voor de partijen der rechterzijde, die zich voor het verkiezingswerk zoo veel moeite hebben gegeven. In District II, waar wij slechts éen plaats konden verkrijgen, werd die voor de christelijke partijen gewonnen: de zetel, tot nog toe door den heer Van der Poel ingenomen, nu door den heer Van der Laan te bezetten, werd ter rechterzijde be houden. Toch scheelde het weinig of die zetel was verloren gegaan. Slechts 9 stemmen, juist die nog aan den heer Snel toegekend, bleef de socialistische candidaat bjj dien der christelijke partijen ten achter. In District III heeft de Christelijke phalanx voor de vrijzinnige coalitie het onderspit moeten delven. Het te hoop loopen van alles wat onder de vaan der democratie, waarvan de vrijzinnigen beweren het monopolie te hebben, de christelijke partijen nu eens een hak wilde zetten, heeft hier succes gehad. De vreemde combinaties die men bij het ontwikkelen van de stembus ook hier weder hoorde: De Bruin met Wittkampf zoowel als Goslinga, doet vermelden, dat een aantal kiezers of het kiezerswerk nog niet verstaat of er de diepgaande beteekenis niet van beseft. En verder vertelt ze nog Overigens hebben tot deze verkiezing verschil lende oorzaken medegewerkt. Het mokken van de café-houders en hun stamgasten juist in de vroegere kermisweek; de misleiding bij huisbezoek door vrijzinnig- en sociaal-democraten, die o. a. ver zekerden, dat de inkomstenbelasting tot op de helft zou verminderen als maar De Bruin gekozen werd en dan wellicht nog iets dat wij bijna niet kunnen gelooven, maar toch herhaaldelijk verzekerd werd. Alles samenvattend, blijkt intusschen, dat de „kerkelijken" behouden hebben wat zij hadden en dus de christelijke meerderheid in den Raad onver zwakt blijft. Daarentegen verloren de liberalen een zetel aan de socialisten en schoven zij meer naar de uiterste linkerzij, waar de oud-liberalen zoowel aan de vrijzinnig- als sociaal-democraten een zetel moesten afstaan. Van de zeven periodiek aftredenden keeren nu in onzen Raad terug de heeren W. A. Beukers, B. A. J. Wittkampf, M. C. M. de Groot en A. Gouka, terwijl de heeren P. Loopuyt, A. J. van de Poel en A. Cool Mzn., die resp. voor hun district bedankten, door de heeren P. de Bruin, E. Koopmans en H. van der Laan vervangen worden. Er komt dus nieuw bloed in den Raad. Moge men zich bjj de kennismaking met het nienwe element het oude niet beklagen! De tijd zal 't leeren. Dat geheimzinnige, dat toch „herhaaldelijk" verzekerd werd, deed 't 'm wel. 't Zal wel iets fraais wezen, als het tenminste iets is en geen pure fantasie van de Nieuive. De tijd zal 't leeren of men bij de kennismaking met het nieuwe element het oude niet beklagen zal. Dat is 'n verstandige zet van onze Nieuwe, die ze eerder had moeten bedenken. Dan had ze zich verschillende dwaas heden kunnen besparen. Uit den Gemeenteraad. In de j.l. Dinsdag gehouden raadszitting kwam in behandeling het adres onzer afdeeling, over de kinderilluminatie aan den Maasoever op den 25en Juli. De Schied. Cour. meldt over de behandeling De Voorzitter verklaarde te moeten betreu ren, dat dit adres bij den Raad is ingekomen omdat de geheele opzet daarvan foutief is. De bedoeling van het Gemeentebestuur is alleen om, in aansluiting met de omliggende gemeenten en de aan den Maasoever liggende industrieën, dezen oever een feestelijk aanzien te geven, opdat de Maas zoo sierlijk en aangenaam mogeljjk zal zijn. Op dien dag toch zullen niet enkel de drie booten met de gedelegeerden en hunne dames en genoodigden daar passeeren, maar ook een aantal andere vaartuigen zullen geheel gepavoiseerd zich op de rivier vertoonen. Dat zal dus een hoogst interessant schouwspel opleveren. Daarom hebben B. en W. van deze gelegenheid willen gebruik maken om den kinderen een aan- genamen middag te verschaffen door voor hen een plaats beschikbaar te stellen vanwaar zij dit schouw spel zullen kunnen bijwonen, zonder gevaar voor ongelukken 4ön met een vrjj uitzicht op de rivier. Dat de leerlingen van Gymnasium en H. B. School daarbij niet tegenwoordig zu'len zijn is een gevolg hiervan, dat voor die scholen de vacantie reeds is ingegaan en z(j dus voor het grootste deel niet thuis zullen zijn, in elk geval niet op de school. Het is dan ook voor B. en W. ten eenenmale onbegrjjpelpk, hoe dit adres is kunnen worden op gesteld, te meer waar een der onderteekenaars tot het onderwijzend personeel behoort. Spr. heeft van een der schoolhoofden vernomen dat hij vóór hjj nog wist dat B. en W. daartoe stappen zonden doen het voornemen had ge vormd om toestemming te vragen met de leerlingen zijner school op dien dag en het uur waarop de boottocht passeeren zal, een schoolwandeling naar het havenhoofd te doen. Spr. begr\ipt ook niet, hoe men hierin iets on paedagogisch heeft kunnen zien. Spr. is juist van het tegendeel overtuigd en acht het zeer nuttig om bij deze gelegenheid de kinderen te wijzen op het goede streven, dat aan de Vredesconferentie ten grondslag ligt en bewondering bij hen op te wekken voor hen, die gelooven in en werken ter bereiking van het vredesideaal. Spr. zou dan ook haast denken aan een aber ratio mentalis (een afwijking des geestes) bjj adres santen. Op grond van deze overwegingen stelt spr. voor dat adres voor kennisgeving aan te mmen. We willen niet beweren dat de heer Brants een handigheidje heeft gebruikt om de zaak er door te krügen. We willen nu eens gelooven, dat de bedoeling werkelijk alléén was, den kinderen een aangenamen middag te verschaffen, ook al begrijpen wij niet waarin dat „aangename", vooral voor kinderen, in het gezicht van oen paar voorbijvarende menschen kan schuilen. Maar we wilden den ontwerper van dit plannetje - 't zij den heer Brants of wie ook den raad geven bij voorkomende gelegenheden een ander tot verdediger te kiezen als de „men" die dit plannetje inleidde. Want „men" schreef een ongeval met doodelijken aftoop den echtgenoot en vader overkomendeze is n.l. overboord geslagen van het schip waarop hij als matroos werkzaam was en verdronken. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. Deze zaak was door het Bnreau behandeld en voor den Centralen Raad was de Bruin voor de weduwe K. opgetreden. Tegen het konservatisme de demokratie Geestverwanten neemt deel aan dien strijd! Sluit U aan bij de Afdeeling Schiedam der S. D. A. P. Het Gemeentebestuur zal de kinderen der ver schillende scholen op de kade een veilige plaats reserveeren en, zooals men dat noemt't Hoofd zal zwart zien van de menschen. Laat ieder bedenken, dat hij de eer van zijn land heeft hoog te honden, dat hjj zich toont een waardig burger vau het land, waar de wereld wetgevers zetelen, waar de hooge gerechtshoven zullen vergaderen, wier vonnissen over de geheele aarde geëerbiedigd worden. W\j meenen in alle bescheidenheid te mogen opmer ken dat zoo er in deze sprake is van afwijking des geestes, zij gevonden zal moeten worden bjj wie de eer van het land willen doen ophouden door schoolkinderen! De uitslag der herstemmingen voor den Ge meenteraad is toch nog, voor wat District I betreft, een verrassing geweest. Zooals de lezers wel reeds wisten, is het aftredend lid Hoogerwerf in District I herkozen met 387 stemmen tegen 376 op zijn chr steljjk-historischen tegencandidaat, dat is maar net met de hakken over de sloot! In II werd de liberaal v. Dusseldorp herkozen met 550 stemmen, tegen 275 op Hoogerwerf, en in III de liberale v. Gelderen met 246, tegen 148 op Maarleveld. Vooral van I zeiden we was de uitslag nog een ver rassing, want nadat de „kerkelijken" reeds b(j de eerste stemming op 3 stemmen na de volstrekte meerderheid hadden gehaald, en toen nog 50 stemmen heneden het cijfer bleven dat zij in dit district bjj de Statenverkie zingen haalden, was de overtuiging onder de onzen dat Hoogerwerf's kans een zwakke, zeer zwakke was. Trouwens de kerkeljjken zélf rekenden vast op de verkiezing van hun candidaten. Hoor slechts het oordeel van de anti-revolutionaire Vlaardingsche over den uitslag. Zij schrijft „Hoe zjj (de herstemming) afgeloopen is, weet ieder. De afloop spijt ons zeer, wat betreft het eerste distrikt \Vjj hadden zoo gaarne eene andere uitkomst willen boeken. Die andere uitkomst had er ook kunnen komen. Zjj was er zeker gekomen, indien enkele tientallen stemmen van christelijke zjjde anders waren geweest. Dit is toch een feit, voor ons betreurenswaardig feit, dat velen van hen, die de vrijzinnigheid kerkelijken noemt, hun stem aan den candidaat der christelijke partijen hebben onthouden en aan zijn tegencandidaat hebben ge geven." Indien dus allen, die zjj tot de hunnen rekenden, v. Raait hadden gestemd, dan.... zou Hoogerwerf zjjn gewipt Wjj vreezen voor de oppermachtige kerkelijke coalitie, dat deze nederlaag een der eerste teekenen van haar onvermijdelijk komende debacle is. Indien al wat zich op godsdienstig gebied tot de chris tenen rekenen, op politiek terrein onafwijsbaar „ja" en „amen" zou hebben te zeggen op alles wat de politiek- kerkelijke coalitie belieft te verordineeren, ja, wij ge looven dat zij dan op politiek terrein nog een groote toekomst zou hebben. Om te beginnen zou onze partij haar matten wel kunnen oprollen, want ongetwijfeld behoort een groot en voorzeker niet het minste deel van onze partjjge- nooten op godsdienstig gebied tot hen! Jammer voor de heeren echter bewijst de praktijk van het maatschappelijk leven dag aan dag dat onder hunne vrome leuzen de wenschen ¥en verlangens der- werkenden en zwoegenden met voeten worden getreden, terwille van hen die rammelen met den geldzak. En dit feit heeft gemaakt dat ditmaal „enkele tientallen" tegen hun advies zijn ingegaan. Dit feit zal steeds meerderen van hen afkeerig maken. Ook de uitslag in III was in zekeren zin een ver rassing. De meerderheid van v. Gelderen was buiten verwachting klein, het stemmencpfer van Maarleveld mooi gestegen. Het resultaat der verkiezingen ten slotte is dat de partij-verhoudingen in den Raad ongewijzigd blijven, alleen in de plaats van den christelijk-nationaal Figée is de anti-revolutionair Biederveld gekomen. De raad bestaat thans uit 6 anti-rev., 3 christ.-nat., 2 kath., 4 lib. en 2 dem. Een mooi succes. In de vorige week Vrijdag te Utrecht gehouden openbare terechtzitting van den Centralen Raad van Beroep had o. m. de uitspraak plaats in de volgende zaak Hooger beroep van de Rijksverzekeringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Rotterdam, waarbij met vernietiging eener beslissing van de Bank, houdende weigering van schadeloosstelling, is toegekend aan M. B., wed. A. G. v. K te Schiedam, eene rente van f 0.24 per werkdag en aau ieder harer acht kin deren eene rente van f 0.12 per werkdag, ter zake van Een mooi stuk werk. Ziezoo, de verkiezingen zijn achter den rug; de hoog opgezweepte golven van den verkiezingsstrijd leggen zich weer neer en alles neemt zijn gewone loop weer. En gewoonlijk komt dan in de bladen een nabetrach- tinkje over hetgeen gepasseerd is. Zoo had onze Goedk. VI. Crt. in het voorlaatste nummer een stukske staan naar aanleiding van het manifest van de chr.-democr. kiesvereeniging, waarin gelikkebaard wordt dat „onze mannen", bjj deze verkiezing „een mooi stuk werk" geleverd hadden. Ja, ja, waarachtig, zoo staat het er: een mooi stuk werk. In alle bescheidenheid zou daar geen groot vraag- teeken achter hebben moeten staan? Leest het eerste manifest der heeren, het zal ieder opvallen hoe vaag en tweeslachtig het de kiezers voorlicht. Allereerst, na zich als jonggeborene behoorlijk bij het publiek geïntroduceerd te hebben, beveelt het in district I de candiiatuur van Hoogerwerf aan, natuurlijk wie zou anders verwachten op democratische gronden voor district II hetzelfde advies, maar in district III

De Moker | 1907 | | pagina 3