No. 22 ZATERDAG 27 Juli 1907. 7e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. f 250. Een enquête naar den arbeidsdag. Katholieke Yerkiezingspraktijken. en, ïog ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal 7- franco per post 30 cent hlJ vooruitbetaling. Losse nummers 2 cent. Bureau van Bedaktie en Administratie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Spreekuur voor de Bedactie: 's Woensdagsavonds van 7y2Hl/3 uur. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. De heer Brants heeft in den korten tijd, gedurende welke hij aan het hoofd onzer gemeente staat, zich in zeker opzicht doen kennen als een zeer werkzaam man. Het spijt ons direkt hieraan te moeten toevoegen dat z'n ijver echter niet bleek daar, waar wij ze het liefst hadden gezien. In zaken van algemeen belang, bestra ting, verlichting, besproeiing, enz. enz. merkten we ze niet. Want alle bezondigiugen tegen de billijkste eischen daaromtrent, Mer in zoo rnime mate te aanschouwen, bleven ten huidigen dage onbestreden. Maar z'n verdiensten blinken in de afschaffing der kermis; in de jacht op buitenwegen-zoekende paartjes; in och in een aantal gebeurtenissen welke ieder stadgenoot reeds bekend zijn. Uit oogpunt van algemeen nut slaan wij deze ver diensten niet hoog aan. Deze week hadden we wederom een zijner verdien stelijkheden te aanschouwen. De heer Brants, zooal niet de ontwerper van het Maashoofd-decoratie-plannetje, dan toch een bijzondere voorstander ervan, heeft geen moeite ontzien om het welslagen ervan te verzekeren. 't Hoofd zal zwart zien van de menschen" had de bevriende „men" geschreven daarvoor zou gezorgd worden. Allereerst de schoolkinderen er bij gehaald, de af- deeling Schiedam der S. D. A. P. in de gauwigheid voor gek verklaard, omdat deze in die kinder-tentoon- stelling een paedagogische fout zag; maar dat was nog niet genoeg. Vereenigingen met hun vaandels, muziekgezelschap pen, sportclubs in tenue e. d. g., die bij het passeeren van den boottocht der gedelegeerden ter vredesconfe rentie zich aan den Maasoever wenschten op te stellen, zou daarvoor een gereserveerde plaats worden aange wezen, indien zij zich daarioe tijdig bij het Gemeente bestuur aanmeldden Vooral die sportclubs in tenue hè, dat was al een limineus idee Maar nog was het leger dat zich op het Maashoofd door de gedelegeerden zou laten bekijken, om aldus, volgens „men": de eer van zijn land hoog te houden, niet tali ijk genoeg. Grooter toevoer diende gezocht en ze werd ook gevonden. Naar de Schied. Cour. vernam, zijn de verpleegden van alle gestichten in deze gemeente uitgenoodigd om het passeeren van den boottocht der gedelegeerden ter Vredesconferentie langs deze gemeente op daarvoor gereserveerde plaatsen bij te wonen. Ofschoon we het op dit oogenblik nog niet met zeker heid kunnen zeggen, veronderstellen wij dat door de verpleegden deze uitnoodiging geheel vrijwillig en met genoegen is aangenomen. Het voorname gezelschap had alzoo, dank zij de elkaar opvolgende geniale gedachten, een bijzondere uitstalling te aanschouwen. Een aantal schoolkinderen, wier aandacht, dank zij de lofwaardige opofferingen hunner onderwijzers, wel licht een oogenblik kan gevestigd worden op de booten, waaraan ze niets bizonders bespeurden, en die met ongeduld het oogenblik afwachten waarop ze weer kun nen gaan loopen en spelen. Een aantal weeshuis-verpleegden, die mede schier overal ter decoratie dienen, als de vrijwillige be langstelling ontbreekt en wier sympathie in den regel niet hoog geschat wordt. Een aantal gasthuis-verpleegden, wier kromme gestal ten onwillekeurig gedachten oproept over sociale nooden I en sociale ongelijkheid-- wier doffe oogen geen booten zelfs meer onderscheidendie mopperend van ongeduld verlangen dat ze kunnen inrukken. Of de gedelegeerden erg gevoelig zijn geweest voor deze hulde? We zouden haast geneigd zijn aan te nemen dat de heeren zjj 't in hun baard eens hartelijk gelachen hebben om zulk een vertooning. Dat grapje kost de gemeente f 250. 't Is niet veel de moeite gerekend aan het plannetje besteed. Maar 't is f 250.te veel, gerekend het dwaze der vertooning en het ergert ons dat de Raad zonder slag of stoot dit bedrag ervoor toestond. 't Is weggesmeten geld. Is onze gemeente financieel zóó sterk, dat ze maar voor allerlei dwaze en onnuttige verzinsels van den een of ander.haar geld kan besteden? Neen, om den drommel niet. In dezelfde zitting, waarin het crediet werd verleend, werd ook besloten een leening aan te gaan van 1 millioen gulden. Waarvoor is ons niet bekend. In de geheime zitting was dit zaakje blijkbaar netjes bedisseld den gemeen tenaren raakt het zoo niet waaaaan hun geld wordt besteedt. Ze mogen alléén rente en aflossing betalen. Maar óókwanneer dit niet geschiedt was, bleef het verleenen van het crediet een onverantwoordelijke daad. Vraag om betere bestrating, verlichting of wat ook er is geen geld! Vraag om meer schoolruimte, waaraan nóg behoefte is er is geen geld! Vraag om een kleedje en wat eten voor het arme schoolkind er is geen geld! Er is alléén geld voor wat. poppekasterij! B. en W. christelijk in meerderheid, met een vrijzin nig-demokraat tot bedekking stellen voor; de raad, christelijk in meerderheid met een sterke Vrijzinnige minderheid, geven klakkeloos toe. Inderdaad deze raadszitting leverde een krachtig pleidooi voor de noodzakelijkheid van nieuw bloed in den raad. Ze leverde tevens wél het bewijs dat de Strijd tegen dat voos beleid niet gemakkelijk zal zijn en het zéér raadzaam is bij de eerste de beste gele genheid het nieuwe bloed te versterken! Want aan zulk een ergerlijke, aan lichtzinnigheid grenzende praktijken dient zoo spoedig mogelijk een einde te worden gemaakt. Aan hoofd- en afdeelingsbesturen van vakbonden en besturen van bestuurdersbonden en plaatselijke vereeni gingen is door het bestuur van het Nederl. Verbond van akvereenigingen een circulaire gezonden van den na volgenden inhoud: Bjj de sluiting van het congres van 2 Maart j.l. werd door den voorzitter de toezegging gedaan, dat dè pro paganda voor a. een wettelijk geregelden 10-urigen arbeidsdag; b. afschaffing vau nachtarbeid c. beperking van kinderarbeid, met kracht zou worden ter hand genomen. Tot dusverre kon dit voornemen niet ten uitvoer wor den gebracht, daar voor een planmatige actie noodig is te weten, wat de minister ten deze wenscht te doen. Om dit te weten te komen, werd de motie-Schaper bij de Kamer ingediend, waarvan de behandeling echter door de kabinetskrisis en andere oorzaken tot dusverre is uitgesteld en waarschijnlijk niet voor September a s. zal plaats hebben. Ons kwam ech'er dezer dagen ter oore, dat aan het ministerie ijverig gewerkt wordt om gegevens te ver- zam len ten opzichte der door ons gevraagde voorzie ningen en dat adviezen worden ingewonnen omtrent de wenscheljjkheid of de mogelijkheid van de invoering van den 10-urigen arbeidsdag in sommige bedrijven, onder welke adviezen er hoogstwaarschijnlijk zullen zyn, die de onmogelijkheid daarvan zullen bepleiten. Het wil ons voorkomen, dat wij niet mogen stilzit ten, terwjjl wellicht onze vijanden krachtig werkzaam zijn om de vervulling van wenschen, reeds zoo lang gekoesterd door de Nederlands he arbeiders, tegen te houden; het wil ons voorkomen, dat, als de nood aan den man komt, de Nederlandsche arbeidersklasse gereed moet staan met de noodige gegevens, teneinde te kunnen bewijzen, dat invoering van dat, wat door ons op 2 Maart gevraagd is, niet slechts gewenscht, doch ook noodzakelijk en mogelijk is. Dit is een moeilijk werk, hetwelk met nauwkeurig heid moet worden verricht, doch wij twijfelen niet of u zult met ons begrijpen, dat het noodzakelijke moet worden gedaan, willen we niet het, verwijt hooien, dat we niet gereed zouden zijn op het oogenblik, dat dit noodig is. Daarom zenden wij u hierbij eenige vragen toe, welke zoo nauwkeurig mogelijk dienen te worden ingevuld, zoodanig, dat wij met zekerheid zullen kunnen zeggen, dat ze juist zijn. Voor dit doel mogen gsene onnauwkeurigheden wor- ben begaan, want ieder cijfer of gegeven moet een stuk van ons wanentuig zijn om den 10-urigen arbeidsdag en de afschaffing van den nachtarbeid te verkrijgen. Een slecht wapentuig kan niet dienen. Wij rekenen daarom op uw aller medewerking. Dit schrijven is bestemd om op de afdeelingsverga- deringen te worden voorgelezen, zoodat alle leden weten, welk groot belang er verbonden is aan de medewer king aller leden. Kameraden, er moet snel, veel en goed werk gedaan worden. Wij rekenen op u De vragenlijst bevat de navolgende vragen 1. Naam van den Bond? 2. Naam der afdeeling of vereenigiug 3. Hoeveel patropns oefenen het bedrjjf uit 4. Hoeveel arbeiders zijn te uwer plaatse in het bedrijf werkzaam 5. Hoeveel mannen 6. Hoeveel vrouwen 7. Hoeveel kinderen onder 14 jaar 8. Hoeveel mannen en vrouwen zijn daarvan in uwe af deeling of vereeniging georganiseerd? 9. Hoe lang is de arbeidsduur per dag voor de mannen voor de vrouwen? voor de kinderen? 10. Hoe laat begint en eindigt de dageljjksche werkdag? 11. Hoe laat wordt tijd tot schaften gegeven? 12. Hoeveel dagen per jaar wordt overgewerkt? 13. Hoeveel uren per dag? 14. Kunt ge opgeven hoeveel mannen en vrouwen in de plaats uwer inwoning gemiddeld overwerk moeten ver richten? En kunt ge ook het totaal aantal overuren van al dezen opgeven? 15 Wordt voor overwerk extra betaald 16. Hoeveel nachten wordt geheel of gedeeltelyk gewerkt? (De nacht te rekenen van 9 uur n.m. tot 6 uur v.m.). 17. Kunt ge opgeven hoeveel mannen en vrouwen nachtwerk moeten verrichten En kunt ge ook het totaal aantal uren in nachtwerk door gebracht, opgeven? 18. Wordt voor nachtarbeid extra betaald en hoeveel? (Ten opzichte van overwerk en nachtarbeid bij den z.g. seizoenarbeid van stucadoors, behangers e. d. moet zoo nauwkeurig mogelijk worden benaderd). 19. Hoeveel Zondagen wordt geheel of gedeeltelijk gewerkt? En door hoeveel mannen of vrou wen 20. Hoeveel uren Zondagsarbeid bedraagt dit in totaal per jaar? 21. Wordt voor Zondagsarbeid extra betaald en hoeveel? 22. Acht ge afschaffing vrn Zondagsarbeid, van nachtarbeid en van overwerk als regel mogelijk 23. Welke bezwaren zouden tegen de invoering van een 10-urigen arbeidsdag in uw be- drjjf met reden kunnen worden aangewend Welke bezwaren zjjn bij vroegere gelegenheden van de zijde der werkgevers aangewend 24. Zijn deze bezwaren op eenigerlei wijze te ondervangen? 25. Acht ge ver- bod van kinderarbeid beneden 14 jaar in uw bedrijf mogelijk en zoo niet, waarom niet 26. Acht ge sterke beperking van arbeidstijd van jeugdige personen van 14—18 jaar in uw bedrijf mogelijk en zoo niet, waarom niet? 27. Welke gevolgen in iichamelijk, geestelijk, zedelijk opzicht nemen de arbeiders in uw bedrijf waar van a. langen arbeidstijdb. nachtarbeid. 28. Hoe hoog is het gemiddelde loon per uur voormannen boven 18 jaar? vrouwen boven 18 jaar? kinderen on der 18 jaar? Wij ontleenen aan Het Volk Met leede oogen zien de Bredasche kapitalisten knechts in burgerkleed en priestersoutane het aan, hoe in den strjjd om den raadszetel de arbeiders bij hon-

De Moker | 1907 | | pagina 1