No. 23. ZATERDAG 3 Augustus 1907. 7e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Stukken voor 't eerstYolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Schiedam. Afdeelingsnieuws. De Vredesconferentie. Bloempjes uit den Raad. e hier juist, ts een laarna beide! rbrug, *roote jodige lienst- !n die als 't ge- ding's uchte k om vader door Igens isteld i, die ABONNEMENTSPRIJS: bij vooruitbetaling. 25 cent per kwartaal franco per post 30 cent Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie en Administratie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Spreekuur voor de Redactie: 's Woensdagsavonds an i8^ uur. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Eiken Zaterdag is dit blad verkrijgbaar: Nieuwsticht N. Z. 32. Groote Markt 3. Zalmstraat 22. „Constantia", Hoogstraat. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonué s worden verzocht bjj adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Zachtjes aan, dan breekt het lijntje niet. Dit spreek woord is ook van toepassing op het aanbrengen van nieuwe leden voor onze afdeeling. Sinds de vorige opgaaf hebben zich weer 4 personen als lid aangemeld. Wjj zjjn tevreden, maar nog niet voldaan. Het gaat niet hard genoeg. Er zijn nog zoo velen, die zeer dicht bij ons staan, ja, die beslist bij ons hooren en toch maar niet de courage hebben om zich bij ons aan te sluiten. Als men vraagtwaaróm wordt gij geen lid dan krijgt men in de meeste gevallen niets dan uitvluchten te hooren. Goede redenen, dat men werkelijk geen lid kan worden, al sympathiseert men met onzen strijd, verneemt men weinig. Komt, vriendenGij die meent bij ons te hooren, blijft niet langer van verre staan. Enkelen uwer zeggen„wij kunnen toch genoeg voor de Partij doen, al zijn wij niet aangesloten.' Dit is zeer waarmaar toch, niet aangesloten zijnde kunt gij zoowel finantieel als moreel de zaak steunen, maar lid zijnde, dan alleen kunt gij pas goed meewerken in het belang van uw klasse. Werk is er by ons altijd. Van stilzitten houden wjj niet, dat laten wij voor de andere partyen over. Geest verwanten,gjj weet dus, waar gij u aan te houden hebt, het is uw plicht, onze gelederen te komen versterken. Partijgenooten, uw plicht kent gij al. Maakt de lau- wen wakker. Bewerkt ze zooveel gij kunt. Enk-'le partijgenooten zijn al bezig en met succes. Wanneer wij allen eens flink ons best doen, dan kunnen we binnen korten tijd een flinke aanwinst in ons ledental corsta- teeren. Een ieder weet het dus, niet waar? Nu nog een woordje over het Verkiezingsfonds. De gelden komen wel aardig binnen. Maar alle partijge nooten werken er niet voor, anders zou het meer be dragen. Ook dit doen weer enkelen onzer. Laten nu allen eens een kleinigheid storten, nog eenige weken, dan is het tekort gedekt vau het Ver kiezingsfonds bij geestverwanten ook nog eens om steun vragen. Dan, partijgenooten, als u en leden en geld aanbrengt, kunnen we niet alleen tevreden, maar voorloopig ook voldaan zijn. Men handele dus in dien geest. Party genooten, welke gedurende hun lidmaatschap 'onzer Afdeeling nog geen reglement van den Schiedam- schen Bestuurdersbond hebben ontvangen, geven dit op aan den secretaris of aan den bode. Die er een van zijn vakvereeniging heeft, (als zijnde de vakvereeniging aangesloten bij de S. B. B.) is niet verplicht er een van de Afdeeling te nemen. Ieder lid is verplicht er een te nemen. De prys is 5 cent. Het Best. v. d. Afd. Schiedam. Met het oog op de a.s. Gemeenteraadszittingen, (wan neer de nieuwe leden zitting hebbrn genomen) bevelen wijTten zeerste aan de brochure ^Sociaal-Democratische Gemeente-Politiek," prijs f 0.10. Een ieder die belang stelt in „Gemeente-politiek", moet er zich een aanschaften. Verschillende andere brochures nog voorradig. De Brochurenhandelaar. De vredesconferenties zijn het laatste bedrijf in „het spel van geweld en usurpatie (machtsmisbruik)dat de vorsten en hun omgevingen gedurende eeuwen ten koste van millioenen hunner „onderdanen" hebben gespeeld. Na zich door geweld te hebben meester gemaakt van het „gezag" en de volkeren tot vorstelijke onderdanen te hebben gevormd, zijn de vorsten onophoudelijk in de weer geweest om zich ten koste van elkander te ver sterken en te verheffen. Telkens in de geschiedenis der laatste 10 eeuwen wendden zulke meester-geweldenaars pogingen aan om de „opperleiding" over Europa te verkrijgen. Niet één van hen is dat ooit gelukt, deels door gemis aan kracht, deels door de samenwerking van de door hen bedreigde vorsten. Uit die samenwerking van bedreigde koningen ont stonden de vorstenbonden en statenverbonden. En toen eenmaal door die verbonden de vernietiging van de macht der voornaamste vorsten onmogelijk was gewor den, maakten de staatsgeleerden daarvoor „de theorie van het staatkundig evenwicht." Op grond van deze theorie, deze staatkundige leer, was het doel der „po litiek", het evenwicht tusschen de verschillende staten te handhaven en de overheersching van één enkelen daarvan te beletten. Tot op den huidigen dag toe is deze theorie een der grondslagen geweest der inter nationale politiek en ook de vredesconferentie, die thans in den Haag bijeen is, houdt angstvallig vast aan deze leer. De aandacht zy hierby vooral gevestigd op den ge- welddadigen oorsprong van het koningschap der Euro- peesche vorsten en op de angstvallige gehechtheid der vorsten aan het militaire geweld, waarmee zij ook hun voortbestaan verzekerd hebben tot heden toe, be halve in Frankrijk. Wat door geweld is ontstaan, leeft slechts voort zoo lang er geen groote: e kracht tegenover is opgekomeD. De handhaving van de theorie van het staatkundig evenwicht belette de vorstelijke handhavers daarvan evenwel geenszins, om telkens en telkens weer een poging aan te wenden, ieder zijn eigen macht te ver- grooten en het'staatkundig evenwicht te verbreken. Vandaar dat de internationale politiek, opgebouwd op deze theorie, nooit tot een werkelijke broederschap van vorsten en volkeren heeft geleid. Integendeel, onder de leuzen van vaderlandsliefde en nationalisme is de inter nationale haat en najjver door de vorsten en hun hand langers vlijtig aangekweekt: daarmee bereikten zij het dubbele doel van versterking van hun macht en gezag in hun eigen land en van openlating der mogelijkheid van machtsvermeerdering door een buitenlandschen oorlog. Heel edel, zedelyk hoogstaand kan deze vorsten- politiek niet worden genoemd. Maar z-i heeft tenminste deze verdienste, dat ze voortdurend den „luister" en wat dies meer zij van de vorstelijke tronen en personen aftrok en telkens op nieuw de lage machtbegeerte en geweldliefde der vorsten aan het licht bracht. In dezen zin heeft deze ergerlijk-oneerlijke vorstenpolitiek haar opvoedend karakter niet gemist. Tot in de 19e eeuw toe leek deze paradijsweg der vorstelijke politiek eindeloos. Zelfs de Fransche revolutie had aan het vorstengezag geen einde weten te maken zij verzuimde op de politieke omwenteling een maat- schappelijk-economische te laten volgen. Maar de technische voortbrengingsontwikkeling bracht ook in de leger bewapeningen, legerinrichtingen en lands verdedigingen groote veranderingen. De naijver en wed ijver der politielf-evenwicht-handhavende vorsten deden hen met beide handen de verbeteringen aangrijpen, die de vooruitgang der techniek ook in de bewapening mogelijk maakte daardoor ontstond de kans van sterker te worden dan zijn concurrent en dus het staat kundig evenwicht te verbreken ten eigen bate. Zoo is er een eindelooze wedstrijd tusschen de vorsten ontstaan in het aanbrengen van steeds betere aanvals- en ver dedigingsmiddelen. Het nadeel dezer technische verbeteringen is evenwel hun duurte. Met steeds grootere snelheid stygen de uitgaven voor leger en vloot. Iedere nieuwe uitvinding der techniek kost het land van den uitvinder daarvan millioenen en millioenen. En de concurreerende vorsten en regeeringen, gedwongen om gelijkwaardige verbete ringen aan te brengen, geven dan nog meer millioenen uit Zoo gaat het jaar in, jaar uit, voort, zonder dat men het einde van dezen millioenenwedstrijd ook maar ver moeden kan. Maar die millioenen moeten uit belastingen komen. De regeerende klassen zelf houden niet van belasting betalen en gebruiken overal hun macht en invloed om zich daarvan zooveel mogelijk vrij te honden. Het gevolg daarvan is dat de middelklasse en de arbeidersklasse ook hier weer het gelag kunnen betalen. Tot nu toe hebben de vorsten en hun dienaren nog steeds nieuwe belastingen in dien geest weten te maken. Maar zy gaan inzien, dat zij bijna aan het eind zijn van vermeerdering van belastingdruk voor die klassen. En bovendien, de maatschappelijke verhoudingen eischen onverbiddelijk eea maatschappelijke wetgeving, diegeld kost. En het socialisme groeit en wekt de verdrukte massa op tot zelfstandigheid, ontwikkeling en organisatie. Er dreigt dus een einde te komen aan de uitzetbaarheid van de heerschende belastingstelsels. De regeerende klassen weigeren ook nu van hun rykdom en groote inkomsten ten behoeve van hun vaderland meer af te staan. Het loopt dus bijna spaak.Dit is één van de redeuen, waarom de vorsten in conferenties zijn gaan bijeenkomen: wie weet of daaruit niet een algemeen besluit zou kannen voortkomen, dat de stijging der oorlogs uitgaven zou kunnen tegengaan. Dat besluit nu is onbestaanbaar, is eenvoudig onmo gelijk, omdat de vorstelijke macht alleen op geweld berust, welke mooie beweringen over goddelijken oorsprong men er ook om heen moge winden, en omdat de vorsten onderling slechts azen op de gelegenheid om ten koste der anderen eigen macht door geweld te vergrooten. Van te voren waren deze vredesconferenties daarom tot mislukking gedoemd. De vloek van den geweld- oorsprong van het koningschap is daar nooit meer van af te wendenhet vloekmerk is er ingebrand en heeft een schrijnende wond erin gebracht die niet meer te heelen is. De groote veranderingen in de bewapening hebben natuurlijk ook wijzigingen noodzakelijk gemaakt in de onderlinge overeenkomsten omtrent de gebruiken in oorlogstijd, waarbij alle regeeringen en vorsten gelijkelijk belang hebben. Maar dat ziju geen nieuwe beginselen of begrippen, dat zijn slechts aanvullingen en wijzigingen van bestaande regelingen. Het hoofddoel der vredesconferentie is tot mislukking gedoemd, de theorie van het staatkundig evenwicht is de laatste periode van haar bestaan ingegaan. Het zal de sociaal-democratie zyn, die ook daaraan een einde zal maken. (Dat zal een volgend artikel uiteenzetten). De regeeringsklasse voelt dat onbewust voor een groot deel en tracht ook daarom deze vredes conferenties uit te spelen ten eigen'bate entennadeele der sociaal-democratie. Men schroeft dan deze tot mis lukking veroordeelde bijeenkomsten tot heilige interna tionale conferenties op en tracht de menigte wijs te maken, dat er geen oorlogen meer zullen komen als deze conferenties maar slagen en zoo meer. En te Schiedam stellen reactionaire machten als Dr. Brants en Dr. Vinkesteyn zich aan als apostelen van deze heilige zaak der vredesconferentie en gebruiken daarvoor behalve gemeentegeld ook de schoolkinderen. Onze vroede vaderen hebben deze week weer eens heel grootscheeps gehandeld. Een middagzitting was hun niet voldoende; er werd een avondzitting, nog wel een spoedeischende, aan vastgeknoopt. De zittingen van onzen Raad zijn niet voor de poes. Een hartverheffende

De Moker | 1907 | | pagina 1