Ditjes en Datjes. Onze Christelijke Voorgangers. Aankoop van grond. f 250. indruk maakt altijd de houding van het dagelijksch bestnnr. Als men dat stelletje van tjjd tot tijd eens hoort, dan kan men niet anders dan een Raad prijzen, die zulk een intellect daar op de uitverkoren plaatsen heeft gezet. Neem b.v. den heer Lagerwey. Een orgaan, neen maar, het zou je heel wat waard zijn, het te kunnen overnemen. De r's rollen zoo aanvallig uit z'n mond, dat men geneigd is, hem als spreekleeraar aan te stellen. Vraagt hij het woord, van de aandacht zijner medeleden is hij reeds te voren verzekerd. Te meer jammer, dat we den wethouder Lagerwey zoo weinig als woord voerder ontmoeten. Ik geloof haast, dat hij om het aantal geschoten bokken te Schiedam niet te vergrooten, maar een aanhanger van Willem den Zwijger is ge worden. En in dit geval kunnen we niet anders dan zijn tact loven 1 Ja, de heer Lagerwey heeft dezen keer een aparte beschouwing verdiend. Een stad als Schiedam, die haar bevolking de laatste jaren sterk ziet vermeerderen, moet een goeden kijk op de toekomst hebben. Nu is de wet houder van financiën zeker de man, die een breeden blik behoort te bezitten. En ga nu eens na, op welk een wijze de wethoader in het publiek optreedt. Nooit eens zoodanig, dat ook een tegenstander prijs moet stellen op zijn adviezen. De heer Lagerwey neme z:ch voor, van nu af te zwijgen. Nog beter, als hij zijn plaats kon inruimen voor iemand, die beter het gewicht van zijn taak begreep. We zullen eens enkele staaltjes van lichtvaardig han delen vermelden. Bjj het besluit tot opheffing van de kermis was tevens aan de orde gekomen een voorstel van den heer Ooüka, om 2500 gulden, zoo mogelijk meer, te verstrekken aan vereenigingen, die ware kunst wilden dienen. Dit voor stel werd echter door hen, die het in de eerste plaats moesten steunen, bestreden. Met minder kon men het wel af. En de Schiedamsche raad we hebben hét helaas al zoo dikwijls moeten verklaren is in zulke zaken niet erg scheutig. Het schrikbeeld van geldkosten hoeft maar te worden vertoond enhet voorstel is verworpen. Het Volkshuis bestond reeds, uit den aard der zaak kan dat lichaam niet de kunst in zoo groot mogelijken omvang dienen. Daarom is een afzonderlijk vereen'- ging, Kunst aan het Volk,11 opgericht, die in den korten tjjd van haar bestaan getoond heelt, wat zij wil en wat zjj kan. Nn eenmaal subsidie mocht wor den verstrekt, meende genoemde vereeniging in de eerste plaats daarop te kunnen rekenen. Doch de Oranjevereenigicg kwam ook vragen, èn het Volkshuis, èn het Zakkendragers-gilde. Toen voelde iedereen, dat de Oranjevereeniging de uitver korene zjjn zon. De burgemeester lichtte uitvoerig het voorstel van B. en W. toe, om de Oranjevereeniging f800 te geven. Nauwelijks is dit in den Raad gehoord, of twee wet houders toonen voorstanders van f 5Ü0 subsidie te zjjn. Vanwaar dan de voorgewende meerderheid Of heeft de burgemeester in het dageljjksch bestuur een beslis sende stem Dan mocht dat nog wel eens aan het publiek worden meegedeeld. De heer Lagerweij ging met den burgemeester mee, ook nadat de heer De Oroot hem inlichtingen over den stand der begrooting had gevraagd. En toen kwam een uiting aan het adres van zijn collega voor gemeentewerken, die deze terecht meende, niet zonder protest te mogen lateu passeeren. De heer Lagerweij beweerde toch, dat bjj gemeente werken niet zoo op de financiën werd gelet als bjj dit deed. Waar was toen het raadslid, dat bewjjzen vroeg aan onzen wethouder van financiën De raad gleed er over heen en ging verder aan het babbelen over f 800 of f 500. Allermalst was de kwestie over subsidie aan „Kunst aan het Volk'1 en aan het „Volkshuis." Het raadslid, dat aangewezen was, om in deze met flinke voorstellen te komen de heer Oouka was nu bjj iedere stemming tegenstander. De heer Oouka stemde tegen subsidie aan de Oranje-Vereeniging en met hem alle linksche 1-den op de heeren Van Westendorp en Van der Schalk na tegen subsidie van f 500 aan alle drie vereenigingen, ja zelfs maakte hij de behandeling van een voorstel- Kis onmogelijk, door het niet eens te ondersteunen. De heer Ris wilde n.l. nog f 250 aan „Kunst aan het Volku verstrekken. Het spijt ons, hier te moeten verklaren, dat de 4mer Oouka door het op den voor grond brengen van den slechten financiëelen toestand der gemeente het echt- en onvervalscht-Schiedamsche standpunt heeft verdedigd en misschien daardoor enkele leden heeft weten over te halen, evenals hjj tegen sub sidie te stemmen van twee vereenigingen, die daarvoor eer in aanmerking kwamen dan de begunstigde. De wethouder van financiën, de heer Lagerweij, liet het bjj een enkel hateljjk woordje aan het adres van zijn collega. Zou de heer Lagerweij dezelfde rol gaan spelen als tot voor korten tijd de wethouder Visser? Een tweede punt, waarin het niet soliede werk van genoemden wethouder naar voren kwam, was de ontwerp-salarisverordening voor de ambtenaren ten stadhuize. Eerst één of twee dagen vóór de zitting was zij ter kennis van de leden gebracht. Het publiek? Dat heeft er natuurljjk nog minder mee noodig. Het van de agenda af te voeren ging gemakkeljjk. Een volgend maal kunnen we dus weer het talent van onzen financiëelen specialiteit bewonderen. Een voorstel tot vaststelling eener verordening op de administratie der private bezittingen dezer gemeente werd aangenomen. Maar ook hier was eerst getracht, uitstel van behandeling te verkrijgen, evenwel zonder succes. r' We vergaten haast nog te vermelden, dat er weer een zitting met gesloten deuren is gehouden. Meer dan twee uren lang. Zal misschien m-t een verandering van wethouder van financiën ook hierin verbetering komen? Wat zjjn wij, paganisten, deze week geschrokken! Daar zal in de volgende maand het toelatingsexamen gehouden worden, deelt de rector van het gymnasium mee, onder hooge goedkeuring van heeren curatoren. Dat is iets heel gewoons. Ieder jaar, aan het eind van den cursus, komt die mededeeling opnieuw in dezelfde bewoordingen. Daarvoor vragen wij dus ook de aandacht niet van onze lezers. Integendeel, zoo'n bericht laat ons al even koud als de mededeeling in dSchied. Courant, dat er nog meer liefhebbers voor den fietswedstrjjd op 81 Augustus kunnen worden ingeschreven. Neen, wat ons in deze trof, was de vaststelling van den datnm voor het toelatingsexamen. De le September wordt genoemd, en die valt opZondag. Verbeeldt u nu, lezers, een gymnasium, een school, waar aanstaande dominees hnn eerste opleiding krijgen, en dan een examen op Zondag. Een openbare inrichting natuurlijk, dat gymnasium, zegt een eenvoudig man. en dan, dat spreekt van zelf, een paganist dé chef. Juist niet. De rector is geen S.D.A.P.er, geen vrij zinnig-democraat of oud-liberaal, het is een zeer geloovig man van katholieken huize, die trouw zijn katholieke plichten nakomt. Lr. Vinkesteyn toch heeft den op roep voor het examen onderteekend. En als we hierbjj dan nog voegen, dat ds. van der Broek een der curatoren van het gymnasium is, dan kunnen we niet anders vragen: „Loopt de wereld op z'n eni? Alle christeljjk- heid heeft hier de Zondagsheiliging achter de deur gezet. Het wordt voor onze Christeljjke broeders tjjd, wat nieuw Christeljjk bloed in de verschillende colleges te zetten. Het oude vergeet zjjn naastbjjliggende plichten wel een beetje. En dan.welk figuur maken de met name genoemde mannen tegenover hun geestverwanten, dat zij door ons op hun tekortkomingen moeten worden ge wezen. Moeten we hier denken aan een aberratio mentalis (afwjjking des geestes). Dan krjjgen ze den burgemeester op hun dak. Opgepast is de boodschap, heer Vinkesteyn. Wjj, sociaal-demokraten, zjjn groote voorstanders van gemeenschappeljj^ grondbezit. Te verwonderen valt het dus niet, als wjj een goedkeurend woord zeggen over den belangrijken aankoop van grond door onze gemeente, gelegen in Oud-Mathenesse. Een bedrag van 2 ton is al besteed, en nog zjjn we niet aan het eind. Maar wat de plannen met dien grond zijn, niemand weet het. Misschien zjjn B. en W. nog niet volkomen daarmede op de hoogte. Zou het, ook in verband met aankoop van huizen aan den Singel, geen tjjd worden, dat de bevolking van Schiedam eens in kunnis werden gesteld met dat, wat B. en W. met dien grond en huizen zullen doen. Het publiek dient toch eens mét die voornemens tot verdere uitbreiding bekend gemaakt te worden. De boottocht der Vredesheeren heeft, dank zjj het prachtige weer, een goed verloop gehad. En zooals was te verwachten, Schiedam heeft ook een duit in het zakje willen doen. Het Hoofd moest zwart zien van de menschen, had „men" beweerd. Nu, het prachtige weer maakte het, met al de reclame van schoolkinderen en de gasthuis- verpleegden, zoo zwart mogeljjk. Zwart Schiedam bleef zwart. Iedereen spitste er zich op, veel vreemde menschen op booten te zien, van aangezicht tot aan gezicht. Veel mooie uniformen ook, want die hooien immers bjj vrede. De „Schiedamsche," de "ouwe" wel te verstaan, had de menschen op heel wat moois voor bereid en wie weet, zat er bij haar niet een beetje training voor den 31en Augustus voor. De trams al vroeg vol, de kinderen in het licht en de groote menschen om de kinderen in Zaterdagavond gala. De burgemeester ge weet wel, de man van het aberratio mentalis zou eens laten zien, dat er meer leven in Schiedam zat dan altjjd werd gezegd. En de „ouwe," die eerst na afloop wel eens critiek durft oefenen, zegt ook, dat al die menschen deze ge legenheid te baat namen, om te genieten van den prachtigen zomerdag. Ja juist, genieten voor hen, die niets te verzuimen hadden. Maar hoevelen hebben voor de reclame niet een halven vrijen dag moeten missen, uren, die zij graag anders en beter hadden besteed. De burgemeester wachte er zich een volgend maal voor, voor zoo'n kleinigheid zooveel menschen in de war te brengen. Wil hjj gaarne wat vertier in de stad, ons goed, maar dan op betere wjjs. Nu was alle drukte gemaakt voor niets anders dan ter meerdere eere van eenige weinige plaatseljjke autoriteiten. „Er was teleurstelling te lezen op de gezichten van hen, die stadwaarts togeD." Precies, even goed ook bij de kinderen, die haastig enkele Oranje-liederen moesten doen weergalmen. Het genot woog niet op tegen de twee kaakjes. De beroemde dnim De vredesconferentie heeft onzen burgemeester aan het praten gebracht. Hij heeft zelfs nog meer gezegd dan wij reeds wisten. Maar de Nieuwe, die altijd goed ingelicht is, verhaalt het, dus twijfel is niet geoorloofd. Luistert met gepasten eerbied „Burgemeester Brants van Schiedam had een „langdurig gesprek met den heer Nelidoff. De heer „Nelidoff verzekerde den heer Brants, dat hetgeen „Schiedam had te zien gegeven, hem zeer veel be- „lang had ingeboezemd." Nu weten we het. En de troost volgt direct. De beroemde 90 H.A. zullen na deze bekendmaking wel gauw aan den man komen. Maar Nieuwe, ben je nu eigenljjk wel ernstig te noemen Heeft de duim niet al te stug gewerkt De verkiezing in III. Het Schiedamsche Volksblad komt nog eens terug op zijn praatje van de vorige keer over het verstrekken van drank met al den aankleve van dien. En het doet dat op zulk een wijze, dat de Schiedamsche Courant, die eerst aan insinuatie gedacht heeft, nu het woord laster uit haar pen laat glijden. En niet zonder reden. Het bewuste Volksblad schrijft o. m. „Van meer belang is de beschuldiging van om- „kooierij en het verstrekken van drank. Maar ook „dit hebben wij niet met zoovele woorden neerge schreven. Er is, zoo zeiden wij, op ruime schaal „verlette tijd" uitbetaald in het wachthuisje van „de tram en vele kiezers konden met dit geld in „den zak de verleiding van de daar zoo nabjj ge niegen kroeg niet weerstaan. Iedereen, die de ver- „kiezing in district III heeft medegemaakt, heeft „dit gezien," enz., enz. Daar zit 'm de kneep. Iedereen heeft het gezien, ook het Volksblad. Maar namen en bepaalde feiten blijven achterwege. Ons inziens is het Volksblad aan zjjn eer verplicht, daarmee voor den dag te komen. Anders bljjft ook voor ons zjjn praatje niets meer dan .1 laster. Asjeblieft, Volksblad! Voor het front! Ook een Volksvoorlichter. De man van het Katholieke Sociale Weekblad, Mr. Aalberse, heeft met vele van zjjne geloofsgenooten hier ter stede ge meen, dat hjj dikwjjls bokken schiet. We verwijzen daarvoor slechts naar onze laatste raadszitting. Mr. Aalberse dan is laatst op een heele reeks onjuistheden betrapt. (We gebruiken maar een heel zacht woord, ofschoon een sterker niet misplaatst zou zjjn). Niet tevreden, of waarschijnlijker tuk op een klein succesje, tracht hjj Het Volk een leugentje in de schoenen te schuiven. Het Volk heeft na een beschouwing van het Katho lieke Weekblad over besluiten van den Straatsburger gemeenteraad daarop aanm-rking gemaakt, maar nadat bedoeld weekblad de verschillende organen had genoemd, waaruit het putte, heel gedwee gezwegen. Het weekblad van Mr. Aalberse meende nu Het Volk er tusschen te hebben, en schreef o. a. „'tls nu 25 Juli, doch nog steeds bleef Het Volk „in gebreke, ons antwoord aan zjjn lezers meê te, „deelen. „Alle lectuur is niet geschikt voor onze lezers, „denkt waarschjjnljjk het hoofdorgaan der partjj, „die zoo bjj herhaling aan zich zeiven het monopolie „van „ontwikkeling aanbrengen" toekent. Wat was de kwestie? Mr. Aalberse had verteld, dat door den gemeenteraad van Straatsburg in het bij zonder door de sociaal-demokratische meerderheid was besloten tot het voortbestaan van de belasting op levensmiddelen. Het Volk echter wist, dat de Raad anders was samengesteld en deelde dat zijn lezers mee. Nu echter het Weekblad zijn bewering volhield, ging Het Volk een stap, een zeer beslissenden stap verder, door te informeeren bjj een der gemeenteraadsleden van Straatsburg, en kreeg het volgende antwoord: „Onze gemeenteraad bestaat uit 36 leden en een „burgemeester met stemrecht. De soc. dem. fractie' „telt 16 leden, de liberalen zjjn 13 man sterk, de „radicalen hebben 3, de klerikalen eveneens 3 en „de middenstanders 1 vertegenwoordiger. Er staan „alzoo 20 burgerlijke vertegenwoordigers tegenover „16 sociaaldemokraten, waarbjj nog de stem van „den burgemeester komt, die natuurljjk altjjd tegen „ons wordt uitgebracht. „Er is dus geen sprake van, dat wij ooit in een „gewichtige aangelegenheid de meerderheid gehad „hebben.

De Moker | 1907 | | pagina 2