De alkohol en de arbeidersbeweging, Vlaardingsche IJzerkoekjes. Maassluissche Moppen. „Wij hebben dan ook tegen de verlenging „van den termijn tot afschaffing van het „octrooi (de bewuste levensmiddelenbelasting) „gestemd. Alle burgerlijken, met inbegrip „van de klerikalen, hebben vóór de ver lenging van dien termijn gestemd." We meenen, dat Het Rath. Sociale W'eekblad voorloopig wel niet meer met Straatsburg zal komen aandragen. Of is de bokken voorraad nog niet groot genoeg? Ook hier soms: aberratio mentalis? II. Vervolg.) Terwijl vroeger de gebruiker voor zichzelf dranken bereidde of althans in het klein geproduceerd werd, is de drauk, eerst nadat het grootkapitalisme zich ook van de drankproductie had meester gemaakt, onder het be reik der groote massa gekomen door het in enorme hoeveel heden voorhanden zjjn en het sterke dalen der prjjzen. Het drankkapitaal heeft een uitbreiding gekregen, die zoo groot is, dat het een macht van beteekenis is ge worden in alle landen. Eenige cjjfers mogen dit illus- treeren „De „Daily News" gaf onlangs een merkwaardig staaltje. „Van de 18 ministers zjjn er 9 direct of indirect be langhebbenden doordat ze commissaris, directeur of „zoo iets zijn in brouwerij- branderij- of hotel en restauratie- „raaatschapoijen. Dan zijn er die in 't zelfde geval ver- „keeren 167 lords, onder wie 8 hertogen en 7 markiezen. „Van de leden van het Lagerhuis, het wetgevend lichaam, „dat met onze Tweede Kamer overeenkomt, zjjn 23 leden „brouwer of brander en 129 drankbelanghebbenden en „30 geheelonthouders (1901). Behalve nog dames van adel „hertoginnen en markiezinnen zijn er verder nog 880 „met titels en eereteekenen bedeelden, die hun „ver diensten" voor een deel uit den drank halen. Het door „deze personen in die za'ken gestoken kapitaal wordt „door de „Daily News" op 200 millioen pond geschat." Wat Nederland betreft berekent F. U. Schmidt in zijn „De invloed van het drankkapitaal", waaruit ik ook de bovenstaande cijfers nam, het drankkapitaal op 33 mil lioen gulden. In Duitschland en Engeland neemt het aantal brou werijen steeds af, terwijl de productie voortdurend toe neemt. Terwijl in 1899 er in 't Duitsche Rijk b.v. 20055 brouwerijen waren, bedroeg dit aantal in 1898 nog 20340, alzoo afname van 285. De productie nam echter toe met 1 573.367 H.L. en bedroeg in het geheel pl. m. 68.000.000 H.L. Hoewel het my niet moeilijk zou vallen U hierover veel meer cijfers te geven, zie ik daarvan ter wille van de beknoptheid af. Om deze reuzen ophooping van ka pitaal en hiermee evenredige geweldige vergrooting van winst te verkrijgen, behoort het tot het directe en drin gende kapitalisten belang, dat het proletariaat een zoo groot mogelijk deel van zijn schamel loon besteedt aan alcohol. Dat het vervaardigen van alcoholische dranken aan de ondernemers geen windeieren legt moge U blijken uit de volgende cijfers: Francis Wise, distillateurs te Cork (Ierland) liet na 50 millioen gulden, verdiend met het maken van whisky. Sir Benjamin Guinness, een Engelsch Stoutfabrikant bracht het „slechts" tot 13 millioen. Van de firma Bass Co. (stout) liet Michael Bass na 22 millioen, twee medefirmanten respectievelijk 347a en 12 millioen. 37 Britsche bierbrouwers waren allen millionair, de minste hunner bezit of bezat nog 3 millioen gulden. 10 leden van het House of Lords bezitten gezamenlijk 325 huizen met Vergunning. En ware nu het kapitaal in de drankindustrie gestoken nog maar productief, maar dit is geenszins het geval zooals we zullen zien. Achtereenvolgens zullen we nu de groote gevaren van het drankkapitaal voor het proletariaat gaan behandelen. Opgemerkt hebben we reeds dat door de enorme stijging der productie en de daling der prijzen, de alcohol ge makkelijk onder ieders bereik is gekomen. Als tweede groote schadelijkheid noemen we de im productiviteit van het drankkapitaal, blijkende o. a. uit het gering aantal arbeiders dat in het bedrjjf werkzaam is in verhouding tot het kapitaal erin gestoken en het percentage van het kapitaal dat aan loon is uitbetaald, gezwegen nog van het feit, dat het geleverde product niet nuttig, maar zelfs schadelijk is. Voor de verbouwing der producten van de alcohol industrie over de wereld is noodig aan grondoppervlak 7 mill. H.A. land, dat is dus een uitgestrektheid als Nederland en België samen of m. a. w. 8 zooveel als Nederland aan bouwland bezit (860.000 H.A.) Het volgend staatje aan Helenius, die Alcoholfrage ontleend, geeft een duidelijk voorbeeld van de nadee- ligen invloed van het drankkapitaal, wat aangaat 't aantal benoodigde arbeiders en de uitgekeerde loonen. Noord-Oost Spoorweg- Maatij in Engeland. 50.000.000 38.000 3.250.000 600.000 Hieruit kunnen we leeren, dat de spoorwegmaat schappij Per millioen kapitaal 760 arbeiders gebruikt, de bierbrouwerij daarentegen 143 de arbeidsloonen bij de spoorwegmij. per millioen kapitaal 65.000 de arbeidsloonen bij de bierbrouwerij per millioen kapitaal slechts 6142. Het eige-j aardige is bovendien dat de bierbrouwerij een grooter winst oplevert. Het is natuurlijk van zeer groot belang, hoeveel van de behaalde bruto winst van het kapitaal aan den arbeid ten goede komt. De volgende getallen geven een leerzaam beeld ook in dit opzicht van de schade lijkheid van het drankkapitaal. Van 100 inkomen werd in loonen uitgekeerd1) Voor het mjjnwerkersbedrjjf 55.0 Scheepsbouw 37.0 Dok- en Havenwerk 34.7 Spoorwegen 30.0 Landbouw 29.0 Kanaalwerken 29.0 Wolindustrie 29.2 Watermolen 25.7 IJzer- en Staalindustrie 23.3 Textielindustrie 22.6 Gasfabrikage 20.0 Brouwerijen 7.5 Verder geven de volgende cijfers een indruk van het aantal arbeiders in verhouding tot het gebruikt kapitaal. 10000 Dollars kapitaal verschaffen werk2) 14.62 13.36 13.22 7.22 1.72 1.50 mannen. In de leerindustrie kleedingindustrie tegelindustrie In alle bedrijven gemiddeld In de brandewijnbereiding bierbrouwerij In een volgend artikel hoop ik u te doen zien, dat behalve de schade door het gering aantal arbeiders benoodigd in het alcoholbedrijf en behalve het gering percentage van het inkomen dat aan den arbeid ten goede komt, bovendien de arbeiders in de alcohol productie in ongunstige positie verkeeren, wat aangaat hun loonen, gezondheidstoestandsterfte en de ar beidsduur. 1) en 2) Uit Helenias, die Alkoholfrage. Kapitaal Arbeiders Loonen Winst Bierfabr. Guinness. 14.000.000 2.000 100.000 700.000 Mag dat maart Het volgend stukje werd ons toegezonden ter plaatsing. Zjjn de feiten daarin vervat juist, dan is zeker de vraag gewettigd die we hierboven zetten. Iemand aan de Vaartweg wonende, (namen doen hier niet ter zake) was naar zjjne meening te hoog aan geslagen in de belasting. Hjj heeft toen de tjjd daar was, er over gereclameerd, doch zonder gevolg. En daar komt het juist op aan, hjj heeft daarop in 't geheel geen antwoord gekregen. Hp meende dus in zjjn recht te zjjn. wanneer hjj weigerde te betalen. Nu kwam vorige week Woensdag de politie, die zich met geweld toegang tot de woning wilde verschaffen. De vrouw van den man in kwestie was niet thuis en hjj zelf stond buiten en wilde de politie niet binnen laten. Men heeft toen een smid laten halen om het slot te openen, die toen door 's mans hond gebeten is, terwjjl hjj zelf een beweging maakte om de agent tegen de grond te slaan. De commissaris, die bljjkbaar herrie wilde voorkomen is toen met hem aan 't praten geraakt en zëide er niets aan te kunnen doen wjjl hjj ook ge dwongen werd. Na eenige redeneering is hjj toen echter met de commissaris naar binnen gegaan. Den volgenden morgen, Donderdag, was de man nog woest over het voorgevallene. Tot zoover de feiten. Nu zegt art. 265 van de Gemeentewet: „Binnen drie maanden na de uitreiking van het aanslag biljet kan de aangeslagene tegen zjjn aanslag bjj den Raad bezwaren inbrengen. De Raad beslist daarop zoodra mogeljjk en deelt zijne beslissing terstond aan den belanghebbende mede. Deze kan binnen dertig dagen na die mededeeling bjj Gedeputeerde Staten in beroep komen. Gedeputeerde Staten doen ten spoedigste uitspraak en deelen die aan den Raad en aan den belanghebbende mede." En art. 266: „De verplichting tot het betalen van den aanslag wordt door het indienen van bezwaren en het instellen van beroep, bedoeld in het vorig artikel, niet opgescho t. Heeft de belastingschuldige voor de eindbeslissing zijn aanslag geheel of gedeelteljjk betaald, dan wordt hem het te veel betaalde zoo spoedig mogeljjk teruggegeven. Zjjn dus de feiteljjke mededeelingen juist, en is der halve het gemeentebestuur in gebreke gebleven de op tjjd ingezonden reclame te behandelen en den man in kwestie daarvan bericht te zenden, dan is het zeer zeker gewenscht, dat in den Raad daarover nadere ophelderirg worde gevraagd, opdat een herhaling van een dergeljjk optreden der politie in het vervolg buitengesloten is. Zooals het nu gegaan is, is het wel een beetje bar Zenuwachtig? Zooals bekend, wordt de vredes conferentie door spotvogels ook wel genoemd vreters conferentie. En wij voegen er aan toedat is nog zoo ver bezijden de waarheid niet. Trouwens, heel dat zaakje wordt door niemand ernstig genomen, 't Is een groot kluchtspel anders niet. En het is zeker daaraan te wjjten dat, toen Vlaar- dingen de vorige week de hooge onderscheiding te beurt viel de gedelegeerden of te wel acteurs van dat klucht spel binnen hare veste te zien, zij niet beter wist te doen door in datzelfde kader ook eenige grollen 6n fratsen ten beste te geven. 't Is alleen maar zonde en jammer van de centen die de vertooning kostte. Wel dient erkend te worden dat er onder het hooge gezelschap aardige en lieve personaadjes waren, zoo bjjv. de Chineesche gedelegeerde met zjjn Parijsche echtvriendin enz. enz. Ook Bertha von Suttner niet te vergeten, die naïve oude dame die door praten de oor logen uit de wereld wil helpen Maar, wat we eigenljjk wilden zeggen is dit. Ruim een half uur voordat de hooge gasten weer van hier met den trein naar het Haagje zouden ver trekken, waren een drietal hooge oomes van de H.Y.S.M. druk in de weer met het inspecteeren der leege waggons. Zelfs de bagagewagens kregen een beurt. In elk hoekje werd nauwkeurig gespeuid of er wellicht niet een anarchist verborgen was of een helsche machine neer gezet, om straks de heeren of dames in de lucht te laten vliegen! Wellicht hield dat onderzoek verband met het feit dat de anarchist Kloosterman den vorigen dag in Vlaar- dingen was geweest 't Is bespotteljjk. Arb. Muziekv. „Voorwaarts". Het concert dat zij de vorige week Donderdag op het veld van „Flardinga" gaf, was buitengewoon druk bezocht, mede een gevolg van het feit dat velen die naar de gedele geerden ter vredesconferentie waren kijken, daarvandaan naar den Hofsingel togen. „Voorwaarts", dat bewees ook dit concert weer, heeft bjj hare uitvoeringen niet te klagen over gebrek aan belangstelling. Ze blies er dan ook dapper op los. Is men haar dus wel sympathiek gestemd, beter ware nog, daar haar voornaamste taak toch is de arbeiders beweging te steunen dat zulks getoond werd door daden. Er zitten in de andere muziekvereenigingen wel menschen die geen lid zjjn van „Voorwaarts", maar er toch feitelijk bij hooren. Laten zij dit eens onthouden en er ook naar handelen! Arbeiders-dividend. Te laat om nog in ons vorig nummer te vermelden, kwam de vorige week alhier binnen de Scheveningsche logger „Wjjnandus en Cornelis", schipper Job Mos, met verlies van een der opvarenden, n. 1. een Jongste. Hjj was te IJmuiden woonachtig. De ljjst wordt al maar somberder. 'tWas 25 Juli een ongewone drukte in Maassluis. De diplomaten van de vredescomedie zouden van uit ons stadje een boottocht maken. De Stationsweg werd versierd, de kinderen zouden zingen, kortom, het zou feest zjjn. Om half twee ongeveer zouden de heeren hier zjjn. 's Morgens om 10 uur maakten zich al vrou wen en kinderen druk om maar een plaatsje te krijgen. En de werklieden Ja hoorZij mochten ook gaan kjjken. Sommigen kregen vrjj tot 3 uur. Ja, er waren er zelfs bij, die den geheelen middag vrjj waren. Wat waren zjj bljjMen zag ze loopen met opgeruimde gezichten. Want dat was te wonderlijk: midden in de week en dan vrij. Wel het was eenig. Het was dan ook een ontelbare menigte op den Stationsweg en de beide hoofden. Daar fluit de trein. Daar komen de heeren hoor Gekleed in uniform met de bajonet op de karabijn. Een en al bewondering. Maar o nee! Dat was een vergissing, dat waren rijksveldwachters. Verbeeld je Een vredesconferentie met de bajonet op de karabijn, dat zou toch al te gek worden. Maar eenige oogen- blikken en warempel daar kwamen ze. Een heele stoet heeren, die heel gewoon van 't station naar de gereed liggende booten m»rpheerden en in 't minst geen acht sloegen op de versiering, die onze Maassluissche bour geoisie gemaakt had. En die toch werkelijk een aardigen indruk maakte. En de burgerjj Het was een en al teleurstelling. Zij hadden gedacht een wonder te zien. Dan maar naar het feestterein. Daar was concert. Een muziekkorps uit Rotterdam speelde daar. Dus daar zou 't wel gezellig wezen. Maar daar gekomen Een afge sloten terrein, 20 cent, intrée per persoon. Dus daar ook al weer teleurstelling. Want welke arbeider kan in 't laatst van de week 20 centen missen voor intrée Want 20 centen is voor den werkman een heele schat. Daar kan moeder de vrouw nog een kop aardappelen voor hebben en een ons reuzelvet. Dan is zij weer een mid dag geborgen. Maar wat moeten die arbeiders daar ook eigenljjk doen? Die zijn toch enkel maar geboren om winst te maken voor de ondernemers. En als mijn heer A of B in den Raad moet of er uitgehouden moet y> u V jj V n m

De Moker | 1907 | | pagina 3