No. 24. ZATERDAG 10 Augustus 1907. 7e Jaargang. ORCAAN der Afd. Schiedam en Vfaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Stnkken Yoor 't eerstvolgend nnmmer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Schiedam. Opwekking Afdeelingsnieuws. Het liberalisme te Schiedam. De Sociaal-Democratie als Vredebrenger. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal It- franco per post 30 cent j vooruitbetaling. Losse nummers 2 cent. Bureau van Bedaktle en Administratie Gebouw „COÜSTANjHA", Hoogstraat. Spreekuur voor de Redactie: 's Woensdagsavonds van 7V28% uur. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Eiken Zaterdag is dit blad verkrijgbaar: Nieuwsticht N. Z. 32. Groote Markt 3. Zalmstraat 22. „Constantia", Hoogstraat. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. voor de meetings ten gunste van Algemeen Kiesrecht. Vooruit dan! Vooruit! Op dan partijgenooten, 't Is bezworen, besloten, Wij ouden, wij jongen, we gaan er naar toe. We rjjden op een wagen, Of we laten ons dragen, Of we loopen of kruipen, het maalt ons niet hoe! Vooruit dan! Vooruit! Roept je vrinden en makkers, De pienteren en stakkers! Roept de lui van het veld en uit de fabriek! Roept de mannen en vrouwen, Achterblijvers en lauwen! O, zorgt voor een groot, onafzienbaar publiek! Vooruit dan! Vooruit! Met je vlag en banieren, (Hoe de anti's ook mieren.) Laat ze maar wapperen en waaien vrijuit. De roodkleurende banen. Van hooggedragen vanen, Zeggen aan allen wat onz' optocht beduidt. Vooruit dan! Vooruit! Laat iedereen het hooren, Geen geweld zal het smoren, 'tMoet luide weerklinken met bazuinengeschal, In 't paleis van den koning, Iu des daglooners woning, Langs de hei en 't groenland, over heuvels en dal. Vooruit dan! Vooruit! Ja, met duizenden monden, Zullen wij weêr verkonden: We bukken ons niet voor 'tonrecht, o neen! En eischen van u, o meneeren, Die 't land en volk regeeren Ons burgerrecht, het Kiesrecht terstond algemeen. Vooruit danVooruit De wolken gaan verdwijnen, En de zon zal wel schijnen, Al regende 'timmer, het regent niet meer Ja, a's wjj maar getuigen Dat we bukken noch buigen, Dan zorgt de Hemel ook wel voor mooi weêr. Rotterdam, 21 Juli 1907. L. M. Hermans. Deze week werden weder 2 nieuwe leden opgegeven. Wie volgt? Partijgenooten, zorgt er voor dat de volgende week weer eenige te boeken zijn en voortaan iedere week. Blijf allen uw best doen om leden te werven voor de S. D A. P. en gedenkt het Verkiezingsfonds. Partijgenooten, welke gedprende hun lidmaatschap opzer Atdeeling nog geen reglement van den Schie- damschen Bestuurdersbond hebben ontvangen, geven dit op aan den secretaris of aan den bode. Die er een van zijn vakvereeniging heeft, (als zijnde de vakvereeniging aangesloten bij den S. B. B.) is niet verplicht er een van de Afdeeling te nemen. Ieder lid is verplicht er een te nemen. De prijs is 5 cent. Het Best. v. d. Afd. Schiedam. Met het oog op de a. s. Gemeenteraadszittingen, (wanneer de nieuwe leden zitting hebben genomen) bevelen wij ten zeerste aan de brochure: „Sociaal- Democratische Gemeente-Politiek," prijs f 0.10. Een ieder die belang stelt in „Gemeente-politiek," moet er zich een aanschaffen. Verschillende andere brochures nog voorradig. De Brochurenhandelaar. Dank zij het fanatisme van een onbekwaam regent als Dr. Brants heeft het liberalisme te Schiedam in den eersten tijd nog een behoorlijke toekomst. Voor de kerkelijke partijen is het burgemeesterschap van den Heer Brants een ramp, uitgezonderd voor dat kleine groepje onverdraagzaamste Calvinisten, dat uit de groote leer van den geleerden Calvijn niets beters op den voorgrond weet te brengen dan die kleine en leelpke meeningen en stellingen, die het Calvinisme bij uitstek geschikt maakte voor menschen met aanleg tot eigengerechtigheid en met neiging tot wreedheid en beulsachtigheid jegens anderen. Zondert men dit kleine troepje uit, dan zal geen enkele andere groep der ker kelijke coalitie over Dr. Brants kunnen roemen. En in 't bijzonder de katholieken moeten leelijk met hem in hun maag zitten, juist omdat het Calvinisme de scherpste vorm van anti-katholiek protestantisme is en de Heer Brants een meester is in onverdraagzaamheid. Maar ook de katholieken zitten vast aan het groote kerkelijke verbond en kunnen niet anders dan meedoen Een ramp is het burgemeesterschap van Dr. Brants voor de kerkelijke coalitie, omdat deze niet anders kan doen dan als „rechtsche" partij haar partijgenoot-bur gemeester door dik en dun te steunen tegenover de sterke „linksche" oppositie en omdat Dr. Brants door zijn onbeteugeld fanatisme niet anders dan weerzin en verzet kan opwekken bjj ieder die van een Calvinistisch onderdrukkingssysteem een afkeer heeft, gedachtig aan de Calvinistische wandaden uit de periode van Calvi nistische oppermacht, b.v. uit den tjjd van Cromwell en uit den tijd van Oldenbarnevelts vermoording. Men schen, die hun geloof willen misbruiken tot verkrijging van aardsche macht en tot vervolging van andersden kenden, zijn er ten slotte niet veel. Ze kunnen met hun fanatisme ondanks hun kleine aantal soms een vrij belangrijke rol spelen, maar lang kan dat nooit duren, juist omdat zulk soort fanatisme zeer sterken tegenzin opwekt. Te Schiedam spelen deze fanatieke Calvinisten nu een dergelijke belangrijke rol, in strijd met hun sterkte en geheel tengevolge van het samengaan van allerlei „kerkelijke" groepen. Maar ook te Schiedam wordt het verzet tegen een dergelijk onverdraagzaam bestuur reeds sterk. De laatste verkiezingen zijn er een bewijs van. De toenemende heftigheid in de beraadsla gingen van den gemeenteraad is daar een ander bewijs van. Menschen als Dr. Brants wekken geen eerbied door de kracht van hun overtuiging, maar prikkelen tot verzet en doen een gevoel van verbittering opkomen door de onverdraagzaamheid en de fanatieke eigenge rechtigheid, die uit al hun woorden en daden het meest naar voren komen. De kerkelijke partijen zijn daardoor te Schiedam bezig een deel van het veroverde terrein te verliezen. Zij stooten, dank zij Dr. Brants en zijn medefanatiekers, velen van zich af. En zij drijven tal van meer of min der onverschilligen in de rijen van hun tegenstanders. Daarom is het bestuur van Dr. Brants een ramp voor de kerkelijke partijen. Yoor ons is het absoluut gevaarloos dit voor ons heugelijke feit te constateeren, omdat menschen als Dr. Brants, dank zij hun Calvinistische eigengerech tigdheid en hun tot karaktertrek geworden fanatisme, zich toch niet kunnen verbeteren. En met een zeker welbehagen znllen wij telkens opnieuw weer aanwijzen, hoe en tot hoever Dr. Brants met zijn medestanders de macht der kerkelijke coalitie bijna systematisch aftakelt. De keerzijde van deze medaille vertoonteen hernieuwde groei van het liberalisme te Schiedam. Dat heeft op het onverdraagzame ketterjagende clericalisme opnieuw de vrijheid van meeningsuiting te veroveren, de gelijke rechten van alle gemeentenaren te verdedi gen en de godsdienstige onverdraagzaamheid der regenten te bestrijden. Dat kan de aantrekkingskracht van zijn oude leus van vrijheid en gelijkheid weer laten gelden, in dezen tijd waarin bijna overal elders het aanheffen van een dergelijke leus geen recht van bestaan meer heeft, omdat die vrijheid en gelijkheid reeds ver kregen z\jn. Daarom zullen geleidelijk tal van groepen en personen zich weer afwenden van het clericalisme en wenden tot het liberalisme, te Schiedam. En niet lang meer zal er dan een clericale meerderheid in den raad zijn. District III is voor de kerkelijken verloren. District II zijn ze bezig te verliezen. En van district I zullen ze stellig ook niet lang meer zeker zijn. En dat niet door de kracht van het liberalisme of de liberale organisatie. Neen, dat grootendeels alleen door het dolzinnige fanatisme van Dr. Brants en den Calvinistischen drijversgroep die hem toejuicht en op jaagt. Bij een gemis aan politieke beginselen moeten poli tieke partijen, zooals de kerkelijke coalitie, zich wel overgeven aan het wisselvallige toevalsspel van personen en persoonlijken invloed. Staat dus het liberalisme te Schiedam nog een be hoorlijke toekomst te wachten, de liberalen zullen daarbij geen oogenblik uit het oog moeten verliezen, dat de omstandigheden thans geheel anders zijn dan een 50 jaar geleden. Terwijl vroeger de liberalen alleen reke ning hadden te houden met de conservatieven en cleri- calen, hebben zp nu nog te maken met een steeds sterker wordende sociaal-democratie en met een snel groeiende arbeidersbeweging. In een volgend artikel zullen wij uiteenzetten, hoe naar onze meening de houding en verhouding van de liberalen tegenover de sociaal-democraten moet wezen, te Schiedam, bp de daar bestaande plaatselijke toe standen. De vorige week zette wij in enkele trekken uiteen, waarom de vredes-conferentie voor den vrede een mis lukking moet zjjn. De vorsten met hun hoven en hun vertegenwoordigers in den vreemde zitten nu eenmaal vast aan een systeem van geweld en onderling wan trouwen en onderlingen napver. Zij kunnen daarvan zich evenmin los maken als een mensch van zjjn ge beente zp zpn er één mee geworden, samen opge groeid en hooren onafscheidelijk bp elkaar. En al zouden ze, louter uit eigen belang, inziende dat de vorstelpke oorlogen onpopulair gaan worden en dat de volkeren beginnen te weigeren zich langer in dienst van het vorstelpk geweldstelsel te laten vermilitari- seeren en uitzuigen,al zouden ze graag een middel vinden om hun positie wat vaster en zekerder te maken, ze kunnen nu eenmaal dat middel niet vin den zonder afstand te doen van hun alleen uit ge weld voortgekomen en door geweld gehandhaafde vors telpke macht. De burgerpartijen kunnen ook den vrede niet brengen. Het burgerlijk voortbrengingsstelsel, het zoogenaamde kapitalisme, berust voor een deel op den strpd van de eigenaars der voortbrengingsmiddelen tegen de ver bruikers der voortgebrachte waren en voor een ander deel op den strpd van diezelfde eigenaars onderling om MOKER

De Moker | 1907 | | pagina 1