Ditjes en Datjes. Een mooi voorbeeld. Cw.gC. van dee Giessen Zonen. de grootste aandeelen in de winst. Verandering kan daarin alleen komen, indien de gemeenschap zich mees ter maakt van die voortbrengingsmiddelen, maar de burgerpartijen kunnen dat niet omdat zij dan zelfmoord zouden plegenhet is de sociaal-democratie, voor wie ook die taak is weggelegd, die ook aan dat schande lijk onrecht en die ergerlijke ordeloosheid 'een einde zal moeten maken. Het kapitalisme heeft zich intusschen niet bepaald tot de organisatie der voortbrenging in den aangegeven vorm van strijd, uitbuiting en mededinging, het heeit zich ook van het staatkundig gezag meester gemaakt en gebruikt die staatkundige macht ter bevestiging en uitbreiding van zijn macht over de voortbrengings middelen. In Frankrijk en Amerika doet het dat in den zuiversten vorm, dien van de burgerlijke republiek. In de andere „beschaafde" landen heeft het kapitalisme het met het koningschap op een accoordje gegooid en in de grondwettelijke monarchie den begeerden staats vorm gevonden. Burgerlijk kapitalisme en middel- eeuwsch vorstendom beschikken nu gezamenlijk over -de geweldmiddelen, die zij beiden voor hun voortbestaan noodig hebben. In alle steden en dorpen hebben zij hun dienarenijdelheid en eigenwaan telen welig in de zedelijk verdorven burgermaatschappij en de zegen in geld en lintjes wordt door menig eerzuchtig burger begeerd. Zoo zitten de burgerpartijen vast aan het op geweld berustende koningschap en aan den door geweld ge dragen grondwettelijken staat. Zij kunnen dus even min den volkerenvrede grondvesten als de vorsten. Ook voor hen zou de vaststelling van den onderlingen volkerenvrede gelijk staan met zelfmoordzij zouden hun kapitalistischen staat en hun kapitalistisch voort- brengingsstelsel, dat een dergelijke staat noodig heeft, moeten offeren. Dit kunnen ze niet. Dat zal de sociaal democratie moeten doen. Van de burgerpartijen hebben zich in alle „beschaafde" landen groote en kleine groepen van „radicalen" afge scheiden. In Nederland noemt men die tegenwoordig vrijzinnig-democraten. Deze radicalen hebben den moed gehad te erkennen, dat het met de burgermaatschappij en den burgerstaat verkeerd gaat. Maar zij hebben den moed gemist om sociaal-democraat te worden. Zoo willen zij wel den grondwettelijken staat demokratisch maken, de oorlogslasten verminderen, streven naar op heffing der oorlogen enzMaar het burgerlijk voort- brengingsstelsel efi de burgerlijke grondwettelijke staat, die noodzakelijkerwijze tot vorstelijk en kapitalistisch conservatisme dwingen en niet buiten steeds grooter wordend geweld kunnen, worden ook door de radicalen aanvaard. Vandaar dat al hun praktische arbeid steeds mislukking moet wezen het radicale ministerie Clémen- ceau in Frankrijk is een overtuigend voorbeeld van de noodgedwongen mislukking van het radicalisme. En toch zullen alleen ultra-militaristen en ultra- vorstendienaren en enkele uiterst hondsch aangelegde menschen den gewapenden vredestoestand en de gewel dige oorlogen van thans verdedigen. Maar nergens dan onder de sociaal-democraten kent men een zekeren weg om tot den vrede te komen, tot den onderlingen volkerenvrede en den onderlingen menschenvrede. Waarom de vorsten met hun hoven en diplomaten, en waarom de burgerpartijen nooit een dergelijke vrede kunnen grondvesten, hebben wij uiteengezet. De sociaal-democratie zal dien vrede wel kunnen brengen, juist omdat zij geen ander einddoel heeft en omdat zij den moed heeft te erkennen, dat daarom de opheffing noodig is van het monsterverbond van koning schap en kapitalisme, dat zi h alleen door militair ge weld weet te laten voortleven. Zoodra er geen koning schap meer zal zijn, zal het militaire geweld, waarop dat koningschap steunt, kunnen verdwijnen. Maar de opheffing van het koningschap alleen is niet voldoende, zooals ook Frankrijk en Amerika bewijzen. Ook de grondwettelijke burgerstaat als staatkundige macht tot verdediging en versterking van het burgerlijk (kapita listische) voortbrengingsstelsel moet verdwijnen en plaats maken voor een grondwettelpke socialistischen staat waarin niet de belangen van een ergerlijk voorbrengings- stelsel zooals het burgerlijke worden gereglementeerd en verzekerd, maar de belangen van de gansche ge meenschap het eenige voorwerp van staatszorg zp. En ook dat is nog niet voldoende, om den vrede te verzekeren. Ook het geheele burgerlijke voortbrengings stelsel moet vervormd en vervangen door een voort brengingsstelsel alleen ten bate der geheele gemeen schap. Als dat er is, dan zal er geen ander doel voor de voortbrenging méér zijn dan de geheele gemeen schap zoo volledig mogelijk te voorzien van alles wat natuur en techniek samen kannen voortbrengen en de werkers in de voortbrenging, werkers geworden in dienst der gemeenschap, gelijkelijk met alle verbruikers in die voordeelen te doen deelen. Strijd van eigenaars der voortbrengingsmiddelen tegen de verbruikers der voortgebrachte waren is dan niet meer mogelijk, want die eigenaars en die verbrnikers zijn dan dezelfde personen. Strijd van eigenaars der voortbrengingsmiddelen is dan ook niet meer bestaanbaar, want die eigenaars zijn de gezamenlijke volkeren, de internatiouale ge meenschap. En wanneer alle „beschaafde" landen tot deze socia listische voortbrengingswijze zijn gekomen, dan is ook strijd tusschen de volkeren onderling uitgesloten, want de socialistische staten zullen dan niets anders zijn dan de regelaars en administrateurs van een voort brenging ten bate der geheele gemeenschap. Eerst dan zijn er geen redenen voor vorstelijke of burgelijke staten-oorlogen meer en geen redenen meer voor strijd der menschen onderling om groote brokken uit de opbrengst der voortbrenging. Eerst dan zijn er de werkelijke grondslagen voor een onderlingen volkeren- en menschen-vrede. Hoog schittert ook dit ideaal der sociaal-democratie boven de strijdende legers van het internationaal prole tariaat. En bezielend werkt het bewustzijn, dat iedere voortgang der sociaal-democratie de menschheid een stap nader brengt bij de verwezenlijking ook van' dit ideaal. Makkers, al ons kleine, dikwijls weinig ver heffende werk, draagt bij tot de verwezenlijking van zulke heerlijke doeleinden. Moed, makke:s, en volharding! Wjj vervallen een menschheid-bevrijdend, menschheid-verheffend werk De werkstaking der scheepswerfarbeiders van de heeren C. van der Giessen Zonen, te Krimpen a. d. IJsel is geëindigd. Geëindigd op een wijze, die vele wel gehoopt, doch niet zoo spoedig verwacht hebben. Gaf de patroon in 't begin der staking te kennen, van onderhandelen niet te willen weten, thans is door het krachtig optreden der werklieden verkregen, dat de organisatie door de heeren van der Giessen volkomen is erkend. Was de toestand voor de staking zoo, dat de loonen voor volwassen arbeiders varieerden van 12 tot 18 cent, terwijl er van het stukwerk, wanneer er door het jachten wat veel was oververdiend, steeds een belangrijk deel werd ingehouden, thans is daarin overal verbetering gekomen. Laat ons thans eens nagaan welke de verbeteringen zijn, die door deze staking aan de patroons zijn afge dwongen. In de eerste plaats is tusschen de heeren Van der Giessen en den Metaalbewerkersbond. het volgende con tract gesloten: Ondergeteekenden verklaren overeengekomen te zijn, eenerzjjds de heeren C. van der Giessen Zonen, anderzijds het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond, dat met ingang van 1 Augustus 1907 het uurloon van diegenen onder het personeel, die meer dan 5 cent per uur verdienen, met 1 cent per uur wordt verhoogd; terwijl voor hen wier loon minder is dan 5 cent, deze verhooging V, cent zal bedragenen dat telken jare op 15 Januari door patroons en vakorganisatie gezamenlijk opnieuw de uurloonen zullen worden herzienterwijl voor de klinkers het volgende tarief is vastgesteld klinkers van 3/8 nagels f 7. - 10.- T) 'V16 11- - 13.50 alles per duizend. Voor den Metaalbewerkersbond, W. F. Dekkers. Ziehier dus na een strijd van belrekkelijk korten duur, de volledige erkenneng van den Bond, als gelijk berech- tigde, verkregen. Verder zijn nog de volgende verbeteringen verkregen De uitbetaling van het stukwerkgeld zal niet meer in kroegen worden gedaan, zooals tot heden, trots het protest der werklieden, altijd geschiedde, maar de af rekening daarvan zal voortaan plaats hebben op het kantoor. Dit is een punt, waarover de patroons meermalen door de afdeeling van de Ned. Vereeniging tot Aschaffing van Alcoholh. Dranken zijn aangeschreven, terwijl van dat schrijven nimmer notitie is genomen. Het bijgaand stelsel, het dragen van de zware ijzeren platen naar de plaats waar ze moeten worden bevestigd, en dat wekelijks 7 a 8 uren arbeid van het geheele personeel voidert, zal voortaan worden betaald. Tot heden werd dit op beide werven, De Hoop en De Nijverheid, niet betaald. Het tarief voor allerlei aangenomen werk wordt, ook weer in overleg met den Bond, herzieD. Het loon van de beide machinisten, waarvoor dooi den Bond f 0.75 verhoogirig was gevraagd, is door de patroons met fl verhoogd. Ook bestond er aan de werven een ziekenfonds met verplichte deelname, waaraan door allen moest worden gecontribueerd, terwijl bovendien daarvoor van het over- geld 2 procent moest worden gestort. In dit fonds hadden de werklieden nimmer eenige zeggenschap. Thans zal dit fonds door den patroon met boeken en kas en alles worden overgedragen aan de afdeeling. Volgens de heeren Van der Giessen is er ongeveer f160 in kas. De patroon zelf erkende, dat een ziekenfonds, waarin de werklieden geen medezeggingschap hebben en waarop door hen geen controle kan worden uitgeoefend, niet deugt. Ten slotte zei hijdaar heb je 't, 't heele ding Wij schreven hier boven, „een mooi voorbeeld." Et niet ten onrechte. Waar w(j zien de voordeelen, dit behaald kunnen worden, bij organisatie, bij eensgezind optreden, moeten den arbeiders toch wel de oogen opet gaan. Ook hier in Schiedam. Of hebben de werklied® het hier zoo goed? Zuchten zij ook niet onder het jut der ijzerkoningen? Hoort men niet dagelijks klachtei over fabrieken van Landman, Vincent e. a.? Gij die zot nauw verwant zijt aan de werklieden a. d. Lek, volg: hun voorbeeld. Organiseert u! Gij die dagelijks 11 nut moet werken voor een loon, te klein om in de aller noodigste levensbehoefte te voorzien. Zegt toch niet langer, het geeft toch niets. En gfl leden van den Bond, op uw rust de taak on uw medearbeiders te overtuigen het nut van organisatie Allen moet er op worden gewezen, welke voordeelei de Bond weet te behalen voor de arbeiders, dooi onderhandeling als het kan, door staking als het moet Men moet niet denken, dat men maar behoeft te staken en de voordeelen dan maar voor het grijpen zijn. Neen, er is noodig een flinke organisatie. Het is noodig het wantrouwen te laten varen ei allen onderling elkaar krachtig te steunen. Wij hopen dal het voorbeeld gegeven door de werkers aan de Let vruchten moge dragen. Leve de Organisatie! D. Ook eei slimmerd! Als een curiositeit bij de herstemming voor dei Gemeenteraad in Middelburg, valt nog te vermelden, dat een kiezer, die naar 't schijnt niet gaarne een socialist in den Raad zag, op zijn stemkaart schreef „geen socialist". Zou die stumperd nu uit haat tegei de sociaal-democraten zoo in de war geweest zijn, dat hij niet besefte dat juist door zoo te handelen als hj deed, hij meewerkte om een „Socialist" verkozen te krijgen? Op z'n stemkaart zal vermoedelijk wel het blokje van onzen tegencandidaat zwdrt gemaakt zijn en door zjjn bijschrift maakte hij juist z'n eigen stem, die tegen den socialist moest getuigen, ongeldig.. Wat 'd slimmerd toch! In „Ons Streven", orgaan van den Algem. Ned. Dienstbodenboud wordt het volgende uit Schiedam ter kennisse gebracht. De dienstbode van mej. Z. aan de Hoofd(laan)(straat) aldaar krjjgt iedere 14 dagen het aardige karweitje om uit het zolderraam (nota bene de derde verdieping) de ongeveer 2 meter hooger gelegen dakljjst schoon te maken, zonder andere steun dan 2 handen en voeten. De inzendster vraagt: wanneer zoo'n meisje een on geluk krijgt, aan wien de schuld? De redactie van „O. S." voegt er aan toe: Grootendeels ligt de schuld dan aan het dienstmeisje zelf. Gevaarlijke arbeid, zooals bovenstaande en ook, uit het raam zittende, de ruiten schoon te maken enz., zooals wjj nog maar al te dikwijls dit door dienstmeisjes zien gebeuren, mag beslist door het meisje geweigerd, worden. Het mag niet door onze werkgeefsters als dienst weigering aangemerkt worden. Zeker ook is er schuld aan de zijde van mej. Z., wanneer haar dienstmeisje op die manier een ongeluk krijgt. Maar w\j weten im mers allen, hoe weinig velen onzer werkgeefsters om een arbeiderskind geven, en aangezien wy zelf bij een ongeluk de meeste risico lijden, moeten wij ook zelven zooveel mogelijk ons voor ongelukken vrijwaren en wei geren daarom dergelijken arbeid te verrichten. Dienstboden die dit lezen zullen dit zeker wel ter harte nemen. Zou hier geen kans zijn voor oprichting van een Afd. van den Alg. Ned. Dienstb.bond, of bestaat hier ter stede soms nog een afdeeling? Red. Moker. Zoo gaat het goed. In de „Nieuwe Schiedam- sche Courant" schrijft een inzender iets over de Lees-i bibliotheek van het Volkshuis. Na betoogd te hebben dat deze bibliotheek voor een katholiek geen goeds kan bevatten, hoewel hij het niet weet, brengt hij ter sprake de wenschelijkheid van zoo'n instelling voor den R. E Volksbond. De reden daartoe is dat de inzender wel gelooft dat; er druk gebruik van de leeszaal gemaakt wordt en: dan zal de vrijzinnige partij in Schiedam de chris telijke in ontwikkeling spoedig overtreffen. Daartegen is één middel am te wendenden Katholiek op hetzelfde pijl van ontwikkeling te houden als zijn vrijzinnigei broeders. Ja, als 't mogelijk is hooger nog. Dit plan juichen wij ten zeerste toe. Het bespoedigt, ons om te karnen tot het Socialisme Wanneer de R. K. Volksbond er gehoor aan zal ge ven, hopen wij dat de katholieke arbeiders er de noodige ontwikkeling ruimschoots zullen vinden. Het komt dan gewis en zeker der sociaal-democratie, ten goede. Wfi curs. Red.

De Moker | 1907 | | pagina 2