LrprPos?rcent i No. 25 ZATERDAG 17 Augustus 1907. 7e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en VLaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij* Stnkken yoor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a.s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Schiedam. Afdeelingsnieuws. Nationale Betooging voor Alg. Kiesrecht. Liberalisme en Sociaal-Democratie te Schiedam. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie en Administratie Gebouw „CONSTANTlA", Hoogstraat. Spreekuur voor de Redactie: 's Woensdagsavonds van 781/, uur. ADVERTENTIEN: 3 cent Per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Eiken Zaterdag is dit blad verkrijgbaar: Nienwsticht N. Z. 32. Groote Markt 3. Zalmstraat 22. „Constantia", Hoogstraat. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht by adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Flink zoo! alweer twee. Wie volgt? Wanneer het zoo blijft gaan, en dat kan, dus het moet Partijgenooten n geestverwanten, dan kunnen wy oP de e. v. h. h. verg. idling een flinke vooruitgang van ons ledental sinds ae vorige vergadering cnasta- teeren. Maar laten dan de partygenooten zorgen dat wy niet hetzelfde behoeven te constateeren als de voorz. van den R. K. Volksbond, oP de laatste h.h. vergadering van v.d. bond, waarin hij meededeelde dat 17 nieuwe leden in korten tijd waren gewonnen, maar door vertrek naar elders en bedanken was hun ledental maar met 2 vermeerderd. Moet het bjj ons zoo gaan? Komt, kameraden! gooit die lamlendigheid van u en toont je weer goede soc.-democraten. Anders zouden wij moeten aannemen dat uw bewust zijn nooit erg dieP heeft gezeten. De Partijgenooten welke wij hier oP het oog hebben zyn diegenen welke om een Paar maanden contributie schuld willen bedanken als lid onzer Afdeeling. 't Zijn er maar enkele, maar één is zelfs nog te veel om die reden. Wanneer gij niet bij machte zijt om het achterstallige te betalen, w.endt u dan tot ons, er zal dan wel een uitweg te vinden zijn. Wilt gij Per sé bedanken, doe het dan, s. v. P. sPelen doen wij niet. Wjj zouden gaarne zien dat deze regelen door die Partijgenooten eens goed werden overdacht, wij geloo- ven wel, dat zij zich bij ons zouden aanmelden of oP een andere manier deze zaak in 't reine zullen brengen. Hiermede sluiten wij de „SteunPenning voor het Ver kiezingsfonds." Het tekort is zoo ongeveer gedekt. Onzen dank aan allen die in zoo'n kortey tijd zulke financiëele resultaten aanbrachten. Wie nog iets geven wil, zal niet teruggestuurd worden. In dit blad wordt het toch verantwoord. Maar wij vragen weer oPnieuw. Nu komen wij weer om steun voor „De Moker". Wanneer wij nog eeos zoo ons best doen als voor het Verkiezingsfonds, dan komt „De Mokerwat het finan ciëele betreft er ook beter voor te staan. Dus Partijgenooten en geestverwanten, doet uw best voor steun voor „De Moker". De Administratie zal gaarne zooveel mogelijk ont vangen. Partijgenooten, welke gedurende hun lidmaatschaP onzer Afdeeling nog geen reglement van den Schie- damschen Bestuurdersbond hebben ontvangen, geven dit oP aan den secretaris of aan den bode. Die er een van zijn vakvereeniging heeft, (als zynde de vakvereeniging aangesloten bij den S. B. B.) is niet verPlicht er een vau de Afdeeling te nemen. Ieder lid is verplicht er een te nemen. De prijs is 5 cent. Het Best. v. d. Afd. Schiedam. Met het oog op de a. s. Gemeenteraadszittingen, (wanneer de nieuwe leden zitting hebben genomen) bevelen wij ten zeerste aan de brochure: „Sociaal- Democratische Gemeente-Politiek," prijs f 0.10. Een ieder die belang stelt in „Gemeente-poli1 iek," moet er zich een aanschaffen. Verschillende andere brochures nog voorradig. De Brochurenhandelaar. Zondag j.l. zijn de bétoogingen weer gehouden in de verschillende provinciën van ons land aangaande de eisch voor het Alg. Kiesrecht en zullen door nog eenigen worden gevolgd op Zondag 25 Augustus a. s., zijnde de Prov. Betoogingen. Dit jaar heeft de prov. meeting in Zuid-Holland niet plaats gehad, met het oog op het nog beter slagen van de Landelijke Betooging, die ons wacht op Zondag 15 September en die dit jaar te Rotterdam zal plaats hebben, nadat aanvankelijk Den Haag daarvoor was aangewezen, doch de burgemeester dezer gemeente legde het uitvoerend comité zulke bezwaren in den weg, dat het maar besloot zijn toevlucht tot Rotterdam te nemen, in de hoop daar beter te zullen slagen. De opwekkingscirculaire vanwege het Ned. Comité is reeds aan alle aangesloten organisaties, ook hier ter stede, toegezonden, in welke circulaire het comité o. m. zegt „Evenals 't vorige jaar roept het uitvoerend comité uw volle medewerking in voor onze groote jaarlyksche Nationale Betooging ten gunste van Algemeen Kiesrecht voor mannen en vrouwen. En laat ons vooral dit jaar niet gauw tevreden zyn. Weer dient de meeting beter bezocht te zijn dan 't vorige jaar. Stilstand is achteruitgang. De vrijzinnig-demokratische en liberale bladen beginnen aan te dringen op indiening van 't voorstel tot Grond wetsherziening, door de regeering toegezegd. Het Volk schryft over „De naderende Grondwetsher ziening" en daarin o.a. 't volgende „Niet of de grondwetsherziening aan de orde zal komen, behoeft thans onze zorg te zyn. Hoe zij er uit zal zien, is nu de kwestie. Het is nu zaak, dat al wat demokraat is in het land zich wapent, om pal te staan tegen de talrijke pogingen, die de verdedigers der voorrechten van de bezittende klasse zonder twijfel reeds beramen, om te zorgen dat haar positie niet verzwakt maar eer versterkt uit den strijd komt." Welnu, medestrijders, dan begrijpt ge wat er van al de leden van 't Nederlandsch Comité en allereerst van de besturen der aangesloten vereenigingen verlangd wordt. Op 15 September, den Zondag vóór de opening van de Kamers, wordt de Nationale Betooging gebonden. Daarvoor doen we weer een beroep op uw moed om te strijden, op uw liefde voor de zaak van 't volk, voor 't Algemeen Kiesrecht, op uw vast vertrouwen in de eindelyke overwinning. Ge weet hoe de betooging 't vorige jaar in Amster dam was715 organisaties hebben toen daaraan deel genomen. Dit jaar moet het natuurlijk weer beter zijn. Want nogmaalsstilstand is achteruitgang. En daarom moet er gewerkt worden. 't Uitvoerend Comité herinnert Weer aan 't besluit van de Algemeene Vergadering „De Algemeene Vergadering spreekt de wenschelijk- heid uit, dat in zooveel mogelijk plaatsen de betoogers, die gaan naar de Nationale Betooging, gezamenlijk trekken naar en van station, boot, enz." We moeten in de eerstvolgende jaren steeds meer laten zien dat we er zyn en hoe sterk we zijn. Door 't geheele land moet men 15 September merken, dat er weer wat gaande is. Daarom er overal zooveel mogelijk ook een betooging van gemaakt, 't zij door gezamenlijk te wandelen, 't zij door te voren een optocht aan te vragen, als 't aantal dat optrekt naar de Nationale Betooging daarvoor groot genoeg is." We hebben daaraan voor 't oogenblik niets toe te voegen. En daar ook hier ter stede de deelneming aan onze jaarlijksche betoogingen met het jaar grooter wordt, vertrouwen we, dat Schiedam ook ditmaal zal toonen wakker te zijn, daar, waar het gaat te demonstreeren voor het eerste burgerrecht, het kiesrecht, en dat op Zondag 15 Sept. in zoo groot mogelijke getale daar heen wordt getrokken, zoowel door vrouwen als door mannen. Maakt propaganda voor deze betooging. Het PI. Com. v. A. K. Bij de zeer plaatselijke toestanden van Schiedam be- hooren uit den aard der zaak ook eigenaardige politieke verhoudingen. Voor ons sociaal-democraten zou het meest gemakke lijke zyn geweest, een krachtige liberale meerderheid met een anti-liberale oppositie tegenover ons te hebben gevonden. De kerkelijken met hun idiote leugenachtige antithese-leus „godsdienst tegen socialisme" of „Christus tegen Mara" kunnen daarmee toch hun schaapjes niet bij mekaar houdende „kerkelijke" arbeiders onder vinden toch vroeg of laat, dat deze leus door en door valsch is en komen toch in drommen bij ons. Hadden we dus te Schiedam eenvoudig een kerkelyke oppositie, die toch geen kans had om meerderheid te worden, dan zouden we daarmee al heel weinig rekening hoeven te houden. Een liberale meerderheid, die geen of al heel weinig kans heeft om minderheid te worden, zou voor ons dit voordeel hebben gehad, dat wij het anti-burgerlijk pro letarisch karakter van onzen stryd en ons doel door de gebeurtenissen van den dag meer naar voren hadden kunnen brengen en tegenover het burgerlijke liberalisme doen uitkomen. Want zuiverder dan uit eenige andere party heeft het liberalisme het karakter geformuleerd van de burgermaatschappij in haar economisch samen stel (het kapitalisme), haar staatkundigen vorm (de constitutioneele staat) en haar maatschappelijke ver houdingen (burgerlijk huwelijk, rechtspraak enz En waar al ons werken gericht is op de vervanging van de burgermaatschappij door een socialistische, m. a. w. de geheele gemeenschap het bezit en het beheer te ver schaffen over de aarde en de voortbrengingsmiddelen en allen menschen zonder onderscheid de gelegenheid te verzekeren dat zij van de schatten der aarde en wetenschap en kunst kunnen genieten, daar ligt het voor de hand, dat wij het verkeerde van de burger maatschappij het best en gemakkelijkst kunnen aantoo- nen, wanneer die burgerlijke maatschappij zich voordoet in haar zuiversten vorm, dat is dus in haar liberale aankleeding. En dan is het voor ieder begrijpelijk, dat de kerkelijke of clericale vermomming, waarin e n machtbegeerige geestelijkheid die maatschappij verstopt, het burgerlijk-leelijke en slechte daarvau moeielijker aan den dag laat brengen. Maar zoo is het nu eenmaal niet te Schiedam. Wij hebben een kerkelyke meerderheid in het gemeente bestuur en een fanatieken Calvanistischen burgemeester. Regentenbekwaamheid ontbreekt bij de leden der kerke lijke meerderheid ten eenen male, als men den heer Honnerlage Grete uitzondert. Van een degelijke besliste politiek is daarom weinig sprake. Eu zonder moeite kon de Heer Brants de „rechtsche" meerderheid voor zijn persoonlijk drijverskarretje spannen, zijn schande lijke uitval tegen de S. D. A. P. naar aanleiding van haar laatste adres aan den raad is daarvan een der onvergetelijke uitingen. En de liberale oppositie wordt steeds krachtiger. Maar de liberalen worden door eigen kracht nooit meer meerderheid. Of later uit liberalen en clericalen samen zich ooit nog een conservatieve meerderheidspartij zal vormen, is moeielijk te voorspellen, maar lijkt op dit oogenblik hoogst onwaarschijnlijk. Een zuiver-liberale meerderheid is in elk geval niet mogelijk meer te Schiedam. Nu hebben de liberalen by de laatste gemeenteraads verkiezing samengewerkt met de sociaal-democraten, zij het ook niet volledig en niet uit algemeen inzicht van het onvermijdelijke daarvan. De S. D. A. P. heeft in DE MOKE

De Moker | 1907 | | pagina 1