No. 26 ZATERDAG 24 Augustus 1907. 7e Jaargang. Nationale Betooging voor Algemeen Kiesrecht. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der SociaaS demokratische Arbeiderspartij. Stnkken yoor 't eerstvolgend nnmmer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Schiedam. Verjaren. Afdeelingsnieuws. Soe.-Democratische denkbeelden. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal I franco per post 30 cent j hlJ vmtbetal™9- Losse nummers 2 cent. Rurean van Redaktie en Administratie Gebouw „CONSTAHTIA", Hoogstraat. Spreekuur voor de Redactie: 's Woensdagsavond van 7 Va8a/2 nur. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Eiken Zaterdag is dit blad verkrijgbaar: Nieuwstickt N. Z. 32. Groote Markt 3. Zalmstraat 22. „Constantia", Hoogstraat. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Bij vlaggentooi, muziek, gelui, Bij drukte zonder end, Wordt telken jaar braaf feest gemaakt Voor iemand, slechts bekend Bij naam door duizenden. Wat kost ze 'n aardigen cent! Die velen ploetren dag en nacht: De armoe drukt gemeen; Hun jaardag kost geen rooien duit Gaat stilvergeten heen. Een volksfeest, 't kapitaal, 't geloof Slaat z' allemaal tevrêen. Hoe lang nog, d^t elk Volkskind merk' Zeer wel, wen het verjaart, Dat 't leven, blij en heerlijk is Voor elk, die blijft gespaard! Zoolang tot elk, die wordt verdrukt Zich tot een phalanx schaart. Van deze week is ons ledental weder met een ver meerderd. We bljjven nog steeds aandringen op meer dere propaganda tot werving van leden. Partijgenooten, laten wy ons er nog eens gezament- lijk voorspannen. Een ieder werke in eigen kring. We moeten binnen niet al te langen tijd ons ledental zien verdubbelen. Om daartoe te komen moet het vlugger gaan als tot nu. Zijn er geen partijgenooten die op huisbezoek willen Kom, er zijn onder ons nog wel die tijd heb ben om dergelijk werk te verrichten. Die daartoe last gevoelt verwittige er het bestuur van, en wij zullen zien dat het dan goed geregeld wordt. Nogmaals bevelen wij de „Steunpenning van de Mokerten zeerste aan.- Partijgenooten en geestver wanten denkt er eens om. Wij kunnen dezelfde resul taten verkrijgen als bij het verkiezingsfonds. Als wij maar willen, dan zal het welgaan. Gedenkt dus De Moker. Partijgenooten, welke gedurende hun lidmaatschap onzer Afdeeling nog geen reglement van den Schie- damschen Bestuurdersbond hebben ontvangen, geven dit op aan den secretaris of aan den bode. Die er een van zijn vakvereeniging heeft, (als zijnde de vakvereeniging aangesloten bij den S. B. B.) is niet verplicht er een van de Afdeeling te nemen. Ieder lid is verplicht er een te nemen. De prijs is 5 cent. Het Best. v. d. Afd. Schiedam. Met het oog op de a. s. Gemeenteraadszittingen, (wanneer de nieuwe leden zitting hebben genomen) bevelen wjj ten zeerste aan de brochure: „Sociaal- Democratische Gemeente-Politiek," prijs f 0.10. Een ieder die belang stelt in „Gemeente politiek," moet er zich een aanschaffen. Verschillende andere brochures nog voorradig. De Brochurenhandelaar. Thans is ook vanwege het Ned. Comité voor Alg. Kiesrecht aan de vak- en .politeke vereenigingen in ons land -de uitnoodigings-circulaire toegezonden tot deel neming; aan,de groote nationale betooging, welke zal pla'ats (lebben te Rotterdam op het Schutterveld (Dinker vRottekade) op Zondag 15 September a.s., 's namiddags 1 uur. Daarin wordt een twaalftal spree- kers eïi spreeksters vermeld, die daar het woord zullen voeren over: „Grondwetsherziening om te komen tot algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen." Alle vereenigingen worden opgeroepen zich door één of meer afgevaardigden en zoo mogelijk door ba nieren op deze betooging te doen vertegenwoordigen, en acht het tot plicht van dezen alle mogelijke pogin gen in 't werk te stelien dat van de vereeniging en uit de plaats een zoo groot mogelijk aantal betoogers op 15 September daarheen trekt. Mede wordt er op gewezen, dat met het oog op de groote kosten van propaganda en voorbereiding en regeling, die de aangesloten vereenigingen voor 't grootste deel moeten betalen, de algemeene vergadering besloot de aan de nationale betooging deelnemende, doch niet hij 't Comité aangesloten vereenigingen, tenminste een kleine bijdrage te laten betalen, zijnde 1 et; per lid als 't een vakvereeniging en 2 ct. per lid als 'tgeen vak vereeniging is. Wanneer echter de geheele bond deel neemt, zijn de afdeelingen daarvan vrijgesteld. 't Uitvoerend Comité vertrouwt dan ook, dat geen enkele vereeniging zich door deze kleine bijdrage zal laten weerhouden van deelname en rekent er op dat alle voorstanders van algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen het als hun plicht zullen beschouwen Zondag 15 September in drommen van duizenden op te trekken naar de Nationale Betooging. Aan bovengenoemde circulaire is tevens verbonden een vragenlyst, die elke vereeniging van hier, voor zoover zij deze circulaire ontvangen h"bben, naar be lmoren zal weten in te vullen en die uiterlijk Donderdag 5 September toe te zenden aan d>-n Secretaris van het Plaatsel. Comité: D. v. Rijk, Nieuwebnurt 1711, die alsdan zal zorg dragen voor een gezamenlijke op zending naar den Secretaris van het Ned. Comité. Die vereenigingen, welke deze circulaire met vragen lijst niet ontvangen mochten hebben en toch aan de betpoging wenschen d-el te nemen, worden verzocht dit eveneens aan bovengenoemd adres te willèn melden, met opgave van 't aantal afgevaardigden, aantal leien der vereepiging, ,of er al of niet een banier wordt meegedragen, en tevens den naam en 't adres van den Secretaris en van den Penningmeester der vereeniging. PI. Com. voor Alg. Kiesr. „Daar heb je nu weer die booze sociaal-demokraten die willen alles onderste boven keeren revolutie-maken is hun grootste liefhebberijdat werd ons in allerlei vorm toegevoegd naar aanleiding van ons vorig artikel onder hetzelfde opschrift als hierboven staat. Ja, beste menschen, wij zijn hartgrondige revolutionai ren. Maar wij zijn alleen revolutionair-gezind ten op zichte van al het gemeene, lage, onoprechte, onzedelijke, schandelijke, dat de burgermaatschappij voortbrengt, laat bestaan en zelfs als heerlijke dingen aanbidt. Dat alles willen wij opruimen en er het tegenovergestelde voor in de plaats brengen. Om een voorbeeld te noemen thans hebben enkele weinigen overvloed van alles en ze verkrijgen dat doorgaans ten koste van anderen, de groote massa daarentegen heeft meer of minder gebrek wjj willen dat revolutioneeren, wij willen dat iedereen overvloed heeft en dat niemand ten koste van een ander zich iets kan toeëigenen, en wij weten dat dit mogelijk is in een socialistische maatschappij. En zeker, wij hebben dat revolutionaire gevoel lief als onzen oogappel en wij kweeken dat revolutionaire bewustzijn aan met groote zorg en nauwgezetheid, niet omdat wij zooveel van revolutie houden, maar omdat wij het een groot genot vinden, om verlossing te bren gen uit zooveel ellende, om gemeenheid, zedeloosheid, laagheid, uitbuiting te doen verdwijnen u t de maat schappij, en om geluk, adel, eerlijkheid, oprechtheid, karakter en overvloed daas voor in de plaats te brengen. En zonder revolutie is dat alles niet te bereiken, om dat de burgermaatschappij door haar eigen samenstel ling en uit kracht van haar eigen levensbeginsel niet anders kan dan zooveel troostelooze ellende veroorzaken. Zoo is het ook met „gezag". Het „gezag", zooals de burgermaatschappij dat heeft gemaakt en zooals de verburgerlijkte kerkgenootschappen dat aanprjjzen, ver afschuwen wij met al den adel van onze hoogere opvat tingen. Maar daarom zijn wij nog geen vijanden van ieder „gezag". Integendeel, „gezag", het recht om wat te „zeggen" te hebben, wat te zeggen over anderen en tot anderen, dat erkennen wij ten volle, dat is een der grondzuilen van onzen maatschappelijken moraal. Daarom ontkennen wij steeds, dat wij geen „gezag" willen erkennen, zooals onze tegenstanders, vooral de „christe lijke" die op geen leugen zien, steeds beweren. Wij willen het nu alleen hebben over het „gezag", dat in de verhoudingen van menschen onderling bestaan kan. Het ouderlijk gezag. Hoe de ouders in de burger maatschappij tegenover hun kinderen handelen, is bekend. In den kring der rijken en in de kringen der meerge- goeden, die de rijken nadoen, wordt de zorg voor de kinderen overgelaten aan vreemden; de genegenheid tusschen ouders en kinderen, die voort moet komen uit hun voortdurenden omgang en hun wederzijdsch liefde betoon, kan in zulke omstandigheden bijna niet ontstaan; en toch is dié genegenheid noó'dig om het „ouderlijk gezag" een vasten en waarachtigen grondslag te be zorgen. En afgezien daarvan, wat vodr menschen zijn de ouders vaak? Hoe vaak komt het niet voor, dat in de meergegoede kringen der maatschappij door de getrouwde menschen een weinig edele leefwjjze wordt gevolgd Hoe treurig is het daar vaak met de geestelijke en zedelijke ontwikkeling der ouders gesteld? Eu toch acht de burgermaatschappij zulk soort menschen geschikt voor de uitoefening van het ouderlijk gezag. En de in de burgermaatschappij vastgegroeide kerkgenootschappen laten hun geestelijken de menschen leeren, dat dit goed is omdat God het zoo zou willen. Wij sociaal democraten vinden, dat zulk soort ouderlijk gezag geen recht van bestaan heeft, waarover straks meer. Gaan we naar de andere zijde der maatschappelijke kringen, en komen wij in de enorme van-den-dag-op- den-dag-levende arbeiderskringen, dan zien wij dat de burgermaatschappij het toelaat en goedvindt, dat daar, dank zij het burgerlijk voortbrengingsstelsel, van een werkelijk gezinsleven ongeveer geen sprake kan zijn. Van zijn vader ziet het arbeiderskind in zijn eerste jaren zoowat niets: Vaders lange arbeidsdag is daar oorzaak vanalleen de onzalige tijden van werkeloos heid geven het arbeiderskind zijn vader te zien. En moeder? ja, zijn moeder ziet het arbeiderskind steeds zwoegen en tobbenwant zij moet door arbeid thuis of daarbuiten trachten, het tekort van vaders inkomsten aan te vullen. Tyd om zich aan de „opvoeding" van haar kinderen te wijden heeft zij nietzich zelve te ontwikkelen ten behoeve van haar gezin, kan zij uit tijdsgebrek en gemis aan gelegenheid daartoe al even min. Hoe kan nu in zulke omstandigheden een werke lijk innig gezinsleven ontstaan, waarin de ouders hun natuurlijke gezinsplaats innemen ook wat leiding en „gezag" betreft? En de tusschenklassen? de middenstand? DaarisJiet al niet veel beter. De middenstanders met grootere DE MOKER Gesloten krijgstroep, die meestal den veldslag deed winnen

De Moker | 1907 | | pagina 1