Neemt deel aan den strijd! Het Internationale Courts üer Sociaal-Democraten. Een geruchtmakende geschiedenis. Sociaal-Democratische Arbeiders-Partij. Uit ons Verenigingsleven. Ditjes en Datjes. geheele volk daarover medezeggenschap te geven. Zoo is het ook onrecht, de wettelijke regeling van onderwijs en opvoeding in handen te stellen van slechts een deel van het volk en een groot gedeelte uit te sluiten van iederen invloed op die regeling; recht is het daaren tegen, het geheele volk door middel van zijn vertegen woordigers die regeling te laten maken. Daarvoor is dus algemeen kiesrecht noodig. En zoo is het met alle onderdeden der wetgeving. Intusschen, dit recht wordt door de bevoorrechte regeerende klasse steeds op zijde gezet, ook in Neder land. Met allerlei drogredenen tracht men het beperkte kiesrecht te verdedigen. Zij gevoelt dat achter de rechts kwestie de machtskwestie staat en de voorrechten van eigen klasse tracht zij te verlengen door ook het kiesrecht te onthouden aan een groot deel der bevolking. Aan het proletariaat de taak ook dat recht te veroveren De sociaal-democraten van alle landen hebben zich dit jaar voor hun congres vereenigd te Stuttgart. De volgende week zullen wij uitvoeriger op de daar gehou den besprekingen en de daar genomen besluiten terug komen. Thans volstaan wij met een paar algemeene indrukken, waarmee wij sociaal-democraten ons gelukkig kunnen gevoelen. Ten duidelijkste heeft ook dit congres den algemeenen drang naar internationale samenwerking bewezen. De sociaal-democratie weet, dat de bereiking van haar doel, de stichting eener sociaal-democratische maatschappij, ook de grondvesting van een algemeen internationalisme ten gevolge zal hebben, aanvankelijk nog alleen tusschen de zoogenaamde „beschaafde" volkeren onderling, later zich ook uitstrekkende over de thans nog „onbeschaafde en wilde". Maar de sociaal-democratie weet ook, dat die nieuwe toestand zich geleidelijk in den tegenwoordigen voorbereid en dat de sociaal-democraten zelf veel aan dien voorbereidenden arbeid kunnen bijdragen. En met het ongeduld van wie een groot en goed doel wil be reiken, wil de sociaal-democratie in eigen kring en in eigen verhoudingen reeds die toekomstige vormen en verhoudingen aanbrengen. Door deze oorzaken werden de vaak scherpe beraadslagingen te Stuttgart hartstochte lijke overleggingen over den besten weg om gezamelijk zoo snel mogelijk op te rukken naar het einddoel en over de meest afdoende en meest practische middelen van vooruitbeweging. In de ooren van de burgerpartijen, die van onderling gekijf en geharrewar leven, klinken die beraadslagingen ook als ruziemakerijen en teekenen van verdeeldheid en naijver. In onze ooren klinken ze daarentegen als krachtige uitingen van een algemeen, dbélbewust streven en van een algemeene begeerte om zoo goed mogelijk te handelen en zoo snel mogelijk voort te gaan. Maar ook dit heeft het Stuttgarter congres zeer duidelijk aan het licht gebracht, voor wie nog in het tegendeel mocht gelooven dat een practische verwezen lijking van een positief internationalisme ook voor de sociaal-democratie op dit oogenblik onmogelijk is. In alle landen van Europa, in de Amerikaansche staten en in Japan is onder i-nvloed van de economische ont wikkeling en den daaruit voortkomenden groei der sociaal-democratie als reactiestrooming een soort „vader landslievend nationalisme" aan het opgroeien, dat gelijkelijk door de monarchie, de regeerende burgerklasse en het „nationale" kapitalisme wordt aangewakkerd en uitgebuit. Dit nationalisme is vijandig aan den groei van ieder internationalisme. Het verscherpt de „nationale" tegen stellingen en de „nationale" verschillen. En het streeft ernaar zooveel mogelijk die „nationale" verschilpunten te doen uitkomen en op den voorgrond treden. Door dit „nationalistische" streven wordt de kans voor „inter nationale" gelijkmakingen kleiner en komen de toch reeds zoo verschillende toestanden bij de verschillende volkeren nog scherper tegenover elkander te staan. Ook voor de sociaal-democratie, die in die landen en onder die volkeren leeft en werkt, is dit bindendook zij moet zich onderwerpen aan den dwang dezer omstandigheden. Zoo heeft dit congres op nieuw de sterkte van den internationalen broederband der sociaal-democraten laten zien, maar tevens bewezen dat praktisch internationalisme op dit oogenblik voor hen niet uitvoerbaar is. In Het Volk van 14 Augustus kwam een telegram voor, meldende dat „door de politie van de 1ste afdeeling te Rotterdam procesverbaal was opgemaakt tegen het gemeenteraadslid F. B. van R. wegens onzedelijke hande lingen, gepleegd op het Beursplein te Rotterdam." Den volgenden dag bevatte Het Volk daarop de volgende toelichting„Zooals men gisteren in ons blad gelezen heeft, is ons nieuwbakken „achtenswaardig" raadslid voor district V, de welbekende onderkruipersbeschermer, en voorzitter [den volgenden dag verbeterd in „eere- voorzitter"] van den R. K. Volksbond, de heer F. J. B. van Rijswijk, eindelijk eens gesnapt wegens het plegen van onzedelijke handelingen. Niet onvermakelijk is het te vernemen, hoe deze fijne beschuit door de gecoaliseerde christenen in een verkiezingscirculaire werd aanbevolen als „strijder tegen zedekwetsende uitstallingen, tegen verkoop van onzedelijke lectuur, tegen de prostitutie, enz., enz." Wij hebben zoo menigmaal gezegd dat de christelijken den kiezers bedotten, thans blijkt het weer dat ze niet hebben gegeven wat ze in hun verkiezings circulaire beloofden." En in Het Volk van 20 Aug. stond het volgende: Een aanklacht. De Maasbode bericht„De heer F. J. B. van Rijswijk verzoekt ons mede te deelen, dat door hem bij den officier van justitie van de arrondissements-rechtbank alhier eene aanklacht wegens eerroof is ingediend tegen het sociaaldemocratisch dagblad Het Volk, met verzoek tot vervolging." Wij vernemen intusschen, dat het proces-verbaal, door de Rotterdamsche politie wegens het plegen van onzede lijke handelingen tegen den heer v. Rijswijk opgemaakt, aan den officier van justitie is opgezonden. In dat proces verbaal wordt een journalist van een te Rotterdam verschijnend dagblad als getuige genoemd. De Rotterdamsche Voorwaarts schrijft over den heer Van Rijswijk „Van dezen man was het, onder allen die deelnemen aan het openbaar leven, bekend dat hij verdacht werd van homo-sexueel te zijn of wel dat hij een liefhebber was van tegennatuurlijke ontucht. Tot zoover de berichten uit Het Volk. Een oordeel over deze zaak vellen, kunnen wij natuurlijk niet, maar wij weten dat de FiVècorrespondent te Rotterdam en de redactie van de Voorwaarts veel te ernstige mannen zijn om zonder goede gronden de aangehaalde berichten de wereld in te zenden. Wij vreezen dus, dat de heer v. Rijswijk, eerevoorzitter van de Afd. Rotterdam van den R. K. Volksbond, werkelijk schuldig is aan het hem, in het genoemde proces-verbaal, ten laste gelegde feit. En in dat geval zijn wij er nieuwsgierig naar, wat van katho lieke zijde zal worden gedaan. Men moge met christelijke barmhartigheid alsdan ook dezen man zijne zonden ver geven, als openbaar politiek persoon zal men hem dan toch dienen los te laten, indien men tenminste zijn eigen „zedelijkheids"- eischen en -leuzen niet tot een bespotting wil maken. Veel meer dan het geval zelf, dat indien het waar is, voor ons niets meer is dan een gewone bijdrage voor de gruwelijke verdorvenheid onzer burgermaatschap pij, is de houding van de katholieke gezaghebbers alsdan voor ons belangrijk. En met spanning wachten wij het verdere verloop dezer geschiedenis af. Sluit U aan bij de ====1=1============= Geestverwanten. Zet Uwe sympathie met ons werken om in daden! Het volgend adres is aan den Gemeenteraad verzonden. Aan den Raad der Gemeente Schiedam. Ondergeteekende, A. Godschalk en G. v. d. Zee Hzn., respectievelijk Voorzitter en Secretaris der afd. Schiedam van den Algemeenen Nederlandschen Typografenbond, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 30 April 1867. Stbl. 132 en laatstelijk opnieuw gewijzigd goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 4 October 1906 Stbl. 306; voor deze domicilie kiezende ten huize van haren Secre taris, Laan Ons Genoegen 14 alhier, richten zich in deze kwaliteit en in opdracht van genoemde Bondsafdeeling tot Uwen Raad met het verzoek: te willen besluiten dat met het oog op de a.s. 5-jaarlijksche aanbesteding van het gemeente-drukwerk (aangezien er geen beper kende .bepalingen in de bestekken werden opgenomen, betreffende minimum-loon en maximum-arbeidsduur) de navolgende bepalingen op te nemen voor de daarbij te gebruiken arbeidskrachten dat aan het personeel zal worden betaald: 5/io een 'oon van f 12.60 en daarboven Vio ii ii ii - 4.en daarbeneden. dat de werktijd zal bedragen 9 uur dag, dat voor overwerk tot 10 uur 25 pCt. en dat voor nachtarbeid en arbeid op Zon- en Chr. feestdagen 100 pCt. ver hooging wordt uitbetaald. Onder verwijzing naar bijgaande toelichting spreken adressanten den wensch uit, dat hun verzoek door Uwen Raad in ernstige overweging zal worden genomen en een gunstige beslissing het besluit moge zijn. Voor de Afd. Schiedam, Alg. Ned. Typ. Bond. A. GODSCHALK, Voorzitter. G. VAN DER ZEE Hzn., Secr. Schiedam, 29 Aug. '07. TOELICHTING. Ter toelichting van bijgaand verzoek aan uwen Raad; zijn wij zoo vrij het volgende onder uwe aandacht te i brengen. Wat betreft ons verzoek, bepalingen omtrent loon en arbeidsduur bij de aanbesteding van het gemeente-druk- j werk te doen opnemen, vertrouwen wij dat principiëele I redenen bij uwen Raad geen bezwaar zullen zijn voor een gunstige beslissing. Ook twijfelen wij niet of het zal uwen Raad duidelijk j zijn, dat van de verschillende factoren, welke de productie- j prijs van het te leveren werk bepalen, op de kosten van het te leveren papier weinig of niets kan bezuinigd wor den, dat ook een eenigszins betere of mindere goede j inrichting der drukkerij geen grooten invloed op den - inschrijvingsprijs kan en zal hebben, dat dus alleen kan en moet bezuinigd worden op den derden factor, hetl arbeidsloon. Maar bovendien wordt door het ontbreken van eenige bepaling omtrent arbeidsloon en arbeidsduur ten zeerste in de hand gewerkt het gebruik maken van goedkoope werkkrachten en daardoor de jongens-exploitatie bevor- derd. Immers hoe goedkooper de werkkrachten, hoe lager kan worden ingeschreven en hoe meer kans het werk opgedragen te krijgen. Wij gelooven niet dat het naar den wensch van uwen Raad is, dat de Gemeente, door het ontbreken van eenige bepaling omtrent loon en arbeidsduur, profiteert door jaarlijks een klein bedrag minder uitgaaf te hebben i voor gemeente-drukwerk. Integendeel, we vertrouwen dat ook ten opzichte van de levering van drukwerk uwe Raad zal willen medewerken, dat geen voordeel voor de gemeente wordt verkregen ten koste van verslechtering van de toch al niet rooskleurige arbeidstoestanden in ons typografenvak. De bepalingen zelve in ons verzoek behoeven wel geen uitvoerige toelichting. Een loon van f 12.60 voor een volwassen typograaf, van wiens physieke kracht veel gevergd wordt en een niet al te lange arbeidsduur kan toch niet anders dan billijk genoemd worden. De gemeente zelf betaalt reeds aan hare werklieden (vakmenschen) een loon van f 14.uit. In de verwachting dat bovenstaande toelichting vol doende zal zijn om bij uwen Raad de overtuiging te doen vestigen, dat op den ouden weg niet mag worden voort gegaan en er toe zal bijdragen dat uw college gunstig op de verzoeken in ons adres vermeld beschikt, ver- blijven wij Voor de Afd. Schiedam Alg. Ned. Typ.-Bond A. GODSCHALK, Voorz. G. v. d. ZEE, Azn., Secr. 31 {Augustus. Wanneer dit blad verschijnt zit ten we al midden in de feestvreugde Hetgeen de laatste maanden hieraan is voorafgegaan, zullen we in 't kort vermelden. Als hoofdpunt moest op het programma komen het exploiteeren der schoolkinderen op 31 Aug. Wat zou men ten dien opzichte doen Kinderoptochten organiseeren viel wel in den smaak. Een circulaire werd het onderwijzend personeel voor gelegd, waarin medewerking gevraagd werd om de kin deren te trakteeren en de optochten te leiden. Het personeel der O. L. scholen gaf een weigerend antwoord hierop. Daarop bereikte het personeel een nieuw verzoek, waarin enkel gevraagd werd de hulp voor het toedienen van versnaperingen. Enkele onderwijzers weigerden ook dit, maar de overgroote meerderheid verklaarden zich bereid. Bij degenen, die zich bereid verklaarden, waren er echter, die beslist dien dag zelf de leiding op school wilden hebben en zich in geen geval door de een of andere oranje-commissie wilden laten commandeeren. En nu komt het bestuur van de oranje-vereeniging in de Sckiedamsche Courant vertellen, dat zij natuurlijk verwachtdat de onderwijzers dien dag iets meer zullen doen dan enkel de tractatie uitreiken, dusvoor de variatie wat oranje-liedjes laten kweelen. Dus die onderwijzers komen voor het feit te staan, tegen hun overtuiging in te moeten handelen. 't Wordt van hen verlangd, dat blijkt duidelijk uit bovenstaande. Het personeel van school G. heeft nog het verstandig ste gehandeld met hun weigering, op grond van dat er aan de traktatie een bepaald cachet verbonden was. Wij zullen in deze een afwachtende houding aannemen. Om de wille van het smeer, enz. De Muziekvereeniging „Ooefening baart Kunst" zal op 31 Aug. ook haar medewerking verleenen tot verhooging der feestvreugde. Onder de leden dier vereeniging zijn er arbeiders bij, die zich ook wel klassebewust noemen. Nu zouden wij dezen leden wel eens willen vragen Hoe kan een klasse- bewust arbeider met zulke dagen meewerken ter wille van een paar centen We verwachten dan ook wel dat diegenen gedachtig zullen zijn aan het spreekwoord: „Bezint eer gij begint f////////////////////////////////W////////////////////////////X/X////////////////// 10 li 11 li 10' ll 2/ .7 /10 >1 sfc

De Moker | 1907 | | pagina 2