No. 28 ZATERDAG 7 September 1907. 7e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. %A.an de Postabonnees Ter herinnering aan P. L. Tak. Op naar de Nationale Betooging Het proletariaat en het kiesrecht. Uit den Gemeenteraad. x) ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal 7 franco per post 30 cent j hlJ vooruitbetaling. Losse nummers 2 cent. Rureau van Redaktle en Administratie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Spreekuur voor de Redactie: 's Woensdagsavonds van 7l/s81/, uur. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stukken yoop 't eerstvolgend nnmmer moeten uiterlijk Woensdag a. s, 's middags 12 unr in het bezit der Redactie zijn. Met 1 September is het nieuwe kwartaal ingegaan. Gij zoudt het werk der "administratie verlichten, indien het abonnementsgeld vóór 15 September opgezonden wordt per postwissel. Na den 15en wordt per postkwi- tantie over het abonnementsgeld beschikt. Zaterdag in Constantia en bij den secr. verkrijgbaar „In Memoriam". Deze plaat is overgenomen uit De Notenkrakeren wordt door den Part\j-Brochurenhandel op mooi kunst drukpapier uitgegeven. De prijs is 10 cent. Partijgenooten en geestverwanten, ieder moet zich een exemplaar aanschaffen. voor Aig. Kiesrecht, te Rotterdam op het Schuttersveld aan de Linker Rottekade op Zondag 15 September. Nog 'n week en allen maken zich op tot deelneming aan de groote landelijke betooging voor Alg. Kiesrecht. Van bijna iedere plaats van eenige beteekenis, waar de moderne arbeidersbeweging zich nestelt, zullen afge vaardigden en met hen nog vele belangstellenden in het kiesrechtvraagstuk, naar Rotterdam trekken, om weer voor de zooveelste maal aan hun eisch kracht bij te zetten. Vooral met het oog op de komende Grondwetsher ziening is het dan ook een eerste eisch, dat deze be tooging reusachtig moet zijn. En dit kan, wanneer elke vereeniging, instemmend met het groote doel, daartoe wil meewerken, in de eerste plaats door het zenden van een of meer afgevaardigden (zoo mogelijk met banier) en vervolgens de leden op te wekken in massa daarheen te trekken. Ook van uit Schiedam en omstreken mag dit jaar de deelneming niet minder zijn, vooral daar het voor ons bijna geen kosten met zich sleept. Van verschillende organisaties heeft de secretaris van het PI. Comité dan bok al de ingevulde vragenlijst ontvangen, doch ze wor den nog ingewacht (zoo deze al niet aan 't adres van den secretaris van het landelijk comité zjjn terecht ge komen) van den Bond van arbeiders in Alcoh. en alco holvrije dranken, de afd. van de S. D. A. P., de afd. Schildersgezellenbond en mogelijk dat dit jaar ook de afd. Schiedam van den Bond van Glas en Aardewerkers genegen is aan de betooging deel te nemen, door een of meer afgevaardigden aan te wijzen, daar reed§ zus- terafdeelingen van elders haar daarin zijn voorgegaan. Laat genoemde organisaties alsnog zorg dragen dat be doelde vragenlijst zoo spoedig mogelijk en behoorlijk ingevuld aan den Secret, van het Landl. Com. C. Bij kerk, Dufoystraat l11, Amsterdam wordt, toegezonden, opdat het uitvoerend comité voor een goede regeling kan zorg dragen. Verder heeft het Plaatsel. Comité hier ter stede het plan gemaakt, bij gunstig weder de betoogers van hier gezamenlijk te doen trekken over Overschie naar Rotter dam, met voorop onze dappere muziekvereeniging „Kunst en Strijd," die hoogstwaarschijnlijk op het meetingter rein en in den optocht zal moeten meewerken. Ook mo gen we verwachten, dat, zij het niet de geheele ver eeniging, dan toch het overgroote deel van de leden der Zangvereen. „Excelsior" in deze tocht zal plaats nemen, om alzoo mede door hun heerlijke strijdzangen deze wandeling naar het meetingterrein op te luisteren. We kunnen dan des morgens elf uur (uiterlijk) daarvoor te zamen komen in het gebouw „Constantia." Ook verwachten we daartoe verschillende afgevaar digden met eventueele vaandels, die eveneens dan deze wandeling meemaken. Mocht echter het weer minder gunstig zijn, zoodat een wandeling den weg uit niet geraden is, dan zal zooveel mogelijk gezamenlijk de reis per spoor plaats hebben, en wel met den trein van v.m. 11.55 (stadstijd). Allen dus present op Zondag 15 Sept. Op voor het Kiesrecht! Het PI. Com. v. Alq. Kiesrecht. Met groote hardnekkigheid tracht de burgerklasse het opkomende proletariaat het kiesrecht te onthouden. Haar eigen theorieën en beginselen daaromtrent vergeet ze met zeldzame gemakkelijkheid, nu het gaat om de handhaving van haar macht. En ze bedenkt Dieuwe beginselen, om haar beginsel verraad te bedekken. Ze beweert dan dat de regeering der „massa" niet goed zou zijn. Ze vertelt, dat „god demos" volk) of dat „het plebs" een slechte heerscher zal zijn en niets dan tyrannie zal uitoefenen. En meer van dergelijke fraaiigheden meer. In werkelijkheid evenwel is ze bang, haar onrecht vaardige voorrechten kwijt te raken. Ze is bang, dat er eeij eind zal komen aan de onbeperkte winstmake rijen' v,an het kapitaal. Ze is bang, dat een behoorlijke bezoldiging van den proletariërsarbeid en een voldoende zorg voor de proletariërsontwikkeling haar berooven zullen van haar „hooge'*- posten in de maatschappij en haar van haar ontwikkelingsmeerderheid zullen beroo ven. En de „meerdere" in leefwijze en ontwikkeling, en op grond daarvan ook de „meerdere" in staat en maatschappij, wil ze blijven. Daarom onthoudt ze ook het kiesrecht aan 9/io van het proletariaat. Dan kan het proletariaat geen invloed of slechts buitengewoon geringen invloed uitoefenen op de wetgeving. En dan kan de burgerij haar economische, maatschappelijke en staatkundige belangen door de wet beschermen en het proletariaat door diezelfde wet er onder helpen houden. Hierdoor wordt de strijd om het kiesrecht van de zijde der burgerij weer een zuivere strijd om de macht. Het proletariaat begint dat overal in te zien. Het krijgt door de feiten en door de sociaal-democratische propaganda geleidelijk het inzicht, dat de burgerklasse voor eigen klasserechten strijdt en haar geheele optreden laat beheerschen door haar klassebelangen. En het gaat inzien, dat die burgerlijke klasse-voorrechten en klasse- belangen in lijnrechten strijd zijn met de belangen van de groote arbeidersklasse zelve. Daarom organiseert het zich afzonderlijk en wil het door zijn organisatie de burgerklasse dwingen te geven wat zij uit eigen beweging en ten eigen behoeve weigert te geven. De jaarlijksche kiesrechtbetoogingen bewijzen ook, dat dit inzicht en die organisatie vooruitgaan. Door het kiesrecht tot de macht in de regeerings- colleges en in de wetgevingzoo klinkt nu de leus van het bewust geworden georganiseerde proletariaat. Dooi- de macht in de regeeringscolleges en in de wetgeving tot de opheffing der administratieve en wet telijke bevoorrechting van een kleine klasse en onder drukking en achteruitzetting van de groote arbeiders klasse zoo is de wil van de georganiseerde arbeiders. Door de opheffing van die bevoorrechting van een klein aantal en die achteruitzetting van de groote ar beidersmassa tot de (nu afgesloten, nu onbereikbare) geestelijke ontwikkeling der arbeiderszoo is het doel van dien proletariërswil. Door die geestelijke ontwikkeling van allen tot de algemeene verheffing der geheele maatschappijzoo is het ideale streven van de georganiseerde arbeiders. Het proletariaat wil door het kiesrecht niet eigen overheersching en uitbuiting brengen in de plaats van de thans bestaande. Zijn doel is met, om de heerschers van thans tot uitgebuite werkslaven en de zwoegers van thans tot bevoorrechte heerschers te maken. Ook door het kiesrecht wil het proletariaat de gelijk heid en broederschap brengen in de maatschappij, die wel prijken op de programma's van allerlei partijen en godsdienstgenootschappen maar nog nooit verwezenlijkt zijn geworden, omdat nog nooit de goede weg is inge slagen tot bereiking daarvan. Het proletariaat is bezig dien goeden weg te maken, en de hinderpalen op te ruimen die het beletten vooruit te komen. Ook het kiesrecht voor allen is een dei- werktuigen, die noodig zijn tot bereiding van dien weg en tot opruiming dier hinderpalen, Ook voor het proletariaat is de kiesrechtkwestie een machtskwestieMaar het wil de macht om een eind te maken aan iedere onderdrukking van mensch doormensch. Daarom gaat ook aan dezen machtseisch een heerlijke glans uit van een groote geestdrift en een zeer hoog ideaal. Macht, niet om de macht zelf, maar om daarmee de menschen te kunnen vrijmaken uit elkanders mensch- onteerende onderdrukking en uitbuiting. Op Schiedamsche arbeiders! op naar Rotterdam den löden Septemberlaat ook een zeer groot aantal Schie damsche proletariërs meegaan om in de ooren van de verwaten en eigengerechtigde burgerij dien door heer lijke beginselen en gedachten gedragen machtseisch te laten klinken, zoo sterk en krachtig mogelijk Het kiesrecht voor allen Nu wij ook een vertegenwoordiger in den gemeente raad hebben, heeft de Moker-redactie gemeend voortaan zelf een raadsoverzicht te moeten geven en mij aange zocht om over de raadszittingen verslag uit te brengen. In 't begin zag ik er wel een beetje tegen op, omdat ik meende dat er wel wat meer capaciteiten dan de mijne voor noodig waren, om een geregeld verslag te maken over de hoogstaande debatten, die in onzen gemeenteraad plaats hebben. Maar zooals het meer gaat, ik heb tegen den gemeenteraad hooger opgekeken dan zij werkelijk verdient. Want al wat men er van mag denken, van een eenigszins behoorlijk debat is geen sprake. Enkele leden uitgezonderd. Bovendien is de leiding dezer hooge vergadering zoo slecht, dat als zoo iets plaats greep in de vakbeweging, de voorzitter met een briefje van onbekwaam naar huis gestuurd zou worden. Ik meen dan ook wel in staat te zijn over deze ge meenteraadszittingen verslag uit te brengen, als de nieuwbenoemde leden mij ten minste geen poets bakken, (voor den gemeenteraad te hopenen de debatten op een betere hoogte weten te brengen dan voorheen. Nu ter zake. In de eerste plaats kregen de heengaande heeren een afscheidsgroet van den Burgemeester. Daarna wer den de opnieuw gekozene heeren W. A. Beukers, A. Gouka en B. A. J. Wittkampf en de nieuw gekozen heeren P. de Bruin, E. Koopmans en H. v. d. Laan beëedigd. P. de Bruin volstond met de beloften. De voorzitter deelde mede, dat het volgende telegram was ingekomen Dr. Brands, Burgemeester van Schiedam. Hare Majesteit de Koningin draagt mij op, u en in gezetenen Hoogstderzelver dank over te brengen voor de aangeboden gelukwensch. Adjudant Von Mühlen. Applaus. De notulen van 29 Juli j.l. werden goedgekeurd. Die van 20 Augustus aangehouden. Een aantal stukken waren ingekomen, die wij maar stilletjes zullen laten liggen, omdat de meeste ons geen belang inboezemen en de ruimte van De Moker zeer beknopt is. Het adres van de afd. Schiedam van den Typografen bond, behelzende het verzoek om in het bestek voor het leveren van drukwerk ten dienste der gemeente, bepalingen op te nemen omtrent minimum loon en maximum arbeidstijd, alsmede van verhooging voor over werk, nacht en Zondagsarbeid, werd in handen van B. en W. gesteld om advies. Verder werden de verschillende commissies gevormd. Onze partijgenoot de Bruin werd in plaats van den heer v. d. Schalk gekozen in de commissie van „Ge meentewerken." Daar kan hij veel en nuttig werk verrichten. Voor dat men overging tot het benoemen der afdeelin- MOKER De Administratie. 1) Van heden af zullen wij regelmatige raadsverslagen van een afzonderlijken verslaggever in De Moker opnemen. En tevens zul len wij van nu af ook regelmatig de belangrijkste kwesties be handelen, die in den gemeenteraad aan de orde zullen komen. Het optreden van de Bruin als raadslid legt uit den aard der zaak De Moker deze plicht op. Red. Moker. Bezoekt de Kiesrechtmeeting te

De Moker | 1907 | | pagina 1