3 Ditjes en Datjes, Vlaardingsche IJzerkoekjes. Maassluische Moppen, Dr. Kuyper genoemd. Alsof die zich na beschikbaar zon stellen De eensgezindheid onder de broederen is intusscken treffend! Voegt men dan daarbg de namen nog van Dr. Brants, Mr. von Briel Sasse en Bakker Smit, dan it de lijst vol. Daartegenover de liberalen Een aangewezen candidaat hebben die niet. Er wordt onder hen gespro ken over den heer Versteeg, maar die zal zich niet gemakkelijk voor Schiedamsche politiek meer beschik baar stellen; zijn val als Statenlid was te smadelijk (niet voor hem Voor de oud-liberalen hebben wij een mooi drietal klaar: Visser—van der PantLodder, 't Is om te water tanden. De anderen zullen wij zelf de keuze maar laten. Wij sociaal-democraten zullen natuurlijk deze gelegen heid weer benutten voor een krachtige propagande. De politieke omstandigheden zijn daar zeer gunstig voor. Het ministerie-Rink, geen meerderheid hebbende in de Tweede Kamer, een groote kerkelijke meerderheid tegenover zich hebbende in de Eerste Kamer, na de verwerping der oorlogsbegrooting door de Eerste Kamer afgetreden om plaats te maken voor een kerkelijke regeering, maar tot wederoptreden gedwongen omdat de clericale partijen de regeering niet aandurfden, kan men zich grooter en duidelijker bewjjs denken voor het regeeringson vermogen der burgerpartijen? Wat kan men daar voor goeds van verwachten Hoe heerlijk staat daar tegenover de krachtsontwik keling der sociaal-demokratieIn Holland eerst het Haarlemmer congres met zijn waardig krachtsbetoon, en daarna de Staten- en Raadsverkiezingen met hun groote overwinningen in stemmenaantal en in zetels En daai buiten nu dat prachtige Stuttgarter-congres, waar de internationale sociaal-democratie onbetwistbare bewijzen gat van haar voortstormende kracht en haar macht en wil tot handelen. Sociaal-democraten, bereidt u voor op den strjjd Begint reeds de propaganda voor de kamerverkiezing De toekomst is ons Bestnurdersbond. De besturen der aangesloten vereenigingen worden er op attent gemaakt, dat op Donderdag 12 Sept. een huishoudelijke vergadering plaats heeft in „Constantia". De agenda is van dien aard, dat aller opkomst dringend gewenscht is. Nette manieren. In het vorige iffo&er-nummer plaatsten wij een stukje van een onzer berichtgevers over de barbiersvereeniging „Eendracht." De katholieke leden dier vereeniging zijn daar tegen opgekomen, niet in De Moker maar in de Nieuwe Schied. Crt. van ver leden Woensdagavond. De ouwe Schiedammer wa/ zoo fatsoenlijk het stuk te weigeren. De nieuwe, katholieke, hoogst zedelijke dus, schijnt niet te weten, dat dit in gezonden stukje in De Moker thuishoort en dat plaat sing in haar blad van weinig nette persmanieren getuigt. De bokken worden van de schapen ge scheiden. 't Is van algemeene bekendheid dat de roomsche geestelijkheid al haar best doet om de katho lieke arbeiders enkel in katholieke vakvereenigingen te brengen. Men denke slechts aan de Chr. Textielarbeidersbond Unitas, (welks leden tot elke religie behooren) hoe of daarin wordt getracht de katholieke leden er uit te halen. Dat dit ook schijnt te gebeuren op het gebied van dansen werden wjj gewaar uit de Nieuwe Sch. Courant welk blad meldde dat hier ter stede een E. K. Dans- Club is opgericht. Men wil ook daarin de scheidingslijn trekken. En in de politiek, dat is zeker nog niet geraden 't Is verwonderlijk Een flinke vakvereeniging. De vroegere bond van branders- en distillateursknechts, thans een afdeeling v. d. Alg. ^Bond v. Werkl. in Alcoholh. en Alcoholvrije dranken, is een krachtige actie begonnen voor afschaffing van den nachtarbeid, den wettelijken 10-uren'werkdag en afschaffing van den Zondagsarbeid. Op Zaterdag 7 September zal hij een openbare ver gadering houden in het Volkshuis met G. Kerkhoff als spreker. Wij wekken onze lezers krachtig op, die vergadering bij te wonen en ook daardoor deze flinke vakvereeni ging in haar uitmuntend streven te steunen. IJit den Raad. ,Onze vroede vaderen hebben in de raadszitting van j.l. Dinsdag weer een klinkend bewijs gegeven van hunne onverdraagzaamheid tegen alles, wat, naar hunne meening, de maatschappelijke lees kapitalistische orde in gevaar kan brengen. Alvorens echter dat nader aan te duiden, willen we vooraf nog een speech van den heer De Heer, over het voorstel van Burg. en Weth. tot toekenning van een vergald zilveren medaille aan de tooneelvereeniging „Varia," vereeuwigen. Genoemde heer verklaarde op streng puriteinsche of calvinistische gronden, zooals men dat noemen wil vierkant tegen het tooneel in z|jn geheel te zijn. Hij haalde er waarachtig de historie ook nog bij. We kregen tenminste een verhaal van hem te hooren hoe de christelijke partijen ten opzichte van dit „vraagstuk" stonden voor de reformatie en na de reformatie. Dat was dus lang niet voor de poes. Maar het slot van zijn betoog was natuurlijk ze krijgen van mij op zuiver calvinistische gronden, wel te verstaan, mijnheer de voor zitter, en ik verzoek daarvan uitdrukkelijk nota te willen nemen lekker geen medaille. De heer Schippers ook een onverdacht calvinist was bet met zijn calvinistische wapenbroeder niet eens. Hij zou vóór het voorstel stemmen, want broeder De Heer vergat, aldus de heer S., dat er onderscheid dient gemaakt te worden tussckeD het slechte en goede tooneel. Enfin, „Varia" kreeg haar medaille, en ons bleek, dat de heer De Heer op calvinistische gropden er tegen en de heer Schipper, eveneens op calvinistische gronden er vóór was Het verder belangrijke in deze zitting was een voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging der politie verordening. Zooals onze lezers weten hebben de laatste paar weken hier ter plaatse relletjes plaats gevonden, die verwekt werden dat zij hier uitdrukkelijk gezegd door de katholieke propagandaclub van Rotterdam. En waarom deden deze heeren dat Enkel en alleen om het den anarchist Kloosterman onmogelijk te maken zijn anarchistische en anti-katholieke propaganda voort te zetten. In dat duister streven is zij door onzen raad op een drietal leden na van harte gesteund. De discussie die daarover gevoerd werd was triestig en naar De heer Breederveld betoogde dat het niet alleen tegen Kloosterman ging: de wet zou voor „allen gelijk" zijn De heer Schippers sprak, dat, indien dit voorstel werd aangenomen, dan eerst pas de ivare vrijheid zou geboren worden, enz. enz. Het betoog van de heeren Hoogendijk en Witte, die dat gedoe als pietpeuterig brandmerkten, verwekte natuurlijk bij hun mede-raadslieden niet de minste uit werking, zoodat het eind van het liedje was, dat het voorstel van Burgem. en Weth. met op 3 na algemeene stemmen, die van de heeren Hoogendijk, De Witte en Hoogerwerf, werd aangenomen. De gewraakte artikelen zullen dan voortaan zoo luiden Met hechtenis van ten hoogste 6 dagen of geld boete van ten hoogste f 25,wordt gestraft hjj die op de openbare straat of weg, of op de open bare markten en plaatsen bij het om niet of te koop aanbieden van gedrukte of geschreven stukken roept of schreeuwt, het koopen of de kennis neming van gedrukte of geschreven stukken luid keels aanbeveelt, door middel van een reclame bord of met luider stem den inhoud van gedrukte of ge-chreven stukken geheel of gedeeltelijk bekend maakt, of door middel of met behulp van een reclamebord, zichtbare teekens, gebaren of geraas- wakende middelen op gedrukte of geschreven stuk ken of den inhoud daarvan de aandacht vestigt. Niet straf baar is hij die tot een of meer der in dit artikel genoemde handelingen vergunning van Burgemeester en Wethouders heeft bekomen. De in dit artikel genoemde stukken, borden en andere voorwerpen kunnen verbeurd verklaard worden. Artikel 61 wordt aldus gelezen: Met geldboete van ten hoogste f 6.woidt ge straft lo. hjj die op de paarden-, week- of bloemen markt een tent, kraam, tafel, of eenig ander voor werp opslaat, nederzet of aanwezig houdt, anders dan volgens aanwijzing van den marktmeester; £o. hij die op een der sub lo. genoemde mark ten een standplaats inneemt of blijft innemen, wanneer hem dit door of namens Burgemeester en Wethouders is of wordt verboden in het belang der orde op de markt 3o.- hij die op de openbare straat of weg buiten de marktplaatsen voor den verkoop van goederen of voorwerpen, voor het geven van vertooningen, of voor het houden van redevoeringen, een tent, kraam, tafel of eenig ander voorwerp opslaat, nederzet of aanwezig houdt, of goederen of voor werpen uitstalt of uitgestald houdt zonder vergun ning van Burgemeester en Wethouders." Een „fatsoenlijk" oordeel. In navolging van de groote pers, die bij het afsterven van onzen onvergeteljjken pat tijgenoot P. L. Tak van hem schreef, dat deze, ofschoon lid van de arbeiderspartij, toch een aristocraat van den geest gebleven was, schr|jft ook onze Qoedkoope o. m. „Hij kon het zjjn partijgenooten (in zijn kwaliteit van hoofdredacteur van Het Volk n.l.) niet naar den zin maken, zy'n schrijven was niet propagandistisch genoeg, wat zooveel wil zeggen als dat hij een fatsoenlijk jour nalist was." Hm, wat een fatsoenlijk oordeel in zulk een fatsoen lijk krantje toch! Eoonsverhooging metselaars. Konden we een paar weken terug meldden, dat de heer A. van Dors- .-en het loon zijner opperlieden van 17 op 18 ct. had gebracht, thans is hij nog een stap verder gegaan. De vorige week heeft h|j het loon der opperlieden weer met een cent verhoogd, dus op 19 cent gebracht en dat van de metselaars eveneens met een cent. De heer v. D. is dus op den goeden weg en als hij nu in het vervolg ook nalaat werklieden, die hij heeft aangenomen om tegen dien of dien tijd bij hem te komen werken en als ze zich komen aanmelden, met het on- noozelste gezicht ter wereld weer wegstuurt, dan zullen ook wij weer direct bereid z|jn daarvan melding te maken, evenzoo als we dat van de loousverhóoging melden. Onde stakker. Zaterdag, toen Vlaardingen fuifde over den verjaardag van de koningin, heb ik den ouden stakker zien werken. Zijn maats, jongere kerels dan hij, hadden dien dag vrijaf genomen. Alleen hij niet, de oude. Het kon niet. Het oude, afgewerkte lichaam toch is niet in staat om zooveel zestientjes de man is „droge" kuiper te maken als z|jn maats, ergo zijn de verdiensten minder. En komt daar dan nog een dag verzuim bij, dan is het 's Zaterdags bij het afrekenen heelemaal een treurige boel. Zoo stond hij dan, geheel in z'n eentje, aan het droge blokje te stompen, stompen en nog eens te stom pen, heel dien langen dag. Arme oude Wat gaat de arbeider, wiens arbeidskracht vermin derd of geheel en al is opgebruikt, toch een blijde toe komst tegemoet Aansluiting by het N. V. V. Naar wij vernemen heeft de Kuipersgezellen-vereeniging „Wij streven naar Verbetering" zich de vorige maand bij het N. V. V. aangesloten. Nienwe strijdZooals wij in ons vorig num mer meldden, heeft de afgevaardigde ter Tweede Kamer voor ons district, Mr. O. J. H. Graaf v. Limburg Styrum, zijn mandaat nedergelegd. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat de candidaatstelling zal plaats Rebben op Woensdag 25 September e.k., de stemming op Woensdag 9 October en de herstemming op Dinsdag 22 October. De wintercampagne zal dus door onze afdeeling op passende wijze kunnen worden ingeleid Arbeiders-Ruziek en -Zang. Begunstigd door voor dezen Noorschen zomer zeer mooi weer, gaven „Voorwaarts" en „de Stem" Woensdagavond op het terrein van „Flardinga" haar concert. Buitengewoon groot was de belangstelling waarin de beide vereenigingen zich mochten verheugen. Zwart zag 't van de menschen. Duizenden waren op de been De beide vereenigingen hielden zich bij het ten ge- hoore brengen der verschillende nummers kranighet deed ons genoegen onze zuster-vereenigingen reeds zóó te mogen hooren maar wat ons geen genoegen deed, dat was dat onze Zangvereeniging niet ten minste één opzer meest geliefde strijdliederen ten gehoore bracht. Wel zongen velen harer leden, toen de muziek aan het slot „de Internationale" speelde, uit volle borst dit lied mee, maar dat was toch niet wat wij allen verlangden. Het getuigde van een zéér bedenkelijke opvatting der neutraliteit, dat „Flardinga" aan het optreden van „De Stem" de voorwaarden verbond, dat zijgeen stijdliederen zou mogen zingen. Hopen we echter dat de bestuurderen van „Flardinga" zich een volgende maal wat „neutraler" zullen gedragen! Keulen en Aken z|jn niet op één dag gebouwd Wij Maassluische sociaaldemokraten zijn zoo vrij ge weest den predikanten een nummer van ons Orgaan, De Moker te sturen. En wel met dit doel, dat deze heeren hun leerlingen het verkeerde eens onder 'toog zouden brengen van den last, dien zij iedere week onzen Colporteurs aandoen. We hebben tot onze verbazing maar tevens tot onze blijdschap antwoord gekregen en wel in 't Gereformeerde Weekblad en wel van dominé Vonk. We kunnen in ons stukje hier niet uitvoerig zijn. W|j beschikken daarvoor over te weinig ruimte. Wij zullen de kritiek zoo goed mogelijk volgen. Dominé vraagt dan ten eerste: „Is het optreden vandekolpor- teurs wel voorzichtig?" Zijn ze door hun wijze van op treden zeiven niet oorzaak dat de jeugd het hun lastig maakt? Als men toch in 't publiek optreedt en zelfs de straten gebruikt om zijn beginselen aan den man te brengen, dient men het zoo te doen, dat men er dooi de achting van jong en oud verwerft. En dat doen de colporteurs altijd niet. Met ons eigen ooren hebben we onlangs van een colporteur met De Moker gehoord, dat h|j spottend met de H. Drieeënheid zijn socialistische waar liep uit te venten. Is dat nu goed Moet een Christelijke bevolking door zulk optreden niet geërgerd worden?" Ziedaar de eerste vraag van dominé. Wij kunnen met volle vrijheid zeggen, dat de colpor teurs heel voorzichtig zijn. Maar Dominé moet zich de moeite eens getroosten en kjjken hoe of de jeugd han- otterdam op Zondag 15 September te 1 uur.

De Moker | 1907 | | pagina 3