HET VOLK Aflverteert in „De Moker" „DE MOKER", Electrische Drukkerij MASEREEUW BOUTEN Binnenrotte 48-50, ROTTERDAM. Goedkoopst adres voor alle soorten Drukwerk. C. VAN DER HOEVËnT DIS NOTENKRAKER Ingezonden. Afd Schiedam der S. D A. P. Arbeiders-Zangvereeniging „DE STEM DES VOLKS". Bureau voor Arbeidersrecht. Salon voor Scheren en Haarsnijden Mej E H. van der Meer Dagelijks te ontbieden DAGBLAD VOOR DE ARBEIDERSPARTIJ. 10 cent per week; fl.3Q per kwartaal 15 cent per week; fl.95 per kwartaal Arbeiders. Abonneert U op De hier weergegeven zinnen las ik in een artikel „Volkswelvaart" in een liberaal blad. Ze deden me denken aan de reederij te Maassluis, 't leek me jilsof degeen, die dit neerschreef, speciaal de reerderijtoestanden op 't oog heeft gehad. Ieder Maassluizer kent de „zeer werkzame, gewichtige en moeilijke rol" der reeders. Vele uren daags ziet men ze staan op de kaden, nu en dan wandelen ze naar het hoofd om te zien of er een schip nadert, een paar malen daags trekken ze „naar binnen", teneinde den inwendigen mensch te gaan versterken, ze komen terngnieuwe conferentie. En komt ef een schip, dan begint eerst de ware drukte, dan moeten je den schipper begroeten, hem vragen hoeveel hij meebrengt, zorgen, dat de lading verkocht wordt en bonnetjes schrijven, opdat zijn schip, na gelost te zijn, weer opnieuw geproviandeerd kan zee kiezen. Wat al drukte en beslommeringen Daarna krijgen ze een paar weken welverdiende rust. En de visschersDie gaan 'n paar weken spelevarenO neen, die gaan in een benauwd klein logies samengepakt uit, om hun schip zoo vol visch weer thuis te brengen. Zij trotseeren weer en wind en jaarlijks eischt de zee haar offers. Voor hen weinig rustEn b\j de afrekening Wie durft het onbillijk te vinden dat dan de reeder voor zich het leeuwendeel neemt en zijn volk met een loontje naar huis stuurt Hij toch heeft de „zeer werkzame gewichtige en moeielijke rol" te vervullen. „Het is betreurenswaardig zoo weinig begrip als „veelal de handenarbeider heeft van de zwarigheden „van het ondernemersbedrijf," zoo eindig ik, in navol ging van den liberalen schrijver over „Volkswelvaart", maar ik heb daarbij een andere bijbedoeling. O. Sl. „Kunst aan het Volk." Een woord tot de Schiedamsche arbeiders en hun vrouwen. Den 17 Januari van dit jaar werd door toedoen van den Schiedamschen Bestnurdersbond de Vereeniging „Kunst aan het Volk" opgericht. Hoewel overladen met werk, heb ik op aandrang van verschillende zijden het voorzitterschap dier Vereeniging aanvaard. De oorsprong der vereeniging uit den Bestuurdersbond, het centrale bestuurslichaam der onafhankelijke vakvereenigingen, boezemde mij vertrouwen in en deed het mij als een plicht voorkomen mij ook aan dezen arbeid niet te ont trekken. Het eerste concert in den officierentuia bewees de levenskracht der vereeniging en leverde bovendien het bewijs, dat de leden in staat waren van de gegeven muziek te genieten. Maar nu hebben tegenstanders van den Bestuurders- bond en de onafhankelijke vakvereenigingen hun haat tegen de arbeidersbeweging en de politieke partij, waarvan ook ik lid ben, trachten te koelen op „Kunst aan het Volk," en door een naren veldtocht tegen de „roojen" en het „rooje gevaar", de meerderheid van den gemeenteraad weten op te ruien tegen „Kunst aan het Volk", zoodat deze vereeniging niet de gemeentesubsidie heeft gekregen, waarop ze volgens een in December genomen beginselbesluit van den raad recht had. Door het gemis van die subsidie zal onze vereeniging natuur lijk niet ten volle kunnen geven en bereiken, wat ook het bestuur zich had voorgesteld. Dat wil intusschen allerminst zeggen, dat „Kunst aan het Volk" werkloos hoeft te blijven of zich met knoeirommel zou moeten inlaten. Eén ding is nu evenwel vóór en boven alles noodig, en dat is dit: arbeiders, blijft trouw aan de doir U opgerichte vereeniging en zorgt ervoor dat er bij de 550 leden nog een paar honderd bijkomen. Toont daar door, hoezeer het U ernst is geweest met -de daad van oprichting dezer vereeniging, die U den heerlijken en louterenden invloed van werkelijke kunst in uw leven van arbeid en zorg moet en kan brengen. En stelt daardoor uw vastberaden wil tegenover den ongerechtigden aanval uwer tegenstanders en de onbe grijpelijke, inconsequente houding van den Gemeenteraad. Donderdag 26 September om half 9 zal in het Volks huis de jaarvergadering worden gehouden. Komt daar in grooten getale heen en geeft daar vele nieuwe leden op. Met een krachtig-willende vereeniging en een groot aantal leden is het gemakkelijk werken. Ik schrjjf dit niet als voorzitter van „Kunst aan het Volk", maar als gewoon belangstellende in die veree niging en als een dergenen die meeleeft en meewerkt met de georganiseerde arbeidersklasse. En wanneer ik mij richt tot de arbeiders en hun vrouwen, wil ik daarmee niet aangeven, dat anderen volgens mij geen lid van „Kunst aan het Volk" moeten wezen. Maar dan doe ik dat, omdat ik overtuigd ben, dat de arbeiders en hun vrouwen, de meest misdeelden in ontwikkeling en werkelijk kunstgenot, vóór alle an deren moeten worden opgewekt tot deelneming en om dat ik in het openbare leven vóór alles meedenk en meegevoel met de arbeidersklasse. Dr. J. van LEEUWEN. Onderschrift Van de Redactie. W(j willen met een enkel woord de opwekking van onzen partijgenoot van Leeuwen ondersteunen. Van harte hopen wij, dat ook onze partijgenooten in deze zaak zullen begrijpen waar het om gaat en de uit den Bestuurdersbond voortgekomen vereeniging „Kunst aan het Volk" krachtdadig zullen steunen, in de eerste plaats door lid te worden. Dat wij het Stukje van v. L. als ingezonden stuk plaatsen, doen wij alleen omdat wij dat zuiverde- achten tegenover „K. a. h. V." TIaardingsclie Suikerfabriek. Zooals een ieder weet, heeft er een stukje in De Moker gestaan van 24 Aug. j.I. getiteld: „Afkeurings- waardig". Velen hebben hunne afkeuring daarover uit gesproken. Ik gevoel mij verplicht, even de lezers duidelijk te maken, dat het stukje niet de waarheid bevat. Wel is er onderling hard gewerkt, de geheele week door. Maar de nachtploeg werkt altijd een half uur langer dan de dagploeg, wat vroeger een uur was. Dus de nachtploeg werkt elf uur per nacht en de dag- ploeg tien en een half uur per dag. Wat gebeurde er die week nu? De opzichter van de nachtploeg liet den schafttijd door werken, maar hij regelde het werk zoo, dat eerst het eene deel van het volk ging eten en toen die hun tijd gehad hadden gin gen de anderen eten. Nu is het wel waar dat de fabricage twaalf uur heeft geduurd die nachten, maar niemand heeft twaalf uur aanéén stuk gewerkt, nog minder met het brood in de hand staan werken. Dan staat er nog dat de nachtploeg meer produ ceerde dan de andere. Ook dit is onwaar. De nacht ploeg heeft die nacht 750 zakken gemaakt in 12 uur. Dat is per uur 62V3 zak, de dagploeg heeft 693 zakken gemaakt in 10V3 uur. Dat is per uur 66 zakken. Wat de opwekking tot organisatie betreft, daar ben ik het mee eens. Menschen die zoo maar voort leven komen niet verder. Ook op de suikerfabriek zijn voor- uitstrevenden die daar ooren naar hebben, maar de meesten niet. En wat doen zoo 4 of 5 van zulke voor- uitstrevenden tegen zoo een ploeg volk, wanneer zjj toch niet willen Hiermee zal ik eindigen. Laat de inzender fen andere keer eerst eens beter onderzoeken, wat of er te doen is. D. P. (Door toevallige omstandigheden is dit stuk 14 dagen blijven liggen. Red. Moker) .Ontvangen. H. Wendel. Sociaaldemocratie en propaganda tegen de kerk Vertaald door Dr. W. van Ravesteijn Jz. Uitgegeven door de Uitgevers-Maatschappij voorheen Wakker &Co.prijs 10 cent. Op deze brochure komen wij uitvoerig terug. STEraPEMISG Schiedam. K. 2 ct. Overschot 10 ct. „De Moker" 10 ct. KI. 5 ct. Wie volgt? 5 ct. M. en B. 120 ct. Hij gaat weg 5 ct. In de Bus. A. 10 ct., B. 10 ct., C. 9 ct., D. 1 ct. Steun ingekomen voor „Partijgenoot." Over de post f 1,met aftrek van 30 cent straf port, blijft 70 cent. K. M. 25 ct., S. 25 ct., R. 10 ct., P. B. 10 ct., J. v. B. 25 ct., P. L. 30 ct., S. 25 ct., S. K. 25 ctN. N. 10 ct., P. O. 15 ct., M. G. 50 ct., H. B. 15 ct., J. M. 10 ct., A. B. 25 ct. Totaal f4,10. Meerdere giften worden gaarne ontvangen. Voor het Verkiezingsfonds. J. v. R. te H. f 2.50., A. St. f 0.10. Het Verkiezingsfonds wordt weder aan de welwillend heid van partijgenooten en geestverwanten aanbevolen; er staat weer een verkiezing voor de deur. De Penningmeester. op Zondag 29 September, ÏO uur, in „Constantia". AGENDA: 1. 3-maand. Moker-werslag. 2. Benoeming Jfofcer-redactie. 3. Verslag fin. controle-commissie. 4. Periodieke bestuursverkiezing. Noteert den datum dezer belangrijke vergadering. HET BESTUUR. Onderafdeeling van de Afdeeling Vlaardingen der S.D.A.P. Vlaardingsche Arbeiders(sters) Wilt gij onze propaganda bevorderen? Sluit U dan aan bij bovengenoemde Vereeniging. De contributie bedraagt voor gehuwden 7V4 cent en voor ongehuwden 10 cent per week. Men kan zich eiken Woensdagavond van 810 uur daarvoor aanmelden aan het repetitielokaal, bovenzaal Volkskoffie huis, of bij een der Bestuursleden. Nieuwstraat 28. GEOPEND: 's WOENSDAGSAVONDS van 8V3-10 uur. TARIEFVoor leden van bij den Schied. Bestuurdersbond aangesloten vereeni- gingen f 0.10voor anderen f 0.30. GR00TE MARKT 3, SCHIEDAM. Nette bediening. Billijk tarief. Nieuw Malthusianisme. Gedipl. Deskundige voor vrouwen. Nadere inlichtingen Oosterstraat 54. ABONNEERT U Op of met politiek-satiriek weekblad met teekeningen van ALB. HAHN, Het abonnement op „De Notenkraker" alleen kost 90 ets. per kwartaal. Afzonderlijke nummers 7 V, ct. Vraagt proefn.: 8 dagen gratis toezending. BUREAUX: KEIZERSGRACHT 378, AMSTERDAM. Men kan zich abonneeren bij St. KLEPKE, Helenastraat 16. 25 cents per 3 maanden. Losse nummers 2 cents. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Copie wordt niet teruggegeven. Eed. „Moker".

De Moker | 1907 | | pagina 4