Stemt op Dr. J. VAN LEEUWEN. Ditjes en Datjes. Uit het Vakvereenigingsleven. Zonder storende gebeurtenissen zou waarschijnlijk de heer Idenburg de candidaat der kerkelijken zijn geworden. Maar daar komt het anarchistisch-liberale sociteits- clubje met de vacature Versteeg voor den dag. Te Overschie en ook te Schiedam vindt die vacature sym pathie. Nu waren de christelijk-historischen geredAls de heer Versteeg candidaat werd, zoo rekenden en telden zij, dan zouden zeker vele christelijk-historische stemmen op dezen vrijzinnigen candidaat overgaan, dan zou daar door kans op een herstemming komen, en bij een her stemming zou het best mogelijk zijn, dat de liberaal er kwam Zoo redeneerden listiglijk de christelijk-histori schen. En zij begonnen hun vingers weer te strekken om de reeds prijsgegeven candidatuur weer te grijpen, zij wezen de broederen op het gevaar van den „kerk- schen" 1) paganist Versteeg. De antirevolutionaire can- didatuurkansen verbleekten. En de christelijk-historische Jhr. de Geer, de bleeke schaduw van den modelconser- vatief prof. Fabius, werd de candidaat der kerkelijke partijen tenminste van de meerderheid der stem- uitbreDgenden in de kiesvereenigingen dier partijen. Zeer terecht wilden de antirevolutionairen zich niet aldus in de luren laten leggen. En met volle recht ver zetten zij zich tegen dit hebzuchtsspel der christ.-his- torischen, die ook nu evenals in 1905 weer het bewijs gaven, onbetrouwbare bondgenooten te zijn. Nadat met slechts 1 stem meerderheid in de Centrale Anti-Revolu tionaire Kiesver. was besloten, Jhr. de Geer over te nemen, trok de .minderheid (waaronder de secretaris der Centr. A.-R. Kiesv. Van Rijn) eruit en stelde toch een eigen candidaat. Dr. Kuyper konden ze niet meer nemen, omdat die in De Standaard zich al had neergelegd bij de chr.-hist. candidatuur en Jhr. de Geer had aanbe volen. Daarom nam men den heer Idenburg. Voegt men hierbg nu nog de candidatuur van den heer Staalman, die van deze christelijke herrie party tracht te trekken om weer eens wat stemmen af te lokken van de gehate concurreerende 'christelijke par tijen, dan heeft men de christelijke eenheid compleet. Ze stoelen op één wortel des geloofs, zeggen ze. Als gieren, die azen op hetzelfde stukje buit, gedragen ze zich. Dit is evenwel nog het meest treurige van allesdat ook nu weer door dit misselgk gedoe der burgerpartijen de aandacht geheel is afgeleid van den grooten politieleen strijd onzer dagen. „Welk clubje zal met de buit gaan strijken welke gier heeft den sterksten snavel en de krachtigste wieken daar gaat het nu om. Nu is aan de kiezers de uitspraak. Zullen zij zich laten meesleepen door dezen weerzinwekkenden strijd om de buit? Zullen zg de „party-leiders" volgen, die aldus het politieke leven verlagen en verknoeien, die van de groote eischen, door de ontwikkeling der maat schappij aan de staatkunde gesteld, geen nota nemen O zeker, de burgerpartgen kunnen zich de weelde veroorloven, aan onderlinge hebzuchtsruzies de voorkeur te geven boven een ernstigen strijd voor verbetering van de meer dan ellendige toestanden in de maatschappij. Er wordt veel gebrek geleden, akelig veel ellende, mijne heeren vrijzinnigen en kerkelijken er wordt onder hon derdduizenden ook in Nederland iederen dag en ieder jaar opnieuw een groot tekort in voeding, kleeding, ont wikkeling, arbeid, rust en ontspanning aangetroffen, burgerlijke heerschersWeet ge dit niet, ot is u dat onverschillig Voor de gebreklijdenden, voor de dagelyks-tekort- komenden, voor de groote misdeelde arbeidersklasse daarentegen is dat niet onverschillig. Arbeiders, keert den rug toch toe aan de burgerpartijen, die voor uw belangen en nooden alleen in woorden iets gevoelen, maar als het op ernstige daden aankomt in strijd han delen met hun woordenGeeft ook nu de vrgzinnige en kerkelijke burgerpartijen op een gevoelige wijze te kennen, dat ge niet wilt, dat aldus langer met uw be langen wordt gespotstemt niet op één der burgerlijke candidaten. Stemt op den candidaat van dat deel der georganiseerde arbeidersklasse, dat zich niet wil laten meesleepen achter den burgerlijken gezagswagen, maar met kracht en yver strijdt voor de rechten en voor de vrijmaking der arbeiders. Stemt op den candidaat der sociaal-democraten Vrylands matroosjes. Wie heeft in zijn leven wel niet eens soldaatje gespeeld Zich groot gevoelende bg dat nadoen van groote menschen? En er pret in hebbende om ook eens te commandeeren? Zooals ieder ook wel eens roovertje en diendertje zal hebben gespeeld. Dat hoort nu eenmaal bij een bepaalden kinderleeftijd. In dien geest hebben wij het matroosje-spelen van de jongetjes onder aanvoering van den heer Vrijland opgevat. En toen wij die jongens zageD, zich met groo'en ernst moeite gevende om in de pas te loopen en als „echte" matrozen te doen, vonden wij dat een leuk spel voor die kinderen. Maar nu houdt het met dat „spel" niet op. De heer Vrijland schopt de jongens standjes als ze niet in „tenue" op straat loopen. En de „oefeningen" worden voort gezet, niet als spel maar als een ernstig-bedoelde af richting. De jongens wil men nu vast gaan wennen aan het matrozenpak, dus de wekelijksche oefeningen in tenue voorbereiden voor het matrozenleven, en ze aldus stikum inlijven bij de vloot. Want als dan de leeftijd voor teekenen voor den dienst is gekomen, niet waar, jongens, is het niet aardig zoo'n matrozenpak? en zijn die exercities niet leuk? enz..., en menigeen komt dau van het matroosjesspel.... in de matrozenhel; want dat is het matrozenleven voor het grootste deel der matrozen, jsooals zoo duidelijk blijkt uit de onmogelijk heid om ondanks de mooiste aanbiedingen een voldoend personeel voor de vloot te krijgen en uit de wanhopige pogingen van het grootste deel der matrozen om er vóór het eind van hun diensttijd tusschen uit te gaan. Wij achten het onze plicht den heer Vrijland en de ouders met den grootsten ernst te waarschuwen tegen dit matrozen maken. Laat de jongens soldaatje spelen zooveel ze willen, maar past er voor op dat daar geen vermomde ronzelarij uit voortkomt! Ook model-ChristenenVan onzen partij genoot P. de Bruin ontvingen wij het volgende stukje ter plaatsing: WAARZEGGERIJ. Tot voor korten tijd had De Moker de goede gewoonte, van een wel in lange kleeren gestoken, maar inderdaad nietig zusje dat Schiedamsch Volksblad wil heeten, geen notitie te nemen. Het nest wil wel graag door allerlei grimassen de aandacht op zich vestigen (waarschijnlijk om haar lezerstal wat te zien vergroot) maar zelfs de naaste familie steekt zoowat den draak met haar fratsen. Zoo kweelde het ding ook ietwat over de installatie als raadslid van ondergeteekende, om naar aanleiding van het geval dat ik de belofte inplaats van den eed aflegde, te konkludeeren dat ik godloochenaar zou zijn. De Moker probeerde het ding te doen verstaan, dat het ratelde over zaken, waarvan ze niets weten kon en eigenlijk in haar beschouwing de geheele boel onderstboven zette. 't Gaf niets het Schied. Volksblad zegt in haar blad van jl. Zaterdag haar bewering (zie boven) volte houden. Dat noem ik durf. Zoover mij bekend is, ben ik nooit bg het Schied. Volksbl. om consult geweestheb ik zelfs nooit met een harer redakteuren (ook niet met den heer of mej. Goslinga) een woord gewisseld en toch weet men daar dingen te vertellen, die ik meende dat niemand kon weten. Arme stumperds, die in de advertentiekolommen van het Eott. Nieuwsblad uw geld veradverteert, om uw helderziendheid in koffiedik of uw heksentoeren met het ei bekend te maken. Vierkant zijt ge van de baan geknikkerd door het Schiedamscke wonder, dat zich in het papieren jurkje van het Schied. Volksblad steektblijft rustig thuis, geëerde boeren of burgers; spaart de moeite van een bezoekook zonder dat peilt men hier de diepste diepten des harten. Overbodig van m'n dankbaarheid te getuigen, dat mijn onschuldig persoontje de eer van een objektie genoot. 't Zal me benieuwen of de rekening hoog is. P. DE BRUIN. Wij plaatsen dit stukje gaarne, alleen zijn we heter niet mee eens dat het een goede gewoonte is geen notitie te nemen van een blaadje als het S. F., om deze reden: het S. V. wil doorgaan voor door en door christelijk, is dat in de praktijk dikwijls alles behalve, en geelt ons daardoor telkens de gelegenheid te laten zien hoe akelig het politieke christendom er in de praktijk van zgn werk en zijn daden doorgaans is. Beter dan door 100 betoogen en redevoeringen kunnen wij aldus de oogen der menschen openen voor het „onzedelgke" van de „christelijke politiek". Red. Moker. Katholieke eetlust. De katholieke Nieuwe Schiedamsche Courant geeft in haar nummer van ver leden Zaterdag weer eens een ongevraagd bewijs van de onverzadelijken eetlust der katholieken. Nu zien wg met onverdeeld genoegen iedereen smakelgk eten, ook de katholieken, en wij zouden het onbepaald toe juichen indien bgv. de rgke katholieken van Schiedam er eens gezamenlijk voor zorgden dat hun arme mede katholieken iederen dag een smakelijk middagmaal konden krijgen. Maar er is een soort eetlust, die door haar gulzig heidskarakter en haar slokopmanieren een weinig aan- genamen indruk maakt, En van dat soort eetlust geeft onze katholieke zuster in het aangehaalde nummer een voorbeeld. Zij schrijft daar n.l. over de burgemeesters-, vacature te Kethel en bepleit de benoeming van een anti-liberalen burgemeester. Zij vlecht daar evenwel,; na geconstateerd te hebben, dat Kethel „in onze dagen nóg eene beslist anti-liberale gemeente" is, deze zin nen in „De Katholieken zijn er sterk in aantalde christelijke partijen hebben er verreweg de meer derheid." Jongen, ja, als de katholieken, die er zoo „sterk in aantal" zijn, dat burgemeestersplaatsje eens konden opslikken Wat een eetlustwat een eetlust önderwijzersactie. De Afd. Schiedam van den Bond van Ned. Ond. zond ons een afdruk van het adres aan den Raad der gemeente Schiedam, betreffende de salarisregeling van het onderwijzend personeel aan de Openbare Lagere Scholen in deze gemeente met bijbehoorende Memorie van Toelichting. Zij vraagt in dat adres „hetzelfde aantal periodieke verhoogingen," dus 8, toe te kennen aan de onderwgzers en onder- wgzeressen zonder als aan die met hoofdakte, en daar door een eind te maken aan den onbillgken toestand dat het maximum van een ond. met hoofdakte f 1150.-; bedraagt. Door een groot aantal becgferingen toont de afd. het onbillijke dezer ongelijkheid Jen het vol komen ontoereikende van het, tractement van f800.aan, Wat dat ontoereikende betreft, halen wij uit de be cijferingen o. a. dezen slotsom aandat een onder- wgzersgezin van man, vrouw en 8 kinderen, na aftrefc van de allernoodzakelijkste uitgaven (huishuur enz.) ei die voor schoeisel en kleeding, slechts f 44.70 per jaar overhoudt voor middagmalen, d. i. f 0.1272 ler daS voor 5 personen. Het verzoek der onderwijzers is het tegendeel vai onbillijk en wg verwachten dat onze partijgenoot in den gemeenteraad er een hartig woordje ten gunste van zal zeggen. Want de onderwijzers, het moderne: hoeden-proletariaat, zijn al evenzeer slachtoffers vai de maatschappelijke „orde" der burgerij als het ge heele verdere proletariaat. Een opmerking intusschen naar aanleiding van de aangehaalde cijfersook blijkens die cijfers is de plaats; van den onderwijzer in den klassenstrgd aan de zijde der arbeiders. Gemeentewerklieden. In het laatste nummer van de „Gemeentewerkman" komt van den Schiedam- schen correspondent het volgende stukje voor, dat wi met instemming overnemen: „Eendracht maakt Mach t." Hoe oud deze zinspreuk ook is, toch schijnen de meeste gemeente-reinigers hier ter stede dit nog maar niet te kunnen, of liever gezegd, te willen begrijpen, tenminste wanneer het betreft het aansluiten bij den Bond van Nederlandsche Gemeentewerklieden. Nog altijd zijn de meesten hunner niet bg ons aan gesloten en om welke reden kan ik maar niet begrijpen Dat de contributie hen tegenhield vóór de loonsver- hooging, dat neem ik aan, doch nu wij allen verschenen Januari verhooging hebben gekregen, die bij de meesten f 1.— per week bedraagt, kan ik mijzelve dat niet meer wijsmaken, temeer, daar juist het tegenoverge stelde is gebleken. Eenigen onder de reinigers opperden het plan een loterij-vereeniging op te richten waarvan de contribntis zou zijn 10 ct. per week, juist zoo veel als een lid van den bond betaalt en ziet, zonder slag of stoot komen bgna allen met hun dubbeltje aandragen en spelen men in de loterg, in de hoop dat er misschien wat te halen valt. Opmerkelijk, dat zoowel degene die bondslid is, die welke onze grootste tegenstanders zfn, in dit geva de bedoeling der zinspreuk Eendracht maakt MacM direct verstonden. Dus is het mijns inziens niet de contributie die d: meeste leden van de hier bestaande vereeniging 0i! Belang tegenhoudt om gich bij ons aan te sluiten. Maar wat zal dan de reden wel zijn Is men misschien bang voor miskenning der superiea ren, wat ik ook zeer betwijfel, daar het genoeg bekend is, dat laatstgenoemden den bond juist wel erkennen Mij dunkt wanneer er eene vereeniging van arbeiders bestaat, (of dat nu arbeiders zgn in dienst dei gemeente, of particulieren dienst) die den naam draagt „Ons Be- nddanopdenSoc.-Dem. 1) „De Standaard" schrijft in een driestar o. a. dit„De liberale candidaat Versteeg is niet le premier vena de eerstede beste, Heb. M.) Hfj beschikt in het district over grooten invloed, en is kerksch er bij." Hier hebben we dus met het nieuwe type van een kerkschen paganist te doen, een speciale nieuwigheid uit de Kuyperscbe kweek erg.

De Moker | 1907 | | pagina 2