Vlaardingsche Uzerkoekjes. Maassluische Moppen. de als lang" dan zou een ieder met mij denken, dat die ver- eeniging werkt in het belang van de geheele arbeiders klasse en als dat niet zoo is, kan die vereeniging ook even goed den naam dragen van „Ons eigen Belang." Wanneer men met een steunljjst komt voor deze of gene uitgeslotenen enz. dan krijgt men van velen ten antwoord„Wat hebben wij met die kerels daar te maken, laat een ieder voor zijn eigen zorgen." Wel een bewijs dus. dat die arbeiders, die al zoo lang gehoord hebben dat „Eendracht Macht maakt" en in een vereeninging zijn die „Ons Belang" heet nog maar steeds niet willen begrijpen dat het woordje „ons" wat meer wjjder kring moest omvatten en niet alleen moet beteekenen een „handvol" gemeentewerklieden bij elkander te houden, maar om een „landvol" gemeente werklieden door middel van één grooten bond aan el kander te sluiten en als één lichaam te strijden voor alles wat ons als menschen toekomt. Hoewel dit schrijven niet het eerste is hetwelk moet dienen als opwekking tot aansluiting bij den bond, hoop ik toch dat het de laatste maal is en dat de leden van „Ons Belang" zullen beseffen dat, wanneer men het woord „ons" in den rechten zin des woords wil bezigen, men zich moet aansluiten bij een vereeniging die het belang van „alle" werklieden wii behartigen en dien bond heet Bond van Nederl. Gemeente-Werklieden. Manus. Ben goed voorbeeld voor alle ongeorgani seerde schilders. De afd. Schiedam van den N. S. G. B. had van deze week een aanwinst van 6 nieuwe leden te boeken. Een mooie vooruitgang dus en een goed voorbeeld voor de vele nog ongeorgani seerde schildersgezellen hier ter stede. Wanneer zullen ook zij zich in laten schrijven? Vinden zij hunnen toestand zoo rooskleurig en behoeven zij geen verbetering? Het schijnt van niet. Spreekt men met hen over organisatie, dan krijgt men of volkomen gelijk of zij komen met allerlei onbenullig heden aan, maar in beide gevallen vangt men slib, zij vertikken het zich aan te sluiten. Komt vakgenooten, schudt die misdadige laksheid van u, ontwaakt uit uw versuften toestand, en gy zult met ons moeten erkennen het nuttige en noodige eener sterke organisatie, het eenige middel om onze verslechterde positie te verbeteren. Denkt er om, gij, schildersgezel, gij vakman, gij, die een der vergiftigste beroepen uitoefent, gij die meer met werkloosheid te kampen hebt als eenig ander vakman, gij, onthoudt zulks goed ongeorganiseerden, gij wordt voor uwen arbeid nog 'minder betaald als een opperman. Een halfwas timmerman ontvangt hetzelfde loon als gy, volwassen schildersgezel. Komt dan, vakgenooten! Gy, die met ons van oordeel zijt, dat zulk een toestand onduldbaar is voor ons, sluit u aan bij onze organisatie. Door de organisatie te ver sterken, versterkt gy uzelve. Alleen door samenwerking kunnen wy onze positie versterken. Komaan dan, schildersgezellen, allen in de organisatie, geen man blijve er buiten. Meldt u aan by den Secretaris, N. Tazelaar, Gasstraat 14. Van onze vroede vaderen. De zitting van verleden week Vrijdag leverde niet veel op, dat onze lezers kan interesseeren. De hoofdschotel was het voor stel van B. en W. tot „vaststelling van plannen voor de stichting eener Zeevischhal en tot vaststelling dei- verordening op de exploitatie daarvan." Namens de Commissie voor Financiën kwam de heer Kikkert ons al gauw vertellen, dat zij de commissie n. 1. er een zwaar hoofd in had, omdat h. i. de onderneming weinig productief zal blijken. Spr. zou dan ook gaarne nog nadere inlichtingen vernemen. Daarop ging de raad om in stadhuisstijl te blijven in comité-generaal (lees: geheime zitting) over. 't Resultaat daarvan was, dat de voorzitter voor stelde het voorstel van de agenda af te voeren en te renvoyeeren naar de commissie, die over die onderne mingen rapport heeft uitgebracht. Wat een zeer verstandig besluit was. Want al is het waar, dat de raad in zijn zitting van .11 April 1906 in beginsel besloot tot de oprichtiDg van een Zeevischhal en B. en W. daarom het voorstel op de agenda brachten, het zou toch al te dwaas zijn, indien men van te voren reeds overtuigd is, dat het geld- wegsmijten is, toch maar door te zetten. Temeer, waar er zulk een groote som van pl. m. f12000.mee gemoeid is. Verder werd de voorzitter er door den heer De Witte aan herinnerd, dat ongeveer een half jaar geleden door de afd. Vlaardingen van den Centralen Bond van Met selaars en Opperlieden en de timraerliedenvereeniging „Arbeid Adelt" een adres was ingezonden, waarin ver zocht werd tot het opnemen van bepalingen omtrent arbeidsduur, loon, enz. in bestekken voor openbare werken. De heer Versteve beloofde, dat 't antwoord van B. en W. nu spoedig zou verschijnen. Als 't maar waar is. Het wordt tenminste nu waar achtig toch wel tijd. Redacteur af. De heer Van Munster, die in den korten tijd, dat hij redacteur van onze Goedkoope was, zich heeft doen kennen als iemand, die het nu juist niet zoo nauw met de welgemanierdheid nam, speciaal ten opzichte van ons sociaal-democraten, heeft blijkbaar zijn congé gekregen. De Goedkoope althans bericht zulks in haar nummer van j.l. Zaterdag. Nou, de krant zal er, gelooven wij, niet minder democratisch op worden. Zij, die nog kort geleden konden lezen, dat, indien door de rechtsche partijen een democratische candidaat voor de 2e Kamer werd gesteld, vau niet slechter kwaliteit dan den van God gegeven leider, Dr. A. Kuy- per, er voor de christen-democraten allerminst reden was een eigen candidaat te stellen, moesten wel een raren indruk van 's mans democratie krijgen. Zijn opvolger is thans de uitgever van het blad zelve Dat is in betrekkelijk korten tijd dus een snelle ver wisseling van 'per.-onen. Eerst de heer Van Wingerden, toen de heer Van der Linden, vervolgens de heer Van Munster en nu de drukker zelve. En mét die verwis seling van personen ging ook een verwisseling van inhoud gepaard, zoodat er bijna geen touw aan vast te maken was. En wat de tegenwoordige redacteur-uitgever ons te slikken zal geven, ja, dat zullen we moeten afwachten, maar dat het veel bijzonders zal wezen, daar twijfelen we wel wat aan. Ter illustratie van dien warwinkel plaatsen we gaarne onderstaand stukje, wat ons door een abonnee van De Moker werd toegezonden en waaruit duidelijk blijkt, welke kronkelwegen de Goedkoope bewandelt. Het luidt zoo Geen vaste leiding. Door de Christen-Demokraten is Staalman candidaat gesteld voor het lidmaatschap de Tweede Kamer. Ouze Goedkoope is de spreektribuun der Vlaardingsche Chris ten-Democraten. Wil men hooren hoe de Goedkoope over Staalman denkt Luister slechtsIn het nummer van 22 Juni jl. staat geschreven: „De Christen-Democraten hebben met de goocheltoeren van Staalman niets meer te maken. Trouwens, hoe brutaal hij ook optreedt, hij zal moeite hebben zich te verantwoorden als de partij hem straks ter verantwoording roept, 't Is waar, we hebben ons met den heer Staalman geblameerd. Maai de partij zal zich van dien blaam weten te ontdoen. Zy zal de eer der Christen-Democratische partij weten te redden." En in het nummer van 3 Aug. jl. stempelt zij in een artikel getiteld„De actie Staalman en De Vries", heel het optreden van Staalman als een persoonlijk dry ven. Zij zegt ten slotte: „de actie Staalman en De Vries is dood, evenals de politieke beteekenis van die heeren." Intusschen is de doodverklaarde Staalman, de blaam der partij, met wiens goocheltoeren de Christen-Demo craten niets meer te maken hebben, de candidaat der Christen-Democraten. En onze Goedkoope heeft tot taak, hem voor te stellen, als den boven allen te verkiezen candidaat. Ze is dan ook begonnen met haar redacteur Van Munster naar huis toe te sturen. Een en ander getuigt niet, we zullen maar zeggen: van vaste leiding. Bond van Miliciens. Op initiatief van de afd. Vlaardingen van genoemden Bond, werd de vorige week, nadat door den voorzitter der Vlaardingsche afdeeling doel en streven was uiteengezet, ook te Maassluis een afdeeling van dien Bond opgericht. Er traden alvast 17 leden toe. Daarna werd een voorloopig bestuur ge kozen, dat alles zal doen wat mogelijk is om het ledental spoedig te verdubbelen. Bibliotheek S.D.A.P. Evenals vorige jaren zal ook thans weer voor liefhebbers van lezen, en die tevens ook hunne ontwikkeling op hooger peil wenschen te brengen, gelegenheid bestaan dezen winter daaraan te voldoen. Vanaf heden Zaterdag is de bibliotheek van de afd. Vlaardingen der S. D. A. P. weer geopend. Zij, die daarvan gebruik wenschen te maken berichten wij der halve, dat eiken Zaterdagavond tusschen 8 en 10 uur gelegenheid bestaat, boeken te halen of' te ruilen. Het kost maar een enkele cent. Adres: Markgraafstraat 20. Oproep aan militiepliclitigen. Nu de tijd weer nadert dat wy ons protest zullen doen hooren tegen de derde herhalingsoefening, zoo komen wij tot u, militie- plichtigen, met het verzoek ons te helpen, dat protest zoo krachtig mogelyk te doen zijn, en daarvoor hebben wy u allen noodig. Alle miliciens, oud-miliciens, reser visten en landweermannen die hun belangen begrijpen en het nadeel gevoelen van een stelsel als waaronder wy leven, zyn verplicht lid te worden van onzen bond. Laat ons niet langer alleen, maar helpt ons mee, de toestanden verbeteren. Wij weten zeker, dat als gij allen begreep, welke nadeelen gy er bij hebt, gy allen lid waart van onzen bond. Komt .kameraden, sluit u aanéén, opdat de heeren eens kunnen zien, dat het ons ernst is, om verschillende misstanden uit den weg te ruimen. Laat in October of November ons protest een reuzen- protest zijn, maar dan ook allen daarvoor medegewerkt. Vooral gy, leden van de vakvereenigingen, die dagelijks kunt zien, dat de macht in de organisatie zit, zijt ver plicht lid te zijn van onzen lanielijken bond. Voor het lidmaatschap kunt gij u opgeven bij P. Bakker, Voorzitter, Wezelstraat 64. A. Brouwer, Penningmeester, Willem Beukelspoorstraat 45. J. v. Eijk, Secretaris, Dwarssteeg 13. Aan de 5 kandidaten voor de Tweede Kamer werd Donderdag j.l. het volgende schrijven verzonden: „Namens de afdeeling Schiedam en Vlaardingen V. d. Landelijke Bond van Miliciens, Oud-Miliciens, Reser visten en Landweermannen en volgens Congresbcsluit van 21 Juli j.l.; neem ik de vrijheid uw Hoog.Edelgest. de volgende vragen te stellen en verzoek beleefd, voor of op Zaterdag 28 Juli uw antwoord te mogen ver nemen. Is uw HoogEdelGestr. bereid by eene even- tueele verkiezing tot lid van de 2e Kamer der Staten- Generaal uwe medewerking te'verleenen tot verwezen lijking van punt h van ons Program Afschaffing der 3e herhalingsoefening en van punt d, luidendeVermindering van Militie en Landweerplicht, waaroncer wij in de eerste plaats verstaan Afschaffing der Landweeroefeningen." Uw antwoord gaarne tegemoet ziende. Met de meeste Hoogachting, P. Baden, VoorzitteJ. Waarn. Secr. Afd. Vl'dingen Landelijke Bond v. M., O.-M., R. en L. W. 25 Sept. '07. Zaterdagavond op den haven wandelende waren twee reeders in druk gesprek over de visscherij. De kolpor- teurs van ons blad zyn hen op de hielen en roepen „Koopt en leest De MokerEen van de heeren draait zich om, en zegtDaar heb je waarachtig die onte vredenheidszaaiers ook weer. Daar hebben wij toch ook maar geen gemak van sinds die hier gekomen zijn. 't Was vroeger toch maar veel rustiger." De heeren zullen zich dit gezegde misschien nog wel herinneren, zoo niet, dan weten zij het nu. Nu kunnen wij ons best begrijpen dat het de heeren reeders en werkgevers een beetje beklemd om het hart wordt, door dat het wer kende volk ook hier meer en meer ontevreden wordt. En zij begrijpen zeer goed, dat hoe ontevredener het volk wordt, des te meer er voor hen gedaan moet wor den. En dat ze zich niet lang meer zullen laten paaien, door een beetje socialerig lachen en praten, zooals dié heeren soms zoo aardig kunnen doen. Maar dat zij daden gaan eischen die hun ten goede komen. De tijd dat de liberale en klerikale werkgevers ongestoord in knielende houding het gouden kalf konden aanbidden, die tijd spoedt voor hen ten einde. Wij soc -dem. heb ben hun zoete vrede verstoord. En het is dan ook be grijpelijk hoe grooter onze macht wordt, hoe grooter hun vreezen. Wy soc -dem. zyn begonnen de Maassluis- sche werklieden ziende te maken. Want werkelijk er komt licht in die donkere massa. Zij beginnen gelukkig al meer en meer te voelen en te tasten en te zien, dat zij bed-ogen en belogen worden en wat dies meer zy. Gij heeren laat hun dagelijks aan den lijve gevoelen dat de klassest'ijd steeds scherper wordt. 31 Augustus hebben weer vele werkgevers het ge toond door hun werklieden vrij te geven, zonder te betalen. Daarom roepen wij n toe heeren werkgevers, dat gij den klassestrijd in 't leven roept. Welnu wij zullen hem aanvaarden. En daarom is 't onze heiligen plicht, om alles wat arbeider is te vereenigen. Geen geloofsverschil mag ons scheiden, want wij behooren als arbeiders bij elkander en moeten elkander steunen in onzen moeilijken strijd om een beter en mensch- waardiger leven. Daarom arbeiders sluit n aanéén en ons is de toekomst. Leiders in Maassluis. Met genoegen lazen we in de Maassl. Courant van 14 Sept. het ingezonden stukje van den heer Aeckerlin, geenszins omdat we van de partij waartoe deze heer behoort veel meer voor Maassluis zouden verwachten dan van hen, die thans de meerderheid in den Raad der Gemeente hebben, maar alleen daarom, dat het een reactie is tegen de geest van behoud en partijzucht, tegen het driemaal overgehaalde Christelijk gedoe der heeren in Maassluis. De wijze waarop deze raadsleden omspringen met de hun toevertrouwde belangen der gemeente zou de lachlust kunnen opwekken, indien het niet zoo intreurig ware. En we moeten aannemen dat deze nog de beste zijn, althans de meest geschikten der Christelijke leiders in Maassluis^ hoe anders zouden juist zij, de uitverko renen des volks zijn, of zou de maatstaf aangelegd worden naar hun trouw aan kerk A of B? 't Lijkt zoo! De Christelijke leiders, steunpilaren van de kerken benoemd met de beginletters van het alfabet! Als we aan hen denken, dan denken we aan die mannen, die

De Moker | 1907 | | pagina 3