VERSPREIDERS! De Kamerverkiezing. No. 32. ZATERDAG 5 October 1907. 7e Jaargang ORGAAfy der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Afdeelingsnieuws. Huishoudelijke Vergadering. De candidatuurVAN LEEUWEN. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Mj v00ruithetali franco per p(st 30 cent J y Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Bureau van Administratie Rlioonschestraat 71)»'™ ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Schiedam. Eiken Zaterdag is dit blad verkrijgbaar: N euwstiebt N. Z. 32. Groote Markt, 3. Zalmstraat 22 ConstantiaHoogstraat. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij ad res verandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Maandag 7 October 's avonds 8 uur in „Constantia." Er moeten dien avond óooo kranten onze stad in. Allen dus present. Niemand ontbreke. Die kan, kome, en drage zoodoende ook een gedeelte van ons verkie- zingswerk. Zondag 1.1. hield de Afdeeling Schiedam een huishou delijke vergadering in „Constantia." Ongeveer de helft der leden woonde deze vergadering bij. Dat kon beter zijn. Onder de ingekomen stukken was een circ. van den Partij-secretaris voor deelneming aan het Congres van Soc. Dem. Gemeenteraadsleden. Besloten werd dat onze partijgenoot de Bruin het Congres zal bijwonen en de onkosten door de afdeeling zullen worden gedragen. Verder was er een verzoek om hulp van de Directie van ons dagblad Het Volk voor het werven van abonnée's. Zes personen gaven zich op om de propaganda er voor ter hand te nemen. (Wie er nog voor werken wil geve zich op aan den Secretaris.) Het driemaandelijksch Mokerverslag was een klein tekort; de Administrateur betoogde dat met een beetje goeden wil van de leden om abonnementen op De Moker aan te brengen of onze steunpenning eens te gedenken, wij geen tekort behoeven te hebben. De voorz. deelde de vergadering mee dat het bestuur de volgende verga dering met voorstellen voor den dag zou komen om daarin te voorzien. De finarciëele controle-commissie bracht bij monde van Den Breker verslag uitalles was in de beste orde bevonden. Aan de orde was alsnu de verkiezing van het bestuur. Door het bestuur werd voorgesteld het bestuur met 2 leden uit te breiden wegens het vele werk; dit werd aangenomen. Als eenig candidaat werd voor voorzitter genoemd van Leeuwen. Hoewel door den voorzitter aangedrongen werd op het noemen van meerdere candidaten, wilde de ver gadering daar niet op ingaan, zoodat van Leeuwen bij acclamatie als voorzitter bleef gehandhaafd. Tot verdere bestuursleden werden gekozen Hoek, Mej. As, Erkelens, Noordijk, van 't Zelfde en ondergeteekende, welke de functie's onder elkaar zullen verdeelen. Een redacteur voor De Moker werd gekozen en op verzoek van dien redacteur stelden eenige partijgenooten zich beschikbaar voor het leveren van verslagen van vergaderingen hunner respectievelijke vakorganisaties^ Tot Raadsverslaggever werd benoemd D., waarmee wij de Afdeeling wel geluk kunnen wenschen getuige z'n uitnemende critiek in z'n Raadsverslagen. Bij de besprekingen voor de verkiezingen gaven zich 18 verspreiders op; meerderen zullen wel volgen. Te ruim 1/i over twaalven werd de vergadering gesloten. M. J. VAN DIJK, Secr. Tot onze groote verwondering is ons gebleken, dat men van sommige zijden tracht onzen candidaat van Leeuwen stemmen af te troggelen door de bewering, dat hij, indien hij eens gekozen werd, de benoeming toch niet zou aannemen, omdat hij dan geldelijk achteruit zou gaan. Wij kunnen met de meeste beslistheid ver klaren, dat van Leeuwen, indien hij wordt gekozen, de benoeming zonder den geringsten twijfel zal aannemen. Niemand, ook van Leeuwen niet, wordt sociaal-demo craat om zijn voordeel, maar uit volle overtuiging. En geen enkel sociaal-democraat, ook van Leeuwen niet, wijdt zijn vrijen tijd en zijn krachten aan de groote zaak van het strijdende arbeidersvolk zonder bereid te zijn, daarvoor offers te brengen als dat door de omstandig heden en zijn partij van hem gevraagd wordt, en zich als hij daartoe opgeroepen wordt geheel te wijden aan defi strijd voor de vrijmaking der onderdrukte en achter- uitgestelde arbeidersmassa. Schandelijk vinden wij het intusschen, dat men met zulk soort middelen ons tracht te bestrijden. Arbeiders, stemt eensgezind op den medestrijder voor uwe zaak tegen uwe onderdrukkers en tegenstanders. Het Bestuur der S. D. A. P. Afdeeling Schiedam. STEMT OP VAN LEEUWEN, DEN CANDIDAAT DER S. D. A. P. Waar gaat het om Het gaat natuurlijk om den Schiedamschen zetel in de Tweede Kamer. En het gaat er om, dien zetel te brengen in het bezit van de staatkundige partij, die er het meeste recht op heeft. Nu houdt de burgerij er een partijverdeeling op na, die meer dan een halve eeuw bij haar tijd ten achter is. En op grond van die geheel verouderde partijver deeling beweert de burgerij dan, dat het gaat om het al of niet „Christelijke" karakter van den Staat en de wetgeving. Maar de burgerij in haar geheel, of zij zich liberaal of clericaal, vrijzinnig of Christelijk noemt, wil de bestaande toestanden laten voortbestaan. Ze wil ze wat oplappen met „sociale" wetgeving. Maar ze in den grond veranderen, wil ze niet. En dat kan ze ook niet, zoolang ze vasthoudt aan haar verouderde opvattingen. Dat wil dus zeggende groote arbeidersklasse moet maar blijven wonen in te kleine en onvoldoende huizen, moet maar tevreden zijn met het beetje onderwijs dat de burgerij er voor beschikbaar wil stellen, moet zich maar blijven schikken in de telkens terugkeerende pe rioden van werkloosheid, in de nooit ophoudende on zekerheid van werk, in de steeds te kleine loonen, kortom, de arbeiders moeten volgens de burgerklasse maar blijven voortleven in een toestand met voortdurende tekorten in woning, voeding, kleeding en ontwikkeling. En bij verkiezingen als de tegenwoordige vechten de burgerpartijen er dus om, of de arbeiders in die schan delijke toestanden met eeuwige tekorten zullen blijven voortleven onder leiding van de kerkelijke partijen of onder aanvoering van de gezamenlijke vrijzinnigen. Het is mogelijk, dat de burgerpartijen nog vet 1 smaak vinden in den strijd zooals zij dien voeren. Maar daar gaat het niet meer om in werkelijkheid. Het gaat er om, of de arbeidersklasse op ieder on derdeel van het maatschappelijk en staatkundig leven zal blijven voorttobben met tekorten, met tekorten aan letterlijk alles en alles, of dat in dezen toestand een afdoende verbetering zal worden gebracht. De burgerpartijen beweren dat het niet anders hoeft te worden of dat het niet anders kan. Ze willen wel hier en daar wat verbeteren. Maar een-grondige ver andering achten zij öf niet noodig öf niet mogelijk. De sociaal-democratie vindt juist daarom de burger klasse niet langer bekwaam tot regeeren, en wil juist daarom den burgerpartijen, vrijzinnigen zoowel als kerke- lijken, de macht ontnemen. De sociaal-democratie wil, dat er een eind komt aan deze schandelijke verwaarloozing van de arbeidersklasse door en ten koste van de schandelijk bevoorrechte bur gerpartijen. Wij willen niet de welvaart ontnemen aan wie ze thans hebbenmaar wij willen dat door de zorgen van den Staat die welvaart zich uitstrekke over alle menschen. Wij willen niet de ontwikkeling en het genot ontrukken aan wie daarvan thans zich kunnen voorzienmaar wij willen dat die ontwikkeling en dat genot binnen het bereik worde gebracht van ieder zonder onderscheid. Wij willen niet den geweldigen vooruitgang der be drijven en der techniek stuiten om de winstmakers te treffen, maar wij willen die bedrijfs- en techniek-ont wikkeling ten zegen maken van de geheele menschheid. En dat willen en kunnen de burgerpartijen niet. Ze zeggen het zelf. Wij willen en kunnen dat wel. En wij weten dat het uit voerbaar is wat wij willen. Zoo strijden wij met geestdrift en zekerheid voor de bereiking van ons doelde arbei dersklasse in de gelegenheid te stellen, toegang te krij gen tot de reusachtige welvaart en ontwikkeling, die de wetenschap en de bedrijfstechniek mogelijk maken, maar waarvan zij nu nog uitgesloten wordendoor de burgerpartijen, clericalen zoowel als liberalen. Wie met de vrijzinnigen of de kerkdijken is en nu op hem stemt, is dus vóór de voortduring van de ellende en de tekorten aan alles bij de arbeiders. Wie daarentegen met den sociaal-democraat is en nu op hem stemt, is een strijder in het groote leger dat de arbeiders bevrijden wil uit den druk der burger maatschappij en dat hen brengen wil hun rechtmatig aandeel in de welvaart en ontwikkeling, die de wereld verschaffen kan aan de menschen. STEMT OP DEN SOCIAAL=DEMOCRAAT, DEN STRIJDER VOOR DE ARBEIDERS- RECHTEN. De Kerkelijke Candidaten. Van kerkelijke zijde zijn er liefst 3 candidaten, de christelijk-historische conservatief Jhr. de Geer, de anti revolutionaire heer Idenburg en de door de christen broederen uitgestooten christen-democraat Staalman. Wie van die 3 politieke Christenen nu de meest „ware" is, wagen wij met sociaal-democratische nederigheid niet uit te maken. Dat laten wij aan de nierenproevende politieke wegers uit het Christelijk kamp over. Voor ons is Jhr. de Geer niets meer dan een voor wereldlijk conservatief en als zoodanig een volslagen vijand en bestrijder van de arbeidersklasse. Waarschijn lijk is hij voorzien van eenige beginselen van barmhartig heid en weldadigheid, en waarschijnlijk zal hij die ook wel naar zijn vermogen in praktijk brengen. Maar de burgerklasse heeft van die beginselen van barmhartig heid en weldadigheid een stelsel gebouwd tot handhaving van de bestaande „orde", dus ook tot handhaving van den volledigen arbeidersnood. Daarmee waarborgt de burgerij de geldheerschappij der bezitters en de loon slavernij der arbeiders. Daar willen de sociaal-democraten niets van weten. Ook zij vinden barmhartigheid en wel dadigheid mooie menschenlijke eigenschappen. Maar op grond daarvan een door-en-door rotten en ellendigen toestand te willen handhaven, vinden zij volkomen zede loos en onmenschelijk. En menschen, die dat willen, zooals Jhr. de Geer, achten zij daarom schadelijk voor de ontwikkeling der maatschappelijke en staatkundige wetgeving. In het belang der honderdduizenden arbeiders met hun gezinnen moet zoo iemand geweerd worden uit de Kamer. Ook de heer Idenburg is voor ons onaannemelijk. Die is lid geweest van het kabinet-Kuyper, dat de staking van 1903 en de daaruit voortgekomen ellende van eenige duizenden arbeiders met hun gezinnen op zijn geweten heeft, dat de arbeiders 4 jaren tevergeefs heeft laten wachten op lederen maatregel tot verbetering in hun lot, dat, in één woord, zijn beloften van sociale wetgeving en van wettelijke bescherming der arbeidersklasse op de meest onbeperkte wijze heeft geschonden. De heer Iden burg heeft zich door lid te blijven van dat monsterlijke kabinet-Kuyper medeverantwoordelijk gesteld voor de daden daarvan. Zoo iemand kan door ons, door geen enkel helderdenkend arbeider, ooit meer worden aanvaard. En de heer Staalman? Zouden er honderd menschen in Nederland te vinden zijn, die hem voor meer dan een brutalen herriemaker houden Voor ons is deze man, die er tot heden toe nog niet in geslaagd is, eenige sympathie voor zijn denkbeelden op te wekken, eenige organisatie tot stand te brengen en daardoor bewezen heeft dat zijn heele streven overbodig is en geen aan sluiting vindt aan de werkelijkheid, voor ons is deze man om al die redenen iemand die niet als een belang rijk personage kan worden beschouwd. Bovendien is zijn eeuwig geschetter tehen de sociaal-democratie en is de wijze waarop hij de soc.-dem. beschouwt het bewijs, dat hij als democraat hoogstens een gewoon burgerlijk de- DE MOKER De Kamerverkiezing.

De Moker | 1907 | | pagina 1