No. 33, ZATERDAG 12 October 1907. 7e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij, Stnkken voor 't eerstYolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Schiedam. De Zaaier. Onderkruipers. De Kamerverkiezing. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j franco per post 30 cent j hj vooruitbetaling. Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Bnreau van Administratie Rlioonschestraat 7boven ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Eiken Zaterdag is dit blad verkrijgbaar: Nieuwsticbt N. Z. 32. Groote Markt 3. Zalmstraat 22. „Constantia", Hoogstraat. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné s worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Zaterdag o October is opgericht een afdeeling van „de Zaaier", den bond van joDge arbeiders(sters), met aanvankelijk 12 leden. Er is een voorloopig bestuur gekozen, dat de werkzaamheden zal regelen. Besloten werd zoo spoedig mogelijk met cursussen te begijnen. Het ledental is groot voor het begin, maar het moet nog beter worden. Laten wij allen voor deze zaak propaganda maken, spoort anderen aan eens te komen luisteren naar de openbare vergaderingen, welke zoo spoedig mogelijk zullen beginnen. Ook gij, arbeidsters, sluit u aan bij onzen bond. De contributie bedraagt 6 cent per week met inbegrip van het maandblad. Zaterdagsavonds kan men zich opgeven bij het bestuur, dat voor inning der contributie tusschen 9 en 10 uur aanwezig zal zijn in „Constantia". DE SECRETARIS. „Excelsior". Met het oog op de uitvoeiing op Zondag 20 October a.s. zijn enkele extra-repetiths vastgesteld en wel op a.s. Zondag Voor Mannenkoor 's morgens half tien T oor Gemengd Koor 's avonds half zes. 't Is natuurlijk overbodig den leden er op te wijzen, dat deze repetities niet verzuimd mogen worden. HET BESTUUR. Cursus in Nederlandscli van den Seliiedam- sclien Bestuurdersbond. Aanvang van den Cursus op Maandag 14 Oct. a.s. Den deelnemers wordt verzocht, allen om kwart voor 8 Maandag 14 Oct. in „Constantie" te komen om in gelicht te worden over de regeling en inrichting van den cursus. Het Bestuur van den S. B. B. De Nederlandsche Scheeps- en Bootwerkersbond te Rotterdam zendt ons het volgende manifest ter plaatsing. Aan het arbeidende volk. Makkers Wij willen hier niet de oorzaken uiteenzetten, die de Rotterdamsche havenarbeiders gedwongen hebben tot staking over te gaan, ook willen wij niet uiteenzetten of deze oorzaken gegrond zijn al dan niet, omdat daar omtrent meeningen heerscheta, die velschillend zijn, naar mate de maatschappelijke positie welke de beoordeelaar bekleedt. Alleen willen wjj zeggen, dat in de oogen van alle havenarbeiders deze strijd als rechtvaardig beschouwd wordt, en dat besloten is hem vol te houden tot het uiterste, omdat van den uitslag van dezen strijd het „wel" en „wee" der Rotterdamsche havenarbeiders afhangt, omdat 't hier geldt het levensbestaan van duizenden nijvere arbeiders, scheppers van de wereld welvaart. En tegen wie wordt deze strijd gevoerd? Tegen de beruchte havenpatroons, die in de meeste gevallen zelf werkman geweest zijnde het in enkele jaren zoover gebracht hebben, dat zij rijk, zeer rjjk geworden zijn van het geld, dat zij den arbeiders onthouden hebbentegen de beruchte havenpatroons, wien de laagste misdaden verweten worden aan het zwoegend arbeiders volk begaan; tegen de beruchte patroons, die over de geheele wereld openlijk besloten hebben het arbeidende volk onder het juk te brengen; tegen de beruchte pa troons, die in de „Deutsche Wochenzeit i.d. Niederlanden" d.d. 21 September schreven: Vooruit moeien wij! Welaan Rotterdamsche werk gevers, tijd en gelegenheid is er, om het bewijs te leveren, dat de Rotterdamsche leiders van den handel ook vooruit willen. Met tien elevators is het geheele graanverkeer, op een voor onze haven waardige wijze, te overweldigen zoover moeten wij in korten tijd zien te brengen Ziehier, mede-aibeiders, klaar en duidelijk, het doel wat de haven-baronnen met ons voor hebben. En voor dit doel willen zij u als werktuig gebruiken. In bijna alle plaatselijke bladen worden door de Stuwadoors-Ve eeniging werklieden gevraagd onder be loften die zij toch ndoit zullen volbrengen. Onder dezelfde beloften zijn steeds duizenden arbeiders naar Rotterdam gelokt, ofschoon hier natuurlijk evenals elders overvloed van werkmenschen aanwezig is. Dezelfde menschen strijden nu het felst om onder de knuisten van de uitbuiters en onderdrukkers vandaan te komen. Zóó zal 't n ook gaan. Eenmaal in Rotterdam, is er geen macht ter wereld die u er weer uit haaltgij zijt gedoemd daar te blijven en u naar hartelust te laten bestelen door hen die weten dat gij weerloos aan hen zijt overgeleverd. Dus als mensch die den kost wil verdienen, moet gij niet in Rotterdam komen; als eerlijk mensch moet gij niet komen, omdat gij door politie en militairen bewaakt en begeleid wordt, omdat gij als beesten in een schip opgesloten wordt en nooit aan land moogt gaan; als voorzichtig mensch moogt gij niet komen omdat de haat tegen u zoo groot is, dat mogelijk bij voorkomende gelegenheden uw leven gevaar zou kunnen loopenals klasse-bewust mensch moogt gij niet komen omdat gij u daardoor verlaagt onderkruiper te worden. Wat onderkruiper is, behoeven wij ook niet te zeggen, een ieder gevoelt genoeg afschuw voor zoo iemand die den strjjd zijner kameraden om betere levensvoorwaarden bemoeilijkt. Niemand leene zich das onderkruiper te worden Doch dit is niet voldoende. Ieder waarschuwe zijne kameraden voor deze vernedereude betrekking, en een ieder dwarsboome deze zielverkoopers, die het land afreizen om slachtoffers te zoeken. Aan hun voorkomen kan men ze kennen. In den regel zijn het lieden, die tamelijk net gekleed zijn, met ronde buik en bol gezicht, stinkend naar cognac, dik en vetgemest van het zweet en bloed van den werkman. Een ieder doe dus zijn plicht. Ieder arbeider late zien tot welke klasse hij behoort; hij sluite zich aan bij zijne eigene klassegenooten, worde één met hen, opdat zjj als één groep met één belang den strijd aan kunnen binden tegen hun aller vijand: de groote dievenbende. HET BESTUUR VAN DEN N. S. B. B. Rotterdam, October 1907. Tot ons groot leedw zen moeten wij constateeren, dat de Schiedamsche bevolking ook nu weer onder kruipers levert aan de Rotterdamsche havenpatroons. De arbeidstoestanden te Schiedam zijn ellendig. Liberalen en clericalen hebben er om het hardst aan meegedaan het zoo ellendig te maken. De loonen zjjn laag. De werktijden zijn lang. De werkloosheid is groot. De gemakkelijk verkrijgbare jenever verstompt en verdier lijkt. Dat is allemaal winst voor het kapitalisme, want dat kan daardoor steeds goedkoope en willooze arbeids krachten krijgen, dat kan aldus gemakkelijk heer en meester blijven en groote winsten maken ten koste van de arbeiders. En bovendien, in zulke omstandigheden vindt het kapi'alisme gemakkelijk proletariërs bereid tot het verrichten van onderkruipersdiensten. Wanneer dan, zooals nu te Rott' rdam, door arbeiders in onderlinge samenwerking een strijd om beter loon, betere arbeids regeling, korteren arbeidstijd wordt aangebonden, dan zijn die arbeiders zeer sterk door hun solidariteit. Maar dan worden ze weer zeer zwak, doordat het kapitalisme uit Schiedam en elders vandaan afgestompte, onbewuste en dikwjjls verdierlijkte proletariërs kan vinden om het werk der stakende arbeiders te verrichten en dezen daardoor de overwinning, waarop ze zedelijk en wetteljjk recht hebben, moeiljjk of onmogeljjk te maken. Eerst uit het proletariaat een deel neergestooten in werkloosheid en verdierlijking. En dan die werklooze en verdierlijkte prolttariëers gebruikt om verbeteringen in de toestanden der arbeiders tegen te houden. Dat is de praktische moraal van de burgerij Arbeiders, gaat daar tegen in. Vooral de georgani seerde arbeiders moeten in dezen hun plicht begrijpen en de onderkruipers uit Schiedam terughouden van hun strijd tegen hun eigen makkers en ten slotte tegen zichzelfwant zóó komen er nooit verbeteringen, of zij komen veel later dan noodig is. En dan blijft het proletariaat in het moeras. Helpt allen de onderkruipers terughouden van hun schandeljjk arbeidersvijandig werk. De Vryzinnigen- De vrijzinnige candidaat, de heer Versteeg, is stel selmatig achterbaks gehouden. Daar hadden de vrijzin nigen gelijk in. Zijn eerste politieke uitirg in't openbaar was een blunder en een onhandigheid. Men had er gelijk in, dit slechte begin niet te vervolgen. Maar ook de vrijzinnige woordvoerders schitterden door werkloosheid. Niet é.én openbare vergadering eh nergens debat van vrijzinnige zijde. Dat moge voor een deel te verklaren zijn uit verlegenheid met den vrijzin nigen candidaat. Zeker is ook hier weer het verschijnsel aan te wijzen, dat de vrijzinnigen voor hun eigen zaak niet warm te krjjgen zjjn. In het. district Franeker ge beurde iets soortgelijksook daar waren de vrijzinnige woordvoerders doorloopend zoek. En de vrijzinnige beginselen waren ook zoek. Men werkte met 's Heeren Versteegs achtenswaardigheid en eerlijkheid dat het een aard had. Maar één enkele poli tieke deugd was er niet in hem op te snorren. De Schiedamsche Courant, die in verkiezingstijden zoet-liberaal en dan wijdgedrukte hoofdartikelen van een politieken gelegenheidsredacteur plaatst, kon het feit, dat de heer Versteeg een beslist onpolitiek man en een gewoon conservatief is, niet anders bestrijden dan door een gewrongen bepaling te geven van nat een politiek man is, n.l. „een man die de behoeften en nooden onzes volks kent." Maar, vragen wij, waarom heeft de heer Versteeg, als hij die behoeften en nooden kent, dan als burgemeester daar nooit rekening mee gehouden en steeds den conservatieven gezagsmensch vertoond En in het officiëele aanbevelingsbiljet der 4 vrijzin nige kiesvereenigingen in het district Schiedam kwam men met deze dolzinnigheid voor dag Versteeg verklaarde, dat hij van het begin zjjner ambtelijke loopbaan steeds de vrijzinnige beginselen heeft voorgestaan en dat hjj, rekening houdende met de tijdsomstandigheden, zich altijd in vooruitstrevende richting heeft bewogen. Deze zin is een modelbewijs van Vijjzinnige leegheid en domheidde heer Versteeg (vo ir deze gelegenheid kortweg „Versteeg" genoemd) wordt niet als vooruit strevend man aanbevolen op grond van zijn daden en zijn werk, maar op grond van een verklaring Kan het beginselloozer, ondemocratischer en onhandiger. Reeds onmiddellijk na de caudidaatstelling van den heer Versteeg is deze onzerzijds in 't openbaar als conservatief en volkomen groen in de politiek gesig naleerd. Onzerzijds is in -t openbaar schriftelijk en

De Moker | 1907 | | pagina 1