Ditjes en Datjes. Uit de plaatselijke pers. Uit het vakverenigingsleven. is wel bekend dat het onderwijs der paters en nonnen eigenaardige voordeelen heeft, nu de R. K. Kerken de bevordering daarvan ook door de bestrijding van de gehuwde onderwijzers voor de katholieken dps van be lang is, maar de kwestie over de gehuwde vrouw in gemeentedienst hangt toch nog wel van wat anders dan van dat speciale katholieke belang af. Nederlands matrozen. Wg waarschuwden voor 24 dagen voor de verkapte ronselarg, die uit een tot ernst vervormd matroosjespelen kan voortkomen. Eenige sprekende cijfers kunnen aantoonen, dat de Nederlanders steeds minder lust in het matrozenwerk hebben, omdat de dienst voor de meesten gewoonweg niet te dragen is. Van dien dienst vertellen we een andere keer weer eens wat. Ziehier de cijfers, ontleend aan Het Anker, het orgaan van den matrozenbond Uit de jaarboeken van de K. N. M., van de jaren 19041905 en 19051906, putten we uit de mutatiën 1) van het personeel, resp. op blz. 130 131 en 274—275 het volgende: In 1900 werden ontslagen van de 809 matrozen le kl. 69 of 8.5 pCt., van de 615 matrozen 2e kl. 22 of 3.5 pCt. In 1905 was dit resp. van de 734 matrozen le kl. 82 of 11 pCt., van de 500 matrozen 2e kl. 28 of 5 6 pCt. Ook hier dus wjjzen de officieele gegevens op een vermeerdering van het aantal, wat den dienst verlaat en we kunnen gerust aannemen, dat dit eerder toe- dan a/genomen is. En wat zeggen we^i.v. van het volgende: Op 1 Januari 1896 had de marine 3297 man, van matr. le kl. tot jongen en op 1 Jan. 1906 was dit 2462, of 835 man minder. Achthonderd vijf-en-dertig man minder in tjjd van 10 jaar, neen, in tijd van pl.m. 5 jaar, want na 1903 is er feitelijk pas daling waar te nemen. Wel is waar was er van 1905 op 1906 een kleine vermeerdering van pl.m. 30 man te consta- teeren, doch daarentegen was het aantal matrozen le klasse, de kern der bemanning dus met 42 verminderd. Niet alleen van 1905 op 1906 zijn er 42 matrozen le kl. minder te boeken, doch uit de Marine- begrooting voor 1908 blijkt weder een vermindering van 58 matrozen le kl. van 1906 op 1907, terwijl het geheele aantal matrozen met de jongens mee op 1 Jan. 1907 2293 was, of 169 minder dan op 1 Jan. 1906. Het verschil met 1896 is dan ook op 1 Jan. 1907 geen 835 man meer, doch reeds gestegen tot 1004 man. Het aantal jongens daalde met 106 en alleen de matrozen 2e kl. stegen met 6 man. Een verkiezingsmop. Zeker bekend oud-lid der 8. D. A. P., uitgestooten lid van het katholieke Krüisverbond enzgaf op den verkiezingsdag kaarten van Job Schellevis ter aanbeveling van den heer De Geer uit deze afzonderlijke aanbeveling Bovenaan een glas geteekend, met het inschrift geen prop. Daaronder geschreven Zoo als Bij de Yreisiuege Dat is krak een Ook geen Roojjen Maar, De Geer. Hoe is die Een nieuwe vriend voor Job Katholieke kritiek. Wij zgn niet van plan, na iedere raadszitting notitie te nemen van de on-Chris- telijke kritiek der N. Schiedamsche op onzen partijge noot De Bruin, een kritiek, die bovendien getuigenis aflegt van onvoldoende zakenkennis en onvoldragen begrip. Maar wij zija ook niet van plan, onze zich Christelijk noemende zuster maar alles ongestraft te laten zeggen, wat zg uit haar Christelijken mond wenscht uit te storten. En de Nieuwe weet, dat ons blad ook in haar kringen druk en graag wordt gelezen. Zij ver- gete dat nietEn zjj bedenke toch ook van tjjd tot tijd eens, dat zij het orgaan is van een „Christelijk" zich noemende partij In haar nummer van 3 Oct. komt weer een artikeltje voor „In onze Vroedschap", geschreven in dien eigen- aardigen stijl van een aanstaand onderwijzer, die les in Styl krijgt en van zijn leermeester voortdurend de op merking hoort, dat men vooral moet zorgen voor „af wisseling". In dat artikeltje schrijf onze aspirant-stilist o.a. het volgende: Na afdoening van het Warande-voorstel en ver daging van het voorstel inzake het tarief der Drinkwate leiding, vond de heer De Bruin bij de behandeling van het voorstel inzake de tantièmes aan de Gasfabriek en de Drinkwaterleiding gele genheid als sociaal-democratisch Raadslid te ■posee ren 2) Kondigde hij allereerst zijn voornemen aan, bij de begrooting voor te stellen zich van de indirecte 1) Wisselingen. 2) Cursiveering van ons, Red. Moker. belasting, die gas- en water opleggen, te ontdoen, dit „melkkoetje" op te ruimenverder wilde hij, dat niet een deel der tantièmes, maar het geheele bedrag ook het sommetje, dat nu tot, noodfonds voor de werklieden bestemd wordt aan hen zou worden uitgekeerd. Vergat De Bruin, dat als deze indirecte belasting verdwijnt, de ingezetenen door meer directe belasting nog pijnlijker zullen getrof fen worden en ook het „melkkoetje" dan niet meer ten dienste van het personeel isvan de bestuurs tafel deed men hem terecht opmerken, dat het geld niet aan de werklieden wordt onthouden, maar dat deel voor hen wordt bewaard, om te dienen in geval van nood, o. a. ongevallen buiten dienst, die niet in de termen der Ongevallenwet vallen. Wij hebben op deze zinnen een aantal ernstige aan merkingen te maken. De uitdrukking „poseeren" als soc.-dem. raadslid is op zijn zachtst gezegd, ploertig, tenzij men moet aannemen, dat de schrijver niet weet wat het woord bfteekent. „Poseert", de heer Lagerwey als katho liek raadslid En de heer Von Briel Sasse als anti-revolutionair enzNeen, Christelijk u noemende Nieuwe, de Bruin is sociaal-democraat, en is ook als zoodanig in den Raad gekozen, en verdedigt dus in den Raad de programmapunten der S. D. A. P., en komt steeds op voor de arbeidersklasse die de vrien den en bondgenooten der Nieuwe en de 'andere burger partijen steeds hebben helpen achteruitzetten en onder drukken. Zou het hersenstel van de Nieuwe niet al te zeer door domperlijke afsluiting verstompt zijn, om dit te kunnen begrijpen Laten wij het hopeu. Verder is de voorstelling, die de Nieuwe in het aangehaalde stukje van de kwestie der tantièmes geeft, door weglating van het voornaamste een totaal onjuiste geworden. De kwestie was deze, dat men den Directeur wèl zijn volle aandeel in de tantièmes in handen wil geven maar de werklieden niet, dat men het zoo genaamde noodfonds voor de werklieden onder controle van den Directeur wilde brengen, die er hoegenaamd niets mee te maken heeft inplaats van het geheel onder het beheer der belanghebbenden te brengen, en dat men de werklieden zelf weer, door opsparing van een deel der hun toekomende tantièmes, dus feitelijk door inhouding van een deel van hun rechtmatig verkregen en rechtmatig hun toekomende „verval", een fonds wil laten bijeenbrengen, dat later de gemeente kan ontlas ten van den plicht om „in gevallen van nood" voor haar werklieden naar behooren te zorgen. Als de Nieuwe de Bruin bestrijden wil, dan moet ze be ginnen met geen verkeerde voorstelling van zaken te geven. Anders zou ze er zeker oorzaak van worden, dat men haar in 't geheel niet meer voor ernstig of oprecht zou kunnen houden. En wat de kwestie van belastingvermeerdering be treft, het verwondert ons niet dat een partijblad van Mr. W. H. Jansen, wiens belastingopvatting te Schiedam door een ellendig-verslechterde plaatselijke inkomsten belasting en de bekende f 13.05 voldoende wordt bepaald, nog durft aankomen met het spook van belastingver meerdering. Zeker, belastingverraeerdering, mits gepaard met een rechtvaardiger verdeeling van den belasting druk, met ontheffing der on- en minder-gegoeden, en met zwaarder belasting van de meer-gegoeden, is noo- dig om de gemeente te kunnen laten voldoen aan haar plichten vooral tegenover de massa arbeiders. En waar de gemeente Schiedam steeds de belangen der arbeiders klasse heeft verwaarloosd, zal het heel wat moeite en geld kosten om die schade in te halen. Maar dat is geen reden om maar voort te blijven verwaarloozen. Een volgende maal hopen wij de Nieuwe met een eenigszins verstandiger en zaakkundiger en Christelijker artikeltje „In onze Vroedschap" te kunnen gelukwenschen. zich wenscht aan te sluiten bij de Afdeeling „SCHIEDAM" der S. D. A. P. meldt zich bij het Bestuur aan. Arbeiderslot. (Historisch). Aan de glasfabriek de Schie werd ruim 6 maanden geleden een Duitscher in dienst genomen. Het was een stoker. Zijn overeen gekomen loon was f 10.(be neden de markt dus!!). Er was evenwel geen stokers plaats voor hem open, zoodat hij zoo lang op de plaats werk kreeg. Door hard werken en door veel over te werken maakte hij een paar gulden per week meer. Maar dat was niet voldoende om zijn vrouw en kinderen zóó te laten leven als zij dat in Duitschland met het daar verdiende loon hadden kunnen doen, en nu boetten zjj voor de verkeerde meening dat het in Holland veel goedkooper leven was dan in een groote Duitsche fabrieksstad en dat de man bij goed werken spoedig een flink loon zou kunnen verdienen. Hg bleef op f 10.— en behield plaatswerk. En de openvallende stokersplaatsen werden aan anderen gegeven, aan gunstelingen van hoogere en lagere bazep. Voor den vorm had men hem proef laten stoken maar met kolen, waarmee die proef niet goed lukkën kon. Na zes maanden besloot hg weg te gaan. Maar hoe moest hij terug? Dat beetje meegebrachte geld was gebruikt om de wekelijksche tekorten te dekken. Het consulaat kon hem niet helpen, dat heeft niet het recht gelden beschikbaar te stellen voor zulke gevallen. De paar gulden, die de consul hem uit vriendelgkheid leende, waren niet voldoende voor de rei'. Maar gelukkig, de man was sociaal-democraat en een goed partijgenoot. Misschien was dat feit niet zonder invloed op de behandeling, aan de glasfabriek onder vonden. Zeker was dit van invloed op het feit, dat hg in korten tijd het geld bij elkaar had om fatsoenlijk te kunnen teruggaan naar de Duitsche stad waar hij van daan was gekomen. De kapitalistische fabriek gevoelde zich niet verplicht, dezen uit zijn land gelokten arbeider de toegezegde plaats te geven. En zij gevoelde zich niet verplicht, er in elk geval voor te zorgen, dat deze door hen hier heen geroepen vreemdeling weer behoorlijk naar zgn land kon terugkeeren. De arbeiderspartij g voelde wel, welk een onrecht hier was geschied. En ze (herstelde naar haar vermogen het onrecht, dezen arbeider aangedaan door het kapi talisme. Ook zoo strijden wg den klassenstrijd. Gemeentewerkliedenbond. In de laatste jaren is het ledental van dezen bond met groote spron gen vooruitgegaan bijna 5000 is het nu reeds geworden. Wil de bond de belangen van die 5000 naar behooren behartigen en bovendien voor nog verdere uitbreiding doeltreffend propageeren, dan zal het hoofdbestuur over beduidend ruimer middelen moeten beschikken, dan thans het geval is. Het hoofdbestuur ziet dat duidelijk in en het zal aan het jaarlijksche congres, dat op 14, 15 en 16 October te Utrecht wordt gehouden, voorstellen doen om zich die ruimere middelen te verschaffen. Het stelt voor de contributieregeling (die thans aan het hoofdbestuur slechts 4 cents per lid en per week toekent) aldus te regelen: Bij een loon van f 10 of minder 10 cent per week. - 10—12 per week 11 - 12-14 12 14-16 13 - 16-18 14 18—20 15 De afdeelirgen behouden hiervan van ieder lid 4 cent per week; het overige wordt aan het bondsbestuur afgedragen. Het hoofdbestuur stelt zich voor daarvan uitkeeriug te doen bg overlijden, pensionneering en aan leden die onschuldig of te zwaar gestraft zijn. Voorts zullen zoo mogelijk bondgenooten die aan tuberculose lijdende zgn ter herstelling naar sanatoria worden gezonden. Maar vooral zal alle aandacht worden besteed asn voortdurende uitbreiding. Dat is nu niet mogelijkdoor geldgebrek moest de propaganda worden beperkt. Het is niet aan te nemen, dat het congres deze voor treffelijke voorstellen zal verwerpen. Wel zgn er afdee- lingen die meenen, dat het hoofdbestuur maar met wat minder tevreden moet zgn. Maar zg zullen wel overtuigd worden van het tegendeel. Zuinigheid zou hier maar al te veel de wijsheid bedriegen. Wij hopen dat ook de afdeeling Schiedom zal mede werken aan de aanneming dezer voorstellen. Er bestaat wel is waar in onze stad door den angstigmakenden druk van zeer slechte arbeidstoestanden een groote vrees voor hooge contributie en al te sterke vakveree- nigingsactie. Maar onze gemeentewerklieden, die de groote beteekenis eener goede vakvereeniging van nabjj hebben kunnen waarnemen, zullen, naar wij verwachten, boven een dergelijken angst zgn verheven en begrijpen dat een paar cent per week meer voor de vakvereeniging honderden procenten winst zal afwerpen, doordat die vakvereeniging dan gemakkelijker beter loonen en arbeidstgd enz zal kunnen verwerven. De Schildersgezellen in actie. Ook de Schildersgezellenbond is flink in touw. Aan de ge meenteraden van 32 plaatsen, waar de Bond afdeelingen heeft, zijn adressen gezonden met het verzoek om het gebruik van loodhoudende verven te verbieden bg de uitvoering van alle werken, die direkt of indirekt ten behoeve van de gemeente worden uitgevoerd. Bg dit adres is een uitvoerige, uitmuntend gedocumenteerde memorie van toelichting gevoegd, waaraan wij het vol gende ontleenen Loodvergiftiging geschiedt zeer langzaam, is in den beginne onmerkbaar, maar juist door haar langzaam maar geregeld doordringen in het geheele lichaam zoo gevaarlijk. De zenuwen, het mondslgmvlies, het tand- vleesch, de lever, de beenderen, het kraakbeen, de 9 v J) 9 9 V 9 9 9 9

De Moker | 1907 | | pagina 3