Brief van Joost uit Maassluis. waarborgmerk erop, onderteekendM. A. Brants, Chris telijk geheelonthouder. Zoo'n schaamtelooze bende! En 't is nog niet eens in de bunrt van Vastenavond of Sintjuttemis. Maar un nog de geschiedenis. Hier is ze: In het Verkooplokaal vergaderde de Heer F. J. Smit den 15 October met zijn winkeliers-vereeniging. Uit diens verschillende op dien avond gehouden Voorzitters redevoeringen bleek, dat zijn vereeniging reeds 36 leden telde, dat hij zelt de „werklooze" ziel der vereeniging is, en dat hij, krachtige ziel van een vereeniging, die „veel nuttige zaken had tot stand kunnen brengen maar niets heeft kunnen uitvoeren", voorstelde op grond van de gedwongen werkloosheid zijner krachtige ziel zijn vereeniging te ontbinden. Over dit voorstel „ontspon zich een vrjj breede discussie, allereerst van de bestuurs tafel". Het einde was, dat de Voorzitter, de Heer F. J. Smit, ziel van de „doodelyk kwijnende" vereeniging, constateerde „dat uit alles bleek, dat men de ontbinding der vereeniging wenscht"t-n overeenkomstig de statuten zal men nu de volgende week de vereeniging van den Heer Smit ontbinden. Verkeerd geboren, door een werklooze ziel voort gestuwd, had ze geen eens de kracht op een behoorlijke manier dood te gaan. Voor zoover men van doodgaan van een levenloos geborene met een werklooze ziel, genaamd Smit, kan spreken. Maar niet alleen kon men niet voor een fatsoenlijke begrafenis van deze doodgeborene met de werklooze ziel-Smit zorgen. Er kwamen nieuwe liefhebbers voor het lijk op de vlakte, van te voren door de werklooze ziel, genaamd Smit, uitgenoodigd om hetljjk in ontvangst te komen nemen. Deze liefhebbers stonden onder aanvoering van een der Schiedamsche Oranjegrootheden, den heer Papen- huyzen, voorzitter van een zelf gebakken Middenstands comité. Dit comité zette tot 2 malen toe zóó duidelijk zijn plannen met het lyk uiteen, dat de aanwezige leden geen van allen begrepen, wat dit nieuwe comité nu anders zou doen dan de oude 36 man sterke vereeniging met de werklooze ziel, genaamd Smit. Maar in elk geval, het lijk blijft niet in 't bezit van papa Smit met zijn vereeniging, die veel had kunnen doen maar niets deed. Het zal in eigendom overgaan aan het Midden standscomité van een anderen bakker met misschien een minder werklooze ziel. En dan wordt het lijk een hoofdnummer by de eerst volgende optocht van de Oranjevereeniging. Griezelig, zulk een strjjd om een middenstandsljjk. En dat in Schiedam Kerkelijke onbeschaamdheid. In het ongeteekende strooibiljet, getiteld„Viervoudig protest", komt de bewering voor, dat Rotterdamsche liberalen te Schiedam kiezers zouden komen sleepen. En daar wordt dan heftig tegen te keer gegaan, alsof dat een „beleediging" was voor de Schiedammers. Wy laten die dolle bewering voor rekening van den duisteren schrijver. Maar nu wil het geval, dat er geen liberalen uit Rotterdam zijn komen helpen, maar dat er aan de con trole in district II wel een Rotterdamsche kerkelijke zat. Is dat nu ook een beleediging voor de Schiedammers? Of is het alleen een beleediging wanneer het van niet- kerkeljjke zyde komt? Hoe zwart, hoe rein, hoe onbesmet!!! Een chr.-hist. lengen. Dat onze politieke christenen het met het van God gegeven gebod: „Gij zult niet liegenbij verkiezingen gewoonlijk niet zoo nauw nemen, vooral niet wanneer het betreft den sociaal democraten van valsche bedoelingen en daden te betichten, blijkt weer overduidelijk uit het manifest door „Groen van Pinsterer" jl. Maandag ter aanbeveling van de candidatuur de Geer, verspreid. Daarbij schijven de heeren, vormende het „Christelijk" bestuur van die „Christelijke" kiesvereeniging, met een brutaliteit die aan het ongelooflijke grenst: „De socialisten steunen van ganscher harte den heer Versteeg". Brutaler en leugenachtiger kan het bijna niet. Hebben dan de heeren het hoofdartikel: „De Kamer verkiezing" de vorige week in dit blad afgedrukt, niet gelezen? Heusch niet? Welnu, laten we daneen enkele alinea citeerenonze lezers kunnen dan oordeelen. Wij schreven toch: „Een zekere M. v. D.,* „Naakt socialisme" aan, „Wij kunnen niet ontkennen, dat er bij onze kiezers, en niet het minst bij onze partygenooten daaronder, weinig lust bestaat om den heer Ver steeg te steunen". En verder: „Een warme aanbeveling dus voor den heer Ver steeg kunnen wij om al deze redenen bjj deze her stemming niet schrijven. Integendeel, indien wy niet met die onverklaarbare verklaring van den heer Versteeg zaten, zouden wy den rooden kiezers dringend aangeraden hebben óf thuis te blyven óf blanco te stemmen". Dat is dus heel iets anders dan dat „de socialisten van ganscher harte den heer Versteeg steunen" zooals „Groen van Pinsterer" ons heel Christelijk in de schoenen tracht te schuiven. Een dergelijk farizeeïsme kan niet genoeg gebrand merkt worden. Zij stoelen op één stengel des geloofs. Ds. Talma zou spreken over „de Herstemming", speciaal natuurlijk om de Idenburgers te bewegen om op De Geer te stemmen. Maar de Idenburgers belegden op dat zelfde uur ook een vergadering. En de anti-revolutio naire kiesvereeniging belegde ook op dienzelfden dag en hetzelfde uur een huishoudelijke vergadering, 't Resul taat was natuurlijk een halve zaal voor Talma. Ai, ziet hoe lief het is, dat zonen van 't zelfde huis als broeders samen wonen Naakt socialisme. Het is toch merkwaardig om na te gaan hoe onze plaatselijke organen bijna geen week voorby laten gaan of ze plaatsen artikelen over het socialisme. Natuurlijk is de conclusie van dat geschrijf nooit anders als „Christendom en socialisme zijn onvereenig- baar." Toch bewijst het dit: dat ons beginsel er veel dieper inslaat dan menigeen onzer wel denkt, want anders zou men zich toch zoo ontzettend veel moeite niet getroos ten om maar gedurig op hetzelfde aambeeld van „Chris tendom en socialisme zijn onvereenigbaar" te hameren. Maar het leert ons ook ditdat zelfs in goed anti revolutionaire kringen twyfel ernstige twijfel zelfs begint te ry'zen of het wel waar is wat hen altijd door hun voormannen geherd wordt. Zoo bevatte de Vlaard. Ct. daartoe kort geleden weer een aardige bijdrage. aldus vangt zjj haar artikel heeft in het weekblad De Bazuin een pleidooi voor zulk socialisme geleverd Hij noemt het een socialisme, ontdaan van allerlei aanhangsels, dus een bloot of naakt socialisme, enkel socialisme zonder meer. Hij ziet in het socialisme (wy cursiveeren) dezer dagen een idee, dat zeer goed vereenigbaar is met de Christelijke levensbeschouwing. Volgens zijne meening wil het socialisme in zyne grondgedachte niet anders dan het gemeenschapsge voel en den liefde tot den naaste aankweeken." Uit dit citaat springt met kracht naar voren dit feit, dat ook onder de „positieve" Christenen een onmisken bare belangstelling in wat het socialisme is en wil zich openbaart. En dat zelfs als gevolg daarvan M. v. D. tot de conclusie komt, dat het socialisme toch [niet zoo heidensch is als men tot dusver vry algemeen in zyn kringen voorgaf. Natuurlyk laat de redactie er op volgen, dat M. v. D. de plank mis is, en dat zulk een „naakt socialisme" niet bestaat. Maar eilieve, waarom dan niet aangetoond, dat ons doel„grond en productemiddelen aan de gemeenschap" uit den booze is, en als zoodanig dient bestreden te worden En waarom dan ook niet aangetoond dat ons beweren, dat de samentrekking der bedrijven, de vorming van syndicaten, kartels en trusts, steeds hooger en volmaakter vormen aanneemt, en dat daarmee het bewijs wordt geleverd dat de vervaardiging en de distributie der artikelen heel goed van uit één centraal punt kan geregeld worden, onjuist is Wy herhalen: als deze samentrekking van industrieën geconstateerd kan worden, en wy zien dat een klein groepje kapitalisten zich daardoor onmetelijke rijkdom men kan vergaren, ten koste in de allereerste plaats van het overgroote deel der bevolking, de arbeiders n.l., wat kan er dan toch van Christelijk standpunt op tegen zyn, dat aan de daaruitvloeiende ellende een einde wordt gemaakt? Zeker, een einde wordt gemaakt, niet om die „onte vreden socialisten" een pleiziertje te doen, maar omdat het waarachtig belang der geheele menschheid zulks gebiedend eischt. Ziet, als de VI. Crt. nu eens in een paar flinke artikelen de economische verschijnselen ging ontleden en daaruit kon concludeeren dat zelfs „naakt socialisme" in „wortel" en „opzet" indruischte tegen de H. Schrift, ziet, dan zou ze haar lezers veel beter overtuigen dan er zich, zooals nu het geval is, met een algemeenheid van af te maken. Dat die methode niet deugt, het stukje vaü M. v. D, en ook nog andere stemmen uit de anti-revolutionaire pers van den laatsten tyd, bevestigen zulks op spre kende wijze. Of echter de VI. Crt. op ons verzoek in zal gaan zulks moet zij zelf weten. Doet zy het niet, dan zal de wig onzer socialistische kritiek langzaam maar zeker verder door worden ingedreven, en van elkaar drijven onwetendheid en vooroordeel. Bibliotheek S. D. A. P. Ten gerieve van hen die het adres van onzen bibliothecaris niet weten, her inneren wy dat dat is: Markgraafstraat 20. De boeken worden bijna gratis ter lezing gegeven en kunnen worden gehaald en ingeruild eiken Zaterdag van 's avonds 8—10 uur. Waarde Moker. Daar ben ik weer terug. Zooals je weet heb ik drie maanden werk gehad in een andere plaats.'t Was daar ook wel hard werken, in 't begin hadden we dagen van 14 uur, maar als je 's avonds nog eens een eindje rond liep en Zondags, dan had je daar toch het prettige van het vereenigingsleven. De betere toekomst lijkt daar niet zoo schrikkelijk ver als hier. Wat me hier weer het meeste trof, dat waren de wakers. Al heb ik dat nu reeds een paar jaar bijge woond, toch hinderde het me weer. Niet dat er gewaakt moet worden, dat spreekt van zelf. De schepen en de haring kunnen niet onbeheerd blijven liggen. Maar dat byna al die wakers oude man nen zijn. In den regel hebben zij eerst op zee gevaren, dan deden ze dienst als pakhuisknecht tot ze zoo weinig kracht meer hadden, dat ze bedankt werden. En bij gunst en recommandatie mogen ze dan waker zyn. En dat is dan nog een uitkomst, anders moesten ze naar 'tarmhuis, dat wil zeggen: dan mogen ze niet meer met hun vrouw samenleven, dan krijgen ze een leelyk grof pak aan waardoor ze in het oog loopen, dan moe ten ze hun zakduitje bedelen, dan moeten ze met de kippen op stok en nog een heeleboel narigheid meer. Dus het baantje van waker is nog iets begeerlijks En dan zie je die oude menschen, die op hun bed behooren te liggen in weer en wind over de haven loopen of in een hoekje zitten of staan. En het loon? Honderd heele centen op zijn hoogst. Ja er zijn reeders die geen cent meer geven al liggen er ook drie, vier of zes loggers tegelijk aan den kant. Is het geen schandaal? Zyn heele leven heeft zoo'n man geld verdiend voor den reeder en op zyn ouden dag is hij genoodzaakt op zoo'n manier in zyn onder houd te voorzien. In den tyd dat ik weg geweest ben is er een afdee- ling van den Miliciensbond opgericht. Nu, voor die lui is een vereeniging ook wel noodig. 't Is toch geen aar digheid als je zoo voor de derde keer dat mooie pakje aan moet trekken en je huishouden in den steek laten. Verbeeld je, dat de vrouw van een landweerman hier 360 centen vergoeding kreeg toen haar man voor de derde keer op moest komen. Op secretarie werd bru taalweg gevraagd, of ze dien tyd niet uit werken kon gaan In verschillende plaatsen krijgen ze heel wat meer uitkeering door het werken van den Miliciensbond. Dan worden er hier ook pogingen in het werk ge steld om tot de oprichting van een Volksbadhuis te komen. Daar zal men dan voor 5 ets. een bad kunnen krijgen, 't Is maar jammer, dat er voor de oprichting veel geld zal noodig zyn, want de lui die het hebben, houden 't liever voor hun eigen pleizier. Dat merken we aan 't Groene Kruis. Toch is het te hopen dat zoo'n Volksbadhuis tot stand komt. Voor ieder die bekrompen woont is 'teen ware uitkomst. Nu moet ik je nog even vertellen dat 't me op de kiesrechtmeeting te Rotterdam zoo goed deed zooveel Maassluizers te zien. 't Maakte dat ik nog meer pleizier had. Wel ja, ze zullen hier ook wel wakker worden En nu maar weer met moed den donkeren, duren win ter ingegaan. Want duur zal hy wezen. Daar zorgen de petroleum- en kolenbaronnen wel voor. Gegroet door Je vriend JOOST. Christelijke listigheid. Een brutaal staaltje van Christelijke listigheid is de verschijning van „De Maas- en Westlander, gratis Nieuws- en Advertentieblad voor het District Loosdui nen" by den in den typografenwereld welbekenden heer D. Deddens te Maassluis als uitgever. Over dien heer zullen wij het een volgende keer hebben. Nu willen wij alleen wat over zijn uitgave zeggen. Zyn blad „bedoelt te zijn eerst Advertentieblad, verder Nieuwsblad'" en in de derde plaats een „Chris telijk blad, een antirevolutionaire krant." Dat noemt men in deftigen Christelyk-anti-revolu- tionairen stijl „het geestelijke voorop". En onze Christelijke, anti-revolutionaire uitgever is zóó onbenullig, dat hy zelfs dit schrijft We verspreiden het gratis, om den adverteerders de beste waarborg te geven, dat hun advertentiën tienduizenden onder de oogen komen. Kan het brutaler Kan men op krassere manier de adverteerders lokken en met het advertentiegeld zijn eigen beurs behagen en eerst „in de derde plaats" het Christendom en de antirev. party dienen Zeker, de heer Deddens zal geen N. Malth. advertenties plaatsen en geen verhalen over „kermisjool en zelfmoord" geven. Maar het geld van niet-antirevolutionaire adverteerders weigert hij evenmin als hun reclames. Dat de heer Deddens een middel van bestaan zoekt door deze onderneming, is zyn zaak. Maar dat hy dat verbergt achter een Christelijke leus, is een openbare zaak en moet gesignaleerd worden als een nieuw staaltje van zakendoen met het Christendom, als altyd even stuitend en weerzinwekkend.

De Moker | 1907 | | pagina 3