Neemt deel aan den strijd! Uit den Gemeenteraad. Sociaal-Democratische Arbeiders-Partij. Uit de Afdeeling. Buitengewoon scherp komt in dit alles uit, hoe ont zettend verdorven en onoprecht de zoogenaamde Christe lijke politiek is. Het zal een van de schitterendste resultaten van den sociaal-democratischen vooruitgang zijn, aan die verdorvenheid en onoprechtheid een einde te hebben gemaakt. We zitten in de volle begrootingsdrukte. Het is ons niet mogelijk, een volledig raadsverslag te geven daar de ruimte van De Moker zulks niet toelaat. We zullen daarom volstaan met het belangrijkste der debatten weer te geven. Zitting van Dinsdagavond. Het eerste belangrijke punt dat aan de orde kwam was het voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening, regelende de benoeming en de jaarwedden van den opzichter der plantsoenen en den klerk ten kantore der Gemeentewerken. De Bruin stelde voor, gelijke regeling voor den klerk als voor de overige ambtenaren bij Gemeentewerken. Hij vindt het geheele salaris te gering. Hij stelde voor om het salaris te bepalen op f 300, met vijf driejaar- lijksche verhoogingen van f 100. Door Van Westendorp werd dit voorstel bestreden. B. en W. moeten daarin vrij gelaten worden. Het zou kunnen gebeuren dat niet altijd een jeugdig persoon kan worden benoemd. Het voorstel-De Bruin werd verworpen met 12 stemmen, tegen en 4 voor. Daarna komt aan de orde: de brug.bij de Buiten- sluis. Door de Groot wordt opgemerkt, dat een draaibrug veel oponthoud zal veroorzaken voor de fabrieksbevol king, die dagelijks ongeveer vier maal deze brug moet passeeren. Van der Schalk en Koopmans hadden ver wacht meer licht te krijgen over deze brug. Eerstge noemde was een sterk voorstander van een rolbasculebrug. Hij raadde aan het voorstel aan te houden, tot er meer licht verschaft was. Koopmans had gemeend ook een teekening van den onderbouw te zien. Verder vroeg hij inlichtingen, wie onze ingenieur is en wat het honorarium beteekende. Hij meende dat wij voldoende personeel hadden. Van Westendorp gaf eenige inlichtingen over de brug. De heer v. d. Schalk had zelf de stoot gegeven tot het bouwen van die brug. Een rolbasculebrug is niet de aangenomene, omdat de kaaimuren zoo'n brug niet kon den dragen. Hij gaf in overweging om het voorstel tot bouwen niet "te verdagen, omdat het al zöo lang in behandeling was en het voor de betrokkenen noodig was, het eens af te maken. Hij zou als de raad in comité ging, eenige mededee- lingen doen, die den raad wel zouden overtuigen. Dit werd dan ook besloten. De geheime vergadering had op voorstel van de Bruin plaats na de openbare zitting. Het prea-advies van B. en W. was ingekomen op het adres van de Afd. Schiedam van den Algem. Nederl. Typografenbond, om bij de aanbesteding van drukwerk bepalingen op te nemen betreffende minimum-loon en maximum-arbeidsduur. Er was veel belangstelling op de tribune van de zijde der typografen. De Groot meent dat in dat prae-advies de nachtarbeid gesanctionneerd wordt. Hij vreesde dat er geen controle genoeg kon wezen. Deze zou vrijwel onmogelijk wezen.- Witkampff eveneens. Hij vindt het loon van f 12.60 voor een vol slagen vakman onvoldoende. Verder vreest hij, dat de goede patroons niet zullen kunnen concurreeren met de kwaadwilligen. De Bruin meent dat de redactie niet beslist is. Bezwaar zijns inziens bestaat niet, De bedoeling is, dat het aan dien drukker gegund wordt, die aan de eischen, in de bepaling gesteld, vol doet. Deze worden echter bijna aan alle drukkerijen reeds gevolgd. Verder heeft hij bezwaar tegen de defini tie van volslagen vakman. Wat moet men daaronder verstaan f Waarom worden loopjongens en leerlingen niet in de regeling opgenomen In Rotterdam is dit wel het geval. Hij vindt dit zeer gevaarlijk. Van der Laan vindt dat het niet tot de competentie van den Raad behoort. De gemeente heeft geen druk kerijen. De typografen zijn bij den Raad aan het verkeerde adres. Het hoort bij de particuliere patroons thuis. De Bruin begrijpt niet waarom het adres hier niet op zijn plaats zou wezen. Van der Laan is toch geen vreemdeling. 10 jaar geleden heeft de afd. Rotterdam het al bij den Raad ingediend. Hij (Van der Laan) weet dat de typo grafen geen vat op de patroons hebben. De patroons die het slechtst betalen en jongens exploiteeren kunnen het beste concurreeren. Van der Laan breekt nogmaals een lans voor particuliere patroons. Hij vindt het niet goed dat de Raad op dezen weg gaat. Van Westendorp beantwoordt de sprekers. De Raad heeft al bij de bouwverordening dezen weg betreden. Het loon van f 12.60 voor een volslagen vakman is te weinig. De jongens kunnen niet gebruikt worden. Hij steunde op de controle van de werklieden onderling. Het voorstel werd aangenomen met 9 stemmen voor, 8 tegen. Tarief voor Drinkwaterleiding. De Bruin dacht dat dit punt aangehouden zou worden tot na de begrooting. Hij meende dat er wel wat beters te doen is. Evenals de vorige raadszitting toonde hij aan, dat er een onbehoorlijke regeling bestond van de financiën. Deze is zoo slecht als het maar wezen kan. De schuld die de waterleiding heeft wordt niet minder. Het bedrijf niet krachtiger. Met dezen toestand moet zoo gauw mogelijk gebroken worden. Er is nog heel wat te doen. Het product is nu superieur. Zoodoende is het wel een melkkoe, maar slecht voor de gemeente-exploitatie. Onze partijgenoot werd drie maal in de rede gevallen door den voorzitter, die op merkte, dat dit niet aan de orde was. Ook door sommige leden werd hij herhaaldelijk geïnterrumeerd. De Bruin vroeg wie er aan 't woord was. Papa Smit schreeuwde dat hij praatte tegen zijn buurman. De heeren waren niet gediend van de rake opmerkingen van onzen partijgenoot. Smit had zelfs de moed om terwijl de Bruin sprak, een gesprek aan te knoopen met zijn buurman. Het zal den heeren nog wel eens onder de neus geduwd worden, hoe zij handelen, wan neer er gesproken wordt over dingen die zij liever niet hooren. De tariefherziening werd ten slotte aangenomen zon der hoofdelijke stemming. De Bruin stemde tegen. Nog te vermelden is dat het preadvies op het adres van Kunst aan 't Volk," om subsidie, afwijzend was. Door Koopmans werd met warmte een voorstel van hem verdedigd om f 500 subsidie te verleenen. Hij beroept zich op het raadsbesluit 'van 28 Dec. 1.1. Het voorstel werd echter verworpen met 4 voor en 13 tegen. Voor stemden Koopmans, de Bruin, van der Schalk en Dirkzwager. Het behoeft zeker niet apart vermeld te worden, dat de subsidie voor de teekenschool van den R. K. Volks bond er grif door ging. Alleen de Bruin en Koopmans stemden tegen. Het huurreglement van de vereeniging Volkshuisves ting werd vastgesteld. Hierna ging de raad in comité- generaal over. D. N.B. De volgende week de andere verslagen. Sluit U aan bij de Geestverwanten. Zet Uwe sympathie met ons werken om in daden! Afdeelingsnieuws. Zondag 27 Sept. vergaderde onze afdeeling huishou delijk. De opkomst was als gewoonlijk. Vragenlijsten waren ingekomen van de S. D. S. C. te Amsterdam voor een enquête op het gebied van het militairisme. Onze partijgenooten oud-miliciens zullen zoo'n vragenlijst ter invulling thuis krijgen. Uit de mededeelingen van den voorzitter bleek dat 2 nieuwe leden zich hadden aangemeld. Tqdens den duur der vergadering gaven zich nog 2 op. Alzoo een aan winst van 4 leden te boeken. De laatste maand waren 5 leden wegens vertrek naar elders afgeschreven. Het 3-maandelijksch verslag van den afdeelings-penning- meester wees op een zeer voldoenden financiëelen toe stand. Het Verkie zings fonds en de Vrijwillige bijdragen werden in aller steun dringend aanbevolen. „Constantia" had met de exploitatie in dit kwartaal slechts een klein saldo gemaakt. Het volgende kwartaal zal dit wel beter zijn, daar de wintermaanden beter voor de exploitatie zijn dan de zomermaanden. De regeling der Cursusvergaderingen kwam weer aan de orde. De vorige vergadering was dit punt uitgesteld. Het bestuur kwam weer met hetzelfde voorstel als de vorige maal, het behandelen van het Erfurter Program door Bergmeijer. Na ampele discussie werd dit aange nomen. Een voorstel inzake in- en uitwendige Propa ganda werd met alg. stemmen aangenomen. Een com missie werd gevormd welke van deze werkzaamheden een grondige studie zal maken. Nog werd een St. Nicolaas-commissie benoemd, be staande uit de vrouwelijke partijgenooten en onderge- teekende als voorzitter. Uit de vergadering stelde zich niemand beschikbaar om zitting te nemen namens de afdeeling in „De Zaaier", zoodat het bestuur dit zaakje voorloopig op zich nam. Bij de rondvraag vroeg een lid of de mogelijkheid niet bestond tot oprichting eener Vrouwen-Club. In de volgende vergadering zal daartoe een voorstel worden gedaan, De Voorzitter sloot daarop met een opwekkend woord deze vergadering. M. J. van DIJK, Secretaris. Zondagmorgen 12 uur vergadering van de St. Nic. Commissie in „Constantia". Partijgenooten en geestverwanten, gedenkt onze lijsten, 't is voor onze kleinen. Van bevriende zijde is ons gevraagd om medewerking te verleenen om te komen tot oprichting van eene af deeling van den „Algem. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden." Gaarne voldeden wij aan dit verzoek en noodigen hiermee iedereen uit die in deze categorie (winkel- en magazijnbedienden, kantoorbedienden en reizigers) werk zaam is en het noodzakelijk achten dat dergelijke orga nisatie tot stand komt, hun adres te zenden als teeken van sympathie aan ons. Namens het bestuur van de Afd. Schiedam S. D. A. P. M. J. van DIJK, Secretaris. Kreupelstraat 22. Het concert van Excelsior.Excelsior vierde zijn vijfjarig bestaan verleden Donderdag met een uitvoering in de groote zaal der Officieren-Vereeniging en had als medewerkers daarbij uitgenoodigd Mevrouw A. Oldenboom uit Den Haag en daarbij uitgenoodigd onzen Breda'schen partijgenoot Dr. J. v.d. Brink, De zaal wasvoor twee derden bezet, geheel met partijgenooten en geestverwanten. Welk een verandering in die 5 jaar! Bij het eerste con cert van Excelsior een koor, niet half zoo groot als nu, en de zaal van Constantia niet eens vol. En nu een flink krachtig koor, de zaal van Constantia veel te klein en de groote zaal der Officieren-Vereeniging voor twee derden gevuld! Zoo groeit onze beweging gestadig in een snel tempo. De voorzitter van Excelsior, P. de Bruin, en de feest redenaar Dr. J. van den Brink, lieten beiden zeer sterk het licht vallen op het zeer eigenaardige karakter van een zangvereeniging als Excelsior. Het doel daarvan is tweeledig te komen tot het maken van werkelijk goede muziek, en de propaganda der sociaal-democratie te dienen. Het opmarcheerende proletariaat dringt ieder terrein binnen, tot voor korten tijd nog alleen bestreden door de burgerij. En waar het komt, blijft het de strij dende arbeidersklasse, strijdend voor haar menschen- rechten, zich opmakende om welvaart en ontwikkeling te veroveren op een klasse, die haar die met alle mogelijke middelen onthoudt. Het gaat goed zoo! De uitvoering was in alle opzichten flink. Het koor was de nummers, die het zong, volkomen meester. Niet één oogenblik was er eenige weifeling in den zang. Er werd prachtig op tijd ingevallen en de schakeeringen in den klank werden vast weergegeven. Dat gaf een aan gename gewaarwording aan de hoorders. En ook in klank gaf het koor goede dingen te hooren, tot in de groote forto's toe, zoodat de door de liederen gevraagde indruk behoorlijk tot zijn recht kwam. Den directeur komt een woord van grooten lof toe voor zijn degelijke leiding en zijn onvermoeiden arbeid, blijkende uit de verkregen resultaten. Wij hopen, dat Excelsior nog lang onder zijn leiding zal mogen studeeren en dus omhoog, vooruit gaan. Maar ook de leden van Excelsior mogen wij niet vergeten. Zij moeten zich heel wat opoffering en goeden wil getroosten om na een langen arbeidsdag 's avonds geregeld te gaan studeeren. Dat zij daarvoor de geest kracht hebben, is ook nu weer door deze uitvoering bewezenwant zooiets is alleen bereikbaar na geregelde samenstudie. Het is een genot, er in het openbaar het bewijs van te kunnen leveren, welk een krachtige kern van werkers er in onze arbeidersbeweging bestaat, De solo's van Mevrouw Oldenboom behoeven wij niet lang te bespreken. De kracht en adel van haar zang zijn overbekend en kwamen ook nu weer in al hun beteekenis aan den dag. De rede van Dr. Van den Brink was krachtig, vurig en opwekkend, zooals de partij dat van hem gewoon is, en oogstte niet zonder reden de sympathie en den bijval van de hoorders. Alles te zamen genomen, was het een prachtige avond, goed geslaagd door de uitvoering zelve en geestdrift- wekkend en bemoedigend door den opnieuw gebleken vooruitgang zoowel van het koor als van het aantal medestrijders. De „Zaaier," bond van jonge arbeiders(sters) in Nederland, afd. Schiedam. Zondag 27 October hield de afd. Schiedam van de „Zaaier" haar eerste huishoudelijke vergadering in Constantia, 12 leden woonden de vergadering bij. Onder de ingekomen stukken was onder anderen een brief van het hoofdbestuur, betreffende de nieuwe brochure, getiteld „De socialistische opvoeding der jeugd." Deze brochure is een gestenografeerd verslag van de rede welke mevr. Roland Holst voor de afd. van de „Zaaier" te Amsterdam gehouden heeft. Er zullen er 50 van besteld worden. Het ontwerp Huishoudelijk Reglement werd bijna geheel onveranderd goedgekeurd. Het voorloopig bestuur werd met algemeene stemmen herkozen. Als voorz. C. Ploos van Amstel, als secr. J. Zuidgeest en als penn. J. M. v. d. Sloot. Er zal getracht worden een 3-tal cursusvergaderingen te houden met dr. J. v. Leeuwen als spreker. De af-

De Moker | 1907 | | pagina 2