Uit het Vakverenigingsleven. Ditjes en Datjes. Vlaardingsche IJzerkoekjes. deeling der S. D. A. P. zal er voor zorgdragen dat er een lid aanwezig zal zijn op al onze vergaderingen. Zij die zich nog op wenschen te geven kunnen dit doen bij den secretaris, Singel 19410, of op Zondag tusschen 1112 uur bij een van de bestuursleden in Constantia. Inplaats van Zaterdag heeft de contributieafdracht plaats op Zondag van 11—12 in Constantia. Zij die zich in het bezit willen stellen van genoemde brochure van mevrouw RolandHolst, (10 cent p. stuk), geve het op bij den secr. J. Z., secr. Algem. Nederl. Bond van werkl. in alcoholhou dende en alcoh.-vrije dranken, afd. Schiedam. Zaterdag 26 Oct. vergaderde de afd. in-„Constantia." Aanwezig 21 leden. Na afdoening der gewone huish. zaken, werd de win- tercampagne besproken getracht zal worden loonsver hoging te bedingen, openbare vergaderingen zullen ge houden worden, hierover zal met het H.B. van gedach ten gewisseld worden. Onze jaarlijksche feestavond zal op een nader te bepalen datum worden gehouden. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter op de gewone wijze de vergadering. De afd.secretaris. Kunst aan het Volk. De eerste uitvoering dezer Vereeniging zal plaats hebben op Zondag 17 November in de Officieren-Vereeniging. De pogingen om met een tooneelvoorstelling te beginnen zijn mislukt doordat geen avond daarvoor vrij te krijgen was. Dat komt dus later. Den 17 November zullen optreden de heeren Jos Orelio, G. J. Bezemer en H. Smalbroek Jr. Qrelio zal een groot aantal Hollandsche liederen uit ouder en nieuwer tijd zingen, wat zooals bekend is, aan niemand in Nederland beter toevertrouwd is dan aan hem. De heer Bezemer een uitmuntend pianist, zal Orelio en ook den heer Smalbroek begeleiden en zelf nog een solo spelen. En de heer Smalbroek, een talentvol violist, vroeger leerling van den heer Wolff, zal de rest van het programma leveren. Deze eerste avond belooft dus iets buitenge woons te worden. En wij hopen, dat ook onze partij- genooten en geestverwanten er het hunne toe zullen bijdragen om de zaal dien avond propvol te maken. Wij kunnen nog meedeelen, dat de toegangskaarten spoedig verkrijgbaar zullen worden gesteld. Het Bestuur zal weldra mededeelen, hoe en waar. Een verbetering noodig Van bevriende zijde werd ons de opmerking gemaakt, dat wij in het vorige nummer van De Moker met name in ons verslag over de vergadering der Algemeene Coöperatieve Bakkerij onbillijk zijn geweest tegen den heer de Groot. Deze zou n.l. wel het Bureau van Arbeidersrecht beschuldigd hebben van partijdigheid maar na de discussies daarover „amende honorable" hebben gemaakt en van inzicht zijn veranderd, zooals o.a. bleek uit zijn stemmen vóór de subsidie van f 25. Wij nemen onmiddellijk aan, dat de heer de Groot „amende honorable" heeft gemaakt. En het spijt ons, dat onze berichtgever dat niet in zijn verslag heeft ver meld. Maar wij willen daarbij toch tevens vermelden, dat onze berichtgever en velen met hem dezen indruk van de zaak hebben gekregendat de heer de Groot met een onbewezen beschuldiging voor den dag kwam tegen het B. v. A. ter bestrijding van de subsidie en dat hij daarover van verschillende (niet alleen van soc. dem.) zijde den wind van voren heeft gekregen, maar dat er van een royaal terugnemen der onbewezen en onbewijsbare beschuldiging geen sprake was. Hoe dit evenwel zij, het doet ons genoegen te kunnen meedee len, dat de heer de Groot wel degelijk bedoeld heeft „amende honorable" te maken. Wij nemen intusschen de vrijheid de opmerking te maken, dat de heer de Groot zonder eenig bewijs een dergelijke beschuldiging niet had mogen uiten, en dat hij uit de feiten binnen zijn bereik het bewijs van het tegendeel had kunnen leveren: le. de Bruin werd eerst ambtenaar van het Bureau nadat de heer de Groot en andere niet-soc.-dem. voor dat postje hadden bedankt; 2e. van Leeuwen stond een kamer ter beschikking van het B. v. A. eerst toen er geen enkel geschikt vertrek te vinden was tegen in het geheel geen of slechts een zeer kleine huur; 3e. de commissie van het B. v. A. bestaat slechts voor een deel uit soc.-dem.en 4e. een der vaste advistenten van het B. v. A. is een niet-soc.- dem. maar een geestverwant van den heer de Groot. Dat de soc.-dem. steeds weer het werk ter hand nemen, dat menschen van andere richting niet kunnen of willen doen, is toch waarlijk geen fout. Maar daarbij nu on middellijk de bewering te voegen, dat zij er zich van meester maakten voor hun partijzaak, dat is ongeoorloofd. Het B. v. A. is niet specifiek sociaal-democratisch. En geen een verstandig soc.-dem. zal dat ooit beweren. Maar wordt nu zoo'n bureau sociaal-democratisch omdat er een paar soc.-dem. in betrokken zijn? En heusch, mijnheer de Groot, wij durven wel ronduit voor den dag komen met onze zaken. Excelsior noe men wij met evenveel woorden een onderafdeeling der S. D. A. P., en Kunst en Strijd ook en onze nieuwe tooneelclub ook. Die dienen onze soc.-dem. propaganda. Het Bureau van Arbeidsrecht heeft daarmede niets te maken. Een adres van den Miliciensbond. Door de afd. Schiedam van den Bond van Miliciens, Oud-Mili ciens, Reservisten en Landweermannen is onderstaand adres aan Burgemeester en Wethouders verzonden Schiedam, 30 October 1907. Geven eerbiedig te kennen M. v. Maisbergen en N. van den Bos, beiden wonende te Schiedam, ten deze handelende in hunne kwaliteit van 1ste Voorzitter en 1ste Secretaris der Afdeeling Schiedam van den Bond van Miliciens, Oud- Miliciens, Reservisten on Landweermannen, domicilie kiezende ten huize van den tweede ondergeteekende Hofje van Belois 73 Dat het gewoonte is, om aan de lotelingen welke vermeenen vrijstelling te kunnen erlangen volgens broederdienst, op te roepen op een Zaterdag tusschen 10 en 12 uren des voormiddags in het gebouw der St. Jorisdoele, vergezeld van 2 getuigen dat de betrokkenen, toch voorzeker voor het over- groote deel arbeiders zijn, dus juist moeten verschijnen op een tijd dat iedereen aan het werk is dat zij, en in den regel ook hun mede te brengen getuigen in de meeste gevallen er eenige uren loon bij inschieten; dat het bovendien voor den betrokken werkgever altijd niet even gemakkelijk is zijne arbeiders op dien tijd vrijaf te geven. Dat een en ander zou kunnen worden voorkomen indien er een andere tijd voor die verschijning werd vastgesteld. Reden waarom zij UEd. Achtb. eerbiedig verzoeken, het daarheen te leiden, dat de oproeping hiervoren genoemd, in den vervolge geschiedt des avonds tusschen 8 en 10 uren op een der werkdagen. 't Welk doende enz. Protestanten en Katholieken. Het volgende stukje vonden wij in „De Katholieke School" en deelen wij mede als een bijdrage tot de leugenachtigheid van het kerkelijke monsterverbond. „Uit één wortel des geloofs." „Gelijk thans de socialisten en anarchisten de misstanden op maatschappelijk gebied willen veran deren, door agitatie en revolutie van onder op tegen het gestelde gezag, zóó trad Luther ook op als demagoog. Vóórdat wij deze afdwaling des geestes nader beschouwen, schrijven wij met volkomen instem ming de woorden af van den Leuvenschen Hoog leeraar Laforet„wij willen geenszins onze afge dwaalde broeders beleedigen of kwetsen. De tegen woordige Protestanten zijn het slachtoffer van die betreurenswaardige revolutiewij beklagen hen, willen hen volstrekt niet beoordeelen. Men spot niet met de ellende van een zoon, die het vaderlijke erfgoed verspild heeft." Wanneer de Lutherdag nu weer te Schiedam gevierd wordt, zouden wij aanraden dat in de zaal van den R. K. Volksbond te doen met een redevoering over bovenstaand thema. zich wenscht aan te sluiten bij de Afdeeling „SCHIEDAM" der S D. A. P. meldt zich bij het Bestuur aan. Een eigenaardig advies. Door de afdeeling Vlaardingen van den Centralen Bond van Metselaars en Opperlieden in Nederland en de Timinerlieden-Vereeni- ging „Arbeid Adelt" werd in de maand Mei van dit jaar, dus reeds een half jaar geleden, een adres aan den Raad gericht, waarin verzocht werd in de bestekken der door de gemeente uit te voeren werken, bepalingen op te nemen omtrent minimum-loon en maximum-ar beidsduur, voorschriften van orde, veiligheid of gezondheid. Thans, nu we reeds November schrijven, zal dit adres eindelijk in openbare behandeling komen, en waar schijnlijk voor kennisgeving worden aangenomen. Burg. en Weth. althans stellen den Raad voor adres santen te berichten, „dat het ingediende adres door ons in overleg met de Commissie voor Gemeentewerken en Erfpachtszaken zal worden behandeld, nadat bij den bouw van school E eenige ervaring omtrent de in het bestek voor dien bouw opgenomen bepalingen zal zijn verkregen. Het resultaat der overweging zal te zijner tijd aan de adressanten medegedeeld worden." En wat zegt nu de Commissie voor Gemeentewerken en Erfpachtszaken over dit adres O. a. dit „Na voorloopige behandeling in onze vergadering van 14 Juni 1.1. is het adres aangehouden ter circulatie onder de leden en omdat geen aanbesteding van gemeentewerk in uitzicht eene spoedige behandeling vorderde(Wij cursiveeren). Nu vragen wij toch in ernst Is het wel waar, ge achte Commissie, wat gij zegt in de door ons gecursi veerde zinsnede Indien we ons niet sterk vergissen, dan was toen toch al, n.l. in Mei, sprake van het bouwen van school E. En hebben we na dien tijd niet gehoord dat vanuit den Raad er op aangedrongen werd met het maken van het bestek voortgang te maken en dat de voorzitter toen antwoordde, dat het nog niet klaar was, daar de Directeur van Gemeentewerken zoo overstelpt met werk zaamheden was Toch was reeds in Mei het bewuste adres ingezonden. Jawel, zegt de Commissie, maar we hebben toch soortgelijke bepalingen in het bestek voor school E opgenomen. Zeker, heeren, hebben jullie dat. Maar, hoe zien die er uit? dat is de kwestie. En wat betreft het ervaring opdoen over de onder- werpelijke kwestie, och, indien men even geïnfor meerd had wat in de bestekken van „De Voorlooper" en kort geleden nog van een particulier gestaan had, dan hadden de heeren de meest volledige inlichtingen kunnen krijgen. Thans vreezen we dat het de kapstok zal worden, waaraan het adres van de metselaars en timmerlieden zal worden opgehangen. Een proces. Zooals velen zich wel zullen herin neren, is door de gemeente geruimen tijd voor de ver pleging van den krankzinnige D. Ploeg een som uitge trokken. Terecht werd hierop in den Raad aangemerkt dat de vader van den betrokkene finantiëel krachtig genoeg was om die kosten zelf te dragen. In zijn ver gadering van 19 Juli besloot de Raad dan ook die kosten op den vader te verhalen. Dit schijnt echter gemakkelijker gezegd dan gedaan, althans Burg. en Weth. berichten den Raad, „dat zij den vader alsnog gelegenheid hebben gegeven vrijwillig aan zijne verplichting te voldoen, maar dat zulks tot geen resultaat heeft geleid." Naar aanleiding hiervan stellen zij thans den Raad voor „te besluiten tot het voeren van een rechtsgeding tegen Hendricus Ploeg alhier, tot het verhalen van de na 31 December 1906 door de gemeente betaalde en nog te betalen kosten van verpleging van zijn zoon Daniël in een krankzinnigengesticht." Arbeiders, zorgt voor uw eigen pers. Uit de mond van sprekers op vergaderingen, zoowel als uit de pers zelve, verneemt men vaak, dat de pers is „De Koningin der Aarde". Wij sociaaldemocraten weten beter. De pers is in deze, op winst maken berekende maatschappij niet de „Koningin der Aarde" maar De Slavin van het kapitalisme. Haar redacteuren en verslaggevers worden betaald door de ondernemers, de uitgevers. Zij zijn dus gedwongen de belangen dier uitgevers te dienen, op straffe van ontslag.. Nemen wij als voorbeeld, het hier ter stede zoo veelvuldig gelezen Rotterdamsch Nieuwsblad. Haar inhoud is bijna altijd, in zooverre zij over de arbeidersbeweging schrijft, arbeidersvijandig. Vooral over de stakende bootwerkers wordt smalend en eenzijdig geschreven.. De rubriek „Ingezonden" met het hoofdje „De Staking" bewijst dat deze Redactie op en top kapitalistenknecht is en niets liever zou zien, dan dat de bootwerkers niet alleen hun strijd verloren, maar dat zij voor goed in hun strijd tegen de -Rotter- damsche havenkapitalisten werden gefnuikt. Men ziet het dan ook duidelijk, de cargadoors vragen in reuzenadvertenties in dat blad onderkruipers. Dat is de belooning voor de ondernemers van het Rotd. Nieuwsblad. Arbeiders, beseft toch, dat een blad waarbij de kapi talisten hun heil zoeken, nimmer, uw blad kan 2ijn. Alleen die advertenties moesten uw afschuw zoodanig opwekken, dat gij dat blad nimmermeer in uw huis zoudt dulden. Daarom arbeiders, zorgt voor uw eigen pers en abon neert u op het dagblad Het Volkhet eenige orgaan dat vrij van kapitalistische invloeden dag aan dag uw belangen als klasse verdedigt en de klasse der kapita listen bestrijdt. Haar redacteuren worden jaarlijks door het Congres der S. D. A. P. gekozen en zijn daar dan ook verantwoording schuldig. De prijs kan geen bezwaren zijn, daar reeds het vorig jaar de prijs van 15 ct. terug is gebracht op 10 ct. per week. ////////////////////////////////////////////X..////>f///*//////////////x//////////////

De Moker | 1907 | | pagina 3