f B lil). dt, ru srk Ditjes en Datjes. ZATERDAG 9 November 1907. 7e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. ur, De Moker Afdeel ingsnieuws Sociaal democratisch werk in onzen gemeenteraad V G. ng- ;n het ct., aar bak ct. ct. No. 37. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal franco per post 30 cent j hlJ ™onnlbeialmg. Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Bureau van Administratie Rhoonschestraat 7boven ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stukken voor 't eerstyolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn Am rtaal iding, is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Nieuwsticht N. Z. 32. Groote Markt 3. Zalmstraat 22 „Constantia", Hoogstraat. Te Vlaardingen Markgraatstraat 20. Aau bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangeuomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Verkiezing lid Partijbestuur. Vóór 17 November moeten de afdeelingen hun can- didaten voor een lid van h t Partijbestuur opgeven, omdat Helsding;en volgens art. 11 der statuten en art. 86 van het Huish. Regl. moet aftreden nu hij Kamerlid is geworden. Het Atd.-bestuur acht een afzonderlijke vergadering voor deze candidaatstelling onnoodig en noodigt daarom de Afdeelingsleden uit, bjj onderteekend schrijven uiterlijk Dinsdag 12 Nov. bij den voorzitter candidaten op te geven. De genoemde candidaten zullen dan in De Moker der volgende week worden medege deeld en over die candidaten moet dan schriftelijk (met onderteekening) gestemd worden Zaterdag 16 en Zondag 17 Novemberde stembiljetten kunnen in de bus van „Constantia" óf bij den Voorzitter (Nieuwstraat 28) óf den Secretaris (Kreupelstraat 22) worden bezorgd. De op te geven candidaat mag geen lid zijn van één der Amsterdamsche Afdeelingen en geen Kamerlid. Het Bestuur. St. Nicolaasfeest. Voor de kinderen van partijgenooten en geestverwan ten is er groot nieuws, dat hun ouders zeker met be langstelling zullen vernemen. Op zijn rondreis door Nederland komt St. Nicolaas ook weer in „Constantia". De Heer Schramade, die de kinderen het vorige jaar zoo kostelijk vermaakte, schreef ons reeds, dat hij nitgenoodigd is St. Nicolaas naar „Constantia" te vergezellen. Dat zal weer een pret geven 't Benige, wat jammer is St. Nicolaas moet tegen woordig zooveel weggeven, dat hij niet alles gratis kan doen. Partijgenooten kunnen hem geven, wat zij willen, maar geestverwanten moeten voor 1 kind 35 c. voor 2 kinderen 60 c. en voor elk kind meer 20 c. betalen. Iedereen moet ook teekenen op de lijsten, die hij laat cirknleeien. Hoe meer hij krijgt, hoe meer hij kan weggeven. Wie wat te missen heeft en geen lijst ziet, kan het brengen bij den penningmeesteresse der commissie partij- genoote Verdijsseldonk, Dwarsstraat 60a. Voorzitter der Comm. is onze afd.-secr. M. J van Dijk. Zaterdag 9 Nov. van half 9 tot 10 uur en Zon dag 10 Nov van 6 tot 7 uur zijn Commissieleden in Constantiaom kinderen van 3 tot 12 jaar in te schrijven. Namens de Commissie le Tuinsingel 25. M. DE WITvan Wamelen, Sec. Indien het optreden van onzen partijgenoot de Bruin in de vele zittingen, aan het moeilijk begrootingswerk gewijd, niet van dien aard ware geweest, dat daaruit bleek dat hij zijn zaken meester was, dan zou er aan den „anderen kant", 'rij liberalen en klerikalen S cia- listenhaters, eens een vroolijkheid gezien zijn. G, wat hadden zij genoten, als de Bruin en hoe licht had dit niet het geval kunnen zijn, waar bij een begrooting zoo allerhande zaken, iu behandeling komen eens misgeslagen had. Maar 't is bedeukelyk stil aan de overzijde. Zelfs in de Nieuwe, die in haar nabetrachting „Uit de Vroed schap" altijd dezen en genen een veer uitplukt, schijnt van den donder getroffen en heeft 't ditmaal niet verder kunnen brengen dan tot een half gaar, smakeloos beschonwinkje. Ze erkent dat de nieuwe leden ernstig aandeel in het begrootingswerk hebben genomen en dat er veel en belangrijk werk is verricht. Welnu we zeggen haar dit na. En we zonden er zelfs aan willen toevoegen, dat de noodzakelijkheid van sociaal-demokraten in den gemeenteraad zoo af doende mogeljjk gebleken is: een aantal zaken, voor de werklieden van 't allergrootst belang, zijn thans in behandeling gebracht en sommige reeds met succes. Als we willen overzien wat door de Bruin (en we erkennen het gaaine: met krachtige hulp van den heer Koopmans) reeds bij deze eerste begrootings-debaiten werd gedaan, dan krijgen we een goed gevulde verzamel- staat. Men zie slechts 1. Voor goede en systematische bezoldiging van de lagere beambten in dienst der gemeente werd door de Bruin krachtig gewerkt, in 't bjjzonder ten opzichte van den' klerk der Gemeentewerken en de brug- en sluiswachters. Deze laatsten zullen, ingevolge een voor stel door de Bruin ingediend, een verhooging krijgen van f 25.per jaar. 2. Voor bestekbepalingen bij de aanbestedingen van het drukwerk der gemeente werd door de Bruin met kracht geijverd en de aanneming van het voorstel van B. en W., waarmede een belangrijke stap in de goede richting is gedaan, is zeker voor een niet gering deel ook aan onzen partijgenoot te danken. 3. Ten sterkste drong de Bruin er op aan de zware, dure en gehate helmen der politie-agenten te vervangeD door meer doelmatige en meer gewenschte hoofd bedekking. De Bruin beweerde dat de helmen, die veel te zwaar zijn, den mensehen hoofdpijn bezorgen en door hun model aanleiding worden tot kouvatten. Dr. Ris beaamde dit volkomen en de burgemeester (het hoofd der politie,) gaf ten slotte de verklaring ernstig den wensch der sprekers te zullen overwegen. 4. Door Koopmans en de Biuin werd de wenschelijkheid van schouw op de ruwketels in branderijen betoogd en het verzoek aan B. en W. om een concept-verordening daarvoor samen te stellen, door de Bruin, ingediend, werd met 11 tegen 6 stemmen aangenomen. 5. Eveneens werd een uituoodiging tot B. en W. ge richt, om te onderzoeken wat de voordeelen voor de gemeente zouden zijn bij eventueele opheffing van het gymnasium en is -de ernstige vraag, of niet jaarlijks meer dan f 10.000 noodeloos aan het onderwijs van 11 a 12 Schiedamsche gymnasiasten wordt verspeeld, behoorlijk aan de orde gesteld. 6. De fïnancieele verhouding van de Gemeente tot de gemeentelijke bedrijven (gasfabriek en waterleiding) waaruit de gemeente jaarlijks een groote f 40 000 winst betrekt, waarvoor de prijs der produkten wordt omhoog gehouden, tot schade van het bedrjjf, is door de Biuin besproken op een wijze, welken hen, die hem eerst maar niet „konden" begrijpen, ten slotte deed erkennen, dat er wel „standpunt" in school 7. Werd door de Bruin over het drinkwater en de ve moedelijke oorzaken der vervuiling ervan een hartig woordje gesproken en de commissie van het bedrijf zal ten gevolge daarvan een rapport aau den Raad den uitslag van een onJerzoek naar de genoemde feiten hebben te melden. De meer ondergeschikte verhandelingen waaraan de Bruin meedeed of vóó ging en waarvan in dit no. wordt verslag gedaan, buiten beschouwinjfgelaten, is er reden voor ons om de Nieuwe na te zeggen dat er veel en belangrijk werk is verricht. We stellen ons voor, in enkele opvolgende artikelen de voornaamste punten uitvoeriger te behandelen. Dit schijnt ons te meer noodig, waar de Schied. Cour. den laatsten tijd blijkbaar geen behoorlijk raadsverslag meer schijnt te kunnen (of willen) geven. In dat opzicht.staat de Nieuwe althans torenhoog boven haar oudere zuster. Als er geen verkiezingen zijn, is de „vrijzinnigheid" van de ofte meestal zoek Voortzetting van een Christen-democra tische lengen. In ons nummer van 14 dagen geleden toonden wij met de stukken aan, dat de heer P. P. Hartendorff in zijn debat tegen onze partijge nooten van den Brink en van Leeuwen een onwaarheid vertelde, toen hij beweerde dat te Weesp 2 sociaal democraten met e-n lijst voor den liberaal hadden ge- 1 open, hoewel de afd. der S. D. A. P. Oorter can didaat had gesteld. -De heer Hartendorff vond het natuurlijk noodig te antwóorden, maar deed dat niet in De Moker zoools hjj had behooren te doen, doch in de Christen-Demokraat. Erger is evenwel, dat hij zich door een nieuwen leugen er nu uit tracht te redden. Hij schrijft n.l. Door mjj werd namelijk in een debat met Dr. J. v. d. Brink en van Leeuwen te Vlaardingen, herinnerd aan het feit dat twee leden van de S. D. A. P., afdeeling Weesp, bjj een Statenverkiezing met een candidatenljjst hebben geloopen voor het stellen van een liberaal, m. n. den heer van Mesdag. Hij vergeet hieibij eventjes de „kleinigheid," dat hij beweerd heeft, dat dit loopen met een eandidatenlijst had plaats gehad, hoewel de S. D. A. P. een eigen candidaat had gesteldIn het debat kwam het juist daarop aan En aan het slot komt deze Christen-leugenaar dan met deze ontboezeming voor den dag De heeren missen natuurlijk den moed het feit waarom het ging te ontkennen, dat kunnen ze eenvoudig niet en het blijkt ook uit het schrijven van den heer Vader dat twee leden van de S. D. A. P. met de lijst voor den („kapitalist") hebben geloopen. Alleen zon ik mjj hebben vergist in het al of niet candidaat stellen van Gorterlaat dat zoo zjjn, doch dat verandert aan de gepleegde han deling niets. Men moet maar met open oogen durven draaien De heer HartendorfF verdraait eerst de kwestie, licht er juist datgene nit waarop het aankomt en waarover Di'. van den Brink hem ongezouten de les las en be schuldigt ons dan dat wij deze verdraaide kwestie niet als waarheid erkennen. De heer H. heeft hiermee wel een premie voor brutaliteit maar Diet voor oprechtheid verdiendZe zij hem gegund. Hobbe van der Laan. Dit is de man die als antirevolutionair-deruokraat, vanwege zijn Friesche ge boorte en eenig verbljjf in Amerika, den kiezers laatst is voorgezet als een pronkjuweel voor den Schiedamschen gemeenteraad En, al was 't maar op 't kantje af, de kiezers zijn toch zoo ijdel geweest om dit sieraa l voor hun kroon oftewel gemeen ebestuur te begeeren. Hobbe van der Laan is iemand die, in tegenstelling nog met de Sunlight Soap, bij 't gebruik in alle opzichten tegenvalt. 't Is een maD, zóó ongezouten conservatief, dat een gewoon mensch de haren te bergen rijzen. Zie of we overdrijven 1. De klerk der gemeentewerken, een volwassen persoon, reeds 11 jaren in dienst, verdient f 500. Er kwam een voorstel dit salaris op f 700 te brengen, om den achterstand eenigszins te effenen en den man in staat te stellen zijn gezin te onderhouden. Hobbe van der Laan, Amerikaansch demokraat, stemde tegen. 2. Een voorstel van B. en W. om in het bestek voor het gemeente-drnkwerk te bepalen dat de werk lieden op een loon van f 12 60 bij een arbeidsdag van 10 uur ïecht hadden, werd bestreden ook door den heer Hobbe van der Laan; deze stemde er ook tegen. 3. Een voorstel om de salarissen der brug- en sluiswachters beneden f 600 met f 25 te verhoogeu, kwam er door. Maar de heer Hobbe van der Laan stemde tegen. 4. Er kwam een voorstel om de jaarwedden der wethouders met f 1500 te verhoogen. De heer Hobbe van der Laan stemde vóór. 5. Er kwam een voorstel om het salaris van den chef ter secretarie (nu f 2000) met f 100 te verhoogen. De heer Hobbe van der Haan stemde vóór. 6. De heer Hobbe van der Laan drong voorts aan op strengere toepassing der verordening op de school- geldheffing. Er moest zoo min mogelijk ontheffing worden verleerd De heer Hobbe van der Laan wordt in de Schied. Cour. lastig gevallen over het onvervalscht Nederlandsch conservatisme, dat hij in den raad tentoonspreidde. Hij schijnt van allen kant nogal iu 't nauw gelreven te worden, zelfs door z'n eigen kornuiten en in z'n MOKER aas- zich e. 1) Het optreden van onzen partijgenoot de Bruin als raadslid is voor ons een natuurlijke aanleiding tot het bespreken van allerlei kwesties van gemeentepolitiek, die in Schiedam aau de orde zijn of komen. Voor zoover de ruimte dat toelaat, zullen wij dat in ons blad doen. Voor belangrijke zaken, die te uitvoerig zijn voor een behandeling in de „Moker1', zullen wij afzonderlijke Moker uitgaven doen verschjjneu. Aldus zullen wij aantoouen niet alleen hoe nuttig het is, dat een ijverig en bekwaam Soc. Dem. in den raad zit, maar ook hoe ver onze Soe. Dém. gemeentepolitiek boven bet gescharrel der burgerpartijen staat.

De Moker | 1907 | | pagina 1