i No. 41. ZATERDAG 7 December 1907. 7e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij, Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in bet bezit der Redactie zijn, De Moker Aan de Post-abonnee's Afdeelingsnieuws. Uit de Partij. Soeiaal-Demokratisch werk in den Gemeenteraad. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Uj vooruithetaUn franco per post 30 cent j J Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Bureau van Administratie Rhoonschestraat 7boven ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bjj abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam Nieuwstickt N. Z. 32. Groote Markt 3. Zalmstraat 22. „Constantia", Hoogstraat. Te Vlaardingen: Markgraafstraat 20. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht b\j adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Met 1 December is het nieuwe kwartaal ingegaan. Gjj zoudt bet werk der administratie verlichten, indien het abonnementsgeld, groot 30 cent, vóór 15 December opgezonden wordt per postwissel. Na den 15en December wordt per postkwitantie, groot 37Y3 cent, over het abonnementsgeld beschikt. De Administratie. Door partijgenoot J. A. BERGHEIJER zal op Zondag 8, 15 en 22 December a.s. een cursus worden gehouden over het Erfurter Program. Partijgenooten, leden der Afdeeling, hebben volgens besluit van de laatste h.h. vergadering gratis toegang tot deze cursussen. Niet-partijgenooten kunnen kaarten bekomen a 5 cent per keer aan de bekende adressen en in „Constantia". Wie wil er nog kaarten in depot hebben Een ieder make zoove 1 mogelijk propaganda en zorge voor eene volle «aal. De niet verkochte kaarten voor 8 Dec. moeten Zondagmorgen voor de vergadering ingeleverd zijn. De dejothonder gelieve hier nota van te nemen. Het Bestuur. Arbeiders Scheurkalender. Onze scheurkalender is voor de inteekenaren verkrijgbaar Zaterdagavond en Zondag na afloop van den cursus in „Constantia". Laat ieder onze taak verlichten en den kalender komen halen. Gelieve tevens het geld mee te brengen. Jaarboekjes. Waarschijnlijk zijn ook op bovenvermelde data's de jaarboekjes verkrijgbnar. De prijs is f 021/3 Voor den Brochurenhandel, M. J. van Dijk. De Zaaier (Bond van jonge arbeiders en arbeidsters in Nederland), afdeeling Schiedam. Huishoudelijke Cursusvergadering op Zondag 8 Decem ber in Constantia 's namiddags te 51/* nur3e voort zetting van de behandeling der Ned. Staatsinrichting. De Secr. Het Sinterklaasfeest in Constantia. Het was Zondag feest voor de kleinen in Constantia. Er waren er meer dan 180 opgekomen, om samen eenige uren pret te maken en te genieten van wat de Sinter klaascommissie voor hen had klaar gemaakt. En óf ze genoten hebbenGenoten van de tractaties, choco lade, speculaas, krentenbollen en suikergoedGenoten van de allei leukste, uitstekend geslaagde goocheltoeren van den heer Schramade en van zijn aardig vertelde en vertoonde poppenkastgeschiedenissen van Sneeuwwitje en Jan Klaassenen ten slotte ook genoten van de vroolijke entree van Sinterklaas in hoogst eigen persoon en begeleid door zijn knecht en de uitdeeling van aller aardigste cadeautjes. De Sinterklaascommissie kan tevreden zijn over de Tesultaten van haar massa werk, gedaan voor die kinderen. En de afdeeling Schiedam van de S. D. A. P. is die commissie uit haar leden veel dank verschuldigd voor dén tijd en de zorg besteed aan de inrichting en regeling van dit kinderfeest, dat voor zoo velen een vrooljjke prettige herinnering in hun weinig genotrijke leven van arbeiderskind is gewordt:.. Waarom Socigialdemokratische Vrouwenclubs? 1) Door tusschenkomst van verschillende bestuursleden der diverse vrouwenclabs in het land is het verzoek tot mij gekomen, om in ons blad bovengenoemd onder werp te behandelen. Onze plaatsruimte is Ichter te klein om dit uitge breid te doen, toch wil ik in dit kleine bestek de voor naamste punten bespreken. Vreemd is het, dat in onze eigen kringen de mee- ningen over het al of niet bestaan van vrouwenclubs uiteen loopen. Wie iets van het buitenland weet en ziet hoe daar gewerkt wordt door onze vrouwelijke paitij- genooten, moet noodzakelijk voorstander worden, doch hierover later. In enkele der belangrijkste punten zullen we ons hier verdiepen. Vóór en tegen tegenover elkander plaatsen. Er is geen bewijs vóór de noodzakelijkheid er van, dan het bestaan der clubs zelf. Na slechts enkele jaren van werken, telt ons land reeds 14 sociaaldemocratische Vrouwenclnbs, het aantal abonnees op ons blaadje moge ons niet vlug genoeg vooruit gaan, r is toch een gestadige groei waar te nemen. Hi ruit blijkt dui delijk, dat er onder onze vrouwelijke partijgenooten een drang is ontstaan, om als vrouwen een organisatie te hebben. Welke factoren hebben er gewerkt om dien drang in het leven te roepen? Men zou zoo zeggen: In onze partij is toch voor vrouwen zoowel als voor mannen plaats, en inderdaad beroepen de tegenstanders(sters) onzer vrouwenclubs zich op deze meening: „Als de vrouwen zooveel belang stellen in onzen strijd, laten ze dan lid worden van de partij". Mooi geredeneerd, maar uitgevoerd? Dat „als" en dat „laten ze" is zoo in lijnrechten strijd met met de werkelijkheid, dat men slechts de cijfers behoeft na te gaan van het aantal vrouwelijke leden der partij en van de vakbonden, om tot de con clusie te komen, dat deze redeneering geheel buiten de werkelijkheid staat. Onze partij en onze vakbeweging zjjn de aangewezen lichaamen, die den strijd te voeren hebben, om het gansche proletariaat van het neerdrukkende kapita lisme te bevrijden. Dat proletariaat bestaat voor het grootste deel uit vrouwen en wat laat de werkelijkheid ons zien? Dat na tientallen jaren van strijd het aantal vrou wen, dat er deel aan neemt, nog zeer gering is en dat de organisatie-geest bij de vrouwen zeer ten achter staat bjj dien der mannen. Volgens een statistiek nit het „Sociaal Weekblad" telt ons land 4450 vrouwelijke leden van vakbonden, waaronder alleen 1250 diamantbewerksters; trekken wij dat aantal er van af, dan blijven er 3200 georga niseerde vrouwen, verdeeld over a le vakbonden, in ons land, waaronder ook de kerkelijke. Als we nu weten dat op het oogenblik alleen bjj het Ned. Verb, van Vakvereenigingen reeds 30.000 leden aangesloten zyn, dan blijkt daaruit, dat het hoog tijd wordt een speciale beweging, die uit eigen drang onder de proletarische vrouwen opkomt, met alle krachten waarover we te beschikken hebben, te steunen. Ook bjj onze partij zijn op zooveel duizenden mannen slechts enkele honderden vrouwen aangesloten. Met deze feiten voor oogen komen wij tot de volgende conclusie Met den groei onzer partij en der vakbeweging heeft het organiseeren der vrouwen geen gelijken tred gehouden hetwelk een groot beletsel kan worden voor den verderen groei en vooruitgang onztr politieke en vakorganisaties. Een der oorzaken is het huwelijk. Een facto die voor den man in gunstigen zin werkt, hem versterkt in den strijd, werkt juist bij de vrouw in tegenoverge stelde richting. Het huwelijk dat in den regel den man vaster aan zijn organisatie bindt, maakt de vrouw juist losser of geheel los er van. Door huwelijk legt de vrouw dikwijls haar vak ter zijde, zij treedt uit haar vakbond, ook gebeurt het vaak dat ze van woonplaats verandert. Is zjj een vrouw die zich in het organisatieleven heeft „ingewerkt", dan gaat er voor haar vakbond een beste kracht verloren. Een ander moet haar plaats innemen, die alles weer 1) Dit artikel ia overgenomen nit „De proletarische vrouw'' van 1 Dec. 1907. van a tot z leeren moet, wat op schade voor de vak- vereeniging moet uitloopen. De man begint na het huwelijk eerst voor goed zija vakstrjjd te voeren, omdat hij, nu hij een gezin heelt te onderhouden, een beteren kijk krijgt op de maat- schapptlijke verhoudingen. Komen er kinderen in het huwelijk, de man is en blijft vrij om voor zijn organisatie te werken, de vrouw zit met moederhanden aan huis vast. Kinderen moeten opgepast en verzorgd worden, zoodat in proletarische kringen man en vrou v nooit tegelijk van huis kunnen. Zoo is het regel geworden dat de vrouw maar thuis blijft. Zóó zijn de toestanden eenmaal en daarmee dienen we rek-ning te houden. En toch moet ook de proletarische vrouw in groot aantal deelnemen aan onzen strijd. Hoe krijgen we dat gedaan? Als een der beste middelen om er toe te geraken, achten we het stichten van Soc. Dem. Vrouwenclubs. In de vakbonden kunnen alleen vakgenooten zich vereenigen, in onze clubs kunnen alle vrouwen bijeen komen, arbeidersvrouwen, vakmeisjes en vakvrouwen, onderwijzeressen enz., om onze politieke partij te ver sterken en, willen we de belangstelling der vrouwen wekken en geen enkele strijder zal de noodzakelijkheid daarvan ontkennen, dan kan dat het best gebeuren van vrouw tot vrouw. De vrouw in het algemeen is nog niet zoover, om naar een mannenvergadering te gaan, wel wil ze met vrouwen bijeen komen. Door de vrouwenclubs wordt de vrouw ingeleid en opgeleid tot den strijd en zal zij leeren zich de gelijkwaardige van den man te gaan gevoelen. Zelf zal zij leeren het organisatie-werk doen en daar door wordt ze gedwongen dieper over de vraagstukken van den dag en over de maatschappij-inrichting na te denken. Zij zal haar eigen bestaan en h ar plaats in onze samenleving beter leeren begrijpen. Zoo wordt de proletarische vrouw opgevoed tot pro letarische strijdster. Op de hulp van den man in het algemeen mag niet te veel gerekend worden. In de eerste plaats hebben zy zélf de handen vol werk met eigen organisatie en in de tweede plaats schijnt er bjj de mannen geen groote behoefte te bestaan om dat werk, dat o.i. nood zakelijk gebeuren moet in het belang der arbeidersklasse, ter hand te nemen. Onze partij bestaat nu ongeveer dertien jaren en in al dien tijd heeft ze niet ééne cent besteed voor speciale propaganda onder de grootste helft der arbeidersklasse, ouder de vrouwen. Ze heeft dat verzuimd te doen en nu wordt het hoog tijd dat de vr uw zelf aanpak^. Zien we naar het buitenland. Duitschland, België, Oostenrijk enz., hebben hunne S. D. vrouwen-organisaties, die met de beste resultaten arbeiden aan den bevrij- dingsstrijd van het proletariaat en de vrees der tegen standers, als zouden die vrouwenclubs verburgerlijken, blijkt daar ongegrond. Met die voorbeelden voor oogen, durven wij ook in ons land zulk een beweging gerust aanbevelen en steunen en waar onze clubs werken, daar bljjken ze een voordeel te zjjn voor onze party, de vakbeweging en de socia listische coöperaties. Laten de tegenstanders maar eens informeel en bjj de partij-afdeelingen in Amsterdam, Rot terdam, Groningen, Scheveningen, Delft enz., dan zullen ze daar vernemen hoeveel mooi werk er door de clubs reeds geleverd is in dien korten tijd van haar bestaan. Doen ze dat, dan zullen de feiten van de ergste tegen standers voorstanders maken en dan zullen ze niet meer vragen waarom sociaaldemokratische vrouwenclubs noodig zjjn. Een volgende keer eens iets, ook op verlangen der .club, over hare werking en hare inrichting. R. V.—S. IV. De Waterleiding. Tariefkwesties. Vóór de begrootingsdebatten plaats hadden, werd in den Raad op eigenaardige wjjze een eigenaardige kwestie behandeld. Door de Commissie van Bjjstand voor Gasfabriek en Drinkwaterleiding was een herzienings-verordening voor het tarief voor de levering van het drinkwater inge diend. 't Oogenblik van indiening kon niet ongelukkiger ge-

De Moker | 1907 | | pagina 1