No. 43, ZATERDAG 21 December 1907. 7e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Stukken roor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. De Moker Aan Medewerkers en Inzenders. N ieuwjaarsadvertenties. Afdeelingsnieuws. Stukj'es Klassenstrijd. Koopt niets bij de firma C. Jamin. Woningnood. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Uj vooruitletalin franco per post 30 cent j Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Bureau van Administratie Rhoonschestraat Tboven ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Nieuwsticht N. Z. 32. Groote Markt 3. Zalmstraat 22. „Constantia", Hoogstraat. Te Vlaakdingen: Markgraafstraat 20. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonnes worden verzocht bjj adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Stukken voor het volgende nummer moeten met het oog op de Kerstdagen uiterlijk MAANDAGAVOND In ons bezit zijn. Redactie. De administratie neemt tot en met 30 December Nieuwjaarsadvertenties aan voor 25 cent per stuk. De Adm. 22 Dec., 's morg. 11 uur, 3e en laatste cursus vergadering over het Erlurter Program door J. A. Bergmeijer, in Constantia." Partjjgenooten bezoekt toch deze vergadering, er is nog zooveel te leeren, vooral voor de handarbeiders. De vorige vergaderingen was uw opkomst treurig, laat het nu beter zjjn. Voor partijgenooten vry toegang, niet-partijge- nooten 5 cent. 25 Dec. Huishoudelijke Vergadering,'s morg. 10 uur in „Constantia," Men ziet naar de belang rijke agenda hierachter. Aller opkomst noodzakelijk. De Secretaris. Scheurkalenders. De geestverwanten welke een kalender besteld hebben, zijn allen voorzien. Nu zijn er nog enkele over. Daar de liefhebbers er voor veel meer zijn dan er kalenders zijn, zoo zullen wjj Zondag na afloop der cursus door middel van het lot aanwijzen, wie er een koopen kan. Dit is enkel geldig voor partijgenooten welke er een besteld hebben, mits zii, zoo zjj Zondag niet aanwezig zijn, een briefje tot deelname in de bus van Constantia doen voor Zondag morgen 12 uur. Jaarboekjes. Nog enkele jaarboekjes voorhan den. Wie er hebben moet, haaste zich. Voor den Brochurenhandel, M. J. van Dijk. De Zaaier, (bond van jonge arbeiders(stersj in Nederland, Afd. Schiedam. Huishoudelijke cursusver gadering op Zondag 22 December des namiddags te 53/4 uur. Voortzetting Staatsinstelling. Laten wij toch allen aanwezig zjjn. L.l. Zondag misten wjj een 6-tal leden, nu moet niet een wegblijven. Secr. Bureau voor Arbeidersrecht. Blijkens ach terstaande advertentie, zal deze week de gewone zitting inplaats van Woensdag- op Dinsdagavond plaats vinden, op de bekende uren. De strp te Krommenie. De vennootschap Venver te Krommenie heeft door het ontslag van den Handpersdrnkker B. W. Binnendijk wegens zijn lidmaatschap van den gemeenteraad een strijd uitgelokt. Kort te voren had die zelfde firma de volgende dingen uitgehaald: 1. den drukker Jansen ontslagen omdat er inkrimping van personeel zon plaats hebben, maar na zijn ontslag had er uitbreiding plaats; Jansen staat nu met vrouw en 4 kinderen aan gebrek bloot; 2. den lithograaf v. d. Vegt, die f 3.— meer bij een andere firma kon verdienen, het weggaan belet, omdat er tusschen die beide firma's was afgesproken, geen werkkrachten van elkander aan te nemen, maar zijn loon toen niet verhoogd 3. een drukker, die tengevolge eener ernstige operatie een tijd had verzuimd, toen hij zich hersteld kwam aan melden, terug gestuurd met de mededeeling: „Nu kan je voor mijn pleizier nog eeos 14 dagen gaan wandelen,'' 4. den lithograaf Voordewind ontslagen omdat aan gename samenwerking met zijn principalen op den duur onmogelijk was, hoewel V. in de bl/3 jaar dat hij bij de firma werkzaam was, nooit iets met de directie te maken had en zijn samenwerking met den afd.-chef uitmun tend was; 5. den blikslager van der Linden ontslagen, omdat hij in eigen vrijen tijd strooibiljetten voor een vergadering van zjjn Vakbond had verspreid. 6. de drukkers met ontslag bedreigd indien zij zich nog langer met hun vakorganisatie bemoeien. En toen kwam daar boven op het ontslag van Binnen dijk, kort te voren tot raadslid gekozen. De firma Verwer weigerde alle aanbiedingen van bemiddeling en onder handeling. Toen legden de handpersdrukkers het werk neer. Daarop sloot de firma haar fabriek voor alle arbei ders, 350. Een gedeelte daarvan is weer aan 't werk gegaan, nadat de firma veiklaard had, de werkwilligen weer te zullen terugnemen en bij niet terugkomst der arbeiders dus niet van een uitsluiting maar van een staking sprake zou zijn. Met dat al staan er nog een groote 70 man op straat. De Ned. Litho-fotografische bond, de Alg. Ned. Metaal- bewerkersbond, het R.-K. Secretariaat voor Metaalbe werkers en de Onafh. Plaats. Vereeniging van Metaal bewerkers hebben zich nu vereenigd tot inzameling van steun voor de arbeiders, slachtoffers van den onderdruk- kingsstrijd der firma Verwer (leerzaam is ook, dat de heer Verwer wethouder en een der liberale kopstukken te Krommenie is). En het Ned. Vakverbond steunt de be weging. De Sehiedamscke Bestuurdersbond heeft alhier de steunbeweging ter hand genomen. Lijsten zullen overal worden aangeboden. Teekent daar allen op, ieder naar vermogen. En wie geen ljjst tegenkomt, sture zijn bij dragen aan den penningmeester van den S. B. B. J. Winkelman, Hoofdstraat 171 4. Arbeiders, steunt uw vervolgde medearbeiders te KrommenieToont, dat gjj pal staat voor de rechten en de vrijheid van den arbeider tegenover iedere aanranding daarvan door welken patroon ook Steunt allen krachtig! De firma C. Jamin. Door den Ned. Bond van Cacao-, Chocolade- en Suikerbewerkers, Koek- en Ban ketbakkers en den Algemeenen Bond van Handelsper- soneel in Nederland is de boycot uitgesproken over de firma C. Jamin. Het Nederlandsch vakverbond on dersteunt de boycot. Ook te Schiedam heeft deze firma een filiaal; de Schiedammers kunnen dus zeer veel meewerken aan het slagen van den boycot. Schiedamsche arbeiders, steunt uw medearbeiders, die in dienst van de firma Jamin mishandeld worden zoo als in onderstaand manifest wordt medegedeeldsteunt ze door niet te koopen by de firma Jamin. Mannen en Vrouwen Jamin zet zonder eenige reden in den winter menschen op straat, die hem jaren lang trouw gediend hebben. Jamin ontslaat menschen, vaders van 8 kinderen, in het barre jaarget(jda, omdat hij niet wil, dat de men schen zich vereenigen. Jamin onderwerpt zijn personeel aan de meest geraf fineerde hongerkuur, die. men zich denken kan, alleen om de arbeiders te noodzaken hunne vereeniging den rug toe te keeren. Als Jamin bemerkt, dat iemand fid zijner vakver- eeniging geworden is, dajn gelast h\j hem de eerste week 1 dag, de tweede .week 2 dagen, de derde week 3 dagen minder te werken én zoo voort, totdat de man eindelijk 1 dag om te arbeiden overhoudt per week en door den honger gedwongen wordt zijn organisatie den rug toe te keeren. Zijn deze handelingen van Jamin niet wreed? Kunt gij zulk een man steunen door van hem te koopen? Wat zult gij gevoelen, als uwe kinderen de .lekker nijen, bij Jamin gekocht, in den mond steken, nu gij weet, dat de vervaardigers met hunne gezinnen moed willig aan den honger worden prijsgegeven? MEDEBURGERS! ''De feiten hierboven genoemd zijn juist en door de firma niet weerlegd. Eenigen uit haar personeel hebben den schijn gewekt, alsof ze weerlegd zouden zijn, doch in hun schrijven wordt van deze schandelijke feiten met geen woord gerept. De Kamer van Arbeid te Rotterdam heeft openlijk hare afkeuring uitgesproken over de schandelijke houding der firma Jamin Dat zijn woorden! Van u verwachten wjj daden! Koopt onder geene omstandigheden bij Jamin. Als ge bij vrienden of kennissen komt gebruikt daar niets als ge weet, dat het van Jamin afkomstig is. Gy Vrouwen en Mannen, spreekt over deze onmensche- lijke firma met ieder, die er naar luisteren wil en wekt ieder op: niets te koopen of. te gebruiken van Jamin! Het Bestuur van het Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen noodigt de 30.000 daarbij aangesloten arbeiders uit hunne Vrouwen, Moeders en Meisjes goeff in te lichten aangaande deze zaak, opdat zij niet koo pen bjj Jamin, en krachtig mede te werken om deze boycot te doen slagen. Een georganiseerd arbeider in Nederland mag niets proeven, dat van Jamin afkomstig is. De Woningwet dagteekeut van den 22 Juni 1901 en is de laatste belangrijke wet, door het ministerie Pierson- Goeman Borgesius in het Staatsblad gebracht. De eigenlijke titel ervan is „wet houdende wettelijke bepa lingen betreffende de volkshuisvesting". De bedoeling dier wet was, door bindende voorschriften ,het bouwen en exploiteeren van voor de gezondheid schadelijke menschenwoningen te beletten, den weg te openen voor het opruimen van dergelijke woningen, en voor de gemeenten de wettelijke mogelijkheid open te stellen zelf den woningbouw ter hand te neaien. Uit de Memorie van Toelichting drukken wij nog eens de volgende stukken af (de cursiveeringen zijn van ons) „Voor een richtige uitvoering der ivet kan het onvermijdelijk zijn, dat de aankoop, aanbouw of verbouw van woningen geschiedt voor rekening der gemeente. In laatste instantie behoort daartoe te worden overgegaan, indien langs andere wegen het doel niet te bereiken is. 1) Niet altijd echter zal het parti culier initiatief kunnen of willen optreden, niet altijd zullen er soliede vereenigingen zijn, bereid om met geldelijke hulp in den woningnood te voorzien. En toch kan die nood zoo groot zijn, dat onthouding onverant woordelijk zou wezen. In sommige gemeenten zal een onbewoonbaarverklaring op groote schaal niet te ontko men zijn, zonder de wet te ontduiken. Wel maakt de wet het mogelijk die onbewoonbaarverklariug geleidelijk te doen plaats hebben, maar over eenige jaren staat men toch voor het feit, dat tal van perceelen vroeger voor woning bestemd, niet meer als zoodanig mogen worden gebezigd en ontruimd moeten worden. Naar alle waarschijnlijkheid is intusschen de bevolking nog toegenomen en daardoor de behoefte aan woningen nog grooter geworden. Werd in die behoefte aan woningen niet voorzien dan zou men voor onoverkomelijke moeilijkheden komen te staan, In de meeste gevallen zal zeker het parti culier initiatief zich krachtig doén gelden, temeer daar ook de bouw van nieuwe woningen minder risico oplevert naarmate de behoefte grooter is. De wet mag er echter niet op rekenen dat dit initiatief onder alle omstandigheden voldoende zal zijn. Naarmate de ingezetenen, die de afgekeurde woningen moeten verlaten, meer zullen be- hooren tot dé laagste maatschappelijke kringen en minder in staat zullen zijn voor egn goede woning eene met de kosten overeenstemmende huur te betalen, zal de behoefte aan voorziening; grooter en de lust van bouwver- eeniyinaen om voor het doel kapitalen beschikbvar te stellen kleiner worden. Alsdan kan zich het geval voor doen, dat de gemeente door den nood gedwongen ivordt, zelve te gaan bouwen." Uit deze aanhaling uit de Memorie van Toelichting blijkt ten duidelijkste, dat de wetgever in bepaalde ge vallen de gemeente heeft willen dwingen zelve te gaan 1) Het door ons de vorige week vermelde adres der Gezond heidscommissie bewijst, dat voor Schiedam „de laatste instantie" gekomen is.

De Moker | 1907 | | pagina 1