No. 45, ZATERDAG 4 Januari 1908. 7e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. De Moker Afdeelingsnieuws. Nieuwjaar. Oud en Nieuw. Commissie Werkliedenreglement ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Uj vooruitietalin franco per post 30 cent J Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie Gebouw „COWSTAMTIA", Hoogstraat. Bureau van Administratie Rlioonschestraat 7boven AD VERTEN TIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stuiken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Nienwsticht N. Z. 32. Groote Markt 8. Zalmstraat 22. „Constantia", Hoogstraat. Te Vlaardingen Markgraatstraat 20. Aan bovengenoemde adressen worden ook. abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bjj adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. „De Zaaier", Bond van jonge arbeiders(sters) in Nederland, afd. Schiedam, Openbare Cursusvergadeiing op Zondag 5 Jan. des 's morgens 12 uur, met S. Frank van Breda als inleider.. Onderwerp „N ederlandsch-ïndïe'. Entree vrij. Bezoekt allen deze leerzame cursusvergadering. Niemand bljjve weg. Namens het Bestuur J. Z., Secr. Zooeven ontvangen de nieuwe brochure van Mevr. Roland Holst, getiteld „De socialistische opvoeding der jeugd". Zjj, die zich in het bezit willen stellen van deze brochure kunnen hem a.s. Zondag bekomen op de ver gadering van S. Frank. Prjjs 10 cent. De Secr. Kou, gebrek, honger, werkloosheid, een eeuwigdurend tekort aan alles,midden in den winter, wanneer het oude jaar plaats maakt voor een nieuw, wordt dat alles nog scherper gevoeld door het arbeidersvolk dan wanneer het weêr warmer en gunstiger is. En het „gelukkig nieuwjaar" klinkt daartegenover als een gruwelijke hoon. Wjj hoeven ons niet wjjs te maken dat onze welvoldane bnrgerjj, die vindt dat het zoo goed gaat en geen edeler doel heeft dan de bestaande maatschappelijke „orde" te handhaven, in 1908 anders zal worden of anders zal handelen dan ze deed in 1907. Ze denkt er niet aan. Ze heeft niets voor de maatschappelijk-verdrukten, in alles tekortkomenden over, dan wat weldadigheid, wat prediking van berusting en wat medelijden. En wij hoeven er geen oogenblik op te rekenen, dat anders dan door het revolutioneerend optreden van de arbeiders beterschap te verkrijgen is. Op dan, arbeiders! op, gij lauwen en flanwhartigen! op, gij angstigen en onverschilligen! allen op! en allen meegevoerd den strijd uwer klasse tegen de burgerij, dip onder groot vertoon van barmhartigheid en weldadig heid uw tekort aan a'les onverstoorbaar laat voortduren Op, gij allen, verovert uw menschenrecht op de klasse, die u dat onthoudt! neemt door gezamenlijken wil en gemeenschappelijke kracht, wat de burgerklasse u niet geven wil: welvaart, ontwikkeling en maatschappelijk geluk Op, arbeiders, neemt en verwerft u dat door organi satie en gemeenschappelijken klassenarbeid. Voert ferm en aaneengesloten den strijd uwer klasse, dan zal 1908 een goed jaar voor u zijn! Heil u in den strijd voor uwe klasse, proletaren! Een jaar ging henen, een jaar van strijd, Een iaar aan de zaak van den Arbeid gewijd Zie, hoe we stegen aan invloed en kracht Hier werd geen offer toch vruchteloos gebracht. Wèl leeft nog 'tvolk in loonslavernij. Nóg knelt de verdrukking aan i«-dere zij Nog waren ellend* verschrikkingen rond Nóg schreit de ontbering uit duizender mond Hóóg rijzen wanhopige kreten om brood Ontelb'ren krimnen in vreeslijken nood Ze smeeken om arbeid en zoeken gejaagd Maar overal hebben ze vrucht'loos gevraagd. De huizen staan leeg dus bouwt men er geen; Pak, werklooze, daarom vlug u weer heen; Het kleermagazijn is al meer reeds dan vol, Nog meer te gaan maken was zeker wel dol. Ze bakken geen brood, dat geen koopers meer heeft, Ze vragen geen geld, dat geen rente meer geeft Ze wachten den tijd af tot 't beter rendeert, En zien het gelaten hoe d' arme krepeert Een jaar is gekomen, een jaar van strijd Een jaar aan de zaak van den Arbeid gewijd Vooruit, Socialisten, met heel uw kracht Hier werd geen offer toch vrucht'loos gebracht. Jan. '08 P. de Bruin. In antwoord op onze opmerkingen, de vorige week aan het adres van de Bruin gemaakt, zendt deze ons het volgende stuk. Over inlichtingen. Aan de Redactie van De Moker. W. P. 'tKomt me voor, dat ge niet de bekende heldere Moker-bril op had, toen ge mijn „inlichting" beschouwde. Want anders zoudt ge van de zuiver zakelijke me de d e e 1 i n g geen principieel verschilpunt hebben gesponnen. Gij steldet vragen ik beantwoordde. Duidelijkheids halve volge vraag en antwoord hier elkaar eens op: Vraag 1: Waarom deelde de Wethouder van Publieke Werken dit niet mede, maar liet dat over aan zijn collega voor Onderwijs? Antwoord: De wethouder van Onderwijs is bij de sa menstelling van het werkliedenreglement niets minder geïnteresseerd dan zijn ambtgenoot van Publieke Wer ken. Elk der wethouders is voorzitter van een comissie voor een bedrijf en als zóódanig hebben ze dus allen evenveel met de samenstelling van bedoeld reglement te maken. Vraag 2: Waarom is die samenstelling zoo geheim zinnig geschied en zijn bjj „de verschillende elementen" de werklieden-organisaties voorbijgegaan? Antwoord: De samenstelling is nog in voorbereiding is gezegd door den heer Honnerlage Grete. D.w.z., er wordt een concept-reglement gemaakt Of het concept aan de werklieden-organisaties zal worden toegezonden moet worden afgewacht. Vraag 3: Wat zijn „onpartijdige leden"? Wie zal dat uitmaken? Waarom niet den democratischen weg ge volgd 2 (of 3) leden te benoemen door den Raad of door B. en W., 2 (of 3) door de werklieden en deze samen een voorzitter kiezende (met bepaling erbjj hoe te handelen als men het niet over een voorz. eens kan worden)? AntwoordDe uitlating over „onpartijdige" leden van de heer Honnerlage Greta over van Hinte, zich met diens zienswijze volkomen homogeen verklarende, dat ook geen gemeente-werklieden in het scheidsgerecht moeten ziriiug hebben. Dit alles had m.i. niet noodig tot zoo uitvoerige be spreking over te gaan. Tenzij de slotbemerking van m'n „inlichting" daarioe aanleiding zou hebben gegeven. Maar dit lijkt mij nog minder waarschijnlijk. Om alle misverstand (voor zoover als dit bestaat) weg te nemen, wil ik gaarne de m.i. geheel overbodige verklaring afleggen dat ik voor de samenstelling van een werkliedenreglement geheel dezelfde eischen stel als door u zijn omschreven. Maar hier is nog geen principiëele afwijking van de goede richting te konsta- teeren wat is geschiedt, is nog slechts z er voorloopig werk. Zoolang niet gebleken i£ dat men werkelpk de betrokken arbeiders-organisaties negeert, is het m.i. beter geen kritiek te geven, daar ontijdige kritiek soms negatieve kracht heeft Dat m'n inlichttngen ook van onvervalscht-burgerlyken conservatieve zijde hadden kunnen komen, stem ik vol mondig toe. 't Waren inlichtingen zonder meer; zónder eenige principiëele nasleep. Of de hier gevolgde methode mij al of niet voldoet, zal zeker eveneens beter ter bestemder tijd gezegd kun nen worden. Maar tot zoolang ook geen „veronder stellingen." P. DE BRUIN. \V ij hebben ook over dit stuk eenige opmerkingen. In de eerste plaats nemen wij nota van de Bruin's, verklaring;, dat hij het geheel met ons eens is. Maar zjjne „inlichtingen" zjjn met die „verklaring" op een paar punten in strijl. Immers zjjn antwoord op vraag 2 en zijn meening dat „hier nog geen priucipiëele af wijking van de goede richting te konstateeren valt, kloppen niet met onzen eisch, dat „van meet af aan" de werkliedenorganisatie aan de samenstelling van het werkliedenreglement moet meewerken, wat tot nog toe te Schiedam niet is geschied. Als de Bruin de bekende heldere Moker-bril maar eens wil opzetten, zal hij ook dit wel inzien. In de tweede plaats merken wij op, dat niet wij be gonnen zijn met de bespreking van de commissie van het werkliedenreglement, maar dat de heer Honnerlage Grete dat deed. Deze deed op de vergadering van den Gem. Werkl. Bond de mededeeling, dat reeds „sedert een poosje" een commissie „uit verschillende elementen samengesteld was" aan de samenstelling van een werk liedenreglement bezig was. Het was toch op zijn minst genomen vreemd, dat noch van Hinte noch het bestuur van de Schiedamsche Afd. van den G. W. B. daar iets van wist en dat dus de werklieden zelf met hun orga nisatie niet onder die „verschillende" elementen waren opgenomen. Critiek op deze in 't openbaar gedane mededeeling was toen onze plicht. En wy blijven erby, dat het voorbijgaan van den G. W. B. reeds nu een zeer groote fout is. En in de derde plaats willen wij onze opmerking van den Wethouder van Publieke Werken nader toe lichten. De vorige week lieten wij dien maar zwemmen. Maar nu de Bruin opnieuw deze kwestie aanvoert, zullen wij er toch iets meer van zeggen. Vooreerst meenen wjj, dat het buitengewoon onhandig was van den lieer van Westendorp om op de vergadering met van Hinte niet zelf het woord te voeren maar dat over te laten aan den heer Honnerlage Grete. Men leze slechts den giftigen aanval van de katholieke Nieuwe Schiedamsche Courant van 28 Dec. op den heer Honner lage Grete, om goed te kunnen begrijpen, waarom dat zeer onhandig was. Doch dat nog daargelaten, in iedere Steunt de stakers en uitgeslotenen te Krommenie

De Moker | 1908 | | pagina 1