c. JAMI Organisatie der jeugd. Uit de Vakvereenigingen. Gebruikt geen koek, chocolade en suikerwerk uit de winkels der firma - die haar arbeiders ontslaat, om dat ze vereenigd zijn. Ditjes en Datjes. 5. f 2.25 wordt betaald voor honden van landbouwers, gehouden ten dienste van hun erven, en voor de honden die worden gebruikt ten dienste van eenig bedrijf of beroep van welken aard ook. Voor liefhebberp-honden wordt dus naar gelang van de meerdere of mindere gegoedheid der eigenaren f 10. f 7.50, f 5.— of f 2 50 belasting geheven. Voor Erf- en bedrpfs-honden (welk bedrijf ook) wordt f 2.25 aan belasting betaald. Wp hopen, dat dit nu duidelijk is. Vrijgesteld van belasting zp'n de honden beneden de 3 maanden (men zorge dus voor een geboorte-acte, opgemaakt onder getuigenen de honden van eigenaren die slechts tijdelijk in de gemeente vertoeven of reeds elders hondenbelasting hebben betaald. Terugbetaald kan de helft der belasting worden, indien men zich vóór 1 Juli van zijn hond ontdoet en niet verzuimt tusschen 1 en 8 Juli schriftelijke aanvrage om terugbetaling te doen. Men lette vooral op de bepaling van schriftelijke aanvrage tusschen 1 en 8 Juli. De helft der belasting wordt slechts betaald, indien men na 1 Juli een belastingplichtigen hond krijgt. van de verkeer Voor de belasting aansprakelijk zijn: 1. Voor liefhebberij-honden de hoofden gezinnen, waarin de honden het huiselijk genieten 2. Voor bedrpfs-honden de hoofden of bestuurders der bedrijven of hun vertegenwoordigers in de gemeente; 3. Voor erfhondeu de eigenaren of huurders van het erf. Voor honden van „afzonderlijk levende personen" oftewel menschen in de kost zijn deze afzonderlijk levenden belasting schuldig. De hondenbezitters zullen er hun voordeel mee doen, dit „Moker"-nummer trouw te bewaren. De belastingbetalende inwoners raden wij eveneens aan, dit nnmmer te bewaren als bevattende de onom- stootelijke bewijzen, dat de gemeenteraad van Schiedam voor het eerst van zijn leven overgegaan is tot de invoering van een ■progressieve belasting. Zoo zij het. De groote massa der jonge arbeiders(sters), ofschoon hun bekend is dat „de Zaaier" bestaat, blijft steeds buiten onze organisatie. Waarom Hoofdzakelijk is dit hieraan te wijten, dat velen niet weten wat „de Zaaier" beoogt. Daarom stippen wij uit „Doel, Standpunt en Middelen" het volgende aan De bond stelt zich op socialistisch standpunt en heeft ten doel, aan jonge arbeiders(sters) duidelijk te maken, dat het de taak is van de arbeidende klasse, zich te organiseeren, om zich als klassemacht te ontworstelen aan het juk van het kapitalisme, door hen te laten zien de ontwikkeling der maatschappij, opdat zij wor den ontwikkelde strijders(sters) in de moderne arbei dersbeweging. „Hij tracht dit doel te bereiken door het beleggen van cursussen in staathuishoudkunde, staats inrichting, arbeidswetgeving, geschiedenis der arbei dersbeweging (vakbeweging) en volksgezondheidsleer. Verder door het beleggen van openbare vergaderingen, het stichten van reis-, sport-, wandel- en andere clubs, tevens door het uitgeven van een orgaan." Niettegen staande ons mooie doel en de strikte uitvoering daar van, telt onze afdeeling nog slechts weinige leden. En dat in een stad als de onze, waar de arbeiders(sters) reeds op zeer jeugdigen leeftijd in dienst van het kapi taal komen en de meesten van ontwikkeling weinig of in 't geheel niets genoten hebben. De cursussen door ons gehouden, n.l. „Het nut van de Zaaier", „N. Indië" en „Nederlandsche Staatsinrich ting", waren slechts matig bezocht en toch waren ze erg leerrjjk. Hun, en wij hopen dat dit zeer velen zullen zijn, die onze cursussen willen bezoeken, teneinde met onzen bond kennis te maken, wijzen wij op de eerst volgende cursussen, welke later in „de Moker" zullen bekend gemaakt worden. Maar de „Zaaier" kan en moet nog meer doen dan tot heden mogelijk was, doch dit kan alleen, als onze afdeeling een veel grooter aantal leden telt. Als we zien naar de jongeliedenorganisaties in het buitenland en'die vergelijken met „de Zaaier", dan maakt deze laatste daarbij een treurig figuur. Dat de buitenlandsche jongelieden-organisaties meer leden tellen dan „de Zaaier" hier, vindt ook daarin zijn oorsprong, dat de ouders de kinderen aansporen om lid te worden, daar zp inzien het nut van de jongelieden- organisatie. Hopen wp dat de arbeiders in Nederland ook zoo zullen doen en dat Schiedam een voorbeeld zal geven aan andere afdeelingen van „De Zaaier". Arbeiders, spoort uw kinderen aan lid te worden van „De Zaaier" De leeftijd is gesteld vanaf 15 jaar. De contributie bedraagt 6 ct. per week, met inbegrip van het maandblad „De Zaaier". De Secretaris. Wp wenschen een enkel woord aan dit stukje van den secretaris van „De Zaaier" toe te voegen. De afd. Schiedam der S.D.A.P. besloot „De Zaaier" te steunen op alle wijzen, die haar mogelijk zijn. De beschikbaarstelling van „Cons'antia" was daartoe een eerste middel. Maar daar moet het toch niet bp blijven? Waarom zorgen de afdeelingsleden en onze geestver wanten er niet voor, dat hun kinderen lid worden van De Zaaier" of tenminste beginnen met er eens heen te trekken Moeten die kinderen nu even kras aan het lot, aan het toeval, aan den verderfelijken invloed onzer maatschappij worden overgelaten als met de meesten onzer in onze jeugd het geval was? Schaamt u ouders! Dat moet anders worden. Onze partpgenooten en geestverwanten moeten zich het lot van hun kinderen ook aantrekken in dezen zin, dat zp hun den weg wijzen voor meerdere ontwikkeling en vooral voor een krach tige ontwikkeling van hun klassebewustzijn. Wij hopen dat velen zich aan deze opwekking zullen storen. Metaalbewerkers. Vrpdag 17 Januari j. 1. hield de afd. Schiedam van den Alg. Ned. Metaalbe- werkersbond een huishoudelijke vergadering. De ver gadering was goed bezocht De voorzitter opende de vergadering en sprak den wensch uit dat 1908 evenals het laatst van 1907 een goed jaar mag worden. De leden worden opgewekt om in 1908 de afdeeling zoo te versterken, dat bij den overgang naar 1909 een flinke macht verkregen was. De notulen werden on dei- dankzegging aan den 2en secretaris, voor zijn zeer uitvoerige notulen goedgekeurd. De voorzitter deelde mede dat de afdeeling haar eerste succes in 1908 kon boeken. Bp een conferentie, gehouden met de directie van de Ned. Kettingfabriek hier ter plaatse, was een verhooging gekregen op het tarief van zekere soort ketting. Deze was door de directie verlaagd. De commissie mocht er in slagen de helft weer te doen verhoogen. Ook werd nog verkregen, dat de arbeiders niet meer de geheele risico voor het breken der schalmen behoefden ie d agen. De directie zal voortaan ook de helft betalen. Het 3-maandelijksch verslag van den Penningmeester werd goedgekeurd. Het concept reglement op het arbeidscontract werd voorgelezen om behandeld te worden in een daartoe belegde vergadering. Bp de rondvraag kwamen nog verschillende punten van inwendige organisatie ter sprake. De voorzitter kon met genoegen 8 nieuwe leden instaleeren. Hij sprak den wensch uit, dat zij ook ijverig deel zullen nemen aan de werkzaamheden van de afdeeling. Trots de slapte bp de firma Smulders, wat de groote oorzaak van vertrek onzer leden is, groeit onze afdeeling steeds. Ten ongeveer 10.15 uur sloot de voorzitter onder dankzegging deze belangrijke vergadering. N. B. Zaterdagavond gaven zich weer 7 nieuwe leden op. Bravo! Het Bestuur houdt eiken Zaterdag avond zitting in „Constantia", voor het inschrpven van nieuwe leden. De Correspondent. Een klein bewijs hoe de R. K. Metaalbewerkers hun Organisatie meenen te moeten versterken, is het volgende: Een der R. K. werklieden van de kettingfabriek had zich doen inschrpven als lid bij onze afdeeling. Dit was een doorn in 't oog van de R. K. organisatiemannen. De persoon in kwestie was ook lid van den R. K. Volksbond en van een R. K. schermvereeniging. Nu werd hp voor het feit geplaatst te bedanken als lid onzer afdeeling. Deed hp zulks niet, dan zou hp ge royeerd worden als lid van den R. K. Volksbond. Gelukkig koos hij het laatste! Een woord van hulde aan den nog jongen man. Hopen wp dat hij sterk genoeg zal wezen om de te verwachten kuiperpen moedig het hoofd te bieden. Maar het blijkt toch maar, dat zp geen middelen ongeoorloofd achten om hun standje te versterken. Bah! De Correspondent. Een aangename verrassing. Zaterdag j.l. werden de werklieden, werkzaam op de fietsenfabriek van Tim, aangenaam verrast. Hun werd namelijk medegedeeld dat de financiën van dien aard waren, dat het verdiende loon niet uitbetaald kon worden. Zp, die f 5.— verdienden en daar beneden, werden uitbetaald, doch die daarboven verdienden, moesten zich met 5 gulden behelpen tot tijd en wijle er genoeg geld was om het volle loon uit te betalen. Het is te begrijpen, dat zoo iets voor de betrokken arbeiders hoogst onaangenaam is. Als hun echter onder het oog gebracht wordt, dat door organisatie in de vaktoestanden verbetering gebracht moet worden, zpn ze niet thuis. Ze hebben organisatie niet noodigZe kunnen hun eigen boontjes wel doppenIs 't niet Het is verschrikkelijk, hoe zulke menschen met zich laten spelen. Midden iu den winter worden ze naar huis ge stuurd met even meer geld dan om de huishuur te betalen, bakker, kruidenier, enz., die hebben ze niet noodig. Werklieden, begrijpt toch uw toestand en organiseert u. Dit is de weg om in betere toestanden te komen. De Correspondent. Schildersgezellen. In „De Schilder", het or gaan van den Ned. Schildersgezellenbond, komt in het laatstverschenen nummer een correspondentie uit Schie dam voor, waarin o.a. het heugelijke feit wordt ver meld, dat er in de Schildersgezellenvereeniging „Voor zorg", een soort ziekenfonds, nieuw leven is gekomen, natuurlijk onder den invloed van de afd. v. d. Ned. S. G. B. De „Voorzorg" heeft zich n.l. een nieuw bestuur aangeschaft en zal nu meedoen aan een loon- actie. Nog een paar flinke duwen, nog wat propaganda van de zjjde van den S. G. B. en de leden van de „Voorzorg" zullen ook lid van hun vakvereeniging worden. Wij wenschen de afd. van den S. G. B. succes op deze pogingen en zullen met genoegen van dit succes melding maken. Knnst aan het Volk. Deze Vereeniging geeft Zondag 2 Februari weer een uitvoering, ditmaal een Tooneel-avond. Zij heeft daarvoor de medewerking verkregen van Mevrouw Alida Tartaud-Klein en den heer F. Tartaud, beiden verbonden aan het Tooneel- gezelschap van den Grooten Schouwburg te Rotterdam. Menigeen uit Schiedam zal hen wel eens hebben zien spelen en daarvan herinneringen hebben meegebracht als van iets heel moois. Het programma vermeldt eenige van de mooiste rollen van Mevrouw Tartaud. Dat zal dus weer een genotvolle avond worden. Wp juichen het ten zeerste toe in het Bestuur van K. a. h. V., dat het zich niet laat verleiden tot toegeven aan café-chantant-smaken, maar zich streng houdt aan den eisch der statuten, wezenlijke kunst binnen het bereik vooral der arbeiders te brengen. En wp wekken opnieuw in het bijzonder de arbeiders op, lid te worden van K. a. h. V. Voor hun ontwikke ling en voor hun genot geeft deze Vereeniging regel matig dingen van groote waarde. En een arbeidersbeurs kan het betalen, ook al kost het nog altoos eenige opoffering. Werkloosheid. Het comité uit de Kamers van Arbeid ter bestrijding van de werkloosheid heeft het succes gehad, dat een deel van hen, die zich bij dat comité als werkloozen hadden aangemeld, bij de ge meente en een enkelen particulier aan het werk is gezet, Een ander deel is evenwel nog niet geholpen. Daarom besloot dit comité eenige personen, die zich in het maatschappelijk leven werkzaam hadden betoond, uitte noodigen zich met het comité uit de Kamers van Arbeid te vereenigen tot een „permanente commissie in zake de werkloosheid". Van de uitgenoodigden bedankten alleen de heer M. C. M. de Groot en de groot-industrieelen J. M. van der Schalk en A. C. A. Nolet. De overigen namen de uitnoodiging aan. De burgemeester is eere voorzitter geworden. Het bestuur bestaat uit den heer F. J. Smit als voorzitter, den heer H. de Vringer als secretaris en Mej. J. Gazan als penningmeesteres. De Bestuurdersbond is er in vertegenwoordigd door P. de Bruin en J. Winkelman, de S. D. A. P. door Dr. J, van Leeuwen. Wat deze „permanente commissie" tot stand zal brengen, wagen wij niet te voorspellen. Indien de voor teekenen ons niet bedriegen, is er evenwel eenige kans, dat het maatschappelijke vraagstuk der werkloosheid in handen dezer commissie bestudeerd en behandeld zal worden zóó als het dat verdient. Wij verheugen ons zeer over dezen gang van zaken. Er is te Schiedam op maatschappelijk gebied nog let te Ipk alles te doen Er groeit een geheel nieuw Schiedam op, waarin nog meer dan vroeger het arbeiders- en kleine middenstanders-element het overwegende bestand deel is. Wanneer men «11e opdoemende vraagstukken aanpakt zooals tot nu toe het werkloosheidsvraagstuk in de laatste maanden, dan is er veel kans dat nieuw

De Moker | 1908 | | pagina 2