No. 50. ZATERDAG 8 Februari 1908. 7e Jaargang. ORGAAN der .Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Bericht van de Redactie. Afdeelingsnieuws. Moord. Slechte tijden. Ditjes en Datjes. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Uj voormtbetaling. franco per post 30 cent j Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Bureau van Administratie Rhoonschestraat Tboven ADYERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn voor de Vergadering op Vrijdag 21 Februari, waar J. v. d. TEMPEL, 2e Secretaris van het Nederland- sche Vakverbond, zal spreken over: „DE TAAK DER VAKBEWEGING" Het Raadsoverzicht moet wegens onverwachte ver hindering van onzen verslaggever achterwege blijven. In de plaats daarvan komt na in het volgend nnmmer een critische beschouwing over het verhandelde. Cursus. Bezoekt allen de Openbare cursus over „Politiek en Vakbeweging" op Zondag 16 Febr. en 1 Maart, 's morgens IOVü nar in „Constantia." Partijgenooten hebben vrij toegang, anderen tegen betaling van 5 cent per keer.. Congres-voorstellen worden tot uiterlijk 16 Febr. ingewacht bjj den sccr., Kreupelstraat 22. Kiezerskweek. De commissie bericht, dat zij zitting houdt op Zaterdag, Maandag en Woens dag, des avonds van 87sÏO uur. Ook worden ingevulde biljetten van kiezers in ontvangst genomen. Wjj zorgen dan wel, dat ze op hun bestemming komen. Tot Woensdag 13 Febr. worden er kiezers ingeschre ven en biljetten in ontvangst genomen. Partijgenooten en geestverwanten, onthoudt dit en werft kiezers. Het Bestuur. De Zaaier, bond van jonge arbeiders(sters) in Ne derland, afd. Schiedam. Door onvoorziene omstandigheden kan de cursusver gadering a. s. Zondag niet doorgaan. De Secr. Verkrijgbaar in onzen brochurenhandel, de pas versche nen brochure: De Wereldbeschouwing der Soci aal-Democratie door Dr. JT. van Leeuwen, prijs 10 cent. Ook nog verkrijgbaar de pas verschenen brochure „Slechte Tyden" van F. M. Wibaut, prijs 5 ct, Nog vele andere brochures voorradig. Voor den brochurenhandel M. J. van Dijk. Coöperatie-Commissie. Vergadering op Zater dag 8 Februari om halt 9 in „Constantia". De vermoording van den koning van Portugal en zijn zoon geeft de burgerkringen, de burgorpers vooraan, weer aanleiding tot een weemoedig geween en een opgeschroefd braafheidsvertoon, die klinken als het luiden van gebarsten klokken of doen denken aan de geheel-onthoudingsprediking door een jeneverhandelaar. Er is niets wreeders, niets onmenschelijkers, niets meer menschvermoordends denkbaar dan het voortbrengings- stelsel, de maatschappij en de Staat van de thans zoo braaf doende burgerij. Bij duizenden en millioenen worden de slaven van het kapitalisme regelmatig ver moord in fabriek en werkplaats, in mijn- en steengroef, mannen, vrouwen en kinderen. Door geweldige ongelukken gebeurt dat snel. Door geregelde overwerking en onder betaling gebeurt dat langzaam, maar even zeker. Dan worden ze lichamelijk en geestelijk gesloopt en dood gemarteld. En in de kapitalistische hongeroorlogen in de koloniën het kapitalisme is nooit verzadigd worden nu nog dagelijks tientallen vermoord door het kapitalisme, dat over hun lijken heen de wegen aanlegt naar zijn exploitatievelden, waar de kapitaalbezitters hun winsten uit moeten halen. Ook staat het burgerlijke kapitalistische stelsel dagelijks schuldig aan veelvuldigen kindermoord: hoeveel arbeidersvrouwen brengen ten gevolge van haar arbeid in dienst van het kapitalisme levenlooze kinderen ter wereld, of verliezen haar kinderen in 't eerste levensjaar omdat zjj onvoldoende verzorgd worden als de moeder uit werken moet? Onze brave burgerij doet daar niets tegen. Integendeel, de handhaving van deze burgerlijke orde, waarin moord en marteling een paar van de meestgebruikte middelen zjjn tot verzekering van de kapitaalwinst, wordt zelfs op zedelijkheidsgronden verdedigd. En wij, soc.-democraten, die aan dit zedelooste aller zedeloosheden, genaamd burgerlijke orde, een eind willen maken, worden door de burgerpartijen buiten hun „zedelijke" gemeenschap ge plaatst. Met welk recht, met welk zedelijk recht vooral, wee klaagt het burgerdom dan over den moord op twee vorstelijke personen, terwijl het zelf dagelijks meedoogen- loos en welbewust, zelfs stelsel- en beginsel-matig, bjj tien- en honderdtallen moord en doodslag pleegt op de arbeiders, die slaven zjjn van het kapitalisme? Maar, ja, niet waar, die arbeiders, mannen, vrouwen en kinderen, dat zijn maar werktuigen om het kapitaal mede te helpen in zjjn winstvorming? En er zijn er zoo veel, dat het er op een paar duizend of een paar mil- lioeu niet aankomt? En als men minder roekeloos met die winstvormende werktuigen, die in de dierkunde menschen worden genoemd, omsprong, ze beter ver zorgde, meer betaalde, minder liet werken en behoorlijker ontwikkelde, dan zou het kapitaal minder winst maken En in de burgermaatschappij is de voornaamste deugd en dus de hoogste zedelijkheid, veel winst te maken en groote kapitalen over te leggen uit den overmatigen winst? En zoo'n koning, dat is een instrument tot verdediging van het kapitalisme en tot handhaving van de „burger lijke orde", die het troetelkind is van het kapitaal en zijn bezitters. Zulke instrumenten zijn er niet veel. Ei- zouden er genoeg te maken zijn, maar de waarde zit hem juist in de zeldzaamheid. En vooral sinds de kerk genootschappen in den trouwen dienst van God kapitaal het koningschap tot een even of bijna even heilige in stelling als de kerk hebben verheven, is het koningschap een dubbel waardevolle zeldzaamheid geworden, waar de burgerij nu angstig over waakt als over een der kostbaarste werktuigen tot onderhouding van de kapi talistische „orde", de dagelijks moord en doodslag ple gende burgerlijke orde. Daarom weent en weeklaagt het burgerdom over den dood van een vermoorden koning, een kapitalistenhei- lige, maar gaat het meedoogenloos en onbarmhartig dagelijks voort met de vermoording van de kapitalis- tenslaven, de arbeiders. De burgerlijke zedeleer is al even verachtelijk als het geheele kapitalisme. Dit is de titel van een 5 cents brochure, geschreven door Wibaut en uitgegeven door den brochurenhandel der S. D. A. P. 1) Met tal van feiten wordt daarin aangetoond, welk een geweldige vermeerdering van kapitaal en inkomsten aan de eene zijde en welk een geweldige toename van bestaans-onzekerheid aan de andere zijde voorkomt, in welke mate de vermeer dering van kapitaal aan de eene zijde overdadige we 1de en aan de andere zijde steeds grooter verarming schept, en door welke omstandigheden de geringe loonsverhoogingen voor de arbeiders in de laatste jaren feitelijk toch nog achtei uitgaDg beteekenen. „Dit is in twee woorden saamgevat wat het stelsel, waaronder wij leven, het kapitalisme, voor u doet en voor u doen kan: het geeft u gebrek, afgewisseld door erger gebrek." Verbetering kan alleen komen door de opheffing van het kapitalisme, dat is dus door het socialisme. Deze brochure is een scherpe, met feiten en cijfers nog scherper gemaakte, aanklacht tegen het kapitalisme en de !urge;ljjke partijen, die dat stelsel handhaven willen; zjj bevat daardoor een krachtig pleidooi voor het socialisme. Een prachtige propagandabrochure, waarvoor onze partij Wibaut grooten da k verschuldigd is. Om een denkbeeld te geven van de kracht der cijfers en becijferingen nemen wij er eenige van over. In Nederland steeg in de laatste 4 jaren het in de vermogensbelasting aangeslagen vermogen met jaarlijks 113 millioen gulden. In Pruisen vermeerderde in het laatste jaar het vermogen met 650 millioen gulden; in de laatste 14 j iren bedroeg de toeneming 5700 millioen gulden. In Amerika beloopt dat in den laatsten tjjd jaarljjks 7000 millioen gulden. Amerika geeft een duidelijk beeld van de kapitalistische ontwikkeling. In 1830 waren daar nog bijna geen groote vermogens. In 1855 telde New-York 28 millionairs (bezitters van 1 millioen dollars, een dollar is een rijksdaalder); 50 jaar later, dus in 1905, waren er 2000 millionairs in New-York en 5000 in de Vereenigde Staten, waarvan sommigen hun millioenen bij honderd en duizend tellen. Maar daartegenover telde men in datzelfde land 10 millioen menschen of één negende deel van de geheele bevolking, dat niet in het aller noodzakelijkst onderhoud kan voorzien (werkloozen, landloopers, zwervers, bedeellen.) Nog een anderen greep doen wij uit de cijfers, en wtl uit het laatste deel der brochure. Wibaut becijfert daar, dat de meerdere kosten van levensonderhoud in de laatste 10 jaar met ongeveer 30 procent zfin gestegenwat men dus nu 10 jaar- geleden voor 75 cent kon krijgen, kost nu 98 cent De loonen daarentegen, volgens de officiëele gegevens dei- ziekenkassen, stegen in de steden van 13 tot 21 procent en op het platteland met 10 tot 20 procent. Dat wil dus zeggen dat een loon van 75 nu 10 jaar geleden thans gr stegen is tot hoogstens 91 cent, terwijl de levensonderhoudskosten van 75 tot 98 stegen. Maar die 91 cent komen nog slechts in het gunstigste geval voor veelal bedroeg die stijging niet meer dan 10 tot 15 procent en kwam men van 75 cent dus slechts op 827a tot 86. Verlies en achtei uitgang dus voor alle loonarbeiders, een sterke tegenstelling met de millioenenvorming der kapitalisten. De beteekenis van het kapitaal van Rockefeller, den rijksten petroleumkoning in Amerika, legt Wibaut door een aardige vergelijking uit. „Wanneer een man in den aanvang van het jaar 1 van onze jaartelling was begonnen om iedere minuut een rijksdaalder weg te leggen, 60 in een uur, 24 maal 60 dat is 1440 rijks daalders per etmaalwanneer hij dan zonder te rusteD, dag en nacht door, elke minuut een rijksdaalder had weggelegd, enkel in de schrikkeljaren den 366en dag rustend, dan zou die man juist in het jaar 1905, op oudejaarsavond van 1905, zijn klaar gekomen met zijn 1000 millioen rijksdaalders. Maar die Rockefeller heeft over die 1000 millioen geen 1905 jaar gedaan. Een kleine 50 jaar geleden bezat hij nog in het geheel geen vermogen." De brochure staat vol met dergelijke gegevens en becijferingen. Bij veelvuldige verspreiding kan zjj veel inzicht in de uitwerk ng van het kapitalisme helpen verspreiden. Opvoedkundig succes. In ons nummer van 11 Januari dienden w(j de redaktie van de Schiedamsche Courant een Moker-slag toe, omdat zy, zooals wij aan toonden, haar pers-overzicht gebruikte als middel tot Het Bestuur van den Schied. Bestuurdersb. 1) Te verkrijgen in den afdeelingsbrochurenhandel voor 5 cent per stuk iederen Woensdag- en Zaterdag-avond en iederen Zondag.

De Moker | 1908 | | pagina 1