N° 53 N° 53 No. 51. ZATERDAG 15 Februari 1908. 7e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Stukken voor 't eerstvolgend nnmmer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 nnr in het bezit der Redactie zijn. De Moker I Afdeelingsnieuws. De belasting-debatten in den Gemèénteraad. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Uj vooruitletalin franco per post 30 cent j Losse nummers 2 cent. Bureau van Bedaktie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Bureau van Administratie Rhoonschesti aat 7boven ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. voor de Vergadering op Vrijdag 21 Februari, waar J. v. d. TEMPEL, 2e Secretaris van het Nederland- sche Vakverbond, zal spreken over: „DE TAAK DER VAKBEWEGING" is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Nieuwsticht N. Z. 32. Groote Markt 3. Zalmstraat 22. „Constantia", Hoogstraat. Te Vlaardingen: Markgraatstraat 20. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. -fret schrikkeljaar speelt ons de leelijke part, ons tot een No. 53 in dezen 7en jaargang te verplichten. Zater dag 29 Februari is net een Zaterdag. Óm de extrakosten, die daardoor op dit 4e kwartaal van dezen 7en jaargang komen, goed te maken, roepen wjj den extrastenn onzer lezers in. Stuurt ons een extra- stennpenning voor No. 53. Vele kleintjes maken een grooten. In de beurs getast dus voor De Administratie. Cursus P. de Bruin. „Politiek en Vakbewe ging" is het onderwerp, dat de Bruin in twee cursus vergaderingen zal behandelen op 23 niet 16) Februari en 1 Maart, 's mo-gens te half 11 in „Constantia". De krachtige groei der Vakbeweging te Schiedam maakt in onze stad de behandeling vaü dit onderwerp buitengewoon belangrijk en gewenscht. Want alleen met klare hoofden en helder inzicht kan de strijd der arbei ders met vrucht door hen worden gevoerd. De Bruin is door zjjn werk een goede bekende en heeft daardoor ook vertrouwen in zijn kennis en inzicht gewekt. Men kan van hem een uitstekende behandeling van dit onderwerp verwachten. Daarom in tientallen op naar dezen cursus. Kaarten zjjn verkrijgbaar bjj W. Hoek (Singel 150), in „Con stantia" Zaterdag-, Zondag- en Woensdagavond en b(j de colporteurs tegen 5 cent. Het Bestuur. Afdeelingsvergadering. Daar de cursus De Brnin den 16en Febr. niet kan plaats hebben, maar verschoven moest worden tot den 23en Febr., zal de hnish atd. verg. plaats hebben Zondag 23 Febr., 's avonds te 8 uur. Mochten er geen voorstellen voor het congres worden ingediend vóór den 16en, dan zal deze afd.- verg. niet doorgaan. In het volgend nummer van De Moker zal dit worden meegedeeld. Het Bestuur. Feestavond S. D. A. P, De feestavond, die door omstandigheden moest worden uitgesteld, zal nu plaats hebben op Zaterdag 29 Februari. De onder- afdeelingen „Kunst en Strijd" en „Nieuw Leven" en de ons' welbekende fluitist Versloot, zullen het pro gramma samenstellenterwijl van Leeuwen de propa- gandarede zal uitspreken. Het Bestuur. Nieuwe brochures. (Verkrijgbaar in den Af- deelingsbrochurenhandel in Constantia.) F. M. Wibaut. Slechte Tijden. 5 cent. Dr. J. van Leeuwen. De Wereldbeschouwing der Sociaal-Democratie. 10 cent. H. Spiekman. Loonslavernij. 50 cent. 1r-1 Tot aller teleurstelling is de belasting-verordening, waartegen sinds jaren reeds werd opgetrokken, van allen kant, thans gewijzigd. Tot aller teleurstelling, beweren we; omdat de verbeteringen, nu verkregen zóó gering zijn, dat 't eigenlijk wel zoo goed geweest zou zijn, indien 't bij 't oude gebleven ware. Men herinnert zich de oorzaak: de Schiedamsche Bestuurdersbond richtte zich, in samenwerking met „Patrimonium" en het Alg. Nederl. Werklieden-Verbond, in Mei van 't vorig jaar tot den Raad met een adres, strekkende om in de heffing der Inkomstenbelasting zoo spoedig mogelijk de meest dringende verbeteringen aan te brengen, te weten: de belastingschuldigheid in plaats van boven f400.te doen aanvangen boven f500. een aftrek in te voeren voor veiplichte aflossing op hypothecaire schuld voor éen eigen woning voor degenen, die slechts één woning bezitten, tot ten hoogste f 50. den vasten aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud van f 400.te brengen op f 500.en den kinderaftrek van f25.op f50.—. Adressanten gaven aan het te kort te vinden door een progressie in te voeren, bjjv. beginnende met een belastbaar inkomen van f 1500. Ten slotte kwam (als 't hinkende paard achteraan!) nog een adres in van de afdeeling „Schiedam" van den Ned. R. K. Volksbond, waarin ook op die verhooging van den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud en kinderen werd aangedrongen. B. en W. wilden nu wel de belastingschuldigheid brengen van f 400.— op f 500.maar toch o ongerijmdheid! de aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud op f 400.laten. Zietdaar een tegemoetkoming aan het verzoek van adressanten, waartegen menige gauwdievenstreek het niet haalt. B. en W. geven adressanten volkomen gelijk als deze zeggenvan yf 400.kan men in Schiedam niet leven en minstens moet het inkomen f 500 zijn, voordat de fiscus 'n deel mag komen opeischen; zeker, B. en W. vinden dat óók en zijn daarom zéér genegen om de belastingschuldigheid van f 400.op f 500.te brengen. Een allervriendelijkst presentje hadden zij dus den arbeiders toegedacht en hun bereidwillige tegemoet koming ware zeker boven allen lof verheven geweest, ware het niet, dat ze met hnn vriendelijke lach den arbeiders-belastingbetalers leeljjk bjj den neus namen, omdat datgene, wat ze hen met de eene hand gaven, door de andere weer werd teruggehaald. Volkomen ODjuist was de meening van den heer de Groot, dat de le en 2e klasse nu waren afgesnedea en 't getuigt voor de handigheid van B. en W., dat ze zelfs iemand als den heer de Groot op een dwaalspoor hadden weten te brengen. De heer Wittkampf stelde het tegenovergestelde zeer duidelijk in 't licht met het volgende voorbeeld dat volkomen onaangetast is gelatenIemand met f 490. inkomen mag aftrekken f 400.voor noodzakelijk levensonderhoud. Hij heeft een vrji bedrag van f 90. maar de belastingschuldigheid begint eerst bij f500.—, dus hij is vrij. Maar een ander heeft een inkomen van f 510.—, heeft 1 f 25.- 485 f 12.125. 2 - 60.— 488 - 29.280.— 3 - 105.— 363 - 38.115. 4 - 160.— 326 - 52.160.— 5 - 225.— 208 - 46.800.— 6 of meer. - 300.- 314 - 94.200.— 3 kinderen, waarvoor bij f105.— plus f400.— =f505 mag aftrekken. Hij heeft dus, een vrjj bedrag van slechts f 5.maar is belastingplichtig. Opze partijgenoot de Bruin onderschreef dit alles. Maar toen hij het voorstel deed den aftrek voor levens onderhoud van f400.op f 500 te brengen, werd dit alleen door den heer Koopmans ondersteund, zoodat 't zelfs geen onderwerp van bespreking kon uitmaken. De heer Wittkampf moest dus toen 't ernst werd, van de konsekwentie van z'n betoog, zoo mooi geïllustreerd, niets hebben. Maar evenmin de heer de Groot, van wien men 't eigenlijk nog eerder had verwacht. De heer Wittkampf deed later nog een halve poging om iets verder te komen, met een voorstel: „de le klasse omvat de belastbare inkomen van f 100.— tot f150.maar zelfs dit vond geen genade en alle kerkelyken stemden tegen behalve de voorsteller zelve. Het eenige, het weinig-goede in het voorstel van B. en W. was de progressieve kinderaftrek. Deze werd als volgt voorgesteld Voor 1 kindf 25. 2 kinderen- 60. ,3 - 105.- 4 - 160.- ,5 - 225.- 6 en meer - 300. De aanneming van dit voorstel zou tot deze uitkomst leiden (de cijfers genomen naar het kohier 1907/'08): Totaal f 272 680.— Het totaal aantal kinderen van het kohier, waarvoor aftrek is toegelaten, is 7053 a f 25.f 176.325. k 4 pCt. f 7053. Er zjjn 150 gezinnen met 6 kinderen, 100 7 is 35 18 7 3 1 8 9 10 11 14 tezamen dus 314 gezinnen met meer dan 6 kinderen. Aan deze verbetering was dus ook al weer een ern stige schaduwzijde, want al had men meer dan 6 kin deren, volgens 't voorstel B. en W. mocht men toch steeds maar f 300.— aftrekken. Dat beteekent met 't oog op die 314 gezinnen met meer dan 6 kinderen al een grove onbillijkheid. Verwonderlijk was 't, dat juist de heer de Groot aan het voorstel B. en W. ging tornen, en daarmede voort ging ook na den aandrang van de Bruin, om dit weinig- goede niet te bederven. De heer de Groot stelde voor een vaste aftrek van f 40.per kind, omdat naar hjj meende (en anderen stemden daarmee in) voor pro gressie geen reden was. Eigenlijk brengt het eerste kind de meeste onkosten voort. Dat zou zeker menig huismoeder h,em anders kunnen vertellen. De heeren schenen te meenen dat de opvol gende kinderen altijd maar van 't overschot der voor gaande konden worden voorzien. Alsof de kleeren bjjv. van den eerste ook niet door den eerste versleten worden t Het Bestuur van den Schied. Bestuurdersb. Aantal kinderen waarvoor aftrek, per gezin. 1 Aftrek per gezin. 2 Aantal gezinnen. 3 Product der cijfers van de kolommen 2 en 3. 4 f) 1) D D V

De Moker | 1908 | | pagina 1