Uit de Vakvereenigingen, Ditjes en Datjes. Vlaardingsche IJzerkoekjes. is, docli welke de Graaf wel wil bewonen, omdat hij op die weif zijn brood moet verdienen. Van Westendorp, Gonka, v. d. Schalk en Witkamff voerden hier het woord over. Van Westendorp verklaarde, dat de woning niet bewoonbaar was. Witkamff en v. d. Schalk meen den, dat als iemand in een hnis wilde wonen er niets op tegen was, al was het niet bewoonbaar. Dat moesten ze zelf maar weten Witkampff raadde degenen aan, die daar belang bij hebben, het probleem eens op te lossen om woningen verkrijgbaar te stellen, die aan de eischen voldoen. Ten slotte werd het voorstel van B. en W. aangenomen. De Bruin begon er op te wijzen, dat het hem ver bazend was tegengevallen, dat het rapport samengesteld was door iemand die zoo kort bij 't vnur zat, als de rector. Bovendien handelt het rapport in hoofdzaak over de waarde van het gymnasiaal onderwijs, doch dit doet hier niets ter zake. Waar blijkt, dat over hetge- heele land het aantal leerlingen achteruit gaat, achtte de Bruin een eisck van verstandig beleid de gehalveerde inrichtingen samen te voegen. De laatste pagina van het rapport versterkt nog meer den indruk, dat het den rapporteur er om te doen is geweest, zooveel boomen te planten, dat het bosch onzichtbaar is. Over de tech nische kwesties ga ik niet in debat. Maar het komt spr. voor, dat door den rector een grove vergissing be gaan wordt, waar hij in het rapport beweert, dat art. 6 van de wet op het H. O. geen dispensatie toelaat. De Bruin betreurde het, dat de rector bij zwakte van argumentatie, den raad op zijpaden leidde. Van verschil lende kanten werd het woord gevoerd. Doch niet een van de heeren ging op het betoog vau de Bruin in. De Groot had het liever de volgende vergadering behan deld. Dan konden zich de raadsleden er beter in wer ken. Zijn voorstel werd echter met 4 stemmen voor verworpen. De voorsteller zelfs, de Bruio, Koopmans en van der Schalk stemden voor. Van verschillende zijden kwamen protesten tegen den „blaam" op den rector geworpen, als zoude hij moed willig een verkeerde voorstelling der wettelijke voor schriften hebben gegeven. Van Westendorp meende dat de wet geen despensatie toelaat. De Bruin toonde echter met het wetboek in de hand, dat het geprobeerd kon worden, omdat de wet in geen geval zoo luidt als de rector wil doen gelooven. Het voorstel van de Bruin om despensatie te vragen van „het onderhouden" van een gymnasium, werd ten slotte verworpen met 2 stemmen voor, van de Bruin en Koopmans. Wat mij opgevallen is, is dat de Groot tegen het voorstel van de Bruin stemde. Toen Gouka zijn stem er tegen motiveerde ging de stem van de Groot ook al overhellen. Dat is vrijzinnig-democratische kracht. De vroede vaderen hebben zooveel zorg voor het onder wijs der rijkelui's kindertjes, dat het bij hen op geen centje op aan komt. D. Schiedamsche Bestaurdershond. De S. B. B. hield Vrijdag 21 Februari j.l. een openbare verg. met J. v. d. Tempel, 2e secretaris van't N. V. V. als spreker, met het onderwerp „De taak der vakvereenigingen". De voorzitter zegt dat de vakbeweging in Schiedam zoo zacht aan vooruit gaat en zoo langzamerhand een factor gaat worden, waar rekening mee gehouden moet worden. Het onderwerp, dat de spreker zal behandelen is zeer eenvoudig, hij zal uiteenzetten: de taak der vak vereenigingen. Men weet de richting, wjj bedoelen natuur lijk de moderne vakbeweging. Van den Tempel kreeg hierna het woord. Zijn rede kwam hierop neer. Hg zeide niet bang te zijn voor tegen spraak, wanneer hij beweert dat de toestand voor de arbeiders veel te wenschen overlaat. Als oorzaken noemt hij de productie-wijze. De meeste menschen moeten leven van hun arbeid en de productie-middelen zjjn in handen van slechts weinigen. De bedrijven worden steeds meer geconcentreerd, het kapitaal steeds meer opeengehoopt, de machines worden steeds verbeterd. De arbeidstijd is ontzettend lang in de meeste bedrijven Spreker noemt de textiel-arbeider?, waar van de 3500 arbeiders 150 den 9-urendag hebben, 1600 10 uren werken en de rest 1011 uren en langer. Het bakkersbedrijf, waar nacht arbeid, sommige uitzonderingen daargelaten, regel is. De sigarenmakers, die 10 uur en langer werken en bovendien gesloopt worden door het thuiswerk. De bouwvak-arbei ders, waar een enkele groep in de groote steden den 10-urendag heeft kunnen veroveren, maar waar ook de arbeidsdag overigens moordend lang is. Spreker is van oordeel dat de arbeider pas bij een maximum-arbeidsdag v«n 10 uren in staat is, zijn ver loren arbeidskracht te herwinnen en eerst een nog kortere arbeidsdag den arbeider ten goede zal komen, zich meer te ontwikkelen. Het overgroot-) deel der arbeiders arbeidt echter langer. De positie van dezen is zeer ongunstig, zjj moeten hun eenige bezitting, hun arbeidskracht beneden de waarde verkoopen. Hoe meer ontwikkeld de arbeiders worden, zooveel harder voelen zij den druk, begrijpen zij, dat zjj als eenling niets vermogen om tegecdruk uit te oefenen, dat alleen georganiseerd optreden hun positie kan verbeteren. De vakbeweging moet echter aan bepaalde eischen voldoen. Het moet niet zijn een debatingclub. Haar taak is scherp omlijnd, zij moet daden verrichten, alle krachten inspannen, tot verbetering der arbeidsvoorwaarden. Dus moet zij in staat zijn om op te treden. Het aantal arbeiders, dat georganiseerd is, is niet gering te noemeD, 128.845 arbeiders zijn georganiseerd in verschillende vakbonden en plaatselijke organisaties. Daarvan zijn er, wanneer er royaal gemeten wordt, 5000 van in 't N. A. S. en ruim 30.000 bij 't N. V. V., terwijl de rest verdeeld is over Patrimonium, Katholieke organisaties, Nationaal Werkl. Verb, en "Neutrale vak vereenigingen. Zij zijn dus wel verdeeld in verschillende richtingen. Spreker wijst op den groei van N. V. V. en op 't ver val van N. A. S. In 1902 waren bij dat lichaam 18000 arbeiders aan gesloten, terwijl er nu nog slechts een 3000 a 5000 bij aangesloten zijn. De oorzaak volgens hen is de felle bestrijding der S. D A. P., maar de eerste reden is de slechte leiding, trouwens, dat hebben zijzelf erkend, dat de leiding slecht was en.... iets wat gezond is, groeit tegen de verdrukking in. Vervolgens verwachten zij nie s van de wetgeving. Zulks doet het N. V. V. wel. Immer?, hoe moeten de arbeiders andere eischen als b.v. verplicht pensioen enz. doorgevoerd krijgen zonder de wet Het le doel is afdwinging van betere levensvoor waarden van de werkgevers, vervolgens staan wij niet als het N. A. S. tegenover de politieke arbeidersorgani satie, maar er zelfstandig naast, om door vereende krachten verbetering te erlangen. Het N. V. V. staat centralisatie voor. Spreker wijst op de organisatie der werkgevers, welke internationaal is, op de diamant industrie, waar, door de practijk gedreven, het wereld- verbond tot stand gekomen is. Verder bepleit spreker de noodzakelijkheid van hooge contributiën, or# niet alleen bij staking, maar ook bij ziekte en werkloosheid uitkeering te kunnen verstrekken. Spreker wekt de aanwezigen op, voor zoover zij nog geen lid z(jn van hun vakvereeniging, zich daarbij aan te sluiten en deel te nemen aan den grooten strijd. En na hen, die reeds lid van hun organisatie zijn, te hebben opgewekt, een onvermoeibare propaganda te maken, overal en waar zij slechts kunnen, besloot de spreker zjjn rede. Voor het debat meldden zich een viertal aanwezigen aan, waar, op verzoek, zich één van terugtrok. Van het debat veel te vermelden, is overbodig. Alleen zij dit gezegd, dat het tameljjk rumoerig was, hetwelk zijn hoogtepunt bereikte, toen v. d. Tempel hen van ant woord diende. Door schreeuwen en schelden werd het den spreker onmogelijk gemaakt, zich te doen verstaan. De voor zitter gaf hem in overweging er maar mee uit te schei den en sloot met een woord van protest, over de hou ding van dat schreeuwerige deel der aanwezigen, de vergadering. Bureau voor Arbeidersrecht. Over het 4e kwartaal (2e jaar) zijn behandeld 50 zaken, als volgt verdeeldLoonvorderingen 12, Ongevallenzaken 8, Be lastingzaken 15, Burgerlijke zaken 11, Militiezaken 4. Het Bureau is gevestigd Nieuwstraat 28 en geopend 's Woensdagsavonds van 8V310 uur. De eerste cursus De Bruin. Zondagmor gen hield De Bruin de eerste der beide cursusvergade ringen over „politieke eu vakbeweging." Het speet ons dat niet meerderen waren opgekomen om te luisteren naar de leerzame en onderhoudende uiteenzetting van onzen partijgenoot. Met eenige korte trekken schetste De Bruin de om standigheden, waaronder in Engeland de vakvereeniging zoo lang achtereen van niets anders dan van econo mische actie hadden willen weten en daarin nu veran dering waren gaan brengen, waaronder in Duitsch- land naast de vakbeweging een krachtige politieke arbeidersbeweging was ontstaan, waaronder in België de vakvereenigingen tot aansluiting bij de S. D. A. P. waren gekomen, en waaronder ook in Denemarken het huwelijk tusschen politieke partij en vakbeweging was gesloten. Daarna zette hij met tal van voorbeelden en aan de hand van de geschiedkundige ontwikkeling der arbeiders beweging uiteen, hoe ook in Ned. naast de politieke beweging een zelfstandige vakbeweging was opgegroeid en waarom naar zijn meening deze beide onafhankelijk en zelfstandig naast elkander moesten blijven opgroeien. Voor den soc.-dem. achtte hij het een plicht, lid zijner vakvereeniging te worden en de leden der vak ver. moesten, aldus was zijn conclusie, eveneens lid worden der S. D. A. P. Een prettige gedachtenwisseling hield de aanwezigen na afloop der voordracht nog een uur bjj elkander. Wij hopen de volgende week een zeer druk bezoek van den tweeden cursus te zullen zien. De bekroonde. De voor-vorige week wezen wjj op een groote onrechtvaardigheid, die wij vermoedden, dat bij de bekroning van ingezonden ontwerpen voor een Ambachtsschool begaan was. Het Bestuur der Ambachtsschool bracht in zyn laatste vergadering die kwestie ter sprake. Onze mededeeling werd niet door het bestuur bestreden of weerlegd. Het zal deze kwestie dus in de doofpot stoppen, na eerst door zijn zwijgen de juistheid onzer mededeeling te hebben bevestigd. Wat een treurige houding! Welk een treurige opvat ting van recht en zedelijkheid zit er toch in onze burgerlijke kringen! De dwaze opkammerij van den heer Sanders door zijn zwager, van de Schiedamsche Courant, wordt door deze historie nog belachelijker. Domheid of wat anders? In het laatste artikel „In onze Vroedschap" in de Katholieke Nieuim Schiedamsche Courant komt deze onzin voor „Een der eerste agenda-punten die de Raad te behandelen had, was bet presentiegeld voor zijne leden. Onze vroeden hebben bij dit eigenaardig onderwerp terecht geen „oratio pro domo" ge houden. Beter hadden zij nog gedaan als zij dat luttele presentiegeld, waardoor het eereambt van Raadslid verlaagd wordt tot eene bezoldigde be trekking, eenvoudig hadden afgeschaft. De meesten hunner hebben toch bij het periodiek Raadswerk niet zooveel te verletten." Begrijpt de N. Sch. Crt. niet, dat dit presentiegeld alleen dient, om menschen die niet voortdurend morgens (voor commissievergaderingen) en middagen (voor raads zittingen) kunnen verzuimen zonder daarbij een onmis baar deel van hun kleine weekloon te verspelen, de gelegenheid te geven raadslid te worden Is dit dom heid van de Nieuwe of alleen uiterst reactionair van haar? Wij denken beide. De Koopman van Venetië. Zaterdag j.l. werd voor de leden van het Volkshuis door het Haar- lemsche Tooneel „de Koopman van Venetië" opgevoerd. De verwachtingen waren zeer hoog; onzen grooten Bouwmeester te zien spelen was als een groot genot voorgesteld en de toeloop was dan ook zóó groot dat 's Woensdags reeds gemeld werddat zaal is uitverkocht. 't Was 'r dus stampvol in de S. O. V., ondanks het gure weer. De heer de Groot heette den aanwezigen welkom en concludeerde uit de groote opkomst dat 't Volkshuis op den ingeslagen weg met 't geven van voor stellingen als deze moet voortgaan. 't Is te hopen dat ze dan in 't vervolg beter voldoen als deze. 't Komt ons 't meest gewenscht voor over de opvoering niet te veel te zeggen. Succesvol was ze allerminst. Natuurlijk was Bouwmeester goed, uitmuntend zelfs. De vertolking van Shylock zal hem niet verbeterd wor den. En zijn spel was een waar genot. Maar de restZelden hebben we zülk prutswerk ge zien. Een enkele rol was dragelijk bezet; de meeste bezettingen voldeden niet aan de billijkste eischen. Zelfs Antonio, een der voornaamste figuren, was niet wat hij wezen moest. En als Gratiano de gelukkige keuze doet en z'n liefde bekent, dan staat hij er bij als een jongen in een snoepwinkel. 'tSpel was akelig leeg. Voor een gezelschap onder Bouwmeester verwacht men véél, véél meer. Geen won der, dat uitgezonderd een ovatie aan den Dirigent, de bijval zeer matig was. Promotie. Men fluistert dat de Benjamin van onzen Raad, de heer De Bordes, burgemeester van Vlaardingen-Ambacht,, bestemd is om lid en voorzitter der plaatselijke schoolcommissie te worden. Het ljjkt wel war vreemd, dat deze man, principieel tegenstander van de openbare school, geroepen zal worden tot een zóó invloedrijke betrekking als deze functie in Vlaar- dingen is. Doch zwart is nu eenmaal troef. Als men maar lid van de „kerk" is! Het jonge, veelbeloovende mensch, die intusschen zijn studiën in Delft niet voleindigd heeft, is ook reeds lid van de Commissie voor Gemeentewerken en erfpachts zaken. Hij schijnt in verschillende diensttakken van onze gemeente rijp gestoofd te moeten worden voor een vetter burgemeestersbaantje, dan het kleine dorpje Vlaard.- Ambacht geeft. Onder dit ministerie staat het met „pro motie" voor hem er niet kwaad voor Het arbeiderssentiment spreektIn ons vorig nummer gaven we reeds kortelijks verslag van de ontvangst, die het dagelijksch bestuur van het werk- loozen-comité ten deel viel van de zijde van Burg. en Wetli., toen zij dit college een drietai voorstellen deed, strekkende om in den nood der werkloozen zooveel mogelijk te voorzien. Zooals men weet, werden deze voorstellen door B. en W. finaal van de hand gewezen en kreeg het comité op den koop nog eenige goed bedoelde raadgevingen toeWaar ze natuurlijk erg mee in hun nopjes warer, Intusschen, de zaak is té ernstig, dan dat we zonder meer het bij ons vorig verslagje konden laten. Enkele opmerkingen en goede raadgevingen, die B. en W. zich meenden te moeten veroorloven, dienen noodwendig nog even gereleveerd te worden, temeer, waar in deze zaak de arbeiders van „Patrimonium" a*n onze zijde staan, zoodat men ons, slecht als alle sociaal-democraten zijn, niet in de schoenen zal kunnen schuiven, dat het ons

De Moker | 1908 | | pagina 2