No. 4. ZATERDAG 28 Maart 1908. 8e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij, JL>e Moker Een dringend verzoek van de redactie Premie. Colportage te Vlaardingen. Colportage te Maassluis. Waar de arbeiders vooral op moeten letten bij het Arbeidscontract. Uit de Partij. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per.kwartaal 1 franco per post 30 cent j hlJ Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Bureau van Administratie Bhoonschestraat Tboven ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stukken voor 't eerstvolgem 1 nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 nnr in het bezit der Redactie zijn. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Nieuwsticht N. Z. 32. Groote Markt 3. Zalmstraat 22. „Constantia", Hoogstraat. Te Vlaakdingen: Markgraafstraat 20. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Over de medewerking van vele partijgenooten heeft de redactie gelukkig niet te klagen. Maar er zijn er toch ook nog velen, die de red. niet inlichten over allerlei gebeurtenissen, die zij hebben bijgewoond. En toch is dat noodig, wil De Moker beantwoorden aan zijn doel. Laat nu eens alle partijgenooten en geestverwanten zich vast voornemen, ons van alles en alles op de hoogte te houden. Het gemakkelijkst voor ons is, dat men op een stukje papier schrijft wat men te vertellen heeft en dan daaronder zijn naam zet. De naam blijft ge heim. En voor het stellen van het stukje voor De Moker zal de redactie wel zorgen. Den naam moeten wij weten om zoo noodig verder te kunnen informeeren. En voor het opstellen van de artikeltjes zal de redactie gaarne zelve zorgen. Gemakkelijker kan het toch niet Nu allen meegewerkt, vrienden DE REDACTIE. Ieder abonné of vaste lezer, die ons vóór 1 Mei 3 nieuwe abonné's of vaste lezers bezorgt, ontvangt het prachtwerk van Alb. Hahn „Onder Zwart Regime," bestaande uit 12 in kleuren uitgevoerde platen met spotprenten op Kuyper en zijn ministerie. De Red. en Adm. Het verzoek van de Afd. Schiedam der S. D. A. P. om vergunning tot luid colporteeren met De Moker en Het Volk, is door B. en W. van Vlaardingen niet in gewilligd. De colportage zal nu geschieden zonder luid roepen of schreeuwen, zonder luidkeels aanbevelen, zonder reclamebord enz. dat bjj verordening ver boden is, maar van welk verbod B. en W. ontheffing kunnen ver'eeneD. Deze is ons geweigerd. We zullen dus stilcolporteeren. Maar we komen nn weer ge regeld iederen Zaterdagavond. Men zegge het voort té Vlaardingen en koope weel bij honderdtallen ons blad Ook te Maassluis zullen partijgenooten uit Schiedam iederen Zaterdagavond trouw komen colporteeren. We hebben daar nu reeds eenige tientallen vaste lezers en we weten dat ons blad door veel meer dan die tiental len wordt gelezen. Ook te Maassluis kan men iederen Zaterdagavond dus rekenen op De Moker. Geestverwanten en partij genooten, aan het werk voor ons blad i In Mei zal het Arbeidscontract (Wet van den 13 Juli 1907, Staatsblad 193) in werkiDg treden. Wij zullen met het oog daarop uit die wet eenige bepa lingen aanwijzen, die voor de arbeiders van buiten gewoon gewicht zijn. In hun eigen belang raden wij hun aan deze bepalingen goed te lezen en te onthouden. Want er komt nu een wetteljjk-geregelde toestand en wanneer de arbeiders geen rekening houden met deze wettelijke voorschriften, dan zouden zij geldelijk en anderszins leeljjk het kind van de rekening kunnen worden. 1. Wie vallen onder de termen dezer wet? In 't kort kan men zeggen, dat ieder in dienst is van een ander voor loon, 1) binnen de termen dezer wet valt, even goed als ieder die een ander voor loon in dienst heeft. Wie werk aanneemt om dat zelfstandig uit te voeren tegen een bepaalde som en binnen een bepaalden tijd, wordt geacht niet in dienstbetrekking te zijn en valt dus buiten de wet. Neemt iemand evenwel voortdurend werk aan om dat zelfstandig uit te voeren zooals bijv. een huiswerker (kleermaker, naaister enz.), dan is de wet toèl op hen van toepassing. Met name worden verder uitgezonderd1. de schip pers in die st van een reederjj 2), 2. de scheepsofficieren en gezellen in dienst van zeeschippers, en 3. personen in den dienst van staat, provincie, gemeente, water schap of eenig ander publiekrechterlijk lichaam. 2. Hoe komt een arbeidsovereenkomst tot stand? De wet schrijft in het geheel niet voor, dat deze schriftelijk moet worden gesloten. Zij kan ook mondeling geschieden. In de meeste gevallen is even wel slechts een schriftelijke overeenkomst mogelijk, omdat de wet voor het vaststellen van tal van bepalingen een schriftelijke overeenkomst eischt (deze hoeft niet op gezegeld papier opgesteld te worden om rechtsgeldig te zijn) De bepalingen waarin de wet een schriftelijke overeenkomst eischt, zijn: a. bepalingen omtrent boete; mondeling overeenge komen bepalingen omtrent boete zijn ongeldig en on wettig over de beperkingen, die de wet aan de heffing van boeten stelt, spreken wij later h. bepalingen omtrent het zoogenaamde concurren tiebedingdat is de overeenkomst, dat men na het eindigen van zijn dienstbetrekking gedurende een vast te stellen tjjd eenzelfde betrekking niet in dienst van een concurrent mag bekleedendit geldt voornamelijk voor handelsreizigers en vakmannen werkende met de „geheimen" eener fabriek c. bepalingen omtrent de afwijking van de wettelijke voorschriften aangaande de uitbetaling van loon bjj ziekte of ongeval, bij het vervullen van een door wet of overheid opgelegde verplichting, (bijv. kiezen), bij de bevalling van de vrouw van den arbeider, bij het overlijden van naaste bloedverwanten en nog een paar bijzondere gevallende wet schrijft voor, dat in deze gevallen loon uitbetaald moet wordenis er geen schriftelijke overeenkomst, dan kan geen enkel werk gever ziel aan deze wettelijke voorschriften onttrekken de wet laat evenwel toe, dat de werkgever en werk nemer bij schriftelijke overeenkomst afwijkende bepalin gen afspreken maar de werkgever kan den werknemer daartoe niet dwingenHier is goed werk voor de orga nisatie te doen d. bepalingen omtrent de afwijking van de wette lijke voorschriften aangaande de uitbetaling van loon bij ziekte of afwezigheid van den werkgever, bjj slapte of geldgebrek enz.,de wet schrijft voor, dat in die gevallen het loon uitbetaald moet worden is er geen schriftelijke overeenkomst, dan kan niemand zich aan dit wetteljjk voorschrift onttrekkenmaar schriftelijk kan afwijking van dit voorschrift worden overeenge komen de organisaties hebben ook in dit geval een oog in 't zeil te houden en de arbeiders hebben er voor te zorgen, dat ze zich op dit punt niet laten be dotten of verneuken e. bepalingen omtrent staangeldbjj mondelinge overeenkomst is iedere inhouding van loon voor staan geld onwettig en ongeldig dat mag alleen bij schiftelijke overeenkomstwat staangeld is en hoe daarmee ge handeld mag worden, vertellen we later nog f. bepalingen omtrent afwijking van de wettelijke voorschriften aangaande het bedrag der schadeloosstel ling bij onrechtmatige dienstverbreking, aangaande de termijn van uitbetaling van het loon, aangaande de uitbetaling van mogelijk overeengekomen winstaandeel, en nog een paar bijzondere gevallen. Ook hierbjj geldt, dat de wet in al haar kracht van toepassing is bij mondelinge arbeidsovereenkomst, maar dat werkge ver en werknemer bjj schriftelijke overeenkomst andere bepalingen kunnen maken. Ook hier zal oppassen de boodschap zijn voor de arbeiders Anders verspelen zjj licht voorrechten, die de wet hun toekent. (Over de ge noemde schadeloosstelling enz. spreken wjj later nog). Al deze bepalingen mogen niet bij mondelinge over eenkomst, maar moeten bij schriftelijke overeenkomst worden geregeld. 3. Kan een gehuwde vrouw een arbeids overeenkomst sluiten Als werkgeefster kau de gehuwde vrouw dat alleen met toestemming van den man bij schriftelijke overeen komst is de schriftelijke toestemming noodig. Alleen voor het in dienst nemen van dienstpersoneel ten behoeve der huishouding en ten behoeve van een zelfstandig ge dreven handel als koopvrouw heeft de gehuwde vrouw toestemming niet noodig. Als werkneemster, arbeidster, heeft de gehuwde vrouw geen uitdrukkelijke toestemming van haar man noodig, al kan deze haar de indienstneming beletten. De wet be paalt evenwel uitdrukkelijk, dat de gehuwde-vrouw-ar beidster haar loon alleen ten bate van haar gezin mag gebruiken. 4. Kan een minderjarige een arbeidsover eenkomst sluiten Niet als werkgever, wel als werknemer. In het laat ste geval heeft hij machtiging noodig van zjjn wettelij- ken vertegenwoordiger (vader, voogd enz.)deze mach tiging kan schriftelijk worden verleend, hetzij voor één enkele dienstbetrekking, hetzij in het algemeen en moet dan steeds aan den betrokken werkgever worden ver toond bij mondelinge machtiging moet dit geschieden in het bijzijn van den betrokken werkgever. Gaat een minderjarige zonder machtiging met een werkgever een arbeidsovereenkomet aan, dan is daaraan door den vader of voogd niets te veranderen indien hij er niet binnen de 4 weken zich tegen heeft verzet. Aankoop van brochures en boeken. Partijgenooten en geestverwanten. In den korten tjjd dat de Brochurenhandel onzer af- deeling onder ons beheer is, zjjn wjj tot de ontdekking gekomen,^ dat er naar verhouding van ons ledental veel te weinig onze ge chriften gelezen worden. Er is een vaste kern van lezers (koopers)op ver gaderingen wordt wel verkocht, maar het is beslist te weinig voor onze propaganda. Wjj hebben gezocht naar de oorzaken daarvan en eene oplossing. Verschillende oorzaken zijn daarvoor te noemen, maar de hoofdzaak is de financiëele. Om nu eenigszius die geldelijke bezwaren tegemoet te komen, wenschen we een club op te richten, waar van iedereen lid kan worden en gemakkeiyk onze brochures in eigendom kan krijgen. In hoofdzaak komt het hierop neer. Elke deelnemer stort iedere week 1 cent (of meer naar verkiezing), maar liefst iedere week hetzelfde voor de gemakkelijke admini stratie. Van die gestorte gelden gaat niets anders af dan administratiekosten, wat zoo miniem mogelijk zal zijn. Bij het opzeggen van het lidmaatschap der club krijgt men het bedrag dat men nog te goed heeft, terug. Wanneer er dus nieuwe brochures, etc. verschijnen, kan men die op gemakkelijke wijze bekomen. Als nu partijgenooten en geestverwanten deze zaak eens flink aanpakken, door b.v.b. imeigen kring, fabriek of werkplaats de deelnemers in te schrijven, dan kan het niet anders of de deelname zal groot zijn. 1) De wet verstaat onder loon niet alleen geld maar ook voedsel, inwoning, kleeding enz. 2) Wèl is de wet weer geldig voor stuurlieden, schippersknechts en ander scheepsvolk in dienst van binnenschippers.

De Moker | 1908 | | pagina 1