Ditjes en Datjes. (Jit de Vakvereenigingen. Dat het een nuttige propaganda is, zijn we het zeker allen over eens, want de schriftelijke propaganda is zeker de nuttigste. In Constantia hangt een lijst waarop men kan teekenen, (naam, straat en contribntie), men kan het in de bus van ons gebouw werpen of b(j ondergeteekende zich opgeven. Wanneer de deelname groot genoeg zij, zoo zullen de deelnemers tot eene vergadering opgeroepen worden waar wjj gezamentljjk de détails kunnen bespreken. Allen nu aan het werk en zooveel mogeljjk spoed er mee gemaakt. Voor den Broch.-handel der. Afd. Schiedam, v. DIJK. Oproeping. Ieder die wil medewerken aan het practische ver- kiezingswerk, in 't bjjzonder de ledefl der kiezerskweek- commissie, word(en) verzocht Zondag 29 Maart, 's morgens half twaalf in „Constantia" bijeen te komen. De Comm. Arbeidersleren in Nederland. Het is thans een jaar geleden, dat het schitterend geslaagde Propaganda- Con gres te Amsterdam is geh uden, waar het Nederlandsche georganiseerde proletariaat met nadruk den eisch stelde van wettelijke beperking van den arbeidsduur tot 10 uren per etmaal en verbod, resp. beperking van nacht- en kinderarbeid. De zaak van den 10 urendag, welke Schaper met zjjn bekende motie in de Tweede Kamer aan de orde had gesteld, kreeg voornamelijk door deze demonstratie groote actualiteit en weldra verluidde, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel b(j zijne ambtenaren inlich tingen inwon naar de „overwegende bezwaren" tegen de verlangde beperking van den arbeidsduur, van welk on derzoek het droeve resultaat is vervat in het bekende „beknopt systematisch gerangschikt uittreksel uit de adviezen van de inspecteurs van den arbeid". Toen was de tijd gekomen voor de organisatie der arbeiders om eveneens een onderzoek in te stellen naar de arbeidsverhoudingen in Nederland, opdat wjj, zoo noodig, met cjjfers en gegevens onzen eisch tegen de regeering en de bezittende klasse zouden kunnen ver dedigen. In Juli van het vorige jaar zond het N. V. V. vragen lijsten toe aan alle organisaties, welke hadden deelge nomen aan het Propaganda-Congres van 2 Maart 1907. Ettelijke honderden ljjsten kwamen ingevuld terug. Op deze wijze kwam het N. V. V. in het bezit van een schat van gegevens, bijeengebracht door de arbeiders 2elt en waarvan dus vertrouwd mag worden dat ze der waarheid getrouw zjjn. Deze gegevens zjjn verwerkt in een alleszins belang wekkend boek, dat een schril licht werpt op de arbeids verhoudingen in Nederland en leert, dat de roofbouw, welke op de arbeiders wordt gepleegd, niet geëischt wordt door de behoeften van het bedrjjf, maar gevolg is van het winstbejag der bezittende klasse. Dit boek, getiteld „Arbeidersleven in Nederland", zal in den loop van deze maand verschijnen. Dat moet een gebeurtenis worden in den strijd onzer klasse. Het boek moet de beweging voor den tien-urendag opstuwen. Het is de plicht der organisaties te zorgen, dat het rpke materiaal er in vervat, ten volle benut wordt om onze actie te versterken. Dit geschrift moet gelezen worden door eiken arbei der, het moet in het voortdurend bezit zijn van eiken strijder, het moet steeds ter beschikking staan van elk bestuur. Het boek, goed verzorgd, ongeveer 7 a 8 vel 120 bladz. groot, in fraai bandje, ontworpen door Alb P. Hahn, kost bij tjjdige bestelling door arbeidersorganisaties f 0.50 per exemplaar. Korting op dezen zeer geringen prijs wordt in geener lei vorm verleend. De prijs in den boekhandel zal f 1.— bedragen. Yan stonde af aan moet het na bestellingen stroomen. Spoedige opgave van het verlangde aantal exemplaren is noodig met het oog op het bepalen der oplage. De besturen der organisaties worden verzocht de leden met de uitgave van dit boek in kennis te stellen en hen op te wekken een exemplaar aan te schaffen. Alle bestellingen moeten gericht worden aan den Brochurenhandel der S. D. A. P., Keizersgracht 378, Amsterdam. Het Bestuur der S. D. A. P. W. H. Vliegen, Voorzitter. J. G. van Kuijkhof, Secretaris. Het Bestuur van het N. V. V. H. Polak, Voorzitter. J. Oudegeest, Secretaris. HuishourieHjke Vergadering. De eerstvolgende huish. verg. van de afd. Schiedam zal plaats hebben op Zondag 12 April, 's morgens te 10 uur. Behalve de 3-maandelijkscke verslagen komen dan ook de congresvoorstellen enz. aan de orde. Noteert den datum vast. Timmerlieden. De afd. van den Alg. Ned. Timm. bond hield Vrijdag 20 Maart in het Volkshuis een leden vergadering. Nadat de voorz. had medegedeeld, dat de afd. weer eenige nieuwe leden had te boeken en de notulen onveranderd waren goedgekeurd, werd in be handeling genomen de beschrijvingsbrief. Van algemeen belang was het voorstel van Rotterdam, dat de Boud in overleg met de bet okken afdeelingen een flinke beweging op touw zal zetten voor het opnemen van bepalingen in de bestekken van door Rijk, prov. en gemeente uit te voeren werken, omtrent loon en arbeidsduur. Hier verklaarde de afd. zich voor. De voorstellen van de afd Utrecht, dat de Bond zal ijveren voor Alg Kiesrecht, en der afd. Rotterdam, Den Haag en Scheveningen, dat de Bond zich zal aansluiten bij het Comité voor Alg. Kiesrecht, werden met zeer groote meerderheid verworpen. De beschrijvingsbrief werd verder zonder noemenswaardige be preking afgehandeld, zoodat overgegaan werd tot verkiezing van 2 afgevaar digden naar de jaarvergaderit g op 27 en 28 April te Deventer. Hiervoor werden dj. Graaf en van Paasen benoemd. Hierna werd door de contr. commissie verslag uitge bracht de boekeu van den penningm. waren volmaakt in orde bevonden. Het driemaandelijksch verslag van den penningmeester kwam tot de slotsom dat de afdeeling een voordeelig saldo bezat. v Volgens het verslag der commissie van huisbezoekers bleek de afdeeling met een beduidend aantal leden te zijn toegenomen. Wjj mogen aan allen welke er aan medegewerkt hebben onzen dank brengen, doch in bijzon derheid aan de enkelen d;e door hun ernstig en harde werken, de afdeeling hebben gemaakt wat zij thans is. Een aansporing te meer voor de overige leden tot navolging. De Correspondent. Om liet geheugen op te frisscken. Volgens het Hbld. is bjj den raad van Den Haag het volgende door „Een grondwerker" geteekend adres ingekomen. „Hiermede feliciteer ik de grondwerkersvereeniging „Door Eensgezindheid Verbetering" te Den Haag met de verjaring van haar adres, verzonden 20 Maart 1907, inhoudende het verzoek om 25 cent per uur en een werkdag van tien uur." Aan veel teleun-tellingen is deze „grondwerker" inzake aan gemeenteraden verzonden adressen schijn baar niet gewend. Eén jaar zonder antwoord is een heele tjjd, maar 't is kort in verband met het feit bijv. dat de afdeeling Schiedam van den Bond van Gemeentewerklieden in 1905 een adres aan den Gemeen teraad zond met verzoek om een werklieden-eglement met daaraan verbonden scheidsgerecht vast te stellen. Nog maar weinig hebben wjj daarvan gehoord. Het is nu eenmaal zoo, gemeentebesturen zjjn niet erg vlug. Waarlijk, het wordt meer dan erg en nog eens erg tijd dat er zoo'n reglement komt, waardoor er voor de gemeentewerklieden een minder lange arbeidsdag in den zomer zal komen, natuurlijk voor alle gemeente werklieden en ook wat meer loon voor tal van groepen van gemeente-werklieden, o.a. voor de terrein werkers aan den watertoren. Anti-revolutionaire propaganda. Verleden Donderdagavond (19 Maart) hield de anti-revolutionaire propagandaclub een jaarvergadering onder voorzitter schap van den Heer T. S. Goslinga. Deze opende de ver gadering (veel te laatmet gebed en vond toen, dat er veel te weinig menschen waren om „de huishoudelijke zaken" te behandelen. Er zou dus maar bègonnen moe ten worden met delezers, schrikt nietmet de propagandarede van Dr. Beumer over den ondergrond der antithese. Prettig voor dien propagandist. Er waren te weinig menschen om de jaarvergadering te laten doorgaan, maar dat kleine aantal was nog genoeg voor Dr. Beumer en zijn rede. Wat eea kracht gaat er toch van zulk soort pro paganda uit De rede van Dr. Beumer zelf stelde tegenover elkaar „de Christelijke en de moderne" levensopvatting. Later was „modern" omgegoocheld tot „uiet-Christelijk" en was dus de tegenstelling „Christelijk en niet-Christeljjk". Een poosje later werd het „geloovig en ongeloovig". Toch een beetje bar zoo'n goochelspel met zóó verschillende begrippenAls men dat noodig heeft om de antithese te verdedigen, dan staat het daarmee niet sterk. Meer dan kras is evenwel wat Dr. Beumer in zjjn antwoord aan den heer J. S. Dienske durfde te beweren. De Nieuwe Schiedamsche Courant gaf dit antwoord al dus weer in haar verslag Daarop antwoordde dr. Beumer, dat wel de Ko ningin, om ongewenschte botsinsen te vermjjden, verschillende wetten kan teekenenmaar dat zjj naar anti-revolutionair Staatsrecht die teekening kan weigeren, terwjjl de Kroon volgens liberal; rechts opvatting slechts te teekenen heeft wat haar wordt voorgelegd. Als men nu weet, dat in de (door de liberalen ge maakte Grondwet een artikel 71 staat met in het 2e lid deze woorden Hij (de koning) heeft het recht de door de Sta- ten-Generaal aangenomen wetsontwerpen al of niet goed te keuren, dan blijkt deze in de wet staand „liberale rechtsopvat ting" precies het tegenovergestelde te zijn van wat Dr. Beumer er van maakte. Prof. Buys in zjjn werk „De Grondwet" licht dit artikel toe o. m. met deze woorden De wet moet, op het oogenblik, dat zij wordt afgekondigd, uitdrukking wezen van den konink lijken wil, geheel in overeenstemming met het liberale staats rechterlijke beginsel dat in art. 109 van de Grondwet aldus wordt omschreven De Wetgevende Macht wordt gezamenlijk door den Koning en de Staten-Generaal uitgeoefend. Wist Dr. Beumer dit niet? Maar waarom spreekt hjj dan over liberale staatsrechterlijke beginselen En zulk een averechtsche voorstelling wordt dan in een besloten vergadering als propagandakost omgezet Hoe zit dat? Verleden Zondag had een „verga dering" plaats van St. Ambrosius met het comité van het te houden concours iu de gehoorzaal van den R. K. Volksbond. Daar waren heel wat menschen bjj elkaar. St. Ambrosius opende en sloot de vergadering tell ens met een paar muzieknummers. Toen Hutschenruyter's orkest niet 4 (zooals St. Am brosius) maar 6 nummers speelde op den 16 Maart, kwam de heer J. M. in De Schiedamsche Couraut ver tellen, dat de Katholieken daar niet heen mochten omdat zij in den Vastentijd geea concert mogen bijwonen. Maar wat was het verleden Zondag in de Groote Gehoor zaal van den R. K. Volksbond anders dan een concert met een huishoudelijke besprekiug eraan vastgekoppeld? Zoo doen de Katholieken nou altijd. Ze maken aan merking op wat een ander uitvoert maar doen het zelf. Hoe zit dat De one verwaand. De Schied. Cour. behoofdarti- kelde iu haar jongste Zondagsnummer „Onze Politie." Naast 'n paar algemeene opmerkingen, bijv. over de agenten 3e klasse, de zgn. nachtwakers, wier verdwij ning meer en meer wenschelijk wordt geacht en waar over door de Bruin reeds bjj de begrooting in den Raad is gespioken, gaat echter de oüe ook „den dienst uitmaken." Ze vertelt heel voornaam welke taak de hoofdagenten en welke de inspecteurs zouden te ver vullen hebben, 'tls komiek die aanstellerjj te zien. In haar no. van Dinsdag vermeldt ze dat de politie agenten van revolvers zjjn voorzien. En nu vertelt de „oüe" dat deze mededeeling haar bijzonder aangenaam is, omdat er uit blijkt dat de door haar gemaakte op merking als ernstig en reeds als juist is erkend. Mot-je weten, dat reeds een week vóór het gewich tige „oüe"-artikel tot de bewapening met revolver ter geruststelling van alle voor dieven beangste brand- kastbezittersbesloten was! Nou breekt je klomp, oüetje! Je zit er in. Wat doe je ook op je ouen dag nog verwaand te gaan worden! Een geruststelling. In de Vrijzinnig-Democra tische vuilnisbak die Land en Volk heet, en waaraan een zonderling allegaartje papier en inkt vermorst wordt o. a. de anarchist Samsom, de rubriek „Vakbewe ging" behandelt! levert een zekere Vidi „Ouwe Klare uit Schiedam." In z'n jongste epistil heeft-i't over ons raadslid de Bruin en of-i nu soms z'n zending wat al te veelvuldig heeft geproefd weten we niet, maar 't monster is 'n troebel voch-ie, waarin Vidi als 'n voorbarige neuswijs zich tentoonstelt. Na allerlei gehaspel, wat kritiek bedoelde te wezen, over het optreden van de Bruin iu den Raad, verklaart de ouwe-klare-man dat „de Bruin hem toch niet is tegengevallen." Wel, wel, dat is 'n geruststelling voor ons allen ea voor de Bruin in 't bjjzonde Stel je voor, dat zoo'n pioppies-man je nog kwam vertellen dat je'm tegenvalt! 't Is jandorie om kippenvel te krjjgen Kunst aan het Volk. Deze vereeniging zond het 5e nummer van haar „mededeelingen" rond, met de aankondiging van een tooneelavond voor den 6 April. Het Rotterdamsch Tooneelgezelschap zal dan komen met „Jeannine", een stuk waarover bljjkens genoemde mede- deelingen een bevoegd beoordeeler als de heer J. de Meester (redacteur van de Nieuwe Rott. Courant) met grooten lof sprak. De hoofdrol is in handen van Mevrouw Tartaud- Klein, die volgens de algemeene meening van alle be oordeelaars in Jeannine een meesterstuk van tooneelspel-

De Moker | 1908 | | pagina 2