Werkloosheid. Vlaardingsche IJzerkoekjes, Maassluische Moppen. knnst te zien geeft. We zullen dus deze begaafde kunstenaresse eens kunnen zien in een volledig tooneel- werk en in een volledige tooneelrol, die haar de gelegen heid geeft al haar talenten ten toon te spreiden. Ook de andere rolleD worden volgens alle beoor deelaars in de pers uitmuntend vervuld. Zoodat het ge heel ook uitstekend tot zijn recht zal komen. Dat belooft dus een genotvolle avond te worden, een heerlijk slot voor dezen eersten winter van Kungt aan het Volk. Zooals algemeen bekend is, vormden de beide Kamers van Arbeid te Schiedam voor eenige maanden uit hun midden een commissie ter bestrijding van de werkloos heid. Deze commissie werd later aangevuld met de vertegenwoordigers der verschillende arbeidersvereeni- gingen en met eenige particuliere personen. Na in de behoeften voor het oogenb'ik te hebben voorzien, wat vooral door de krachtige hulp van de Gemeente moge lijk was, besloot deze commissie zich tot een permanent comité te vervormen. Besloten werd, dat de vertegen woordigde organisaties rapporten zonden samenstellen over hun inzichten en wenschen aangaande de beste wijze van blijvende bestrijding der werkloosheid, en dat die rapporten na 5 weken na dit besluit in een ver gadering der commissie zouden worden behandeld. Ook de particuliere personen, leden der commissie, zonden dergelijke rapporten kunnen indienen. Na ruim 6 weken werd deze vergadering ter behan deling van die rapporten gehouden. Er bleken toen slechts 2 rapporten te zijn ingekomen, 1 van de secre taresse van de vereeniging tegen de bedelarij, en 1 van de S. D. A. P. (de S. B. B. had besloten, de samen stelling van een rapport over te laten aan de S. D. A. P.) Er is nu weer een uitstel van 14 dagen verleend voor de behandeling dezer uiterst belangrijke kwestie. Wij hopen, dat de R. K. Volksbond, Patrimonium en het Alg. Ned. Werkliedenverbond hun plicht in dezen niet zullen verzuimen maar eveneens tijdig hun rapporten zullen samenstellen. De arbeiders zijn toch wel de meest belanghebbenden in de zaak der werkloosheid. En nu te Schiedam de kans bestaat, door algemeene samenwerking te komen tot de bestudeering van, de verzameling van gegevens over en bet beramen van maatregelen ter blijvende bestrijding van de werkloos heid, nu zou het, vooral tegenover de arbeiders een onverantwoordelijke daad zjjn, door onverschilligheid en nalatigheid die mooie kans te laten voorbijgaan. Of onze opwekking iets geven zal? Zouden de ge noemde arbeiders-vereenigingen zoo weinig fut en denk beelden hebben, dat ze niet tot een werkloosheidrappoit kunnen komen? Wij wachten af, nieuwsgierig en ongeduldig. Werkloozen-Comité. Vrijdag is de werkloos- heidskvestie in den Raad aan de orde gesteld naar aanleiding van een adres van het werkloosheids-comité en de daarbij gevoegde stukken. De volgende week komen wij op die Raadszitting terug. Het comité tot steun van werkloozen richtte tot den Raad het verzoek om een subsidie, omdat het niet vol doende in staat was, de werkloozen naar bekooren te steunen en omdat B. en W. geweigerd hadden, het comité vergunning te verleenen tot het houden eener collecte. Dit adres werd ingezonden den 4 Maart 1908. Daa-op dienden B. eu W. het voorstel in bjj d-n Raad, het verzoek om subsidie, gedaan door het comité, at te wijzen op grond van het advies van het Burger lijk Armbestuur, met welk advies B. en W. zich vol komen vereenigen. Het advies van het Burgerlijk Armbestuur, gegeven bij datum van 18 Maart, luidt in 't kort aldusdat het Armbestuur niets bemerkt had van buitengewone werkloosheid, dat de bestaande armbesturen best vol doen kunnen in de door de werkloosheid ontstane be hoeften, dat het verleenen van subsidie aan het comité voor werkloosheid bovendien het gevaar zou opleveren, dat overal uit het Overmaasche werkloozen naar Vlaardingen zouden komen. En dan eindigt dit advies met de volgende critiek op de werkloozenlyst van het comité „Op den ons ter inzage gegeven door het comité opgemaakten staat van wèrkloozen komen voor 20 zeelieden. 12 kuipers. 11 metselaars of opperlieden. 6 losse werklieden'. 49 totaal. Omtrent de groepen van opgegeven werkloozen valt nog het volgende op te merken ZeeliedenHet is een zeer gewoon verschijnsel, dat eenige. zeelieden alhier in den winter geen werk hebben. Deze verdienden hun geld in den zomer en behooren er op te rekenen, dat zü eenige weken in den winter zonder verdienste zijn. Van eigenlijke werkloosheid is hier geen sprake. Van de 20 opgegevenen zijn er 11 boven de 50 jaar, 2 zelfs van 70 jaar, hetgeen te denken geeft. De behoeftigen onder hen zijn natuur lijk te verwijzen naar het betrokken armbestuur. Metselaars en opperlieden. Ook hier geldt wat ten opzichte van de zeelieden (met uitzondering van den leeftijd) is gezegd. Voor deze groep is thans werk te vinden, zoo niet hier, dan in naburige gemeenten. Kuipers. De vraag rijst of voor het kleine aantal onder deze groep opgegeven werkloozen, wezenlijk op de eene of andere wijze geen werk is te vinden, gelet op het groote aantal kuiperijen in de Gemeente. Losse loerklieden. Deze zullen niet alleen in den win ter, maar ook in den zomer wel meermalen af en toe zonder werk zijn, maar daar tegenover staat, dat als zjj werk hebben, zij in den regel een goed daggeld verdie nen. Dat er onder zijn, die 4 maanden, 12 en 13 we ken geheel zonder werk zonden geweest zijn, kunnen wij zonder nader bewijs niet aannemen, en indien het werkelijk het geval mocht zijn, wijst dit op omstandig heden die hen tot de armlastigen brengen." Tot zoover het advies van het armbestuur. Wjj komen op een en ander nader terug. De Christelijke organisaties gaven „eerbiedig te ken nen geen deel aan bovengenoemd adres" (van het Werk- loozen-Comité) te hebben, omdat zjj zich met dat adres eu andere plannen van het Comité niet konden vereeni gen. Deze Chr. organisaties zijn de Chr. Visschersver- eeniging, de Chr. Kuipersgezellenvereeniging Eensge zindheid, Patrimonium, en de Chr. Glasblazersvereeniging en de Chr. Kantoor- en Handelsbedienden. Zooals reeds gezegd komen wij op een en ander in verband met de Raadszitting, waarin over deze kwestie beraadslaagd is, de volgende week nader terug. Wij kunnen nu reeds opmerken, dat zich hier een merkwaar dig stukje klassenstrijd afspeelt. Nu al weerDat gaat daar zoo een lief gan getje in de meubelfabriek van den heer P. J. Boes 't eene ongeluk volgt het andere op. Het is nog maar slechts enkele weken geleden, dat we melding maakten van het ongeluk dat den arbeider Van Ginkel overkwam en zoowaar, de vorige week deed zich weer een nieuw geval voor. De 17-jarige A. Bos, is thans het slachtoffer. Bezig zijnde aan de zaagmachine, had hij het ongeluk met zijn hand daar tusschen te geraken. Twee vingers werden hem direkt afgezaagd, terwijl de derde wel ge amputeerd zal moeten worden. Voorts zyn ook duim en pink ernstig geblesseerd, zoodat deze jongen voor zijn geheele leven ongelukkig is. Zooals men ziet al weer een nienwe bijdrage voor de stelling, dat de risico van het bedsijf voor den arbeider bestaat in het bekomen van verminkingen, iets waarvan een patroon geen last heeft. Wanneer nu weer een nieuw ocgeluk? Centralisatie. Naar wjj vernemen zijn bij de kuipersgezellenvereeniging „Wij streven naar verbetering" plannen in voorbereiding zich aan te sluiten bij den Bond van Houtbe(ver)werkers. Althans door haar is de zustervereeniging te Rotterdam daarover gepolst. Deze heeft zich ook in gunstigen zin daarover uitgelaten, zoodat vermoedelijk in de naaste toekomst in dien geest zal besloten worden. „Daaronder komen er voor die niet onder de eigen lijke werkloozen waren te rangschikken, die niet behoeftig zijn, die door armbesturen ondersteund worden (o. a. 4 door het Burgerlijk armbestuur, die thans weer aan het werk zijn, enz. „Op dien staat is ook aangeteekend het aantal kin deren, maar daarbij is niet vermeld hoeveel dier kin deren door huwelijk enz. niet meer tot het gezin van den z.g. werklooze behooren en niet behoeftig zijn. Opgelet. Dat het zaak is dat men ieder jaar gaat controleeren of men wel op de kiezerslijst is gebracht, of wel dat men behoorlijk, zonder fouten, daarop voor komt, bleek ons toevallig deze week uit het volgende geval. Een loonkiezer, die reeds enkele jaren kiezer is, zoo wel voor de Kamer, Prov. Staten als voor den Gemeen teraad, had men bij het opmaken van de lijst geschrapt als gemeenteraadskiezer. Toch had de man in kwestie op tjjd zijn hoofdelijken omslag betaald. Door toevallige omstandigheden komt hem zulks ter oore. Hij infor meert even bij de betrokken ambtenaren, deze kijken hun officiëele bescheiden na, en.ze moesten erkennen dat hunnerzijds een fout gemaakt was. De man werd dus ook weer als gemeenteraadskiezer op de lijst gebracht. Men ziet uit dit geval dus dat het maken van fouten niet buitengesloten is, en het van belang is even ter secretarie de kiezerslijst te gaan controleeren. Denkt er om dat 14 April de laatste dag is dat ge zulks kan doen. Daarna is de lijst niet meer te veranderen. Meibetooging. Door den bestuurdersbond is besloten dit jaar de viering van den 1 Meidag van hun te doen uitgaan. Als leuze werd gesteld den wettelijk vastgestelden achturendag en algemeen kiesrecht. Ook zijn nog enkele andere organisaties verzocht hunne medewerking te verleenen. Bureau voor Arbeidersrecht. Zooals we reeds enkele weken geleden meldden werd door den Bestuur dersbond in beginsel besloten tot oprichting van een dergelijk, voor de arbeiders van zoo onnoemlijk veel nut bureau. Eu het bestuur kreeg opdracht naar de mogelijkheid daarvan een onderzoek in te stellen. Buiten verwachting is ze daarin zeer gelukkig ge slaagd, omdat ze in dezen de zeer gewaardeerden steun van den ambtenaar van het zoo bij uitstek gunstig be kend staande Rotterdamsche Bureau voor Arbeidersrecht, A. W. Heijkoop mocht ondervinden en deze zich bereid verklaarde ook voor het Vlaardingsche bureau als ambtenaar te willen optreden. Als wij toch zeggen dat door het Rotterdamsche bureau over 1907 3600 verschillende zaken zijn af gehandeld, dan blijkt daaruit overduidelijk in welk een gunstige reputatie ze zich mag verheugen. En dat behoeft ook niet te verwonderen. De arbeiders, in het algemeen genomen, weten nog betrekkelijk weinig van de verschillende wetten, waar mede ze zoo nu en dan in aanraking komen. Daardoor trekken ze gewoonlijk aan het kortste eind. En advies inwinnen bij een advocaat of notaris, gaat niet alleen hunne finantiëele draagkracht te boven, maar ze ver trouwen, eerlijk gezegd, zulke heeren ook niet altijd te best. De zaak toch is, dat het door die heeren niet zoo nauw genomen wordt met het recht van den arbeider. Gaan ze daarentegen naar een Bureau voor Arbeiders- recht, dan weten ze vooruit dat ze goedkoop geholpen worden en dat hun zaak behandeld wordt door meuschen die het arbeidersleven van eigen ervaring kennen en dus met den noodigeu ernst en zoo consciëntieus mogelijk hunne belangen behartigen. Dat weten en ondervinden de Rotterdamsche arbeiders, en daarom is hun eerste gang naar het Bureau voor Arbeidersrecht. En zouden dat de Ylaardingsche arbeiders ook niet doen Volgende week hopen we een verslag te geven van den cursus die de heer A. W. Heykoop jl Donderdag voor den Bestuurdersbond en nog enkele ander organi saties gehouden heeft, over doel, werking en verkregen resultaten van de Bureaux van Arbeidersrecht. Miliciens. Vanwege de afd. Vlaardingen van den Miliciensbond zal op Zondag 29 Maart a.s., een vergadering worden belegd te Brielle, in de zaal van den heer A. Klok aan de Turfkade, waar als spreker zal optreden de heer A. Brouwer van alhier, met het onderwerp: „De Bond van Miliciens". Getracht zal worden een afdeeling op te richten. Asn de lezers te Vlaardingen. Er zal voor- loopig weder te Vlaardingen worden gecolporteerd. Wij vestigen er de aandacht op dat 't bovenal de bedoeling is vaste lezers te verkrijgen. Geeft u dus op als abon- neé. De prijs is 30 cents per 3 maanden. Zoo'n onvoorzichtige Dominé. Dominé Sluyter van Maassluis heeft het in 't laatste nummer van Het Gerefor meerd Weekblad over de verkiezing te Tietjerksteradeel. Hij heeft het daar over den geringen vooruitgang (33) van het stemmenaantal der sociaal-democraten in dat district. Maar Dominé vergeet de andere cijfers daar naast te stellen en komt daardoor tot een totaal ver keerde voorstellingde kerkelijke candidaat ging n.l. sinds 1905 met 28 stemmen achteruit. De liberale met 253 achteruit, alleen de soc.-dem. gingen vooruit, zij het ook slechts met 33 stemmen. Uit deze cijfers blijkt alleen dit, dat, voor het oogenblik althans, bij de be staande partij verdeeling, in het district Tietjerksteradeel een zekere vastheid in de partijverhoudingen bestaat. De burgerlijke partijen zijn daar aan hun uiterste sterkte toe gekomen. De liberalen zijn daar reeds overheen en beginnen achteruit te gaan. De kerkelijken gaan niet meer vooruit. De omstandigheden voor verlies aan de sociaal-democraten zijn dus daar eenige flinke teleur stellingen nog en ook de kerkelijken gaan dan achter uit dan ten koste van de soaiaal-democraten. Maar het is niet voorzichtig van Dominé Slnyter om het over deze verkiezing te hebben. Want Dominé's partijgenoot, de anti-revulionaire Dominé van der Voort van Zijp heeft bij deze gelegenheid met een aantal leu gens gewerkt, die hem reeds vóór zijn intrede in de Kamer tot een onbetrouwbaar politiek-verdorven man hebben gestempeld. De meest brutale van die leugens was deze „de antirevolutionaire Dominé verklaarde dat te Doesburg B. en W. in onder onsjes het schoolgeld der openbare school telkens verlagen om het Christe lijk onderwijs te benadeelen en zoo gebeurt het overal," voegde Dominé daaraan to9. Op een telegrafisch ver zoek om inlichting, werd dit antwoord ontvangen „Vuige laster, verregaande leugen. Schandelijk. Bur gemeester Doesburg.Daar kon Dominé het mee doen. Later riep Dominé den liberalen heer van Santen tot getuige, maar deze verklaarde dat Dominé wél dezen „vuige laster" had uitgesproken. Trots dit alles weigert Dominé zijn „lasterlijke" taal te herroepen.

De Moker | 1908 | | pagina 3