No. 10. ZATERDAG 9 Mei 1908. 8e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Ue Moker Afdeelingsnieuws. De Katholieken en het Kiesrecht. Uit den Gemeenteraad. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Mj v00ruitheialm franco per post 30 cent j J Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktfe Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Bureau van Administratie Rhoonschestraat 7boven ADVERT ENTIEN: 3 cent per regel. Bjj abonnement belangrijke koi-tiag. Stuiken ïoor 't eerstïolgen nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in liet bezit der Redactie zijn. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Nienwsticht N. Z. 32. Groote Markt 3. Zalmstraat 22. „Constantia", Hoogstraat. Te Vlaakdingen: Markgraafstraat 20. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonnes worden verzocht bjj adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Zangver. „Excelsior". De leden worden her innerd aan de buitengewone repetitie op Zondag a.s des middags 12 nnr. Laat niemand ontbreken Het Bestuur. BROCHURENHANDEL. Langzaam, maarzeker. Met onze op te richten „Club tot aankoop van socia listische lectuur" gaat het een slakkengang. Op het oogenblik hebben we 16 leden, zeker niet te veel. De medewerking, die we dan ook van onze parljjgenooten ondervinden (de goede er buiten gelaten) is uiterst ge ring. Men schijnt het maar niet te begrijpen welk nut het voor hen persoonlijk afwerpt door lid te worden en hoe uitstekend men onze afdeeling steunt, ja van groote propagandistische waarde is voor geheel onze beweging, door zooveel mogeljjk leden onder onze geest verwanten ie werven. Komt, partjjgenooten, getroost n die moeite nu eens en laat eens zien wat wjj door eendrachtig samenwerken kunnen bereiken. De oprich- tings-vergadering zal waarschijnlijk Zondag 17 Mei plaats vinden, maar als wjj nu allen eens doen wat op 't oogenblik door enkelen gedaan wordt en ons beste beentje voorzetten, dan kan het niet anders of het leden tal zal aardig wat meer zijn dan nu het geval is. In het kort zij hier het doel nog eens uiteengezet. Het doel is door wekelijksche contribuëering van ten minste 1 cent op eene gemakkelijke wjjze in het bezit te komen van onze lectuur. Van het gestorte bedrag gaat niets anders af dan een kleinigheid voor onkosten der administratie. Wanneer men als lid bedankt krijgt men het nog te goed hebbende bedrag terug. Nu allen aan het werk. Verkrijgbaar het boek Arbeidersleven, prjjs f 0.55. Nog voorhanden Nieuwe Liederenbundel, 5 cent, bevattende 50 liederen. Voor den Brochurenhandel VAN DIJK. Toen de sociaal-democraten eenige jaren geleden hun actie voor het algemeen kiesrecht systematisch begonnen te voeren en Troelstra de soc.-dem. kiesrechtmotie in de verbaasde Tweede Kamer slingerde, keken de meeste Nederlanders verschrikt of lachend op: „Wat had dat nou te beteekenen De sociaal-democraten waren door hun inzicht in het samenstel der burgermaatschappij en in het wezen van den staatkundigen strijd der burgerpartijen tot de over tuiging gekomen, dat de vorm, waarin de politieke strijd in Nederland werd gevoerd, spoedig moest ver anderen, omdat die vorm (liberaal tegen clericaal onder de burgerij zelve) niet meer beantwoordde aan de ver houdingen, die in de maatschappij bezig waren op den voorgrond te dringen. Hun kennis van den klassen strijd en van de geschiedenis der klassenstrijden maakte het hun gemakkelijk, te begrijpen welke de vorm zou zijn, waarin de staatkundige strijd in de eerstvolgende periode zou worden gevoerd. En zij maakten zich daarom onmiddelijk op, hun hoofdeischen voor dien aan- brekenden tjjd te formuleeren, hun wapenen te smeden voor dien nieuwen strijd. Door de ontwikkeling van het Ned. kapitalisme was de proletarische arbeidersbeweging tot een eerste organi satie van haar macht gekomen. De burgerpartijen hadden front te maken tegen die opkomende arbeiders macht. Maar in verscheidene van die burgerpartijen zit een groot element van arbeiders, vooral in de Kat holieke en de anti-revolutionaire partij en het meegaan Tan die arbeiders met de vrijheidsbeweging hunner klasse kon niet anders dan zeer onwelgevallig zijn aan de heeren, die in die burgerpartijen den toon aangeven. Dat van die zijde de grootste moeite zou gedaan worden om de arbeiders koesjt te houden en wars van alle verandering, lag voor de hand. En niemand zag dat beter in dan de S. D. A P. Pogingen om door te dringen in die clericale en aan verwante groepen werden door de Soc.-Dem. dan ook niet gedaan. Maar wat ze wel deed, de S. D. A. P., dat was den eerst-belangrijken politieken klasse-eiseh van het proletariaat zoo scherp mogelijk stellen en propageeren, nl. den eisch van algemeen kiesrecht. Want ze wist, dat die eisch, eenmaal overal gesteld en aanvaard, nooit door minder beteekenende of minder waardige zou kunnen worden vervangen. En ze wist, dat die eisch dan ook onverbiddelijk zon doordringen in de clericale en aanverwante kringen, zoodra de ont wikkeling van het kapitalisme ook daar den proleta- rischen klassenstrijd zou hebben gebracht. De sociaal-democraten hebben zich nier. vergist. Ook in de clericale en aanverwante kringen woedt in het openbaar de klassen-trijd van het proletariaat tegen de burgerij. En nu wordt ook in die kringen de eisch gesteld van algemeen kiesrecht, geheel zooals de S. D. A. P. dat jaren geleden voor het eerst deed. Zeker, hier en daar poogt deze en gene nog eenige variatie aan te brengen en zelfs den schijn te wekken toch eigenlijk iets anders te willen dan de sociaal-democraten. Maai met al die variaties blijfc het hoofdthema toch ong< wjjzigd: algemeen kiesrecht. Ook onder de Katholieken is de kiesrechtkwestie aa: de orde gesteld. De Schiedamsche R. K. Kiesvereeni- ging „R^cht, Plicht en Orde" zal die kwestie bespreken op Vrijdag 8 Mei aan de ho,nd van het commissie-rap port, opgemaakt tengevolge van een verzoek om be antwoording eener vragenlijst, samengesteld door den „Alg. Bond van R. K. Kiesver. in Nederland." Die commissie bestond uit 3 leden, die ieder afzonderlijk de vragenlijst beantwoordden ea toen samen de vol gende conclusies vastststelden 1. met alg st. achtte men een definitieve uitspraak over de kiesrechtkwestie noodzakelijk; een der 3 leden sprak daarbij van een „radicale regeling van het kiesrecht" 2. met alg. st. sprak men zich uit voor een nieuwe kiesrechtregeling 3. met 2 tegen 1 verklaarde de comm. de kies rechtkwestie zóó urgent, dat „desnoods eene herziening der Grondwet aan het voortarbeiden aan de sociale wetgeving moet voorafgaan 4. met alg. st. meende de comm., dat de grondslagen voor het kiesrecht thuis hooren in de grondwet en niet bij een gewone wet mogen worden bepaald 5. met alg. st. meende de comm. dat het kiesrecht niet is „een den burger van nature toekomend recht maar „door de overheid wordt toegekend aan die bur gers, die vermoed worden de geschiktheid om te kiezen te bezitteD," of zooals het commissierapport zegt: „het kiesrecht is een publiekrechterlijke functie, ontleend aan den Staat" 6. met alg. st. verklaarde de comm. zich vóór in dividueel en tegen organisch kiesrecht (d. i. kiesrecht „toegekend aan organische in de maatschappij levende groepen") 7. in verband staande met het organisch kiesrecht uit vraag 6, bleef daarom onbeantwoord 8. met alg. st. meent de comm., dat „het zijn van gezinshoofd geen uitnemend kenteeken van geschikt heid om de kiesrechtluuctie uit te oefenen" is 9. met 2 tegen 1 stem verklaarde de comm. zich vóór algemeen kiesrecht met evenredige vertegenwoor diging en stemplicht 10. met alg. st. verklaarde de comm. zich tegen de toekenning van het kiesrecht aan hen, die „vanwege de overheid of door kerkelijke en particuliere liefdadig heidsinstellingen blijvend bedeeld worden" 11. met alg. st. verklaarde de comm., zich vóór stemplicht 12. evenzoo vóór evenredige vertegenwoordiging 13. met alg. st. meende de comm., dat alg. kiesrecht zonder evenredige vertegenwoordiging geen afdoende oplossing der kiesrechtkwestie is 14. met alg. st. verklaarde de comm. zich tegen meervoudig stemrecht 15. Met alg. st. verklaarde de comm. zich tegen vrouwenkiesrecht; het le lid meende dat de „intellec- tueele ontwikkeling" van de vrouw nog niet groot genoeg is om haar nu reeds het kiesrecht toe te kennen, maar dat de tjjd daarvoor wel komen zal en eindigt met deze bewering„vrouwenkiesrecht zal, indien het nu werd toegestaan, sléchts ten voordeele zjjn van de S. D. A. P. en in ons nadeel"het 2e lid meende dat de vrouw nog niet voor kiesrecht in aanmerking komt, omdat zij „haar wensch in deze niet heeft kenbaar gemaakt, omdat zij nog te afhankelijk is"het 3e lid antwoordde kortweg„nog niet". De algemeene geest van dit rapport is beslist demo cratisch, hier en daar nog zeer aarzelend en onzeker, maar in het algemeen toch democratisch bedoeld en gevoeld. Alleen over het vrouwenkiesrecht wist men kenneljjk niet, wat men besluiten moest. In den grond van de zaak wist men er niets tegen in te brengen. Maar deze kwestie is in Katholieke kringen nog zoo nieuw en zoo weinig besproken, dat men ze kennelijk liefst nog maar op zjjde legt. Hoogst vermakelijk is de meening van het le commissielid, dat vx-ouwenkiesrecht op het oogenblik alleen in 't voordeel der S. D. A. P. zou zijn en daarom nu niet mag komen. Wij zouden wel eens willen hooren, hoe dit lid aan die meening komt. Zjjn de Katholieke vrouwen zóó rebelsch dat zij haar stembiljet ten gunste van de soc. dem. zouden gebruiken? Verlangen de Katholieke vrouwen zóónaar vrjjheid en zelfstandigheid, dat zij, plotseling vrijgelaten, allen of voor een groot deel zelfstandige strijdstei-s in het leger der georganiseerde proletaren zouden worden? Of bedoelt dit lid nog wat anders Wij verheugen ons iutusschen in dezen gang van zaken en hopen van harte, dat onder de Katholieken van Schiedam, ook onder de Katholieke arbeiders, een frissche geest van democratisch verlangen en handelen zal opkomen! In de laatst gehouden raadszitting is weer buitenge woon sterk naar voren gedrongen, dat de zich noemende Christelijke heeren in 't geheel geen rekening houden met en geen oog hebben voor recht of billijkheid, als hun kleine, ellendige politieke belangetjes in 't gedrang komen. Door alle voorstellen, die eenigszins den arbei ders ten goede konden komen of voordeelen brengen voor de gemeenschap, af te stemmen, hebben zij ge toond, dat het hun niet te doen is om het Christelijke beginsel en niet om de zedelijkheid, door de Christelijke heeren met woorden zoo goed beschermd (nietwaar Hobbete verdedigen, doch dat zij zich in de eerste plaats gero pen achten de belangen der bezitters, zelfs van uitzuigers als de huisjesmelkers te verdedigen. Hoe kan het ook anders Zjj die in hun midden hebben personen als van der Velden, een van de bovenste plank der eigenbouwers Het was meer dan ergerlijk hoe zij, die zeggen open oor en open hait te hebben voor de belangen der kleine luijden, als van te voren afgesproken stemden, hoe niet een van die zich noemende Christelijke heeren bezweek voor de argumenten, die aangevoerd werden voor „Volks huisvesting' Het schijnt ook meer en meer dat wij in Mr. Jansen een voorzitter hebben zonder ambtsketen. Het is treurig te zien hoe de Burgemeester de vergadering leidt, maar het is nog treuriger dat de leiding onder den invloed staat van menschen als Jansen. Het bleek weer duidelijk bij het amendement de Bruin inzake volkshuisvesting. De BruiD had een sub-amendement ingediend op het amendement Witkampfl. Jansen heeft echter de puist aan al wat volkszaken betreft. Nu morrelde hij tegen en de voorzitter was direkt genegen hem zijn zin te geven en eischte van de Bruin dat hij zijn amendement weer schriftelijk indiende, wat geheel tegen de gewoonte van den raad inging, daar dit amendement de vorige vergadering al ingediend en voldoende ondersteund was. We noemen dit eene feit maar even om te laten zien hoe de Burgemeester onder het juk van dien heer zit. Ook is zeer scherp aan 't licht gekomen de onbekwaamheid van den wethouder van financiën. We begrijpen niet dat mannen als Honner- lage Grete en van Westendorp in hetzelfde college kunnen zitten met den heer Lagerweij, die een flinkheid en karakter zooals men toch wel van wethouders mag verwachten geheel mist. Sterk werd hij dan ook door verschillende heeren onderhanden genomen. Doch het is met onze raadsmeerderheid zoo treurig gesteld, dat zjj geen andere mannetjes voor zulk een verantwoorde lijke post kunnen vinden. En nu het verslag van het verhandelde. We begonnen met eene wijziging te brengen in de inkomsten-belastiDg. Zooals men weet was de kinder aftrek op de inkomsten-belasting als volgt samengesteld voor 1 kind f 252 kinderen f 603 kinderen f 105 4 kinderen f 1605 kinderen f 225 en 6 kinderen en

De Moker | 1908 | | pagina 1