Arbeidersverenigingen zendt uw afgevaar digden en banieren naar deze betooging voor den wettelijken 10-uren dag en de afschaffing van nachtarbeid en kinderarbeid, georganiseerd d. het N.V.V. en de S.D.A.P. No. 11. ZATERDAG 16 Mei 1908. 8e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij, Stukken yoof 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. De Moker Afdeelingsnieuws. Uit den Gemeenteraad ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal 1 7 -.7 franco per post 30 cent j 3 voormtbetahn9- Losse nummers 2 cent. Bureau van Bedaktie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Bureau van Administratie Rhoonschestraat Tboven ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Nienwsticht N. Z. 32. Groote Markt 3. Zalmstraat 22. „Constantia", Hoogstraat. Te Vlaardingen: Markgraaf straat 20. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Club tot aankoop van Socialistische lectuur. Vergadering tot oprichting van deze Clnb op Zon dag 17 Mei, 's morgens 12 uur, in „Constantia." Ieder die nog wenscht deel te nemen kome op deze vergadering. „De Zaaier," Bond van jonge arbeiders(sters) in Nederland, Afd. Schiedam. Openbare cursusvergadering op Zondag 17 Mei 1908, des morgens te 10y3 uur in „Constantia." Spreker de heer P. de Bruin. OnderwerpIn 't groote Leven. Het Bestuur. We hadden weer een vergadering, waarin het links tegen rechts ging en de Christelijken zuiver reactionair waren het ongelukkige, zwakzinnige kind moest er het loodje bij leggen. Het is al voor de zooveelste maal gebleken, dat van een eerlijke stemming in onzen raad geen sprake meer is. Zelfs als er iets gedaan moet worden voor kinderen, die, als er niets voor hun ge daan wordt paria's in de maatschappij worden, kunnen toch de heeren, zichzelf betitelend met den naam van volgers van Hem, die eenmaal de woorden „Laat de kin- derkens tot mjj komenuitsprak, zich niet over hun partijbelangen heenzetten. Ik kom echter direct op deze zaak terug en geef meer regelmatig het ver handelde weer. De Christen-Geheelonthoudersvereeniging had een adres aan den raad gericht met het verzoek om het exercitieplein bij den Doele in huur te mogen hebbeD, om op Hemelvaartsdag een meeting te houden ten gunste der geheelonthouding. Het preadvies van B. en W. luidde gunstig; er werd eene vergoeding geëischt van f 1. Hierover ontstond een vrij uitvoerige discussie, die in hoofdzaak zich be paalde tot de bedongen huurprijs. Sommige heeren waren bovendien bang, dat nu aan alle vereenigingen hetzelfde toegestaan moest worden. B. en W. gaven dit dan ook toe. Voor ons arbeiders is deze beschikking een zeer gunstige, omdat mijn inziens het een zeer geschikt terrein zou wezen, om b. v. een meeting ten gunste van vakorganisatie of algemeen kiesrecht te houden. Het voorstel van B. en W. werd, nadat eenige amendementen waren verworpen, aangenomen met 13 stemmen voor en 7 tegen. Daarna kwam de zaak van de grondverkoop weer aan de orde. Uit de discussie blijkt meer en meer, dat de huisjesmelkers en hun vrienden warme verdedigers in den raad hebben zitten, niet in 't minst in het college van B. en W. Volgens den heer Westendorp moest de koopprijs per H2 8 gulden bedragen. Het voorstel van B. en W. was om het voor 7 gulden de M3 te verkoopen. Waarom? Dit werd niet door een der voorstanders, ook niet door den heer Lagerweij uitgelegd! Door den heer Gouka werd de juiste opmerking gemaakt, dat de meening bestaat dat als men grond voor een zekeren prijs wil hebben, men maar voet bij stuk moet houden en men krijgt het wel. De heer v. d. Laan scheen zooveel belangrijks te verhalen te hebben, dat hjj eene geheime zitting verlangde. Dit werd toe gestaan. De heer De Groot en Yan der Velden zaten elkaar vervolgens nog even in 't haar over de beschuldigingen aangaande de „Volkshuisvesting" van de vorige zitting. Hierna kwam aan de orde het voorstel van B. en W. om in beginsel te besluiten tot het oprichten van een school voor zwakzinnige kinderen. Wanneer men zoo het voorstel ziet, zou men meenen dat B. en W. in principe voor het oprichten van zoo'n school waren. En dat waren zij ook bij het indienen, maar bij de behandeling in den Raad verklaarden de Burgemeester en de Katholieke wethouder Lagerweij zich tegen hun eigen voorstel. Het doel van de oprichting van een zoodanige school is, om zwakzinnige, of zooals het beter verstaan wordt, achterlijke kinderen, die op de gewone lagere school niet met de andere kinderen mee kunnen, afzonderlek onderwijs te bezorgen. Nu zijn er hier in Schiedam 33 zwakzinnige school gaande kinderen, vetdeeld over de openbare en R. K. scholen. Op de Gereformeerde scholen zijn geen zwak zinnige kinderenDaar stuurt men deze, uit liefde natuurlijk tot het kindnaar de openbare school. Dit werd door den heer v. Westendorp bewezen, met zelfs de namen te noemen van die ouders, die hun goede kinderen naar de Christelijke en de zwakzinnige naai de openbare school stuurden. Niet een van de Christelijke heeren kon dit tegenspreken. Het rijk geeft voor een dergelijke school een flinke subsidie, echter met dezelfde voorwaarde als voor de gewone lagere school, o. a. deze, dat er minstens 25 leerlingen moeten zijn voor subsidie. Nu kan men direkt al zien, dat het eene onmogelijkheid is om scholen voor iedere gezindheid afzonderlijk op te richten. Wil men dat wel, dan is, gezien het geringe aantal zwakzinnigen bjj iedere gezindte afzonderlijk, rijkssubsidie uitgesloten. Von Briel Sasse opende de discussie. Men kreeg natuurlijk te slikken, dat hjj en zijn partij vol liefde voor het kind zijn. Merkwaardig is het echter, dat hij er weer een specifiek Christelijk beginsel van maakte. De Bruin toonde aan, dat het dan zeker een Schiedamsch Christelijk beginsel was; want dat het oprichten van zoo'n school iets tegen het Christelijk beginsel was kon hij niet gelooven, omdat b.v. Dr. Vinkesteyn en de anti revolutionaire schoolopziener, de Heer v. d Laan, het plan zeer sympathiek gezind zijn en krachtig onder steunen. Van het Bureau voor onderwijs-adviezen had de Bruin bovendien bericht ontvangen, dat te Haarlem en te Utrecht tot instelling een-r dusdanige school was be sloten, zonder dat van eenige zjjde oppositie ertegen was gevoerd, ook niet van de rechter zjjde. Door de Bruin werd er nog eens sterk op gewezen, dat de warme harten, die de heeren van rechts zeggen te bezitten, niet veel zaaks zjjn. Spr. had dan maar liever het artikel koude harten. Door den Wethouder van Onderwijs werd de stichting van zoo'n school ook warm verdedigd. De heer Honnerlage blijkt een warm hart te hebben voor alles wat onderwjjs betreft. Men kon hem aanzien, dat het hem leed deed, dat een voor een zijn paitjjgenooten hun stem motiveerden tegen de stichting. Het verwondert mij echter, dat de heeren zich de moeite nog getroosten hun stem te motiveeren. Er heeft maar een van die heeren te spreken en men weet direkt de houding van de overigen. De houding van den heer Witkampff was ook in alle opzichten vreemd te noemen. Om zich behoorlijk te verschuilen diende hij een motie in, die zelfs niet door een zijner partijgenooten ondersteund werd. Echter was het voor hem een motief om zich tegen het voorstel van B. en W. te verklaren. 't Was evenals bij de behandeling van de f 400000 van „Volkshuisvesting," de partijen stonden weer lijn recht tegen overelkaar. De vorige maal moesten de arbeiders het gelag betalen, deze maal het onschuldige en ongelukkige, zwakzinnige kind. Het zjjn voor ons mooie feiten voor de verkiezing. Men kan nu eens met de daden van de heeren aan- toonen, wat hun Christelijkheid beteekent. Het voorstel om in beginsel te besluiten tot de oprichting van een school voor zwakzinnige kinderen werd ten slotte ver worpen met de stemmen van links tegen rechts. De heer Honnerlage stemde met de linksche partijen. De houding van den Burgemeester en den Wethouder van financiën, den heer Lagerwejj, is gewoonweg min te noemen. De Burgemeester oorspronkelijk voor het voorstel B, en W., wist zich, onder den invloed der rechtsche heeren zoo mooi te draaien, dat hij nu uit beginsel zich heftig tegen het voorstel van B. en W. Nationale

De Moker | 1908 | | pagina 1