Verkiezing in II. Arbeidersvereenigingen zendt uw afgevaar digden en banieren naar deze betooging voor den wettelijken 10-uren dag en de afschaffing van nachtarbeid en kinderarbeid, georganiseerd d. het N.V.V. en de S.D.A.P. J. Dinkelaar. Bezoekt de IN ationale Betooging op Hemelvaartsdag te Amsterdam No. 12. ZATERDAG 23 Mei 1908. 8e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Stukken voor 't eerstvolgend nnmmer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 nnr in het bezit der Redactie zijn. De Moker GELD MENSCHEli Schiedamscke Bestunrdersbond. Bij het nieuwe kwartaal Volkshuisvesting. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Uj voorulthetall franco per post 30 cent J Losse nummers 2 cent. Bureau van Re dak tie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Bureau van Administratie Rhoonschesti'aat 7boven ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Nieuwsticht N. Z. 32. Groote Markt 3. Zalmstraat 22. „Constantia", Hoogstraat. Te Ylaardihgen: Markgraafstraat 20. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. is er noodig voor deze verkiezing. Ons verkiezings fonds is arm. Partijgen ooten en geestverwanten, stuurt groote en kleine bijdragen aan onzen penningmeester W. Hoek (Singel 150), aan den administrateur van De Moker (Rhoonschestraat 7 boven), of aan den voorzitter of secretaris der afdeeliug (Nieuwstraat 28 en Kreupel- straat 22 boven). Yele kleintjes maken een groote. Iedere cent is welkom. zijn ook noodig om het verkiezingswerk te doen. lederen avond is onze propagandaclub van half 9 at in Constantia om het noodige werk te verrichten. Er moet veel geschreven en geplakt wordeD, enz.Komt, partjjgenooten en geestverwanten, geeft nu allen eens een beetje tijd aan dit werk. Al komt ieder man eens één avond een uurtje helpen, dan is er in korten tijd een massa werk achter den rug. En w\j moeten zor gen dat het benoodigde werk ook gedaan wordt. Het Bestuur. Verspreiders gevraagd op Dinsdag 26 Mei, 's avonds 8V2 uur in „Constantia.'' We rekenen er op dat van elke vakver- eeniging enkelen zich zullen beschikbaar stellen. Het Dag. Bestuur. Ieder abonné of vaste lezer, die ons 3 nieuwe kwar- taal-abonné's bezorgt, ontvangt het prachtwerk van Alb. Hahn „Onder Zwart Regime,' 'bestaande uit 12 in kleuren uitgevoerde platen, met spotprenten op Kuyper en zijn mioisterie. DINKELAAR, onze candidaat in II, is in het openbare leven der burgerij nog een onbekende. Niet zoo in de arbeidersbeweging. Hen kalme stoere werker, begaafd met een zeer helder verstand en in het bezit van den wil en den aanleg om zijn kennis voort durend te vermeerderen, bovendien een sym pathieke persoonlijkheid, is hij vanzelf op den voorgrond gekomen onder de arbeiders, die met volharding en overtuiging strijden voor de opheffing en vrijmaking der arbeiders klasse. Zijn vakvereeniging, de afd. Schiedam van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond, koos hem tot haar voorzitter en mede aan hem is het te danken, dat deze afd. volgens het getuigenis van het Bondsbestuur zelf een der beste en ijverigste afdeelingen van den Bond is geworden. De Bestuurdersbond koos hem tot zijn tweeden voorzitter. En door de S. D. A. P. werd hem een belangrijk aandeel in De Moker toevertrouwd de administratie van ons blad blijkt bij hem in uitmuntende handen te zijn. DINKELAAR is een van die arbeiders, die door de arbeidersbeweging losgemaakt is uit den ontaarden en neerdrukkenden greep van het kapitalisme en die nu, vrij mensch geworden, in de gelegenheid is, zijn natuur lijken grooten aanleg geleidelijk tot ontwik keling te brengen. Eerst DE BRUIN. Nu DINKELAAR. Na hem weer anderen. De arbeidersklasse is rijk aan groote talenten en groote karak ters. De arbeidersbeweging maakt die vrij. En ook onze afdeeling bezit nog menigen arbeider, die evenals DE BRUIN en DIN KELAAR aangewezen is een werkzaam aandeel te nemen in den arbeid van de voormannen, de vertrouwensmannen van de strijdende arbeidersklasse. In de vaste overtuiging, dat DINKELAAR in den Gemeenteraad volkomen op zijn plaats zal zijn, stelde onze afdeeling hem candidaat en wekt onze afdeeling de kiezers op, hun stem uit te brengen op Er ligt een noodlot op de burgerpartijen. Zelfs wanneer zij eens een wet maken, waarmee iets goeds in het belang der arbeiders zou kunnen gedaan worden, komt van dat goede nog niets terecht. Onwil en on macht zijn daarvan de oorzaken. Een duidelijk voor beeld daarvan levert de praktijk van de Woningwet te Schiedam. Zooals bekend is, kwam de Woningwet in 1901 tot stand. Minister Goeman Borgesius diende ze in en zag ze den 19 April 1901 doof de Tweede Kamer aanne men met algemeene stemmen op 4 na, die van graaf van Bylandt, graaf van Limburg Stirum, graaf Schim- melpenninck en jonkheer de Savornin Lohman. Behalve deze 3 graven en dezen eenen jonkheer vonden dus alle leden van alle partijen dat de Woningwet aange nomen moest worden. De eerste Kamer dacht er even zoo over. Toch hadden de sociaal-democraten in de Tweede Kamer weinig vertrouwen in de praktische waarde dezer wet. Bij de algemeene beraadslagingen maakte Schaper ernstige bedenkingen tegen het weinig dwin- Onze Gandidaat in II. te

De Moker | 1908 | | pagina 1