Maakt propaganda voor den Sociaal-Democratischen Candidaat J. DUIKELAAR Front tegen de reactie! gend karakter dezer wet, waardoor feitelijk van de willekeur der gemeentebesturen zou afhangen, of er iets van deze wet in de praktjjk zou terechtkomen of niet. Het werd hem zeer kwaljjk genomen, dat hjj het in twijfel durfde trekken, of de gemeentebesturen wel op loyale wjjze uitvoering zouden geven aan de Woning wet. En de pogingen der sociaal-democraten, om aan de bepalingen der wet een meer dwingend karakter te geven en waarborgen in de wet opgenomen te krijgen voor een richtige naleving, mislukten. Zelfs het amen dement, door Troelstra met kracht en klem verdedigd, om nl. in geval van woningnood den woningbouw door de gemeente als een verplichting voorop te stellen en den particulieren woningbouw als aanvulling te doen gelden, werd van alle zijden met zooveel vijandschap ontvangen, dat Troelstra het introk, omdat handhaving de kansen van aanneming der wet zou hebben vermin derd. Nu reeds heeft zelfs Mr. Goeman Borgesius erkend, dat de sociaal-democraten geljjk hadden en dat een meer dwingend karakter in de wet noodig was geweest, om den geest en de bedoeling ervan te doen naleven. Maar wat baat thans deze bekentenis van den vader der woningwet Hij heeft het met zijn mede-liberalen en de kerkerljjke heeren op zjjn geweten, dat men deze wet als lorrepjjperjj in een hoek kan smijten, zooals gebeurd is te Schiedam. Van kerkelijke zijde is alhier op schandelijk brutale wjjze aan deze wet te kort gedaan. Sinds jaren tobt Schiedam met een kerkerljjke meerderheid, die iedere regeerings-bekwaamheid mist. Burgemeester Versteeg poogde deze meerderheid tenminste nog tot naleving van wetten te leiden en al te groote plaatselijke reactie tegen de rijkswetgeving te voorkomen. En meestal slaagde hij daarin ook, al ontbrak hem de kracht voor een positieve politiek. Maar met zijn heengaan is het hek van den dam. Burgemeester Brants bljjkt niet alleen een vergadering behoorlijk te kunnen voorzitten, maar zelfs een willooze speelbal van allerlei invloeden te zijn, die nu deze, dan geene van zijn partijgenooten op hem wenscht uit te oefenen. Zóóver is het zelfs al met hem gekomen, dat hij in den raad stemde tegen het voorstel, dat hij in het college van B. en W. had hel pen ontwerpen en dat toen zijn instemming had. Ook bij de uitvoering der woningwet komt dit zeer duidelijk uit. Burgemeester Versteeg wist den Raad nog eerlijk de hand te doen houden aan de verplich ting der gemeente, om de bepalingen van de woningwet uit te voeren. Burgemeester Brants helpt nu mee, om de woningwet tot een paskwil te maken. De rechtsche meerderheid van den gemeenteraad heeft geweigerd aan de vereeniging Volkshuisvesting" de gelden toe te staan, waarop wettelijk aanspraak gemaakt kan worden door deze vereeniging, omdat zij voldoet aan de wet telijk gestelde eischen, en officieel, o.a. door de offici- eele Gezondheidscommissie, is bewezen, dat er woning nood heerscht te Schiedam. Door deze weigering heelt de kerkelijke meerderheid van onzen Gemeenteraad het bewijs geleverd, dat zij niet weinig maling heeft aan de Rijkswetgeving en dat zij den treurigen moed heeft om in te gaan (te reageeren) tegen de beginselen en bepalingen, vastgesteld in de Woningwet door het wettige Rijksbestuur. En daar de wet geen middel vaststelde, hoe de sociaal-democraten het noodzakelijke daarvan ook betoogden, om onwillige gemeentebesturen te dwingen, is het mogelijk dat tegen dit reactionaire besluit van de kerkelijke meerderheid van deni Schiedamschen Gemeenteraad niets gedaan kan worden. En zulke partijen als deze kerkelijke, durven dan nog van eerbied voor de wet te spreken en wagen het nog bjj zulk een geval van beginselen te spreken, terwijl hun. eigen partijgenooten in de Tweede Kamer door de Rijkswet het tegenovergestelde hielpen vaststellenHet zijn dan ook geen andere beginselen dan die van het platte, klinkende geldbelang. De huisjesmelkers, voor een niet klein deel in de rechtsche partijen ver tegenwoordigd, zijn bang hun huren te zullen moeten verminderen als er veel goede arbeiderswoningen komen en dat zou drommelsch jammer zijn, nu zjj juist ten gevolge van den ivoningnood hun huren flink hebben kunnen opslaanZe smullen nu zich vet aan de hooge huren, die zjj maken door het gebrek aan woningen En het genot van zoo'n smulpartij is ook voor kerkelijke huisjesmelkers sterker dan al de antirevolutionaire en Katholieke beginselen bjj elkaar. Om de eigenbouwers niet te vergeten, die door goed koop te bouwen en dan zoo gauw mogelijk hun nieuwe huizen te verkoopen nog een aardigen duit verdienen! Dat de Woningwet ook tegen een soortgelijken bouw en huizen-speculatie gericht is, dat kan de kerkelijke meerderheid in den Schiedamschen Gemeenteraad wat schelen! Er zitten verscheidene invloedrijke eigenbou wers in hun partij en die hebben meer te zeggen dan eenig beginselDe praktjjk bewijst dat immers; de kejrkeljjke partijen in den Schiedamschen Raad hebben helpen atbqeken, wat de kerkelijke partijen in de Tweede Kamer hielpen opbouwen. Maar.... daar in de Tweede Kamer zou verzet tegen deze sociale wetde kerkelijke partijen stemmen in het land hebben gekost. Hier te Schiedam berekenen zij, dat het naleven van diezelfde wet een gevaar voor hen kan zijn. En met volmaakte gemoedsrust trappen zij hun eigen beginselen plat en zijn zfl hun partijgenooten in de Tweede Kamer afvallig Dat heeft hem het platte, geldelyke eigenbelang gedaan. Maar ook de liberalen gaan niet vrij uit in deze kwestie en in de eerste plaats de heer M. C. M. de Groot niet. Reeds in de Tweede Kamer bleken de liberalen nog zóó vast te zitten aan het eigenbelang van den particulieren bezitter, dat zjj dezen ook in de Woningwet de gelegenheid niet wilden ontnemen, veel winst te maken uit woningbouw en huisbezit. En reeds in de Tweede Kamer toonden de liberalen, van de verstokt conservatieven tot de niterst-vrijzinnig-democratischen toe, dat zij van een gemeentelijke verplichting zooals Troelstra's amendement voorstelde, niets wilden weten. De liberalen zjjn nu eenmaal als burgerpartij vast geklonken aan het kapitalisme, dat vóór en bóven alles kapitaalwinst vraag ten dat niet leven kan zonder de meest volledige vrijlating van het particulier initia tief. En al erkent nu een deel der liberalen, ia de eerste plaats de partij der vrijzinnig-democraten, ook, dat er naast de particuliere belangen en rechten gemeen schapsrechten en plichten bestaan, en al gaat een eukele gioep van hen zelfs zóó ver, dat zij, tenminste theoretisch, het gemeenschapsbelang stelt boven het particuliere en zelfs praktisch naar die opvatting han delt, de handhaving van het beginsel van het parti culier initiatief drijft de meest vooruitstrevende liberalen voortdurend weer tot daden en handelingen, die in lijn rechten strijd zijn met het gemeenschapsbelang. Te Schiedam is dat nu ook weer gebeurd bij de „Volkshuisvesting" onder leiding van den heer de Groot. Van den aanvang af hebben de sociaal-democraten ge waarschuwd tegen de verkeerde gedachte van een particnliere vereeniging als „Volkshuis vesting" te Schiedam. Aan de hand van de wet en aan de hand van de zuiver Schiedamsche toestanden heeft „De Moker" voortdurend bewezen, dat alleen gemeentelijke woningbouw voor een gemeente als Schiedam tot een richtige uitvoering van de Woningwet" kon voerenMaar de heer de Groot, eigenwijs en eigen zinnig als bijna alle vrijzinnig-democraten, zette als een echt-liberale aanbidder van het particulier initiatief een particuliere vereeniging in elkaar en sneed daar door voor Schiedam de eenige gelegenheid af om vol doende aan de eischen der Woningwet te kunnen voldoen. Want dat Schiedam als gemeente zelf zou gaan bouwen, terzelfder tjjd waarin het een vereeniging voor „Volks huisvesting" subsidieert, dat was ondenkbaar en heeft de heer de Groot van te voren wel ingezien. Dit is de eerste, de principiëele font van de liberalen, speciaal van den heer de Groot geweest. Was het daar nu maar bjj gebleven en hadden zij nu nog maar met groote wijsheid en groote financiëele kracht de zaak aangepakt! Maar neen, nieuwe fouten werden gemaakt; en het particuliere kapitaal was klein, de gemeente moest ongeveer alles geven, De nieuwe fouten warendat de Vereeniging zich onder de technische leiding stelde van een onervaren, pas beginnend „architect" in plaats van zich toe te vertrouwen in een zoo moeielijk vraagstuk als Volks huisvesting aan een zeer beproefde en zeer ervaren kracht, dat de eerste woningbouw van „Volkshuis vesting" geheel in strijd met de werkelijke bedoeling der Woningwet was en veeleer kleine burgerwoningen dan arbeidswoningen verschafte, dat de opzet en en het plan van dezen eersten woningbouw veel te klein waren en een ongeschikt gedeelte der gemeente daarvoor was uitgekozen, dat de vereeniging „Volks huisvesting" verzuimde gebruik te maken van de wette lijke gelegenheid om door gemeentesubsidie een eventueel exploitatie-tekort aan te zuiveren en een woninghuur vast te stellen, niet alleen berekend naar de kapitaal rente en de onderhoudskosten, maar ook naar het arbeidersinkomen. Door deze nieuwe fouten verschafte de vereeniging Volkshuisvestingaan de reactionaire tegenstanders der Woningivet wapenen ter bestijding en deed zjj de zaak, waarvoor zjj meende op te komen, meer kwaad dan goed. Vooral de laatstgenoemde fout is naar onze meening van even bljjvend nadeel als de eerstgenoemde fout van oprichting dezer vereeniging. Maar die fouten zouden te herstellen geweest zjjn door den Gemeenteraad, indien deze we'kelijk de Woning wet naar geest en letter goed had willen uitvoeren. De Raad had óf de Vereeniging strenge eischen voor betere volvoering van haar taak kunnen opleggen, óf desnoods kunnen besluiten deze Vereeniging niet langer te helpen, maar zelf den woningbouw ter hand te nemen. De kerkelijke meerderheid van den Gemeenteraad deed even wel noch het een, noch het ander. Ze dacht niet aan de wet, maar alleen aan de belangen van haar reac tionairen aanhang van huisjesmelkers en eigenbouwers Dat staat in elk geval nog heel wat lager dan de dwalingen der liberalen De heer M. C. M. de Groot heeft nu zijn ontslag genomen als voorzitter van de Vereeniging „Volkshuis vesting,omdat de Schiedamsche Gemeenteraadsmeer derheid die vereeniging het verder werken onmogeljjk zou hebben gemaakt. Het is niet moeiljjk, zich te ver plaatsen in den gedachtengang van den heer de Groot, die geen andere schuldige ziet dan de rechtsche meerderheid van den Raad en die met zijn ontslagname een protest bedoelt tegen die meerderheid. iiaar in een ruimer verband is deze ontslagneming van den heer de Groot een beschuldiging tegen zijn partij en tegen zichzelf, een vonnis over het onvoldoende werk van Mr. Goeman Borgesius en de liberale meerder- he d, die dezen wet maakte en Troelstra's amen dement verwierp, een vonnis ook over den verkeerden opzet van een particuliere vereeniging van woning bouw in een stad met zulk een gering gemeenschaps gevoel en gemeenschapsbewustzjjn als Schiedam en daardoor zoo weinig particuliere opofferingsgezindheid in het gemeenschapsbelang! Voor ons sociaal-democraten is het duidelijk, wat ons in dezen te doen staat. Wy moeten geen ande ren eisch stellen dan gemeenschappeiyken woningbouw. Artikel 32 van de Woningwet geeft den Gemeenteraad het recht daartoe over te gaan. De Gezondheids-commissie constateerde in een officieel rap port aan den Gemeenteraad, dat er woningnood heerscht, De particuliere woningbouw en de woningbouw vau „Volkshuisvesting" zijn volkomen onvoldoende. Wil men dus de Woninqwet niet tot een doode wet maken, dan is er te Schiedam slechts één ding mogelijk, dat is: gemeentelijke woningbouw. Dat is een arbeidersbelang. De kerkelijke partjjen te Schiedam willen het niet behartigen. De liberale partij kan het niet. Welnu, arbeiders, maakt dan dat gijzelt in staat wordt om er voor te zorgen. Maakt u los van partjjen als de kerkeljjke en de liberale, die óf onwillig óf onmach tig zijn om iets voor u te doen. Behartigt zelf uw eigen belangen. Doet zelf uw eigen zaken. Stuurt geen kerkeljjk of liberaal heer meer naar den Gemeen teraad. Stuurt een der uwen daarheen. En stuurt dan niet van de uwen hen, die met de kerkeljjke of liberale heeren meeloopen en daardoor toch weer niet voor uw belangen kunnen opkomen. Maar stuurt van de uwen hen, die zich waardige en krachtige strjjders betoond hebben voor de groote bevrjjdingszaak der arbeidersklasse. Ook nu staat weer een raadsverkiezing voor de deur. Arbeiders, neemt ter harte wat het verhandelde over „Volkshuisvesting" u leeren kan en stemt op niemand anders dan op den sociaal-democraat. 't Bljjkt in den laatsten tijd meer en meer hoe sterk de conservatieven zich ia Schiedam gaan gevoelen en overal en bjj alle gelegenheden steekt de hydra der reactie brutaal de kop omhoog. Dit is vooral sterk gebleken in de laatste gemeenteraadszitting, waar onderwerpen behandeld wer den, het belang rakende der lagere volksklasse, zooals de progressieve inkomstenbelasting, de bouw der ar beiderswoningen, de school voor zwakzinnigen, enz. Bjj al die kwesties stonden de kerkeljjke (op den heer Honnerlage Grete na,) als de beste vertegenwoordigers der reaktioneire kliek, als de beste vertegenwoordigers der brandkastbelangen, vierkant tegen de belangen der arbeidersklasse. 't Zjjn en blijken meer en meer driedubbel-overge- haalle conservatieven, met den Amerikaanschen demo- kraat van der Laar aan de spits. Dat heer heeft al zeer zonderlijke opvattingen, waarvan we nog eens feen treffend staaltje willen vast nagelen en ter overweging aanbieden aan al wie zich geroepen acht de verlammende kracht der reactie te fnuiken. Er is een voorstel aan de orde om een hulpschool te maken in het Broersveld. Er is een groot aantal kinderen dat reeds een jaar lang op plaatsing wacht, dus zou men zeggen de aanneming van het voorstel is onvermjjdelijk. Maar de heeren kerkeljjke raadsleden, die den plicht hebben zich het openbaar onderwijs tot een onderwerp hunner geregelde zorg te strekken, die den

De Moker | 1908 | | pagina 2