Ditjes en Datjes. bepaalt wat u goeddunkt en stelt hen niet hooger dan ieder ander stuk gereedschap (art. 113). Tweede plicht: Gij betaalt uw koelies het loon, dat u goeddunkt en voegt daaraan een of meer schilders- kielen per jaar toe, indien gij meent daardoor op het loon te kunnen bezuinigen (art. 7). Derde plicht: Gij geeft uw koelies geen extrabetaling voor overwerk, behalve wanneer dat des nachts of des Zondags geschiedt (art. 8). Vierde plichtGij betaalt des Zaterdags van elke week het door uw koelies verdiende uur-, dag- of week loon bij aangenomen werk betaalt gij drie vierden van het totaal der uurloonen uit en verrekent het mogelijke restant bij de eerste loonsbetaling na af levering van het aangenomen werk; de prijs van het aangenomen werk stelt gij zooveel mogelijk zelf vast. (art. 9). Vijfde plicht: Het bedrag der door u geheven boeten (zie het tiende gebod voor uw koelies) verdeelt gij tweemaal per jaar, nl. op 1 Januari en 1 Juli, onder de koelies, die het afgeloopen jaar regelmatig bij u hebben gearbeid bij ontstentenis van de zoo- danigen vervalt natuurlijk het boetebedrag aan u als den rechtmatigen beheerder (art. 13). Dit ontworpen arbeidscontract levert opnieuw het bewys, dat het verzet der arbeiders tegen dat contract (van vrjjzinnig-democratischen oorsprong!!!) zeer gegrond was. Het is te hoopen, dat de schildersgezellen nu zullen inzien, dat alleen door volledige, eensgezinde samenwerking kan voorkomen worden de gereglementeerde slaverny voor de schildersgezellen. Opgepast, mannen! Zijn uw ketenen nog niet zwaar genoeg? Is uw levenslot nog niet ongelukkig en troos teloos genoeg? Moet ge het klein weinigje vrijheid en zelfstandigheid, dat ge hebt, ook nog kwyt raken? Vereenigt u en werkt samen! Uw patroons geven het voorbeeld van eendracht en samenwerking De Loonactie der Schiedamsche Schilders gezellen. Zooals velen misschien wel weten zullen werd in het b°gin van dit jaar door de Schildersveree- niging „Voorzorg" een verzoek om loonsverhooging bij de patroonsvereeniging ingediend. Ook de afd. Schiedam van den Ned. Schildersgez. Bond diende een looneisch in aan hetzelfde adres, n.l. „om schilders boven 21 jaar 21 centen per uur te laten verdienen en voor overwerk 25 pCt., voor nachtwerk 50 pCt. en voor Zondagswerk 100 pCt. meer te betalen." Het antwoord der patroons vereeniging, dat met ingang van 1 Maart het loon op 18 ct. gebracht zou worden, werd voor onze afd. aan leiding, samenwerking te zoeken met „Voorzorg". Op een gecombineerde best. vergadering van „Voorzorg" en de afd. van den N. S. G. B. werd tot samenwerking besloten en tevens om den looneisch, zooals zjj door ons was ingediend, te bljjven handhaven; verder werd er bepaald gezamenlijk een openbare vergadering te houden, waarbjj een onzer Hoofdbestuurders als spreker zou optreden en de patroons zouden worden uitgenoodigd. Deze voorstellen werden door de beide besturen aange nomen en zouden in een voor ieder aparte H.H. Verg. behandeld worden. Op onze h.h. verg. werden deze voorstellen goedge keurd. Maar by „V. Z." Neen hoor Ie Wat schiet men er al mee op of men om loonsverhooging gaat vragen en korter gaat werken Daar komt men toch niets mee vooruit2e Wanneer wij een openbare verg. beleggen en daar komt iemand uit Den Haag of Amsterdam om te spreken, die haalt heel onze „Voorzorg" ten onderste boven. Zoodat dus die voor stellen, zooals ze door de beide besturen waren vast gesteld, bij V.Z. kelderden op bovenstaande argumenten. Wel wilden ze met ons samenwerken, wanneer we alleen punt één van onzen looneisch bleven handhaven en geen openbare vergadering zouden houdenwant daar hebben ze een broertje aan dood. Verdere onderhandeling met V. Z. over samenwerking was nu niet mogelyk meer. Onze H. H. vergadering besloot om toch een openbare vergadering te houden en onzen Bonds-penningmeester J. Spek als spreker te laten optreden. Deze openbare vergadering werd gehouden 21en Mei 1.1., doch aange zien Spek verhinderd was om te komen kwam Joh C. Peltenburg v. h. H. B. diens plaats vervullen, met het onderwerp: „Het antwoord der patroonsvereeniging." Op deze Vergadering waren de Patroons en ook de leden van V. Z. extra uitgenoodigd. De patroons waren er allen niet. Dat is vanwege de samenwerking. Die moet wel van de kant der gezellen komen, maar van de patroons is die niet noodig. En dan, misschien waren ze ook wel bang dat ook hün organisatie uit elkaar gehaald zou worden, evenals V. Zwant daar was er ook geen een van, behoudens de enkele die ook leden van onze afdeeling zyn. Na de opening door den voorzitter werd het woord gegeven aan den Spreker. Deze begon met uiteen te zetten wat het arbeidsloon is en wat het eigenlijk wezen moest. Vervolgens behandelde hij het antwoord der Patroonsvereeniging. Spreker laakte de houding van V. Z. in deze actie. Want het doel is toch niet om alleen loonsverhooging te krijgen maar ook om minder uren per dag te werken en daarvoor dient loonsver hooging. Zij hebben zich hier getoond echte egoïsten te zjjn van het eerste water. Sreker betoogde dat V. Z. met den besten wil geen loonactie kan voeren, daar dit geheel buiten haar werkkring ligt, aangezien V. Z. een vereeniging is om steun te verleenen aan zieken en niet aan gezonde leden. Spr. zeide, dat het beter was eerst te zorgen voor de gezonden zonder de zieken voorbij te willen zien, opdat wanneer zij het beter hadden er vanzelf voor de zieken niet zooveel te zorgen was, aangezien er dan zooveel niet waren en het toch eigeriijk het werk was van den staat daarvoor te zorgen. Spr. is te allen tijde bereid hetgeen hij dezen avond gesproken heeft te herhalen, want zegt hij het is wel niet mooi om van iemand achter zijn rug wat te gaan zeggen maar V. Z. heeft zichzelf de gelegen heid benomen om zich te verdedigen door niet op deze vergadering te verschijnen. Ook voor de fabriekschilders was een looneisch in gediend o.a. bij de firma F. A. Smulders Co. en bij Landman. Van de firma Smulders kregen we het ant woord, dat zij hare loonen met het personeel zelf re gelde? en inmenging van derden niet wenschelijk achtte, wat misschien wel de oorzaak is geweest dat er 7 of 8 man bedankt hebben als lid. Van den heer Land man kwam ia het geheel geen antwoord. Op een ver zoek van beide personeelen, waar ook een aantal onge organiseerden aanwezig was, werd besloten voor Land man een looneisch opnieuw in te dienen, maar dan een beetje verscherpt. Voor Smulders werd besloten nog een tijdje te wachten, aangezien het daar op het oogen- blik niet druk is. Op deze vergadering was onze bondssecr. Cusiël tegenwoordig. Deze hield nog een korte rede om uiteen te zetten het doel der loonbe- weging. Wat hebben wij nu met deze loonactie gewonnen Geen geldelijke verbetering, maar wel hebben wij er dit mee gewonnen le. Er is door een best.lid van V. Z. indertijd eens geschreven, dat er buiten den N. S. G. B. ook nog wel wat goeds tot stand kon komen. Deze bewering is nu geheel falikant uitgekomen „Voorzorg" is een doode boel en zonder een goed gecentraliseerden bond kan men niets uitvoeren. 2e. Kunnen wij aantoonen, dat de gezellen nog geen spaan te vertellen hebben over hun zeiven. Zoo de heeren wijzen, moeten de gekken prijzen, zegt het spreekwoord en dit komt ook hier volkomen te pas. En wat de bewering aangaat, dat men by loonsver hooging en werktijdvermindering toch niets opschiet, herhaal ik hier met den spreker van 21 Mei 1.1. „Is uw huiselijk leven ook niets waard, is het u niets waard om na een dag werken ook eens eenige uren in den huiselijken kring door te brengen Is het u ook niets, wanneer ge niet meer vrijen tijd hebt om u zelf te ontwikkelen tot uw eigen voordeel Vereenigingen als „Voorzorg" zijn in den grond schadelijk voor de arbeidersbeweging. Wjj vinden het best, dat men voor zjjn zieken en ouden zorgt, mits de wezenlijke strijd der arbeiders voor verbetering in hun toestand daardoor niet wordt belemmerd of achterge steld. Alleen door een krachtige actie voor lotsverbetering door de gezamenlijke arbeiders kan een betere levens toestand ook voor de Schildersgezellen worden geschapen. Schildersgezellen, sluit u daarom aan bij de afdeeling van den Ned. Schildersgez. Bond De Corr. Bouwvakarbeiders. De Centrale Bond van Bouwvakarbeiders, waarvan het Schiedamsche afdeelings- adres is J. Lolkus, Grofbaan 101, gaf een vlugschrift uit, dat druk verspreid dient te worden. In 15 maanden klom deze bond van 6 vereenigingen met 253 leden tot f24 afdeelingen met ongeveer ÏOOO leden. Dat is nog slechts 1 dertigste van het aantal bouw vakarbeiders, terwijl van de patroons ruim 1 vierde is georganiseerd. Toch behaalde dit kleine groepje geor ganiseerde arbeiders voor een 800-tal vakgenooten in het afgeloopen jaar een loonsverhooging van 800 gulden per week en een arbeidstijdverkorting van 1300 uur p. w. Is dat niet flink? Maar het Kon nog veel meer zijn, indien er slechts meerderen tot de organisatie toetraden Door de verspreiding van dit vlugschrift kan daar veel aan worden gedaan. Timmerlieden. De Schiedamsche Afdeeling van den Alg. Ned. Timmerliedenbond zal Zaterdag 20 Juni haar 2e jaarfeest in het Volkshuis vieren. De propagandarede zal worden uitgesproken door G. F. Lindeyer. Een leesteljjk programma zal verder den avond opluisteren. Een roode week. Dinsdag bezorgden wij onzen liberalen en clericalen tegenstanders roode beroerte- schokken door onze 280 stemmen op Dinkelaar. Zaterdagavond marcheerde „Kunst en Stryd" met zijn nieuwe vaandel (een prachtwerkje uit de fabriek van den heer Van Diemen te Dordrecht) door de stad en trok een massa volk naar zich toe. Zelfs onze vrouwelijke - partjjgenooten - uitscheldende - tegenstander van Katwijk kwam kijken. Hij moet evenwel minder geschrokken zijn van dit roode getoeter dan van de roode vrouwen in 't stembureau. Maandag, 2e Pinksterdag, behaalde „Kunst en Strijd" een 3e prijs op het Concours van St. Ambrosius te Schiedam en „Excelsior" een 5e prijs op het Conconrs van „Kunst na Arbeid" te Dordrecht. De mededingende vereenigingen in aanmerking nemende, kunnen wij niet anders als buitengewoon tevreden zijn met dit succes. Van harte wenschen wij onze beide onderafdeelingen en hunne ijverige directeuren daarmee geluk. Onze beweging groeit zienderoogen. Het gaat goed zoo! Bureau voor Arbeidersrecht te Schiedam. - In het le kwartaal 1908 werden behandeld 63 geva- len, verdeeld als volgt Loonvordering 14 Belasting 32 Burgerlijke Zaken 7 Militie 6 Vereenigingszaken 1 Ongevallenwet 3 Het Bureau, ingesteld door den S. B. B., bljjkt we een nuttig en noodzakelijk werk te verrichten. De uit komsten leeren bovendien, dat het 't vertrouwen der arbeiders ten volle waard is. Plaatselijk Kiesrecht-Comité. De vorige week werd het P. K. C. te Schiedam in een aandoenlijke vergadering ontbonden. Nu de kiesrecht-actie overge nomen is door de S.D.A.P., krachtig gesteund door het N.V.V., is een afzonderlijk comité niet meer noodig. Het Ned. Com. v. Alg. Kiesrecht zal zich daarom ont binden, nadat alle plaatselijke afdeelingen van dat Comité zjjn ontbonden. De kas van het P. K. C. met een saldo van f 22.881/, werd overgedragen aan den penn. der S.D.A.P., onder voorbehoud, dat dit geld in een afzonderlijk fonds voor kiesrecht-actie zal gestort worden. Het archief werd overgedragen aan den secr. der S D.A.P. De voorzitter sprak de lijkrede uit en dankte in hartelijke bewoordingen de leden van het onthalsde comité voor hun uitmuntende samenwerking. Van nu af zal dus de afdeeling der S.D.A.P. de kiesrecht-actie leiden. Wij hopen, dat de vak vereeni gingen haar daarbij krachtig zullen steunen. Een mop Het gerucht is ons ter oore gekomen, dat de kerkelijke partyen erover denken een nieuwe verkiezing in district II uit te lokken. Mr. von Brie Sasse zou dan nl. bedanken en een Katholiek („pastoor" Frederiks in zjjn plaats candidaat gesteld worden. Nu, we zullen met pleizier mee doen. De Schiedamsche Gemeenteraad. De clericalen zijn: Brants van der LAan van deR Velden van der DRift HonnErlage Grete von Briel SAsse BeuKers NoleT Smit GOslinga BeM der J Ansen WIttkampf LageRwey. De liberale party van WeStendorp van der SchaLk Ris KraNen GouKa de GrooT. De sociaal-democraten zijn begonnen met de BRuin KOopmans O. D. in den Raad te brengen. Schiedam's Alfabet. A is Abram waar Brants de mosterd haalt. B is de Bruin die in den raad voor de arbeiders staat, C is Jan Contant die de Christelijke lommerdlui te slim zal blijken. D is van der Drift, die zich van den domme laat kjjkei, E zjjn de Ezels, in den Raad niet onbekend. F dat is Fik, een genie zonder end. G is Goslinga, het nieuwste bloempje uit den Baai H is Honnerlage, door de „Nieuwe" steeds bezwaari I is het Indienen van sociale voorstellen voor de jool, J is Mr. Jansen, die voorstelde: „de getrouwde viosv uit de school". K dat is Koopmans, een vriend van 't proletariaat.

De Moker | 1908 | | pagina 2