Uit de Vakvereenigingen, Vlaardingsche IJzerkoekjes. Maassluissche Moppen. keu. B. en W. hebben nu natuu lijk van hun bevoegd heid gebruik moeten maken en die keukentjes laten af- bieken. Ieder heeft dat besluit in de plaatselijke nieuwsbladen kunnen lezen. De anti-revolutionairen geven steeds zoo druk op van hun eerbied voor de wet en het gezag en meer derge lijke fraaiigheden. Maar hoe rijmen zij dit met de ge schetste handelingen van een hunner Schiedamschen ijveraars Het had eens een ander dan een anti-revolutionair mouten wezen Dan zou er wat over geschreeuwd zijn. Vrees voor rood. Het afzichtelijke vermoeden is van bevoegde zijde ons meegedeeld, dat zoowel de ver werping van het voorstel tot de inrichting van een school voor zwakzinnigen als nn de zeer zonderlinge benoeming van het laatste schoolhoofd sterk onder den invloed staan van de vrees voor rood. De eerst aan gewezen Schiedamsche klasse-onderwijzers, die in aan merking zouden komen voor schoolhoofd, zijn n.l. rood. Dat het uitstekende onderwijzers zijn, dat het uitmun tende schoolhoofden zouden zjjn, wat kan onze reactio naire autoriteiten bommendie onderwijzers zjjn rood. De autoriteiten weten drommels goed, dat juist roode onderwijzers de heftigste tegenstanders zijn van alles wat niet zuiver paedagogisch onderwijs is en ieder sec- taiisch werk op school verkeerd vinden en zich daar van stelselmatig onthouden. Toch worden zij voorbij gegaan, want..... ze zijn rood. Wij vinden znlk een gedrag schandalig. Maar voor onze propaganda is het hoogst nnttig, omdat wij er zoo mooi mee kunnen aantoonen, hoe ver de burger partijen hun klassepolitiek durven voerenaan de te genstanders hunner klasse onthouden zij bewust wat daaraan volgens recht toekomt. Klassepolitiek op de spits gedreven, is dat. Vrouwen in de Politiek. Vrome verzuchting van Schiedamsche Anti's, op rijm gebracht door L. M. H. Mannen-broeders, kiezerjagers, Zelden zagen wij nog zoo veel verbastering van zeden Vrouwen op het stembureau Vrouwen die toch volgens Paulus Thuis behooren bij 't fornuis, Stonden stemmen op te teekenen Groote grutte, wat 'n kruis Voorzien van potlood en papiertjes Schreven zp maar schrap na schrap En zij waren in dat werkje Precies als mannen even knap. 't Is geen wonder dat wij riepen Moord en brand om dat schandaal Vrouwen, denk eens mannen broeders, Vrouwen in een stemlokaal. Aan de secretarie is eind'lijk, Eindeljjk de wet gesnord, En daarin eens nagelezen Wat daarvoor geboden wordt. Maar we vonden geen artikel In die paganistenwet, Waardoor al die vreemde dingen Buitenshuis konden gezet. Gelukkig heeft een oude broeder, Jan van Katwijk, hen geplaagd En ze telkens, o hoe stichtelijk Weer 't land maar opgejaagd. Hij heeft ze af en toe een briefje Stiekem in de hand gestopt Met de vraag„Zijn reeds de kousen Van meneer uw man gestopt Geestig waren wel zijn grappen Maar zij bleven op hun post, En 't bureau werd van die vrouwen Niet gezuiverd of verlost. Mannen broeders, wel wat zegt ge, Wordt het nu niet al te vrij In een stemlokaal al vrouwen 't Eind der wereld is nabij O, dat vonden wij zoo'n gruwel Dat op onze lippen kwam, Hoewel we onze stad beminnen, De oude leuze: „Sluit Schiedam". Laat ons dan den Heere bidden Heer verlost ons van 't schandaal, Om 't nogmaals te aanschouwen Vrouwen in het stemlokaal Strijdt dan tegen revolutie, Zegt tegen 't ongeloof dan Ho En wij zien dan nimmer weder Vrouwen op 't stembureau (Notenkraker) Zagerij- en Scliaverpslaven. Nu wjj geor ganiseerde arbeiders ove-al druk bezig zijn meetings te houden voor verkorting van werktjjd en zooveel doen als in ons vermogen is om de loonen te verhoogen, is het niet onnuttig eens een kijkje te nemen in een bier gevestigde industrie, waar treurige toestanden heerschen. Bij de firma v. d. Eist Co., zagerij en schaverij, zijn de werktjjden schrikbarend lang. Men werkt in de groote zagerjj. van 's morgens 5 uur tot 's avonds 9 uur met 2 uur schafttijd, dat is dus II uur. Woensdags wordt tot 's av.-nds 7 uur en Zaterdags tot 6 uur gewerkt. Per week is het aantal werkuren 791/2 voorwaar een ideale werkweek Daar komt nog bij dat de machinist, om te 5 uur stoom te hebben nog een nurtje vroeger moet beginnen, die pakt er dus nog 6 uurtjes bij. Tot zoover de werktijd, nu iets over het loon. Het daggeld is f 1.65, gerekend van 6 tot 7 uur, dus per week f 9.90, per uur gerekend is dat ongeveer 15 centwerkt men overuren, dat is voor 6 en na 7 uur, dan is het uurloon 30 pardon 18 centvoorwaar een eenige verhoudingMij is het een raadsel hoe de menschen zich zoo laten gebruiken als verlengstuk der machine. Als zij even als in andere vakken vereenigd waren zou de toestand er wel beter voor hun uitzien b.v. de timmerlieden, metaalbewerkers, schilde s enz., met vereende krachten behalen zij voordeelen. De timmerlieden hier ter stede hebben toch loonsverhooging gekregen van 19 tot 22 cent per uur. Maar is men evenals het personeel van v. d. Eist Co. niet ver eenigd, dan blijft men in de oude sleur, in het st-eds knellende corset der armoede zitten, men voelt wel de pjjn, maar men heeft den moed tfiet om het te ver breken. om alsdan ruimer te kunnen adem halen. Werklieden van v. d. Eist Co., er is maar een mid del om uwen toestand te verbeteren, dat is door middel der organisatie, allen vereenigd in één bondLaat patroonsvrees varen, laat u daardoor niet afhouden van uw doel, lotsverbetering voor u en uw gezin Timmerlieden. Zienderoog kan men de vak beweging zien groeien in Schiedam. Dat bleek weer Zaterdagavond in het „Volkshuis", waar de timmer lieden het 2 jarig bestaan der afdeeling feestelijk herdachten. Het was een avond vol afwisseling en vooral vol propaganda. Door den voorzitter werd er op gewezen, dat de afdeeling hoe langer zoo meer toonde dat de oprichters goed gezien hadden om de afdeeling op te richten, al bestond de meening dat er toch niets in zat. Hij toonde aan dat door de actie van de afdeeling "net loon gestegen was van 19 tot 22 centen. Ja zelfs bij enkele particulieren wordt 24 a 25 cents betaald. De tweede voorzitter van den bestuurdersbond ont hulde het vaandel. Hij verzocht den leden trouw het vaandel te volgen, als het zich vertoonde op diverse meetings. Een krachtig applaus en een paar fanfares van de muziek begroette het mooie vaandel. De afdeebng kan trotsch op haar vaandel zijnde heer van Diemen heeft eer van zjjn werk. De heer Lindeijer van Rotterdam hield de feestrede. De plaatsruimte laat ons niet toe uitvoerig verslag van de pittige rede te geven. Wij kunnen volstaan met te melden dat hij op de talrijke aanwezigen een Hinken indruk maakte. Wij hopen daarbij, dat de timmerlieden de woorden gesproken door Lindeijer goed ter harte zullen nemen en zorgen dat bij het 3-jarig bestaan der afdeeling, zoo niet allen toch het grootst mogelijke aantal timmerlieden georganiseerd is. De avond werd verder gevuld met voordrachten van den heer van Hemert, (wij vinden echter dat de orga nisatie er zich meer op toe moet leggen als eenigszins de benrs het toe kan laten, meer kunstgenot aan de leden te verschaffen), en door medewerking van het Schiedamsche Symphonie-Orkest. Wij hopen dat dit gezelschap zich meer op onze arbeidersfeesten zal ver- toouen. Het kweet zich 'dapper van zjjn taak en de muziek die het ten gehoore bracht was wel de moeite waard. Een gezellig bal sloot het gezellige feest. Voor het nieuwe vaandel werd f 5.475 gecollecteerd. Een woord van hulde voor de ijverige feestcommissie is hier zeker op zijn plaats. Een gewonnen staking. De vorige week waarschuwden we den metselaars hier ter stede, aan een eventueele oproep van de aannemers Spuybroek en Vogel om werkkrachten voor een door hen aangenomen werk te Arnhem geen gehoor te geven, daar er een werkstaking was. Echter, deze is al reeds weer afgeloopen en wel ten gunste van de werklieden. De patroons hebben in de eischen der arbeiders moeten -bewilligen, zoodat het een mooi succesje voor de metselaars aldaar is. Een mooi voorbeeld voor de Vlaardingsche metselaars en andere bouwvakarbeiders, wat door eendrachtig han delen verkregen kan worden. Laten zij zich daaraan spiegelen en meer dan ooit aan den opbouw hunner organisatie hun krachten geven, opdat ook de orga nisatie hier ter plaatse krachtiger en daardoor zeg gingschap verkrjjge in de bedrijfsaangelegenheden. Boottocht „Voorwaarts" en „De Stem" Naar ons wordt medegedeeld zal door genoemde ver- eenigingen in het begin der volgende maand, vermoe delijk 12 Juli een boottocht worden georganiseerd langs Hellevoetsluis, 't Hollandsch Diep en zoo naar Dordrecht. Het behoeft geen betoog dat htt een aangename tocht belooft te worden, vooral als het weer een beetje mee wil werken, daar toch zoowel de muziek- als de zang- vereeniging het hunne daaitoe wel zullen bijdragen. Bovendien maar dat is nog niet zeker zal ook nog een declamator aan boord zijn, die ter afwis seling zoo nu en dan een voordracht zal ten beste geven. Wij wenschen dan ook beide vereenigingen met het organiseeren der tocht alle mogelyke succes. Vlaardingsche Bestuurdersbond. In de deze week gehouden algemeene vergadering van dien bond, welke speciaal belegd was met het oog op de meeting voor vakorganisatie, 5 Juli te Schiedam te houden, werd wat deze zaak betreft, besloten dat het geheele bestuur van den bond daar tegenwoordig zou zijn. Voorts zouden de bij den bond aangesloten orga nisaties worden uitgenoodigd zich ook daar te doen vertegenwoordigen en de leden van bedoelde vereeni gingen worden aangespoord door persoonlijk, bezoek het hunne bij te dragen tot het welslagen der meeting. Voorts werd met ingenomenheid kennis genomen van de aansluiting der kuipersgezellenvereeniging „Wij Streven naar Verbetering" bij het Bureau voor Ar- beidersrecht. Na nog enkele andere mededeelingen van meer huis- houdelijken aard, werd de vergadering gesloten. Een succes. Men zal zich herinneren dat wij het vorig jaar in ons blad de klacht der kuipersgezel lenvereeniging „W. Str. n. Verb." overnamen inzake den onhoudbaren toestand op vele werkplaatsen wat betreft het niet aanwezig zijn van een drinkwater leiding of een behoorlijk privaat. Door genoemde organisatie was de aandacht van Burg. en Weth. en de Gezondheidscommissie op deze zaak gevestigd, waarop Burg. en Weth. een onderzoek toezegden. Tot ons genoegen lezen wij thans in het propaganda- blaadje der kuipers „Wij kunnen thans mededeelen, dat dit onderzoek is afgeloopen en dat met 1 Juni j.l. onderscheidene patroons zijn aangeschreven tot het aanbrengen van de noodige verbeteringen voor 1 September. Hier een waterleiding aangelegd, op een andere plaats een privaat gemaakt, bjj een derde een en auder hersteld. Wij behoeven niet te zeggen, dat dit ons verheugt. Het zal dus binnen afzienbareu tijd uitwezen, dat men zonder drinkwater zit of bezweet en vol stof op-marsch moet naar huis, om van de herstelling der privaten op sommige werkplaatsen maar niet te spreken. De ongeorganiseerden wijzen wij er op, dat dit een vernieuwd bewijs is, dat, wat men alleen niet tot stand kan brengen, aan de organisatie gelukt." Miliciensbond. Verleden week Donderdag hield de afdeeling Vlaardingen van dien Bond een huishou delijke vergadering, o. m. tot behandeling van den be schrijvingsbrief voor het a. s. congres, Zondag 19 Juli te Gouda te houden. Als afgevaardigden daarvoor wer den aangewezen P. Bakker, J. van Eijk en A. Brouwer. De Christelijke jongelingschap. Tegen over de afgescheiden kerk in een klein straatje drijft een stokoud Jodenpaar een zaakje. Onze colporteurs vonden de vorige week een 50 tot 60 opgeschoten jon gens, zooals deze destijds onze colporteurs op steenen ont haalden, bezig met op de schandelijkste wijze deze men schen te sarren en te treiteren. Het zijn ook „maar joden". Politie ontbrak. De „christelijke"opvoeding geeft wel veel voorschriften en geboden, maar het persoonlijk verantwoordelijkheids gevoel en de praktische toepassing van die voorschrif ten en geboden ontbreken doorgaans onder de gevolgen van die „christelijke" opvoeding. Het „christendom" van onzen tijd is wel diep gezonken en wel ver van de leer en de praktijk van Jezus afgedwaald Onze heerlijke maatschappij. Een der in woners van Maassluis werd door B. en W. vergunning geweigerd voor zijn café op de Haven. In hooger be roep werd deze weigering gehandhaafd. Nu is deze man op een particulier erf, waar een „speeltuin" is ge opend en war, schoppen en schommels voor de jeugd zijn gebracht, begonnen met den verkoop van bier „vijf cent per glas". Zelfs Zondags wordt daar bier getapt. Waarschijnlijk zullen B. en W. er wel wat op vinden, om ook daar een stokje voor te steken, en deze „er-

De Moker | 1908 | | pagina 3