Ditjes en Datjes. Uit de Vakvereenigingen. Behandeld zjjn 1907. 1908. Ie Kwartaal37 71 Zaken. 2e 41 49 3e 98 94 4e 5750 Totaal 233 265 Zaken. Ze waren ditmaal verdeeld als volgt Loonvorderingen52 Ongevallenwet26 Burgerlijke Zaken38 Belastingen133 Militie Hnnrgeschillen3 Strafvervolging Schuldvordering1 Erfenis2 Totaal 265 Over de Samenstelling. Het Bestuur bestaat uit A. Brand, voorzitter en W. Verdijsseldonk, secretaris-penningmeester. Beide bestuurs leden zijn, tenzij door werkzaamheden verhinderd, ge regeld op de zittingen aanwezig. Als ambtenaar is nog steeds P. de Bruin werkzaam. Een zeer gewaar deerde hulp heeft het Bureau in den gedelegeerde van de afd. Schiedam v. d. Bond voor Nederl. Onderwijzers, de heer A. van Wagtendonk. Over de huisvesting. Nog steeds is het Bureau gevestigd Nieuwstraat 28, ten huize v. d. heer Dr. J. van Leeuwen, welke gele genheid bjj de oprichting welwillend werd aangeboden en dankbaar aanvaard, kosteloos wordt genoten, 't Is niet noodig erop te wijzen welk een belangrijke uit gave het bureau daardoor is bespaard gebleven. Een woord van hartelijken dank aan den heer van Leeuwen is ook in dit 2e jaarverslag zeker niet overbodig. {Wordt vervolgd.) Yacantiedagen. De Kamers van Arbeid te Schiedam richtten het volgende schrijven tot de werk gevers te Schiedam. „Reeds meermalen hebben wjj aan U het verzoek gedaan aan Uw personeel zooveel mogelijk een paar vrjje dagen toe staan in de zomermaanden, opdat ook zij, die dag in dag uit in uwe fabrieken en werkplaatsen doorbrengen, iets van den zomer kunnen genieten en nieuwe krachten kunnen vergaren voor hunnen dage- ljjkschen arbeid. „Velen Uwer hebben toen aan ons verzoek gevolg gegeven en getoond dat zij ook iets voor den werkman gevoelden. Het toekennen van enkele vacautiedagen werd voor velen een vaste gewoonte, het werd een aan den werkman toegekend recht waarop hij reeds vooruit kon rekenen en dat is het juist wat wij met ons ver zoek willen bereiken. „Wij hebben reeds in vorige circulaires de noodzake lijkheid betoogd van vacantiedagen met behoud van loon, en achtten het daarom onnoodig dat nogmaals te doen. Maar toch blijkt het ons nog steeds, dat vele patroons van die noodzakelpgeid nog weinig zijn door drongen en het beslist onnoodig schijnen te achten hunne werklieden enkele vacantiedagen toe te staan. Zij meenen dat hun bedrijf er onder zal lijden maar zij vergeten dat dit juist het geval zal zijn wanneer zij hun personeel die vrije dagen onthouden. Immers dat personeel zal na het genot van zoo'n paar vrjje dagen, opnieuw met lust en opgewektheid aan den at beid kunnen gaan, het gevoelt zich als met nieuwe krachten aangegord en betuigt door vernieuwde werklust zijne erkentelijkheid jegens den patroon. Spreekt het dan haast niet van zelf, wanneer gij hun die dagen ont houdt, dat zelfs de beste werkman de lust voor zjju arbeid gaat verliezen en op het laatst niets meer ver richt dan hem is opgedragen? Moogt gij zoodoende altijd flver en toewijding voor Uwe z ken van hem verwachten „Zonder het zelf te weten schaadt gij daardoor niet alleen uw bedrijf maar de goede verstandhouding tus- schen U en Uwe werklieden wordt er niet door be vorderd. „En daarom doen wjj nogmaals een beroep op de welwillendheid van hen, die tot heden aan ons ver zoek geen gevolg gaven. Wel is de toestand in alle bedrijven niet even rooskleurig maar het personeel kan daarvan geen verwijt treffen en de noodzakelijkheid van vacautiedagen wordt er niet minder om. „Volgt daarom het loffelijk voorbeeld na van de vele werkgevers die reeds aan ons verzoek voldeden en daaraan, ongeacht welke omstandigheden, zjjn blijven voldoen. „Wij zijn overtuigd dat gij Uw besluit niet zult be- klaeren en de verkregen resultaten niet zult betreuren." Wij juichen iedere poging toe om in het slavenleven der arbeiders eeige verbetering te brengen en dus ook deze van de Schiedamsche Kamers van Arbeid. Maar wat blijkt uit zulk een circulaire als de afgedrukte weer duideljjK, met welk een verregaande onverschil- liggeid het werkbeest „arbeider" wordt behandeld en hoe ontzettend onbeduidend de menschelijke arbeids- machine in haar hoedanigheid als mensch voor de werkgevers is. Werken als er werk is, leegloopen als er geen werk is, eten als het kan, hongeren als het moet, en verder geen drukte. Arbeiders, arbeiders, hoe lang nog zult ge deze slavernij verdragen Glasblazers. De afd. Schiedam van de Ned. Ver. van Glas- en aardewerkers heeft tegen Zondag 12 Juli om 10 uur in Constantia een openbare verga dering belegd, waarin onze partijgenoot A. W. Heykoop spreken zal over „de wet op het arbeidscontract en wat de arbeidersbeweging daa-aan heeft". De toegang is vrjj. Bravo, glasarbeiders, moedig doorgezet! De arbeid in de glasfabrieken is wel buitengewoon afmattend en neer drukkend maar zonder de organisatie en de machts ontwikkeling der arbeiders zelf is iedere kans op een beteren toestand toch uitgesloten. Wjj wekken alle arbeiders deze vergadering te be zoeken. Niemand kan te sterk overtuigd zijn en te goed inzien dat de burgerlijke partijen bewust en onbe wust zelfs de wetgeving gebruiken, om hun klassemacht te versterken. En dit inzicht en deze overtuiging zijn noodig om de arbeiders tot steeds volhardender klas senstrijd te brengen. Gemeentewerklieden. Het zooeven door ons ontvangen Jaarverslag van den Gemeentewerklieden- bond, waarop wij nog nader terug komen, bevat het volgrnde over de Schiedamschen afdeeling van dien bond. Schiedam. Van deze jonge, levenskrachtige af deeling kunnen wij niets dan goeds vermelden. Wij willen beginnen met mede te deelen, dat het ledental ferm vooruit is gegaan en dat onze afdeeling daardoor steeds aan invloed wint. Was het vroeger een plaat selijke vereeniging, een zoogenaamd neutrale (in werke- kelijkheid eeD met kerkelijke allures) die de lakens uitdeelde, op 't oogenblik kan worden gezegd dank zij het ijverig werken van onze bondgenooten, dat onze afdeeling den toon aangeeft en „Ons Belang" ten doode is opgeschreven. Is er dus op dit gebied reden tot tevredenheid, niet minder is dit het geval met de gevoerde actie. Het „eigen beheer", in een openbare vergadering door Schoon- derwoerd bepleit, is een stapje vooruit gebracht, terwijl met de invoering van een werklieden- eglement niet zoo lang meer zal worden gewacht, althans wanneer wij de woorden van den wethouder Honnerlege Grete ernstig kunnen opvatten en wjj twijfelen daar niet aan. De wethouder deelde in een openbare vergadering, waar Van Hi t-i sprak over de bepalingen die in een werk lieden-reglement dienen voor te komen, mede, dat een commissie was benoemd om een aanvang met de samen stelling van een werklieden-reglement te maken. Ook het kleine werk werd niet vergeten. Krachtig werd opgekomen om den brugwachters wat meer loon te gev n. Onze eisch werd verdedigd door het soc.-dem. raadslid De Bruin en een verhooging van 25 gulden per jaar werd verkregen. Aan de reiniging werd door bemiddeling van ons bestuur een verkorting van werk tijd er doorgehaald. Ten slotte zij hier nog vermeld, dat de algemeene arbeidersbeweging op *elk gebied, hetzij demonstratief hetzij op een andere wijze door financieel te steunen, trouw werd gediend. Onze Schiedamsche vrienden hebben wel succes vau hun werk. Ze zitten er mee in hun maag. De Katho lieken zitten met het vonnis der rechtsche Raadsleden over de arbeidersvakvereenigingen, geveld bij het werk loosheidsdebat, leeljjk in hun maag. Immers Patrimonium en de R. K. Volksbond zijn voorstanders van de arbeidersvakvereenigingen, al hebben zij daarover ook audere opvattingen dan wij. Patrimonium en de R. K. Volksbond waren in het Werkloosheidcomité vertegeu- w ordigd en hadden vóór de aanvrage aan den Gemeenteraad gestemd. En de voorzitter van het aan vragende Werkloosheids-comité was de bekende Katho lieke voorman, het raadslid Smit. Toch durfden de rechtsche raadslieden onder leiding van de gangmakers der reactie mr. Jansen en Hobbe van der Laan de arbeidersvakvereenigingen in een hoek trappen, zooals zjj dat in de laatste raadzitting deden. De Katholieke Nieuwe Schiedammer zat er zelfs zóó leeljjk mee in haar redactioneele maag, dat ze in lijn rechten strjjd met het gebeurde en beslotene durfde schrijven Uit de gevoerde discussies mogen de vakver eenigingen wel afleiden dat de Raad zich niet zal onttrekken als zij met een verzoek tot bijslag op het werkloozenfonds aankloppen. De redactie weet beter. Op den heer Smit na stemden alle kerkeljiken tegen het Gentsche stelsel. Alle kerke- ljjken stemden eveneens tegen het voorstel van uitkeering aan de vakvereenigingsfondsen, ook de heer Smit. In plaats dat nu de Katholieke Nieuwe Schiedammer eens behoorlijk van leer trekt tegen haar arbeiders- vijandige geloofsgenooten onder de raadsleden en eens krachtig opkomt voor de belangen der arbeiders, ver draait ze de gevallen besluitenEen echt kapitalisten knechtje is ook deze Katholieke courant. Bespottelijk en ergerlijk. De afd. Schiedam van den R. K. Volksbond heeft zich tot den Gemeente raad gewend met het verzoek vast te stellen, „volgens welk stelsel de Werkloosheid verzekering in deze Ge meente zal worden geregeld* en beveelt dan het Gentsche stelsel aan. Nu heeft de Gemeenteraad pas in zijn laatste zitting uitgemaakt met meerderheid van stemmen le. dat hij van het Gentsche stelsel op dit oogenblik niets weten wilde meerderheid bestond uit alle leden der rechtsche partijen, met uitzondering van den heer Smit; 2e. dat hij van uitkeering aan vakvereenigings- werkloozenfondsen evenmin weten wilde meerderheid bestond uit alle leden der rechtsche partijen. Nu vinden wij iedere krachtige, goede vakvereenigings- actie uitmuntend. Maar wat de Volksbond met dit adres uithaalt, kan niet door den beugel. De Volksbond is aangesloten bij het Werkloosheids- Comité, stemde vóór de besluiten van dat Comité et was dus zedelijk verplicht met verdere actie in zake Werkloosheid te wachten totdat dit Comité had verga derd. Dit afzonderlijk optreden van den Volksbond wijst weer op echt-Volksbonderige scheuringspogingen. Wat kan den Volksbond de arbeiderszaak schelen, als het den Volksbond maar goed gaat Ten opzichte van den Raad is het adres bespottelijk. Juist de rechtsche partijen verklaarden zich tegen het Gentsche stelsel (de heer Smit alleen stemde voor) en tegen uitk.eeriug aan vakvereenigings-werkloozen fond sen. Wat voor zin heeft na dit besluit een adres van partjjgenooten d-r tegenstanders? i Of zit daar weer een stukje van de meest duistere partijpolitiek achter? Zullen de rechtsche heeren nu hun draai nemen en den Volksbond toestaan wat zij het Werkloosheids-comité weigerden? Zullen ze wellicht hnn partijpolitiek nog een eindje verder uitstrekken? Nu, ons is alles goed, hoe brutaler die heeren hun partijpolitiek drijven, hoe eerder het met hun macht uit zal zijn. Een hoofd van een school. De benoeming van een hoofd eener school heeft verleden week heel wat voeten in de aarde gehad. Bij lezing van het ver slag krijgt men den indruk, dat onze vroede vaderen ee st na nauwgezette overweging tot benoeming over gaan. Doch gaat men tot vergelijken over, dan bljjft van al die nauwgezetheid bitter weinig over. Al is geen naam genoemd, ons raadslid de Bruin had heel goed in de gaten, dat er in dit geval een bepaald onderwijzer moest geprotegeerd, een onderwijzer van de kleur. Ons laat het benoemen van een bepaald persoon volkomen kond, omdat bij het bestaande stelsel de beste onderwijzer bij zijn benoeming tot hoofd bederft. Maar nu de raad zoo beslist, ook zonder stemmiog sver de motieGouka, te kennen gaf, dat een Schiedamsch onderwijzer de uitver korene moest zijn, nu is het zeer wenschelijk, dat ook eens iets over de benoeming van een hoofd aan de meisjesschool wordt medegedeeld. Daar is vanaf 15 Mei als hoofd mejuffrouw van Andel, tot dien datum te Goes. Het jaarboekje voor 1908 van den Bond van Neder- landsche Onderwijzers vertelt ons „Kollega van D. werd te G. benoemd als onder- „wijzeres aan de meisjes chool. Toen ze in fnnctie „trad, (ze was benoemd zonder proefles te geven), „bleek haar, dat aan haar enkel het onderwijs in „het Fransch werd opgedragen in alle klassen. „Hoever men met dit vak ging, blijkt wel hierni', „dat een deskundige aan Peerlkamp, Hoofdbestuurs lid van den B. v. N. O., verklaarde„de Raad „heeft een onderwijzeres met lager akte opgeroepen, „maar dit had een leerares met akte B. moeten „zijn, want zoo iemand kan alleen de lessen geven." „Kollega van D. was er dus eigenlijk ingeloopen „en geen wonder, dat haar onderwijs niet was, „zooals men 't verlangde. „Begin Februari 1907 werd de tusschenkomst „van 't Hoofdbestuur ing.-roepen. Aanleiding was ,'t dwaze ergerlijke optreden van 't hoofd, dat „op zekeren dag kollega van D. beval ontslag te „vragen, „ik geet u beraad tot Woensdag!" De „hoofdenwaan bij deze dame was zoo groot, dat „ze zich beschouwde als de eigenares van een „zaak, die de „knechts" naar willekeur gedaan „kan geven. „Bjj 't eerste onderhoud bleek, dat 't hoofd, „daarin krachtig geholpen door de onderwijzeres, „mej. I., die mee „hoofdje speelde," zich dingen „veroorloofde, die 't prestige van eiken onderwijzer „moesten schaden. Zoo informeerde 't hoofd bj „de leerlingen, hoe 't nu ging met de lessen van „mej. van D. Zoo beval ze, strafwerk, door mej. „van D. opgegeven, niet te maken, enz. Mej. I, recommandeerde de kinderen, wanneer er een werd weggezonden om praten, dat ze dan allen „als protest mee weg zouden gaan. Peerlkamp stelde de schoolkommissie met de zaak in kennis. De kommissie stelde een uitvoerig ,en onpartijdig onderzoek in en rapporteerde aan J)

De Moker | 1908 | | pagina 2