V laar din gsche IJzerkoekjes. Maassluissche Moppen. „B. en W. Bij het onderzoek bleek wel, dat 't „onderwjjs niet aan de gestelde eischen voldeed, „maar tevens, dat 't hoofd een zeer slechten in- „vloed uitoefende door haar verregaand ontaktisch „optreden. De autoriteit, die 't onderzoek leidde, „verklaarde op een vraag van Peerlkamp, dat „mej. van D. zich, wat haar optreden betreft, „niets te verwijten had. „'t Resultaat was evenwel, dat onze kollega „van B. en W. den vriendelijken raad kreeg, in „haar belang en in dat van 't onderwijs te gaan „solliciteeren. „Na dezen vrij ongunstigen afloop meende 't „Hoofdbestuur niet zoo in de zaak te moeten be rusten. Oostendorp en Peerlkamp brachten een „bezoek aan verschillende autoriteiten en ook aan 't „hoofd en de onderwijzeres mej. J. By de auto riteiten werd er den nadruk opgelegd, dat' de „billijkheid vorderde, dat men mej. van D. een „niet te korten tijd liet, om zich in de school in „te werken, terwijl gezorgd diende te worden, dat 't „hoofd naliet, om kollege van D. in haar werk te „bemoeilijken. „Eindelijk, 28 Mei (1907) kreeg onze kollega „bericht, dat B. en W. haar eenige maanden tijd „lieten, om zich in te werken. „Na dien tijd laat ook 't hoofd kollege van D. „met rust, en deze werkt nu onder in dit opzicht „vrij normale omstandigheden. Op dit oogenblik, „bijna een jaar later, is kollege van D. nog aan „de school werkzaam." Misschien wil mejuffrouw van Andel sedert 15 Mei j.l. hoofd der Schiedamsche meisjesschool, ons nog wel eens nader inlichten, of met de letter G. in boven staande aanhaling Goes bedoeld wordt, en of zjj dan het daarin voorgestelde hoofd der meisjesschool is. Zoo ja, dan behooren de onderwijzeressen van nu af na te gaan, welke taktiek zij tegenover een dergelijk hoofd dienen te volgen. En waarschijnlijk is het voor de onderwijzers aan school C. een vingerwijzing voor hun optreden tegenover hun nieuw hoofd. De rugkrommers, die ook onder de onderwijzers en niet het minst onder de schoolhoofden te signaleeren zijn, moeten maar van stonde afjaan positie nemen. Eerst dan wordt de toestand zuiver. De laatste Huishoudelyke Vergadering. Zondag hield onze afdeeling een hnish. "Vergadering. De voornaamste besluiten waren 1. de kas en verdere bescheiden van het plaatselijk Kiesrecht-Comité over te nemen en een afzonderlijk kiesrechtfonds te stichten, waarin de vakvereenigingen zullen worden uitgenoodigd driemaandelijksche bijdragen te storten zooals tot nu toe in de kas van het P. K. C.2. zich tot het P. B. en de afdeelingen te wenden inzake de behandeling van de critiek op de leidende organen op het partijcongres 3. een drietal leden wegens zeer groote contributieschuld, overeenkomstig het hnish. regl. te royeeren. Voorts werden 5 nieuwe leden geïnstaleerd, werd het bestuur gemachtigd te onderhandelen over de inrich ting van een te huren pand, en werd het Moker-ver slag goedgekeurd. Het verslag van den afg. naar het Zuid-Ho J.-Zuiderkwartier gaf aanleiding tot eenige bespreking en werd ten slotte onder dank aanvaard. De volgende vergadering heeft plaats Zaterdag 11 Juli om half ncgen. Meeting Schied. Bestuurdersbond. Wy vestigden reeds de vorige week de aandacht op deze meeting, thans wekken wij onze lezers en de leden aangesloten bij de Vlaard. Bestnurdersbond op door persoonlijk bezoek mede te werken tot het welslagen der meeting. Door den VI. Bestnurdersbond is daarvoor een Wan deltocht georganiseerd, omdat Schiedam zoo nabij onze gemeente ligt dat we voor ditmaal het spoor wel eens links kunnen laten liggen. Zij die dus aan deze wandeltocht wenschen deel te nemen worden verzocht uiterlijk half twaalf present te zijn op het plein, kruispunt Binnensingel en Schiedam- scheweg. Vandaar zal men dan gezamelijk naar Schie dam vertrekken. Bureau voor Arbeidersrecht, gevestigd West havenplaats 15. Overzicht der adviezen gegeven in de maand Juni. In 't geheel werden 44 adviezen verleend, waarvan 24 Belastingzaken, 6 Ongevallenwet, 3 Loonvorderingen. 3 Ontslagkwesties, 2 Vereenigingszaken, 1 Erfenis, 1 Militie, 4 Diversen. Zij waren over de volgende vakken verdeeld Glasblazers 14, Metselaars 6. Metaalbewerkers 5, Kuipers 1, Ongeorganiseerden 18. Waarschuwing voor plakkende partijge- nooten. Ten einde te voorkomen, dat partijge- nooten die gaan plakken, een onheusche en beleedigende behandeling ondervinden, waarschuwen wij hun nadruk kelijk, niet op den blinden muur te plakken in de Breede Havenstraat hoek Hoogstraat. Dit pand wordt bewoond door den varkensslachter Van der Plaat. Toen Zaterdag j.l. twee onzer de biljetten voor de Schiedamsche meeting gingen aanplakken, was er op de Gemeente aanplakplaatsen geen of onvoldoende ruimte Vandaar dat zij besloten een biljet te plaatsen op bo venbedoelden muur. Nauwelijks was echter de ladder tegen de muur geplaatst, en de eerste kwast met stijfsel ter hand genomen, of daar werd een raam opgeschoven, de heer Van der Plaat stak het hoofd er door en riep wat mot je daar! De plakker: Een biljet opplakken mijnheer. Van der Plaat: S. d. m. op g. v. d. met je sociale rommel. De plakker: Ja maar meheer Van der Plaat: Ga je gauw van die leer of ik laat je door de Politie er af gooien, s.d.m. op met je rotzooi! De plakker: Als u niet wil hebben dat wij hier plak ken zeg dat dan op een behoorlijke manier, maar stel je niet aan als een waanzinnige. Intusschen is Mevrouw van der Plaat óók op 't tooneel verschenen, deze begint ook te protesteeren, en geeft haar echtvriend den raad de huren te hulp te roepen. De plakker: Ik zou je aanraden nu maar na je bed te gaan, anders zal ik je manier van optreden eens in De Moker publiceeren, beschaafde liberaal Daar de Heer en Mevrouw Van der Plaat dóór bleven gaan, met allerlei leelijks en onbeschoftheden te debi- teeren, voldoen wij hiermede aan onze belofte. Een praatje over Coöperatie. Een propa gandist voor de coöperatie ontmoet een vriend en probeert hem lid of verbruiker van de coöperatie te doen worden. De vriend heeft er wel ooren naar, maar zegt hij, mijn vrouw heeft zus kennis en is zóó lang klant van die en die, in 't kort er komt niets van, de vriend zou wel willen maar zijn vrouw zie je, daat zit-ie mee. De afd. Vlaardingen der S. D. A. P. gedrongen door haar chronisch geldgebrek, is een sigarenhandel begon nen de geheele winst komt ten voordeele der afdeelings- kas, die met het oog op 1909 zeker wel gevuld mag zjjn. Welnu partygenooten en geestverwanten, verschuil je niet achter bezwaren, van kennis zus en kennis zoo, maar koopt uw sigaren bij uw eigen sigarenhandel, of nog beter neem een kistje in depót en tracht op fabriek en werkplaats sigaren te verkoopen. Ook op deze wijze geholpen aan de versterking onzer finantiën, waarmede wederkeerig onze propaganda gebaat is. De sigaren zijn verkrijgbaar: Dwarsbleekstraat 23. Toch een optocht! We krygen op 31 Augus tus toch nog een optocht, 't Zal wel geen vak, een historische of allegorische optocht zyn, maar dat hindert niet. Hoofdzaak is dat het gebeurt. „Flardinga" zal er nu maar, arrensmoede, de school kinderen voor gebruiken, zooals een paar jaar geleden Men zal zich wel herinneren dat de voorgenomen vakopto cht deerlijk in 't water viel, omdat de arb iders gelukkig te veel eergevoel hadden zich voor het schijn bare neutrale karretje van „Flardinga" te laten spannen Ze zeiden zeer terecht dat ze daar maar anderen voor moesten gebruiken die er meer belang by hadden dien dag tot een „nationalen feestdag" te maken. Het bestuur van „Flardinga" alles behalve ingenomen met dit verloop van haar zoo mooi opgezet plannetje en toch wanhopig vasthoudende aan het idee een op tocht te houden, zal nu, ten einde raad, de schoolkin deren er voor gebruiken Voor deze taaie vasthoudendheid aan het eenmaal voorgenomen plan, mag zeker het bestuur wel een woord van lof worden toegezwaaid. Daarmede heeft ze schit terend bewezen dat de Hollander, wel wat log in het aanpakken, een eenmaal zich gesteld doel, kost wat kost, niet lichtvaardig zal opgeven. Zoodat we mogen constateeren dat in deze mannen voortleeft de tradities van ons roemrijk verleden en dat ze getoond hebben, evenals een Van Speyk, die, toen hij gesommeerd werd zich en zyn schip over te geven uitriep„Dat nooit, dan liever de lucht in wat taaie vasthoudendheid en een onwrikbare wil vermogen Een zoet winstje. Zooals onze lezers zich wel zullen herinneren kregen Burg. en Weth. onlangs van den Raad volmacht met de directie der VlaardiDgsche Waterleidingmaatschappij onderhandelingen aan te knoo pen wat betreft het door de Gemeente in beheer nemen van genoemde maatschappij. Principieel zal de gemeenteraad tegen overname wel geen steekhoudende argumenten weten aan te voeren. Immers komt dan het bedrijf onder gemeentebeheer, dan doet hij niets anders dan een schrede zeiten op denzelfden weg door hem reeds vroeger ingeslagen. De dienst van de Gemeentereiniging en die der Gas fabriek toch, eertijds ook particuliere bedrijven, werden door het Gemeentebestuur ook tot gemeentebedrijven omgevormd. Wat zal er dus principieel tegen zijn dat ook met de waterleiding te doen. Integendeel, het is een eisch des tijds niet alleen, maar bovendien kunnen de eventueel te maken winsten veel beter in de gemeentekas vloeien, dan dat particu- lieron die in hun zak steken. De gemeente toch zal zich met een matiger winst tevreden moeten stellen dan de aandeelhouders van thans, omdat dan bij overname eerste eisch zal zyn de tarieven voor het waterleidingwater zooveel mogelijk te verlagen, en daardoor dus de gansche burgery profiteeren. Als wy nagaan dat in de algemeene vergadering van deelhouders van bovengenoemde maatschappij, de vorige week gehouden, besloten werd het dividend op f 65 per aandeel van f 1000,te stellen, dan behoeft het zeker geen nader betoog dat de gemeente in de toekomst geen 6VS pCt. winst behoeft te behalen, maar dat, zooals we reeds opmerkten, de winst die gemaakt wordt, gedeeltelijk teruggebracht kan worden in de zakken dei- verbruikers, door een zoo billy'k mogelijk tarief. Daar profiteert dan ieder van en niet enkele kapita listen zooals thans het geval is, die waarachtig om dat geld niet verlegen zitten. Ze hebben toch reeds meer dan genoeg. Zomerweelde niet voor den arbeider. We maakten een dezer dagen fens een rondte door de z.g. „oude" stad, speciaal in de arbeidersbuurten, om, voor de zooveelste keer nog eens waar te nemen, hoe heerlijk de arbeiders in de zomermaanden daar in slop pen en stegen, in stinkende en vunze krotwoningen, genieten van de pracht die de natuur in den zomer doet uitbotten Bahwat een gekrioel en gewiemel in die naHwe straten en steegjes, waar de menschen 's avonds voor hun deur moeten gatn zitten om van de natuur te „ge nieten", na den heelen langen dag in stoffige en vuile werkplaatsen wellicht te hebben doorgebracht, waar stinkende riolen hun aangename geuren verspreiden in de toch alzoo bezwangerde lhcht daar, in zulk een omgeving van „natuurschoon" moet de arbeider en zijn vrouw na volbrachten dagtaak uitrusten van de ver moeienissen van den dag, en kan hy overpeinzen hoe zoet het is na volbrachten dagtaak zich in een derge lijke omgeving te mogen neervlijen Een heel ander gezicht levert echter het nieuwe stadsgedeelte op, vooral de Schiedamscheweg, waar alles geurt en fleurig is, waar het groen, dat daar zoo met kunstige hand is aangeplant, het geheel een vroo- lyk en verfrissend aanzicht geeft, en waar geen stinkende riolen hun aangename geuren dm bewoners hinderen, wanneer ze 's avonds in hunne tuintjes en tuinen zitten onder het genot van heerlijke sigaren en verkoeling brengende dranken. Neen, de bezittende klasse is lang zoo stom niet als die der arbeiders. Ze weten wel waar Abraham de mosterd haalt, en evengoed als ze zich ook op allerlei ander gebied voorrechten verschaft heeft, evenzeer is dat met het komfort der huizen, etc, gesteld. Als we zoo den toestand bekijken zooals ze nu is, dt>n z u men haast geneigd zyn te zeggen, het schijnt wel alsof het niet anders kan, dat de arbeiders wonen moeten in sombere pypenlade-achtige straten, dicht op een gedroegen. En wat gewoon lykt voor den bezit- tenden om ruim en zonnig, vry van buren hinder, be- behaaglyk tusschen groen, bloemen en vogels te wonen, dat lykt een wonder voor de arbeiders. Ja, een wonder zoo lykt het. Indien echter de arbeiders maar willen, dan is ook aan de bevoorrechting der rijken op dit gebied wel een einde te maken, niet zoo maar aanstonds, maar wel binnen afzienbaren tijd. Over onze Colportage. Na dit nummer zullen w j gedu ende eenige weken niet komen colporteeren. Een samenloop van omstandigheden maakt dat wen- schelyk. In September komen wij dan weer terug. Wie er nu prys op stelt, ons blad toch geregeld te blij ven lezen ze de even een briefkaart aan onze admini stratie. Wij danken onze lezers voor hun steeds betoonde belangstelling en wekken hen op, door een abonnement op ons blad en zoo mogelijk ook op Het Volk de kennismaking met de sociaal-democratie voort te zetten. Ter overdenking. Bij ons tijdelijk afscheid geven wij onzen Maassluisschen lezers ter overdenking een prachtig artikel van onzen Sneeker pa-tijgenoot Ds. Horreus de Haas, dat gesteld is „in vreugde en veilig heid" en in het soc. dem. weekblad Friesch Volkshladu van 27 Juni voorkwam. Het luidt aldus „In vreugde en veiligheid." Tweeërlei moet overwinnende menschelyke solidariteit, en in de menschheid het ryk van den Geest. Dat is wat de wetenschap bevestigt, als zy wijst, hoe allengs de een heid der menschheid groeit uit scheiding en strijd en hoe de wereldgeschiedenis een langzame bewustwording is, een ontwikkeling en overwinning van den geest,

De Moker | 1908 | | pagina 3