Schiedamsche Bestuurdersbond No. 19 ZATERDAG 11 Juli 1908. 8e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. De Moker De meeting voor Vak-Organisatie. De plaatselijke dagbladen over de meeting voor vakorganisatie. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Uj V00rmtbetaUn franco per post 30 cent j Losse nummers 2 cent. Bureau van Bedaktie Gebouw „CONSTAKTIA", Hoogstraat. Bureau van Administratie Bhoonschestraat 7boven ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stukken tooi 't eerstvolgend nnmmer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam: Nieawsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Hoogstraat. Te Vlaakdingen: Markgraafstraat 20. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bjj adresverandering daarvan kennis te geven aam de Administratie. Onze Meeting is voorbij. De uitkomst heeft aan de beste verwachting voldaan ze is schitterend geslaagd. Pe arbeiders van Schiedam, waarvan het overgroote deel nog voortleeft in doffe berusting en onverschilligheid, heb ben kunnen zien, dat er een macht aan 't opkomen is, waarmeê rekening gehou den moet wordende steeds sterker wordende organisatie van den arbeid. Die lange indrukwekkende stoet van arbeiders, met haar kleurige vaandels en banieren, heeft het gevoel van arbeider zijn, wel bij hen moeten doen ontwaken en hen den weg getoond, dien zij gaan moeten, om te komen tot beter mensch- waardig leven. Om alles te doen slagen, zooals het geslaagd is, hebben wij den steun noodig gehad van ongeveer alle bestuurders dei- organisaties, welke bij den S. B. B. aan gesloten zijn. Allen hebben hun plicht gedaan. Die steun is ruim verleend. Daarvoor onzen dank. P. de Bruin, voorz. J. M. v. Pelt, secr. De eerste groote meeting van georganiseerde arbeiders te Schiedam en de daaraan verbonden optocht zijn voorbij en zijn uitmuntend geslaagd. - Het was een vreemde kennismaking, die van het eigenzinnige, valsche, vervallen Schiedam met die nieuwe irissche macht van het georganiseerde macht van het georganiseerde proletariaat. Maar even vreemd was de kennismaking van de meetinggangers die nog nooit in Schiedam waren geweest, met onze van verval en troosteloosheid sprekende jeneverstad. Het meetingterrein zelf versterkte dezen indruk van iets heel vreemds, van de samenvoeging van dingen die niet bij elkaar hooreneen aanzienlijke holle ruimte met een slecht onderhouden grond, omgeven door zwarte, onoogelijke, vuile stukken fabriek en toe gang gevende tot een sombere doodsche schuur. Op dat terrein een paar duizend vroolijke opgewekte man nen en vrouwen, open, strijdlustige figuren, allen ver heugd over den ook nu weer blijkenden snellen voor uitgang van de organisatie der strijdende arbeiders. In die schuur de geheelonthouderstafels en karren een geheelonthoudersmaal te koop in een zóó sombere holte Overal nieuw opgewekt frisch leven te midden van de vervallende herinneringen aan het oude rijke jenever- Schiedam Reeds om 12 uur begon het terrein vol te loopen. De banieren werden tegen de kant gezet. De honge- rigen en dorstigen trokken de schuur in, waar de Rot- terdamsche afdeeling der Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken een overvloed van etens- en drinkens-waren had bijeengebracht. De anderen zochten bekenden op en vertelden elkander hun laatste onder vindingen. Om 1 uur zetten „Kunst en Strijd" en „Excelsior" de werkzaamheden in. De strijdliederen van de arbeiders klonken frisch door de lucht en menigeen zong er de woorden bij. Toen opende de voorzitter van den Schiedamschen Bestuurdersbond de meeting met een korte welkomstspeech, waarin hij de beteekenis dezer provinciale meeting voor vakorganisatie uiteenzette, de beteekenis vooral voor Schiedam, waar 5 jaar ge leden nog niemand geloofde dat men in 1908 een meeting als deze zou kunnen inrichten en waar nog zelfs 2 jaar geleden aan een feest als deze meeting niet kon worden gedacht. Daarna voerden Bergmeijor en Spiekman het woord. Met onverdeelden aandacht werd geluisterd naar de pittige, opwekkende woorden dezer sprekers, die wezen op de klassetegenstellingen in onze maatschappij en op de beteekenis van de organisatie der arbeiders. Met heldere voorbeelden wezen zjj aan, hoe de arbeidersklasse zelf bezig is zich vrjj te maken van de slavernij, waarin de burgerlijke maatschappij ze 'gebonden houdt. Toen was het pauze. „Kunst en Strijd" en de Rot- terdamsche „Stem des Volks" (gem. koor en mannenkoor) vulden die aan met bekende, geliefde muziek. Daarna spraken Van Hinte en Van Leeuwen, de laatste ter vervanging van Schmidt, die niet gekomen was. Opnieuw luisterden de talryke aanwezigen met aandacht naar de pakkende, geestdriftige redevoeringen dezer sprekers, die ieder op eigen, andere wijze opwekten tot deelneming aan den grooten bezielenden stiijd der arbeiders tegen een maatschappelijk s'elsel, dat den arbeider belet mensch te zijn. Om 4 uur was de meeting hiermee afgeloopen. Toen begon de opstelling van de optocht. Voorop ging Schie dam, kranig vertegenwoordigd, een flink figuur slaande door stevige deelneming. Daarna Rotterdam, Dordrecht, Delft, Den Haag en de verdere vertegenwoordigde steden. In zeer korten tijd was de lange stoet met zijn 72 banieren en zijn paar duizend deelnemers opgesteld en begon de wandeling door de stad. Muziek mocht er niet worden gemaakt. Gezongen mocht er niet worden. Daardoor lag er voor de deelnemers iets ongewoons in dezen optocht. Maar des te meer indruk maakte de lange kranige stoet op de tallooze toeschouwers. Op het Stationsplein werd halt gemaakt en werd d or De Bruin en Van Leeuwen met een kort woord van dank en opwekking de optocht ontbonden. Met blijdschap en trots kunnen wjj zonder vrees voor tegenspraak van welke zijde ook zeggen, dat deze meeting voor vakorganisatie een volledig succes is geweest. De organisatie en regeling van ieder onderdeel was uitstekend. En de deelneming liet niets te wenschen over. Wjj wenschen den georganiseerden arbeiders van Schie dam en hun in den S. B. B. samengevoegde besturen van harte geluk met dit welslagen van hun werk. Nieuw leven groeit er op in het oude vervallen Schie dam, het nieuwe krachtige leven van den klassenstrijd voerende arbeidersorganisatie. Terwjjl overal nog de trieste ruïnes staan van het rijke jenever-Schiedam, is dat nieuwe arbeiders-Schiedam reeds nu, na eenige jaren, in staat tot zulk een krachtsbetoon als verleden Zondag mogelijk bleek. Voorwaarts marsch nu, makkers! Moedig en krachtig voortgegaan op den zelfgemaakten organisatieweg Afgebroken het oude, vervallendeOpgebouwd het nieuwe, oprijzendeIn het arbeiders-Schiedam kan niet heerschen de neerdrukkende troostelooze jenevergeest van oud-Schiedam, daar zal heerschen de opwekkende broederschapsgeest van het weer-mensch-geworden ge organiseerde proletariaat. Op, proletaren't bang verdriet gebannen, Vreugd in het hart en moed in 't oog De vijand wijk' voor d' aandrang onzer mannen, Hoe hij zich ook al weren moog', Sluit u in drommen van duizenden aan, Niets is bjj machte u dan te weerstaan. De Schiedamsche Courant bevat het volgende zuur zoete verslag Zooals wij hebben medegedeeld, werd gisteren in den Doele een meeting gehouden voor de bevordering der Vakorganisatie, welke meeting was op touw gezet door den Schiedamschen Bestuurdersbond. Uit verschillende gemeenten kwamen vereenigingen met hun vaandels en banieren om deze meeting bij te wonen. Reeds te 127* zagen wij er een groot aantal uit Rotterdam komen, die 23 banieren en vaandels medebrachten. Op het Doeleplein telde wij er kort na 1 uur, op welk uur de meeting met muziek werd ge opend, 85, terwijl ongeveer 100 vereenigingen waren vertegenwoordigd. Het was daar knap vol en gloeiend heet onder de brandende zon in die menschenmassa en slechts langs twee muren was een smalle strook schaduw, waar een aantal gezelschappen, mannen, vrouwen en kinderen, gezellig den inwendigen mensch zaten te versterken. Na de inleidende muziek werden door een zang gezelschap eenige nummers gezongen en te 17a uur werd door verschillende sprekers het woord tot de ver gadering gericht, om allen op te wekken tot het zich vereenigen in de vak-organisaties, ter verbetering der toestanden voor den arbeider. Laat op den middag traden nogmaals de muziek- en zanggezelschappen op en te vier uur precies vormden de aanwezigen zich in een langen stoet, waarin de banieren en vlaggen over de geheele lengte waren ver deeld, en toen werd gemacheerd langs Boterstraat, Hoogstraat, Broersvest en Singel naar het station, waar de stoet werd ontbonden. Langs dien geheelen weg stonden de nieuwsgierigen geschaard om den optocht te zien voorbijtrekken en noch door de deelnemenden aan den optocht, noch door anderen werd aanleiding tot stoornis gegeven. Aan de voorwaarde, dat geen muziek daarbij mocht worden gemaakt, noch mocht worden gezongen, is vrijwel ge trouwelijk gevolg gegeven. Wij meenen dat deze meeting niet over gebrek aan belangstelling heelt te klagen gehad, want ook op het terrein waren heel wat menschen gekomen om eens te kijken en te luisteren. De Nieuwe Schiedamsche Courant is minder zuurzoet, ze is innerlijk ontsteld en houdt met moeite haar woede in. Ze schrijft het volgende Van wege den Schied. Bestuurdersbond werd gister middag hier de meeting voor vakorganisatie gehouden, waarvoor het terrein achter den Doele door het ge meentebestuur nagenoeg gratis was afgestaan. Omstreeks twaalf uur zag men reeds talrijke ver eenigingen met hunne vaannels, komende van Rotterdam en Dordrecht de laatste per stoomboot tot aan het Hoofd langs de Hoogstraat naar den Doele trekken en ten één ure waren daar ook met uit den Haag, o.a. per fietstocht, en andere omliggende plaatsen gekomene, circa een 80 vereenigingen vertegenwoordigd. De vaandels en vlaggen stonden daar in het rond langs de afslnitheining geschaard. Van welke kleur deze betooging was, was daarbjj niet twijfelachtig, waar het rood met de aanduiding S. D. A. P. op vele plaatsen

De Moker | 1908 | | pagina 1